Постанова від 13.10.2025 по справі 344/12876/25

Справа № 344/12876/25

Провадження № 3/344/4408/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м.Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., з участю представника Івано-Франківської митниці ДМС України Тирського В.В., захисника Гаврильчак-Кметь К.А., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ,

за ст.483 ч.1 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю та з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Адміністративне правопорушення вчинено за наступних обставин.

На виконання протоколу засідання міжвідомчої робочої групи щодо протидії кримінальним правопорушенням, пов'язаним із незаконним використанням з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги від 30.09.2024 року №3 Івано-Франківської обласної прокуратури, під час здійснення перевірки законності ввезення транспортного засобу, марки “Volkswagen», VIN - код НОМЕР_2 реєстраційний номер НОМЕР_3 , встановлено, що зазначений транспортний засіб ввезений на митну територію України 05.01.2023 року о 23 год. 37 хв. громадянином ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_4 від 02.12.2021 року, через пункт пропуску “Угринів-Долгобичув» митного поста “Угринів», Львівської митниці в якості гуманітарної допомоги.

З метою перевірки даної інформації Івано-Франківською митницею направлено лист від 04.02.2025 №7.21-3/20-01/7/577 на Львівську митницю з проханням надати копії документів відносно ввезення та митного оформлення вказаного транспортного засобу. Згідно отриманої відповіді, лист Львівської митниці від 13.02.2025 №7.4-5/20-01/7/3816, зазначено, що відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою поданої громадянином ОСОБА_1 , паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_4 ввезено на митну територію України транспортний засіб марки "Volkswagen", VIN - НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , отримувачем зазначеного транспортного засобу значиться військова частина НОМЕР_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), адреса: АДРЕСА_2 . При переміщенні через митний кордон України транспортного засобу марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_8 , громадянин- ОСОБА_1 надав лист від 30.12.2022 №1358, який підписано командиром В/Ч НОМЕР_6 , в якому вказано про те, що "У зв?язку з вторгненням російської Федерації на територік України то гострою потребою в автомобільній техніці для забезпечення виконаня завдань в ход бойових дій, просимо дозволити ввезення автомобіля Volkswagen Transporter 1.9 diesel, VIN НОМЕР_9 , рік випуску: 2000, який передається як благодійна допомога на безоплатній основі до військової частини НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 . Просимо сприяння у перетині кордону Польща-Україна у міжнародному автомобільному пункті пропуску “УСТИЛУГ» даному автомобвлю та водію ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) паспорт НОМЕР_4 . З метою проведення повної та всебічної перевірки, виявлення та припинення можливих порушень законодавства України, керуючись ст. 336 МК України Івано-Франківською митницею направлено лист на адресу В/Ч НОМЕР_6 , код ЄДРПОУ 26615035 ( АДРЕСА_2 ) від 19.02.2025 №7.21-3/20-01/8.2/783 Для підтвердження/спростування факту видачі вказаного листа та отримання транспортного засобу марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_8 в якості гуманітарної допомоги. 05.03.2025 року Івано-Франківською митницею отримано відповідь військової частини НОМЕР_6 вихідний номер 1266 від 05.03.2025 року (вх. Івано-Франківської митниці від 05.03.2025 №1171/8.2-20) в якій зазначено, що транспортний засіб марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_9 , - "лист не надавався".

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставляння на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 "Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану" встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.483 Митного кодексу України - Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю. Івано-Франківською митницею громадянину ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 31.03.2025 року №7.21-3/20-01/10/1338 з проханням з'явитись до Івано-Франківської митниці для з'ясування обставин ввезення та митного оформлення транспортного засобу марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_10 .

03.04.2025 Івано-Франківською митницею отримано лист від громадянина ОСОБА_1 (вх. Івано-Франківської митниці №1664/10-20 від 03.04.2025) в якому зазначено, що автомобіль VW Transporter, реєстраційний номер НОМЕР_3 знищений в боях під Бахмутом. 29.05.2025 громадянину ОСОБА_1 направлено повідомленн№7.21-1/20-01/10/2254 з проханням з'явитись до Івано-Франківської митниці для з'ясування обставин ввезення та митного оформлення транспортного засобу марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_9 та складання протоколу про порушення митних правил.

Станом на 23.06.2025 громадянин ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці не з'являвся та жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про передачу вказаного транспортного засобу на адресу ВЧ НОМЕР_6 до Івано-Франківської митниці не надавав. Вартість транспортного засобу марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_9 , згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів від 17.04.2025 N?15/15-01/1626 становить 2710 Євро, що згідно з курсом НБУ на 05.01.2023р. становить 105 121,17 грн. (сто п'ять тисяч сто двадцять одна гривня 17 копійок). Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю транспортний засіб марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_8 , шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товару документів, а саме: декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою та лист від 30.12.2022 №1358 військової частини НОМЕР_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , що містять неправдиві відомості щодо одержувача.

ОСОБА_1 на виклик суду не з'явився, однак належним чином був повідомлений про місце та час розгляду справи відносно нього.

Представник Івано-Франківської митниці Тирський В.В. в судовому засіданні підтримав викладені у протоколі обставини.

Захисник Гаврильчак-Кметь К.А. заперечила викладені в протоколі факти вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МКУ, зокрема зазначила, що ОСОБА_1 був уповноважений на придбання та перевезення на територію України транспортного засобу марки "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_9 . Для перевезення вказаного автомобіля військовою частиною було надано лист, згідно якого військова частина просить дозволити ввезення даного транспортного засобу водію ОСОБА_1 , на підставі цього листа, ОСОБА_1 здійснив ввезення даного транспортного засобу як гуманітарної допомоги на територію України.

Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Заслухавши висновок представника Івано-Франківської митниці ДМС України, захисника, дослідивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.483 ч.1 МК України, з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.

Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_1 доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про порушення митних правил №0073/UA206000/2025 від 23.06.2025 року, протоколом засідання міжвідомчої робочої групи щодо протидії кримінальним правопорушенням, пов'язаним із незаконним використанням з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги від 30.09.2024 року №3, декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, листом військової частини НОМЕР_6 , повідомленням заступника начальника митниці, службовою запискою УБК та ПМП від 15.04.2025 №20-02/20- 01/1591.

Так, згідно положень частини 4 статті 58 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорт, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована у разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. №651, відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.

Підпунктом «г», п.1, ч1. ст. 335 Митного кодексу України визначено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: комерційні документи на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами і доповненнями) визнано, що підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 МК України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

На запрошення стосовно перевірки по вищевказаних фактах громадянин України ОСОБА_1 в Івано-Франківську митницю не прибув, жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про передачу вказаного транспортного засобу "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_8 до Івано-Франківської митниці не надавав.

Згідно ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Відповідно до ч.1 ст.483 МК України, передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

В даному випадку в протоколі про порушення митних правил №0073/UA206000/2025 від 23.06.2025 року в повній мірі зафіксовано факт порушення митних правил, переміщення ОСОБА_1 через митний кордон України товару - транспортного засобу "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_8 , вартістю 2710 Євро, що за курсом НБУ на дату подання до митного оформлення митної декларації становить 105 121, 17 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника та отримувача товару.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України транспортний засіб "Volkswagen", VIN - код НОМЕР_8 , шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача зазначеного товару. Зокрема, декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою та лист від 30.12.2022 року №1358 військової частини НОМЕР_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , що містять неправдиві відомості щодо одержувача, що дало змогу неправомірно перемістити транспортний засіб через митний кордон України з порушенням встановленого порядку. При цьому ОСОБА_1 зазначав, що автомобіль ввозиться для потреб військової частини НОМЕР_6 , однак відповідно до листа начальника озброєння - заступника начальника логістики військової частини НОМЕР_6 , встановлено, що лист-підтвердження ввезення на митну територію України зазначеного транспортного засобу не надавався. Таким чином, твердження особи про ввезення автомобіля для потреб військової частини НОМЕР_6 не знайшло свого підтвердження належними доказами, а подані до митного органу документи містили завідомо неправдиві відомості про одержувача товару.

Суд вважає, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів, які згадані вище, що вказують на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст.483 ч.1 Митного кодексу України, оскільки він вчинив дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю та з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника та отримувача товару, а також його дійсної вартості.

Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.483 ч.1 Митного кодексу України та з врахуванням особи, суспільної небезпеки скоєного, обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, а також конфіскацію товару - безпосереднього предмету порушення митних правил через митний кордон України. Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством

На підставі наведеного ст.ст.483, 519, 520, 541 Митного кодексу України, керуючись ст.ст.40-1, 283-287, 294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у порушенні митних правил, передбачених ст.483 ч.1 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді 50 відстоків вартості транспортного засобу, що становить 52 560 (п'ятдесят дві тисячі п'ятсот шістдесят) грн. з конфіскацією транспортного засобу марки “Volkswagen», моделі “Transporter», 2000 року випуску, VIN-код - НОМЕР_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.

Суддя Олег ЛАЗАРІВ