Постанова від 09.10.2025 по справі 465/5035/25

Справа № 465/5035/25 Головуючий у 1 інстанції: Коліщук З. М.

Провадження № 33/811/1223/25 Доповідач в 2-й інстанції: Урдюк Т. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року Львівський апеляційний суд в складі судді судової палати з розгляду кримінальних справ Урдюк Т.М., з участю прокурора Павленка Р.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Орач О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу захисника Орач О.А. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Задеревці, Стрийського району, Львівської області, жителя АДРЕСА_1 , на постанову судді Франківського районного суду м. Львова від 10 липня 2025 року про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

вищенаведеною постановою ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.

Згідно з постановою, ОСОБА_1 , будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, а саме 12.05.2025 о 09.55 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подав за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Не погоджуючись із рішенням судді першої інстанції, захисник Орач О.А. подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову судді Франківського районного суду м. Львова від 10 липня 2025 року, закрити провадження у справі.

В обґрунтування своїх апеляційних вимог покликається на те, що судом не вжито всіх необхідних заходів для повного та всебічного з'ясування обставин справи.

Звертає увагу на те, що у протоколі наявне покликання на Наказ директора КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» №183-Л від 03.12.2024 року «Про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, та переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи», яким, начебто, ОСОБА_1 включено до складу вказаної комісії. Однак дана інформація не відповідає дійсності, оскільки, зі змісту даного наказу такого не вбачається.

ОСОБА_1 не був у складі вказаної комісії у 2024 році, натомість, його було включено до даної комісії Наказом №18-Л від 12.02.2025 року. Даний Наказ було долучено представником правоохоронного органу, проте, даний документ не розглядався у процесі складення Протоколу. Відтак, стає очевидним той факт, що на момент оформлення протоколу про адміністративне правопорушення правоохоронні органи не володіли інформацією про період перебування ОСОБА_1 у даній комісії. Судом першої інстанції не було взято до уваги даного аргументу, що був висловлений захисником Суслика Д.М. у процесі судового засідання 10.06.2025 року.

У протоколі №505 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 10.06.2025 року відсутній описаний будь- який документ, який би свідчив про обов'язок ОСОБА_1 щодо декларування майнового стану.

Так, Наказ №18-Л від 12.02.2025 року «Про внесення змін до наказу №18-Л Про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, та переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи» є в матеріалах справи, однак при складенні Протоколу уповноважена особа покликалась на абсолютно інший наказ.

Щодо Роз'яснення №1 від 28.01.2025, на яке покликається представник прокуратури та суд, то звертає увагу на те, що ОСОБА_1 не є членом чи Головою МСЕК, військово- лікарської чи лікарсько-льотної комісії. Він з 12.02.2025 року є членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Конкурсного відбору дані експерти не проходять, оскільки входять до комісії за посадою. Посада ОСОБА_1 декларування не передбачає.

У протоколі наявне покликання на Наказ №183-Л від 03.12.2024 року, однак ОСОБА_1 не був членом комісії згідно даного Наказу, відтак, обов'язку декларування у 2024 році у нього не виникло.

Відтак, подаючи декларацію за попередній рік, і натискаючи функціонал електронної декларації «продовжую виконувати функції», особа підтверджує неправдивий факт, оскільки обов'язку декларування у 2024 році не було, і ОСОБА_1 не виконував даних функцій.

ОСОБА_1 , захисник Орач О.А., апеляційну скаргу підтримали, просили задоволити.

Прокурор Павленко Р.І. апеляційну скаргу заперечив, постанову судді першої інстанції вважає законною.

Заслухавши виступ особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та захисника на підтримку доводів апеляційної скарги, пояснення прокурора на заперечення аргументів апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

При цьому, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в-г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Як вбачається з матеріалів справи наказом КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» від 12.02.2025 № 18-Л “Про внесення змін до наказу № 183-Л “Про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, та переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи», до переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи включено лікаря-психіатра завідувача відділення № 2 ОСОБА_1

25.02.2025 та 19.03.2025 ОСОБА_1 ознайомлено з положеннями Закону України «Про запобігання корупції» та попереджено про постійне неухильне виконання, дотримання, відповідальність за порушення вимог даного Закону та про кримінальну та адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання електронної декларації.

Згідно підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

За таких обставин, ОСОБА_1 будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» та будучи особою, на яку поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» та суб'єктом декларування повинен був подати щорічну декларацію за 2024 рік не пізніше 31 березня 2025 року включно.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджена дослідженими судом першої інстанції доказами, а саме:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №505 від 10 червня 2025 року (а.с. 2-6), з якого встановлено, що ОСОБА_1 , будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 12.05.2025 о 09.55 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подав за 2024 рік;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 12.05.2025 (а.с. 9);

- копією наказу №183-Л від 03.12.2025 «Про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, та Переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання» (а.с. 14-19);

- копією наказу №18-Л від 12.02.2025 Про внесення змін до наказу №183-Л від 03.12.2024 «Про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, та Переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання» відповідно до якого до переліку лікарів було включено ОСОБА_1 (а.с. 20-22);

- розписками від 19.03.2025 та 25.02.2025 про ознайомлення ОСОБА_1 з положеннями Закону України «Про запобігання корупції» та попередження про постійне неухильне виконання, дотримання, відповідальність за порушення вимог даного Закону та про кримінальну та адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання електронної декларації (а.с. 33-34);

- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, яка подана ОСОБА_1 12.05.2025(а.с. 39-41).

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.

З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4 (зі змінами та доповненнями) щодо типів існування декларацій, коли їх слід подавати та який звітний період вони охоплюють.

Так у даних роз'ясненнях вказано про те, які декларації необхідно подати головам та членам експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та зазначено про подання декларації особами, які включені до Переліку лікарів у період з 01.01.2025 до 31.03.2025 включно, а саме: «щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2024 рік до 31.03.2025 включно.

Разом з тим, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав декларацію за 2024 рік - 12.05.2025 о 09.55, тобто несвоєчасно (зобов'язаний подати до 00:00 год. 01.04.2025), разом з тим не вказав поважності причин несвоєчасного подання декларації.

У грудні 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон про реформування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), які замінили на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Відповідно до Закону члени експертних команд стали декларантами, тобто особами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону). Відповідно, вони мають подавати електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій.

Обов'язок подання декларацій виникає з моменту включення особи до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи. Такий перелік лікарів затверджується керівником закладу охорони здоров'я, в якому організовано проведення оцінювання, та підлягає оновленню не менш як один раз на рік (далі за текстом - Перелік лікарів).

З урахуванням наведеного ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" був зобов'язаний своєчасно у 2025 році подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, оскільки 12.02.2025 був включений до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування КНП «ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», а тому доводи захисника про те, що посада ОСОБА_1 не передбачає декларування є безпідставними.

Інші доводи апеляційної скарги не містять посилання на нові факти чи засоби доказування, які б вказували на незаконність винесеної у справі постанови.

При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд першої інстанції з достатньою повнотою врахував усі обставини справи, ступінь тяжкості вчиненого правопорушення, та наклав адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

При розгляді справи судом порушень ст.ст. 279, 280 КУпАП не допущено, докази перевірені на їх допустимість, належність та достатність відповідно до ст. 252 КУпАП, а всі обставини, що мають значення для вирішення справи, суд з наведенням відповідних мотивів встановив та правильно кваліфікував вчинене правопорушення.

Неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які б були підставою для скасування постанови судді та закриття провадження у справі, апеляційним переглядом не встановлено.

Доводи апеляційної скарги з приводу невинуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення не знайшли свого підтвердження, оскільки не відповідають фактичним обставинам справи, повністю спростовуються матеріалами справи.

Таким чином, всупереч доводів апеляційної скарги, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Вказані висновки суду відповідають зібраним у справі доказам, яким судом дана належна оцінка, правильно визначена юридична природа правовідносин, що виникли, і закон, який їх регулює, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, обґрунтовано викладених в мотивувальній частині оскаржуваного рішення.

Одночасно, доводи апеляційної скарги щодо порушення судом норм матеріального та процесуального права зводяться до незгоди з висновками суду, особистого тлумачення норм матеріального і процесуального права та не впливають на фактичні обставини справи, які встановлені судом відповідно до законодавства та на законність судового рішення.

Враховуючи встановлене, апеляційний суд не вбачає підстав для зміни або скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Постанову судді Франківського районного суду м. Львова від 10 липня 2025 року якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП залишити без змін, апеляційну скаргу захисника Орач О.А. - без задоволення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Львівського апеляційного суду Урдюк Т.М.