Дата документу 13.10.2025
Справа № 334/2941/24
Провадження № 1-кп/334/272/25
13 жовтня 2025 року
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
за участю: прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжя кримінальне провадження №42021082070000155 від 28.12.2021 відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Федуріне Вацького району Горківської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.1 ст. 364 КК України,
У період часу з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року ОСОБА_5 , будучи службовою особою, а саме директором Комунального підприємства «Надія», діючи умисно, вчинив незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
Так, 17.03.2000 року здійснено реєстрацію Комунального підприємства «НАДІЯ», код ЄДРПОУ 30802478 (далі - КП «Надія»), адреса: Запорізька область, Якимівський район, село Чорноземне, вулиця Макаренка будинок 1. Власником і засновником якого виступила Якимівська селищна рада Якимівського району Запорізької області.
В подальшому, 01.06.2012 року директором вказаного комунального підприємства призначено ОСОБА_5 та в подальшому звільнено 04.09.2019 року.
Відповідно до п. 3.2 Статуту КП «Надія» основна діяльність підприємства спрямована на: транспортування, підготовку, знезараження та реалізацію абонентам води питної якості (3.2.1.), збирання, очищення та розподіл води (3.2.2), водопровідні, каналізаційні роботи (3.2.3.).
Під час здійснення господарської діяльності, з метою забезпечення відповідного рівня функціонування комунальної системи місцевості та створення належних умов для життєдіяльності населення Якимівського району Запорізької області підприємством КП «Надія» отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 22.01.2013 року № Укр.6119/Зап виданий Державним агентством водних ресурсів України терміном до 31.12.2015 року.
Згідно зазначеного дозволу, встановлено перелік водозабірних свердловин де дозволено водокористувачу видобування води, а саме:
- свердловина №3/5297 розташована в північно-східній частині села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №7/5810 - в резерві, розташована на відстані 1,0 км на схід від села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №20/5809 - в резерві, розташована в західній частині села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №22/5808 - в резерві, розташована в північно-східній частині села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №1/5421 - в резерві, розташована в центральній частині села Шевченко, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №2/5811 - в резерві, розташована в північно-східній частині села Шевченко, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №3/5812 - в резерві, розташована на відстані 450 м на схід від села Шевченко, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №2/5286 розташована на відстані 500 м на північний захід від села В'язівка, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №16 розташована в північно-західній частині села Петрівка, Якимівського району, Запорізької області.
При цьому, згідно довідки №03.1-12/987 від 07.05.2021 року, виданої Якимівською селищною радою, КП «Надія» не має на території Якимівської селищної ради земельних ділянок в користуванні та володінні.
Надалі, починаючи із 01.01.2016 року строк дії дозволу № Укр.6119/Зап на спеціальне водокористування від 22.01.2013 року у КП «Надія» закінчився, проте його дію керівництвом підприємства не було продовжено у спосіб передбачений Законом, аж до 09.10.2019 року.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Згідно із ч. 2 ст. 2 Водного кодексу України водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства. Згідно з Водним кодексом України підземні води належать до державного водного фонду України, а згідно з Кодексом України про надра вони є частиною надр.
Стаття 2 Водного кодексу України містить посилання на гірничі відносини, які виникають під час користування водними об'єктами та регулюються відповідним законодавством України. Тобто прісні підземні води - це природний ресурс із подвійним правовим режимом, а тому, використовуючи підземні води, слід керуватися як водним законодавством, так і законодавством про надра.
Відповідно до визначення, наданого у статті 1 Кодексу України про надра, надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.
Частиною 1 статті 149, статтею 151 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до Господарського кодексу України та інших законів. Суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
За змістом п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно зі ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Статтею 49 Водного кодексу України та п.п. 2, 3 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321 передбачено, що спеціальне водокористування при використанні водних об'єктів загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, який видається державними управліннями екології та природних ресурсів в областях та в разі використання підземних вод погоджується із Державною геологічною службою.
Згідно до п. 6 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до вимог ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Статтею 21 Кодексу України про надра, передбачено, що надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.
Згідно з положеннями статті 23 Кодексу України про надра (в редакції від 22.12.2010, зміни до якої набули чинності 14.01.2011) - землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку та право постійного користування земельною ділянкою посвідчуються державними актами, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі.
Згідно з вищевказаними нормами законодавства, надрокористувачі та водокористувачі, які не є землевласниками та землекористувачами у розумінні положень ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, зобов'язані здійснювати добування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме підземних прісних вод, у тому числі у порядку спеціального водокористування, лише за наявності спеціальних дозволів.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», підземні прісні води відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.
Незважаючи на це, у директора КП «Надія» ОСОБА_5 , який достовірно знав про відсутність у підприємства вказаного дозволу на спеціальне водокористування, у період часу з 01.01.2016 року до 14.05.2016 року виник злочинний умисел на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме води з підземного водоносного горизонту із зазначених свердловин с. Чорноземне, с. Шевченко, с. В'язівка та с. Петрівка Якимівського району, Запорізької області.
Із метою реалізації свого злочинного умислу у вказаний період часу ОСОБА_5 залучив інших працівників вказаного комунального підприємства, безпосередньо до видобування води з підземного водоносного горизонту, які не були обізнані про злочинний умисел останнього та про відсутність дозволу на спеціальне водокористування.
Таким чином, директор КП «Надія» ОСОБА_5 , будучи службовою особою підприємства, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, одноособово здійснював оперативне управління діяльністю зазначеного підприємства, забезпечення виконання його планів, розпорядження майном, практичну діяльність та інші управлінські дії, необхідні в процесі господарської діяльності підприємства, діючи всупереч інтересам служби та порушуючи устав підприємства і норми чинного Законодавства України.
Так, у зазначений період директор КП «Надія» ОСОБА_5 , діючи умисно, організував шляхом надання вказівок підпорядкованим та підконтрольним йому працівникам підприємства незаконне видобування корисних копалин - підземних вод, які згідно з «Переліком корисних копалин загальнодержавного значення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827, є корисною копалиною загальнодержавного значення.
Згідно до ст. 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, а також за допомогою пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) або фасованою питною водою здійснюють підприємства питного водопостачання. Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів: дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод); та інші документи.
Відповідно до частини 5 ст. 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані, зокрема, використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища тощо. Права та обов'язки користувача надр виникають з дня отримання спеціального дозволу на користування надрами та діють до завершення строку дії спеціального дозволу на користування надрами або до набрання законної сили рішенням суду про дострокове припинення права користування надрами (анулювання спеціального дозволу на користування надрами) з підстав, встановлених цим Кодексом.
Незважаючи на зазначене, у період часу з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року директор КП «Надія» ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та суспільно - небезпечні наслідки, і бажаючи їх настання, достовірно знаючи про відсутність у підприємства передбачених законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме - дозволу на спеціальне водокористування, організував та керував незаконним видобуванням із зазначених свердловин с. Чорноземне, с. Шевченко, с. В'язівка та с. Петрівка Якимівського району, Запорізької області із підземних водоносних горизонтів - підземних вод, що було зафіксовано Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) в акті перевірки від 12.05.2021 року №06/1-1-14/266/21, які (підземні води) в подальшому за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води, поставив третім особам (споживачам).
Відповідно до розрахунку збитків обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів від 20.01.2023 року, підрахованих Державною екологічною інспекцією Південного округу за період з 14.05.2016 року до 30.08.2019 року, об'єм води, що використаний самовільно КП «Надія» без дозвільних документів склав - 77640 м3.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 24.11.2023 року № 133-23 згідно з вимогами Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів від 20.07.2009 року № 389, розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі Комунальним підприємством «Надія» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, обумовлений самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) за період з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року у сумі - 216569,00 грн., складений державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) ОСОБА_6 , документально підтверджується.
Таким чином, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, а саме директором КП «Надія», діючи умисно, із корисливих мотивів, у період із 14.05.2016 року до 30.08.2019 року, у порушення вимог ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра, ст.ст. 16, 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, вчинив незаконне видобування підземних водоносних горизонтів із зазначених свердловин с. Чорноземне, с. Шевченко, с. В'язівка та с. Петрівка Якимівського району, Запорізької області, самовільно здійснивши забір води в обсязі - 77640 м3, завдавши Якимівській селищній раді Якимівського району Запорізької області матеріальних збитків на загальну суму - 216569,00 грн., що є істотною шкодою.
Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями вчинив кримінальне правопорушення (злочин), передбачене ч.2 ст.240 КК України, тобто незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
Крім того, ОСОБА_5 здійснив зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для самої себе, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам та інтересам юридичної особи за таких обставин.
Так, 17.03.2000 здійснено реєстрацію Комунального підприємства «НАДІЯ», код ЄДРПОУ 30802478 (далі - КП «Надія»), адреса: Запорізька область, Якимівський район, село Чорноземне, вулиця Макаренка будинок 1. Власником і засновником якого виступила Якимівська селищна рада Якимівського району Запорізької області.
Відповідно до статуту підприємства (п.1.5.), КП «Надія» є самостійним господарським суб'єктом, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у господарському суді, судах загальної юрисдикції, третейському суді, укладати угоди.
Згідно п. 3.1. Статуту, підприємство створюється з метою організації експлуатаційних підприємств в сільській місцевості при передачі на баланс об'єктів житла, комунального господарства водопровідно-каналізаційних об'єктів, а також вирішення всіх питань комунально-побутового обслуговування населення, фізичних і юридичних осіб в сільській місцевості.
Розділом 4 вказаного Статуту КП «Надія» передбачено, що підприємство є юридичною особою публічного права від дня його державної реєстрації (п.4.1.), підприємство діє за принципом належності до комунальної власності територіальної громади (п. 4.4.).
Таким чином, КП «Надія» є юридичною особою публічного права, засновником якого є Якимівська селищна рада Мелітопольського району Запорізької області відповідно до Статуту, затвердженого рішенням Якимівської селищної ради № 56 від 14.02.2018 року, тобто в розумінні примітки 1 до статті 364 Кримінального кодексу України є юридичною особою, прирівняною до комунальних підприємств.
В подальшому, 01 червня 2012 року ОСОБА_5 призначено на посаду директора КП «Надія» та звільнено 04 вересня 2019 року.
Пунктом 10.1 Статуту підприємства передбачено, що керівництво господарською діяльністю здійснює директор Підприємства. Згідно п. 10.3. - Директор підприємства, виступаючи від імені Підприємства, зобов'язаний діяти в інтересах Підприємства добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. Пунктом 10.5. передбачено, що директор несе персональну відповідальність в межах наданих повноважень та покладених обов'язків відповідно до умов його Контракту, цього статуту та вимог законодавства.
Тобто ОСОБА_5 обіймав в комунальному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, отже мав статус службової особи в розумінні пункту 1 примітки до статті 364 Кримінального кодексу України.
Відповідно до п. 3.2 Статуту КП «Надія» основна діяльність підприємства спрямована на: транспортування, підготовку, знезараження та реалізацію абонентам води питної якості (3.2.1.), збирання, очищення та розподіл води (3.2.2), водопровідні, каналізаційні роботи (3.2.3.).
Під час здійснення господарської діяльності, з метою забезпечення відповідного рівня функціонування комунальної системи місцевості та створення належних умов для життєдіяльності населення Якимівської територіальної громади Запорізької області підприємством КП «Надія» отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 22.01.2013 року № Укр.6119/Зап виданий Державним агентством водних ресурсів України терміном до 31.12.2015 року.
Згідно зазначеного дозволу, встановлено перелік водозабірних свердловин де дозволено водокористувачу видобування води, а саме:
- свердловина №3/5297 розташована в північно-східній частині села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №7/5810 - в резерві, розташована на відстані 1,0 км на схід від села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №20/5809 - в резерві, розташована в західній частині села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №22/5808 - в резерві, розташована в північно-східній частині села Чорноземне, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №1/5421 - в резерві, розташована в центральній частині села Шевченко, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №2/5811 - в резерві, розташована в північно-східній частині села Шевченко, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №3/5812 - в резерві, розташована на відстані 450 м на схід від села Шевченко, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №2/5286 розташована на відстані 500 м на північний захід від села В'язівка, Якимівського району, Запорізької області;
- свердловина №16 розташована в північно-західній частині села Петрівка, Якимівського району, Запорізької області.
При цьому, згідно довідки №03.1-12/987 від 07.05.2021 року, виданої Якимівською селищною радою, КП «Надія» не має на території Якимівської селищної ради земельних ділянок в користуванні та володінні.
Надалі, починаючи із 01.01.2016 строк дії дозволу № Укр.6119/Зап на спеціальне водокористування від 22.01.2013 у КП «Надія» закінчився, проте його дію керівництвом підприємства не було продовжено у спосіб передбачений Законом, до 09.10.2019 року.
Незважаючи на це, у директора КП «Надія» ОСОБА_5 , який достовірно знав про відсутність у підприємства вказаного дозволу на спеціальне водокористування, у період часу з 01.01.2016 року до 14.05.2016 року виник злочинний умисел на зловживання своїми службовими повноваженнями, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, шляхом організації незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме води з підземного водоносного горизонту із зазначених свердловин с. Чорноземне, с. Шевченко, с. В'язівка та с. Петрівка Якимівського району, Запорізької області.
Із метою реалізації свого злочинного умислу у вказаний період часу ОСОБА_5 залучив інших працівників вказаного комунального підприємства, безпосередньо до видобування води з підземного водоносного горизонту, які не були обізнані про злочинний умисел останнього та відсутність дозволу на спеціальне водокористування.
Таким чином, директор КП «Надія» ОСОБА_5 , будучи службовою особою комунального підприємства, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, одноособово здійснював оперативне управління діяльністю зазначеного підприємства, забезпечення виконання його планів, розпорядження майном, практичну діяльність та інші управлінські дії, необхідні в процесі господарської діяльності підприємства, діючи всупереч інтересам служби та порушуючи устав підприємства і норми чинного Законодавства України.
Так, у період часу з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року директор КП «Надія» ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та суспільно - небезпечні наслідки, і бажаючи їх настання, достовірно знаючи про відсутність у підприємства передбачених законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме - дозволу на спеціальне водокористування, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, тобто діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи - КП «Надія» Якимівської селищної ради, з використанням свого службового становища всупереч інтересам служби, організував шляхом надання вказівок підпорядкованим та підконтрольним йому працівникам підприємства незаконне видобування із зазначених свердловин с. Чорноземне, с. Шевченко, с. В'язівка та с. Петрівка Якимівського району, Запорізької області із підземних водоносних горизонтів - підземних вод, що було зафіксовано Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) в акті перевірки від 12.05.2021 року №06/1-1-14/266/21. В подальшому добуту таким чином воду було реалізовано за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води та поставлено третім особам (споживачам).
Згідно з «Переліком корисних копалин загальнодержавного значення» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827, підземні води є корисними копалинами загальнодержавного значення.
Відповідно до розрахунку збитків обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів від 20.01.2023 року за період з 14.05.2016 року до 30.08.2019 року об'єм води, що використаний самовільно КП «Надія» без дозвільних документів, склав - 77640 м3.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 24.11.2023 року №133-23 згідно вимог Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів від 20.07.2009 року №389 розрахунок розміру відшкодування збитків заподіяних державі Комунальним підприємством «Надія» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області обумовлений самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) за період з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року у сумі - 216569,00 грн., складений державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) ОСОБА_6 , документально підтверджується.
Таким чином, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, а саме директором КП «Надія», діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи - КП «Надія» Якимівської селищної ради, у період із 14.05.2016 року до 30.08.2019 року, у порушення вимог ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра, ст.ст. 16, 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, вчинив незаконне видобування підземних водоносних горизонтів із зазначених свердловин с. Чорноземне, с. Шевченко, с. В'язівка та с. Петрівка Якимівського району, Запорізької області, самовільно здійснивши забір води в обсязі - 77640 м3, завдавши інтересам держави в особі Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області матеріальних збитків на загальну суму - 216569,00 грн., що є істотною шкодою.
Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 26.03.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42021082070000155 від 28.12.2021, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 240, ч.1 ст. 364 КК України.
Відповідно до ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121,частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1,147,частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Відповідно до ч.3 ст.323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Згідно із зазначеним, виклик в судові засідання ОСОБА_5 здійснювався шляхом розміщення оголошення в газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України».
Відповідно до ч.2 ст.7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч.3 ст.323 КПК України) суд зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Відповідно до ст.ст.84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Винуватість ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240,ч.1 ст. 364 КК України, повністю підтверджується сукупністю наступних досліджених в судовому засіданні доказів.
28.12.2021 року до ЄРДР внесені відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 240 КК України.
14.02.2022 року внесені відомості до ЄРДР №42021082070000155 про кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 364 КК України.
Відповідно до висновку судової експертизи №155/156-22 від 21.02.2022 року за результатами арифметичного перерахунку розрахунок розміру відшкодування збитків заподіяних державі КП «Надія» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області обумовлений самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів за період з 14.05.2016 року по 08.10.2019 року у сумі 223152 грн., складений спеціалістами Державної екологічної інспекції південного округу 31.08.2021 року документально підтверджується.
Відповідно до клопотання вих. 316 від 17.04.2018 року директор КП «Надія» ОСОБА_5 запросив Якимівського селищного голову виділити кошти на придбання дозволу на спец водокористування на 2018-2022 роки.
Відповідно до акту №06/1-14/266/21 від 12.05.2021 року, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природніх ресурсів нНа момент перевірки джерелом водопостачання підприємства служать свердловини №3(5297), № 7(5810), № 20 (5809), № 22(5808), № 1(5421), №2(5811), № 3(5812), № 2(5286), №16(15). На момент перевірки свердловини № 3(5297), № 20(5809), № 2(5286), № 16(15) У робочому стані, свердловини № 7(5810), № 22(5808), № 1(5421), №2(5811), № 3(5812), не працюють - у резерві. Вода використовується на виробничі та господарсько-побутові потреби підприємства, передачу населенню та іншим організаціям. Ліміт забору води встановлено 190,14 м3/добу; 67,78 тис. м3/рік.
Підприємством надано Дозвіл на спеціальне водокористування від 22.01.2013 №
Укр.6119/Зап терміном дії з 22.01.2013 року по 31.12.2015 року; Дозвіл на спеціальне водокористування від 09.10.2019 № 1025/3П/49д-19 терміном дії з 09.10.2019 року по 01.05.2024
№2(5811), № 3(5812), № 2(5286), № 16(15); завірені колії звіту про використання води за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки по формі № 2ТП-водгосп (річна). В ході перевірки встановлено, що на підприємстві відсутній інструментальний забір води із свердловин. Дані, наведені у звітах про водокористування за встановленою формою № 2ТП-водгосп (річна) за 2016, 2017, 2018, 2019 роки перевірити не має можливості із-за відсутності журналів обліку забору води.
Встановлено, що КП «НАДІЯ» в період з 14.05.2016 року по 08.10.2019 року включно здійснювало самовільний забір води з підземного водоносного горизонту (свердловин) без Дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України. Згідно з довідкою підприємства від 11.05.2021 року № 35 в період з 14.05.2016 року по 08.10.2019 року включно без Дозволу на спеціальне водокористування КП «НАДІЯ» самовільно забрано з підземного водоносного горизонту (свердловин) 80,0 тис. м3 води. За період з 01.01.2016 року по 13.05.2016 року включно КП «НАДІЯ» було нарахований збиток, заподіяний державі самовільним забором води із підземного водоносного горизонту (артезіанських свердловин) в сумі 6398,18 грн.
Водовідведення КП «НАДІЯ» здійснюється у вигріб.
Згідно з довідкою № 03.1-12/987 від 07.05.2021 року, яку надав селищний голова
Якимівської селищної ради, КП «НАДІЯ» не має на території Якимівської селищної ради земельних ділянок в користуванні.
Відповідно до довідки вих. №35 від 11.05.2021 року КП «Надія» за період з 14.05.2016 року по 8.10.2019 року було забрано з підземного водоносного горизонту (свердловин) і використано загальною кількістю - 80 тис. м3 води.
Дозвіл на спеціальне водокористування від 22.01.2013 року № Укр.6119/Зап виданий підприємству КП «Надія» Державним агентством водних ресурсів України терміном до 31.12.2015 року.
Дозвіл на спеціальне водокористування від 09.10.2019 № 1025/3П/49д-19 виданий підприємству КП «Надія» Державним агентством водних ресурсів України терміном з 09.10.2019 року по 01.05.2024 року.
Відповідно до статуту Комунального підприємства «НАДІЯ» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (п.1.5.), КП «Надія» є самостійним господарським суб'єктом, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у господарському суді, судах загальної юрисдикції, третейському суді, укладати угоди.
Згідно з п. 3.1. Статуту, підприємство створюється з метою організації експлуатаційних підприємств в сільській місцевості при передачі на баланс об'єктів житла, комунального господарства водопровідно-каналізаційних об'єктів, а також вирішення всіх питань комунально-побутового обслуговування населення, фізичних і юридичних осіб в сільській місцевості.
Відповідно до п. 3.2 Статуту КП «Надія» основна діяльність підприємства спрямована на: транспортування, підготовку, знезараження та реалізацію абонентам води питної якості (3.2.1.), збирання, очищення та розподіл води (3.2.2), водопровідні, каналізаційні роботи (3.2.3.).
Розділом 4 вказаного Статуту КП «Надія» передбачено, що підприємство є юридичною особою публічного права від дня його державної реєстрації (п.4.1.), підприємство діє за принципом належності до комунальної власності територіальної громади (п. 4.4.).
Пунктом 10.1 Статуту підприємства передбачено, що керівництво господарською діяльністю здійснює директор Підприємства. Згідно п. 10.3. - Директор підприємства, виступаючи від імені Підприємства, зобов'язаний діяти в інтересах Підприємства добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. Пунктом 10.5. передбачено, що директор несе персональну відповідальність в межах наданих повноважень та покладених обов'язків відповідно до умов його Контракту, цього статуту та вимог законодавства.
Відповідно до листа №55-2660вих-22 від 22.11.2022 року КП «Надія» подавало заяву та пакет документів для отримання дозволу на спеціальне водокористування до сектору 31.07.2018, 23.05.2019, 21.08.2019, 04.10.2019 року. Після усунення підприємством всіх зауважень на останнє звернення КП «Надія» отримало дозвіл від 09.10.2019 року №1025/ЗП/49д-19.
Відповідно до листа ГУ ДПС Укарїни в Запорізькій області від 01.12.2022 року №9155/5/08-01-04-01-09 КП «Надія» не зареєстроване платником плати за землю за період 31.12.2015-09.10.2019 року.
Відповідно до податкових розрахунків форми 1ДФ сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб і сум, утриманого з них податку, за податкові звітні періоди з 2016 рік по 2019 рік подавалися директором КП «Надія» ОСОБА_5 .
Відповідно до рішення Господарського суду Запорізької області №908/792/23 від 14.06.2023 року за позовом заступника керівника Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до Комунального підприємства «Надія» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області про стягнення збитків задоволено позов та стягнуто з Комунального підприємства «Надія» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 30802478 (72511, Запорізька область, Якимівський район, с. Чорноземне, вул. Макаренка, буд. 1) на користь держави збитки, завдані порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів в сумі 223 152 (двісті двадцять три тисячі сто п'ятдесят дві гривні) грн. 00 коп. на користь Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області).
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 24.11.2023 року № 133-23 згідно з вимогами Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів від 20.07.2009 року № 389, розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі Комунальним підприємством «Надія» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, обумовлений самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) за період з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року у сумі - 216569,00 грн., складений державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) ОСОБА_6 , документально підтверджується.
Відповідно до відомостей Запорізького обласного центру зайнятості від 31.07.2023 року №1752/01-22 ОСОБА_5 був працевлаштований директором КП «Надія» з 1.06.2012 року.
Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_7 пояснив, що з ОСОБА_5 особисто не знайомий. Восени 2020 року був обраний Якимівським селищним головою. Станом на 2017 році він працював головою Якимівської райдержадміністрації. КП «Надія» було підпорядковане Якимівській селищній раді. КП «Надія» займалася водопостачанням. Про факт видобування води без дозволу він дізнався під час досудового слідства.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 повідомила, що особисто з ОСОБА_5 не знайома. В період 2016-2021 роки проживала в с. Шевченко Якимівського району. Вона сплачувала платежі КП «Надія» за водопостачання. Їй відомо, що вода до с. Шевченко постачалася з річки Дніпро, а в с. Чорноземне ніби з свердловин.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що особисто з ОСОБА_5 не знайомий. Він працює в екологічній інспекції. Інспекцією проводилася перевірка КП «Надія» і встановлено видобуток підземних вод без відповідного дозволу. Облік води також не вівся. Було виконано розрахунок завданих збитків. Відповідальна особа була притягнута до адміністративної відповідальності.
Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_10 , яка була допитана під час досудового слідства в порядку ч.11 ст.615 КПК України, остання повідомила, що з 1990 року проживала в с. Чорноземне Якимівської ОТГ. З 2008 року вона працювала директоркою КЗ «Чорноземнінська загальноосвітня школи». Водопостачання до навчального закладу здійснювалося КП «Надія», яке навчальний заклад оплачував. ОСОБА_5 був керівником КП «Надія».
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що знайомий з ОСОБА_5 по роботі з 2018 року, коли почалося відбувалося об'єднання громад. Комунальні підприємства передавалися на баланс селищної раді від сільських рад. Свідок був головою комісії з приймання комунального майна. Під час об'єднання виявлялися недоліки в документах. Щодо КП «Надії» не могли знайти документи на свердловини. Частина документів була в місцевій раді, частина документів взагалі відсутня була. КП «Надія» займалося водопостачанням.
Представник потерпілої особи ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснив, що з ОСОБА_5 особисто не знайомий. На той час він (свідок) був головою Якимівської селищної ради з 2015 по 2017 роки. У 2017 році відбувалося об'єднання громад. У Чорноземнінській сільській раді, яка була самостійною, було КП «Надія», яке займалося водопостачанням. Йому відомо, що ОСОБА_5 працював керівником КП «Надія». Починаючи з 2017 року КП «Надія» використовувало надра, качав воду без дозволу. Після зміни керівника в КП «Надія» це стало відомо, а у 2020 році було отримано відповідний дозвіл.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що всі зазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Вони узгоджуються між собою.
В той же час, досліджені в суді докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.1 ст. 364 КК України.
У суду відсутні підстави для сумніву у допустимості цих доказів, які зібрані в порядку, що передбачений КПК України.
Таким чином, суд вважає, що винуватість ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.1 ст. 364 КК України, доведена повністю.
Вважаючи достатньо забезпеченими в ході судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення, в тому числі на надання ними доказів на підтвердження і спростування висунутого обвинувачення, суд керується принципами реалізації права особи на справедливий суд, яке закріплено у ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи у вчиненні злочину має бути доведена поза розумним сумнівом.
Дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Судом під час провадження у справі вживалися усі можливі належні заходи для виклику обвинуваченого до суду та повідомлення про порядок, дату і час розгляду справи, в тому числі для забезпечення права на захист, зокрема шляхом оприлюднення судового виклику в газеті «Урядовий кур'єр», «Голос України» та на офіційному веб-сайті суду.
Пом'якшуючих покарання обвинуваченого обставин судом не встановлено.
Обтяжуючих покарання обставин немає.
При призначенні покарання суд враховує, що підсудним скоєно два умисних нетяжких злочини, той факт, що він є не судимим, офіційно не працевлаштований, та виходить з того, що призначене покарання, має бути необхідним і достатнім для виправлення та попередження нових злочинів.
З урахуванням предмета посягання, характеру діяння, способу, місця та часу скоєння злочину, форми, виду і ступеня провини, мотивів і мети злочину, обставин, що характеризують поведінку винного до скоєння злочину, обставин, безпосередньо пов'язаних із вчиненням злочину, що характеризують поведінку винного після вчинення злочину, а також індивідуальних особливостей особистості: стать, вік, стан здоров'я, сімейний стан, спосіб життя, - суд приходить до висновку про можливість призначення покарання, у вигляді позбавлення волі ближче до мінімальних меж санкції відповідної статті та додаткового покарання за ч.1 ст. 364 КК України з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях та із штрафом в розмірі двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, адже саме таке покарання буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження нових кримінальних правопорушень.
Оскільки ОСОБА_5 вчинені два кримінальних правопорушення, остаточне покарання має бути визначене на підставі ст. 70 КК України.
У справі заявлений цивільний позов Якимівською селищною радою Мелітопольського району Запорізької області до ОСОБА_5 про відшкодування майнової шкоди, завданої вчиненням кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України.
Просить стягнути з ОСОБА_5 на користь Якимівською селищною радою Мелітопольського району Запорізької області 216569 грн. шкоди завданої самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів за період з 14.05.2016 року по 30.08.2019 року.
Відповідно до ст.1166 ЦК України матеріальна шкода, заподіяна неправомірними діями майну юридичної особи, відшкодовується в повному об'ємі особою, що його заподіяла.
Оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», підземні прісні води відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення, то матеріальна шкода, завдана самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів, заподіяна державі Україна.
За вказаних обставин належним позивачем має бути держава Україна в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області).
В зв'язку із викладеним цивільний позов не підлягає задоволенню.
Судові витрати з проведення експертиз мають бути покладені на засудженого.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.368-370, 373-374 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.1 ст. 364 КК України.
Призначити покарання ОСОБА_5 :
за ч.2 ст. 240 КК України у вигляді 1 року обмеження волі,
за ч.1 ст. 364 КК України у вигляді 1 року позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях строком на 1 рік, зі штрафом в розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4250 гривень.
На підставі ч.1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно визначити ОСОБА_5 покарання у вигляді 1 року позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях строком на 1 рік, зі штрафом в розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4250 гривень.
Строк відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, після набрання даним вироком законної сили.
Стягнути з ОСОБА_5 в дохід держави витрати на проведення експертиз в сумі 15198,16 грн.
Відмовити в задоволенні позову Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області до ОСОБА_5 про відшкодування майнової шкоди, завданої вчиненням кримінального правопорушення.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок суду не набрав законної сили.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку, яка підлягає врученню обвинуваченому, вручити захиснику, відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Суддя: ОСОБА_1