Справа № 481/1489/25
Провадж.№ 3/481/565/2025
іменем У К Р А Ї Н И
14.10.2025 року м.Новий Буг
суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Уманська О.В., за участі секретаря судових засідань Канівець О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надішли з Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Вірменії, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП,
25.09.2025 року о 14.10 год. за адресою вул.Гагаріна 7 м.Новий Буг в «Бар-магазин» гр. ОСОБА_2 здійснив продаж однієї пачки цигарок марки « Marshall» без марок акцизного податку за 70 грн, чим порушив п. 226.5 ст. 226 та 226.6 ст.226 Податкового кодексу України та ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.156 КУпАП. За вказаним фактом 25.09.2025 року ПОГ СВГ Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області Черновим І.П. складено протокол серії ВАД № 722601.
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. З протоколом згоден та свою вину визнає.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно диспозиції ч.1 ст.156 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч. 9 ст. 65 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України.
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документі суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з п. 226.5 та п. 226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі (крім зазначених у пункті 226.10 цієї статті) алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.
Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону (п.228.9 ст.228 Податкового кодексу України).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується низкою належних, достовірних та допустимих доказів, а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення від 25.09.2025 року серії ВАД №722601, з якого вбачається, що 25.09.2025 року о 14.10 год. за адресою вул.Гагаріна 7 м.Новий Буг в «Бар-магазин» гр. ОСОБА_2 здійснив продаж однієї пачки цигарок марки « Marshall» без марок акцизного податку за 70 грн;
письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до яких останній 25.09.25 року проходив стажування в кіоску цигарок та здійснив продаж 1 пачки цигарок «Маршел» за ціною 70 грн за пачку без марок акцизного податку;
протоколом огляду та вилучення речей від 25.09.2025 року відповідно до якого у результаті огляду 25.09.2025 року о 14.10 год. в Барі-магазині розташованого по вул. вул.Гагаріна 7 м.Новий Буг виявлено та вилученого 101 пачку цигарок різних марок без марок акцизного податку;
фотокопією витягу з ЄДР ліцензіатів, відповідно до якого ОСОБА_3 зареєстрована як фізична-особа підприємець та має ліцензію на здійснення діяльності на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою вул.Гагаріна 7 м.Новий Буг ,«Бар-магазин»;
фото таблицею до протоколу на якій зафіксовано наявність в кіоску сигарет без марок акцизного податку;
квитанцією про отримання на зберігання речових доказів від 25.09.2025 року, відповідно до якої, старший інспектор СВГ ВП№1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області Станічний С.С. передав в кімнату речових доказів Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області пакет №1, в якому знаходяться 101 пачка цигарок різних марок без марки акцизного податку які були вилучені 25.09.2025 року за протоколом серії ВАД№722601.
Сукупність досліджених доказів свідчить про те, що 25.09.2025 року о 14.10 год. за адресою вул.Гагаріна 7 м.Новий Буг в «Бар-магазин» гр. ОСОБА_2 здійснив продаж однієї пачки цигарок марки « Marshall» без марок акцизного податку за 70 грн, чим порушив п. 226.5 ст. 226 та 226.6 ст.226 Податкового кодексу України та ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що законодавством стажування працівника на робочому місці без оформлення трудових відносин не передбачено, крім випадків цільового спрямування центрами зайнятості до роботодавців безробітних, які перебували на обліку. У всіх інших випадках роботодавець зобов'язаний оформити працівника на роботу за трудовим договором з першого дня виконання ним трудової функції. Більш того диспозиція ч.1ст.156 КУпАП не передбачає спеціального суб'єкта відповідальності, відповідальність за цією статтею наступає за ведення роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. А з пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він особисто здійснив реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, який притягається до відповідальності вперше, ступінь його вини, вбачається доцільним накласти на нього стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу з конфіскацією предметів торгівлі, що буде згідно ст.23 КУпАП достатньою та необхідною мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.4 ч.2 п.5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011р. із правопорушника необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 276-280, 283-285 КУпАП,
п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в сумі становить 3400,00 гривень (отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Новий Буг/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA478999980313000106000014436, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 гривень на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів:ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету:22030106).
Предмет торгівлі, а саме: 101 пачку цигарок різних марок без марок акцизного податку, що були вилучені у ОСОБА_1 та запаковані в пакет №1, які знаходиться на зберіганні в Баштанському РВП ГУ НП в Миколаївській області (вул.С.Бойченка 5 м.Баштанка Баштанського району Миколаївської області ) - конфіскувати в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новобузький районний суд Миколаївської області.
Роз'яснити порушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв'язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя