Єдиний унікальний номер 317/3555/25
Номер провадження 3/317/1868/2025
09 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Громова І.Б., розглянувши матеріал, який надійшов із Відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,
за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП України,
09.07.2025 о 10 год. 47 хв. у с-щі Кушугум, вул. Калинова, 1/4, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ГАЗ 2705, номерний знак НОМЕР_2 (належить - ТОВ «Клуб Левел»), з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, почервоніння обличчя. Водій відмовився від продуття алкотестера Drager-6810 (0412) на місці зупинки в установленому законом порядку, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі у лікаря нарколога також відмовився. Водія відсторонено від керування, автомобіль залишений на узбіччі без порушень ПДР.
Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, достовірно знаючи, що відносно нього складено протокол, який направлено до суду. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином за допомогою надіслання судової повістки на адресу, зазначену у протоколі, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Додатково ОСОБА_1 проінформовано про дату, час та місце судового засідання за допомогою SMS-повідомлень згідно із вимогами Порядку надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень, затвердженого наказом ДСА України від 01.06.2013 № 73, судова повістка про виклик до суду доставлена одержувачу 06.08.2025, що підтверджується довідкою про доставку SMS, яка міститься в матеріалах справи.
Суддя вважає, що станом на дату розгляду справи ОСОБА_1 обізнаний про складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, в розумінні КУпАП, був своєчасно та належним чином повідомлений про розгляд справи: при складанні протоколу, при отриманні судової повістки та смс-повідомлення, а також при наданні захисникам згоди на представництво інтересів в суді (в матеріалах справи перебувають документи відносно адвокатів Бережної Н.М. та ОСОБА_2 , з якими ОСОБА_1 мав зв'язок стосовно вказаної справи).
14.08.2025 до суду від адвоката Кшуташвілі В.О. в інтересах ОСОБА_1 надійшов відзив/заперечення на протокол, у якому захисник зазначає про те, що ОСОБА_1 не згодний з зазначеним протоколом у зв'язку з невідповідністю висновків та обставин справи, а також через порушення інспектором поліції норм матеріального і процесуального права.
Захисник обґрунтовує свою позицію тим, що матеріали справи містять дані, які різняться; у протоколі час складання не збігається з часом на боді-камері, відтак протокол підлягає скасуванню, а долучені відеозаписи є недопустимими доказами по справі; поліцейські підійшли до автомобілю, який стояв, а не рухався; у протоколі ОСОБА_1 не зазначав, що відмовляється від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я; у протоколі не сформульовано, який саме огляд і у який спосіб він має пройти на вимогу поліцейського; поліцейським порушено порядок огляду на стан сп'яніння, у зв'язку з чим він є недійсним; в протоколі не зазначено двох свідків, наявність яких є обов'язковою при складанні проколу, фіксації відмови від проходження огляду та при складанні акту огляду на стан сп'яніння; водійське посвідчення не вилучалось; водія не було відсторонено від керування.
На підставі зазначеного вище, захисник просив суд провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно п. 2.5 «Правил дорожнього руху», водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На переконання суду, винуватість ОСОБА_1 повністю підтверджується:
1) протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 386030 від 09.07.2025, яким зафіксовано обставини вчиненого правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП;
Згідно відомостей протоколу, ОСОБА_1 був ознайомлений з його змістом, копію протоколу отримав, підтвердив правильність внесених про нього відомостей, про що поставив свій підпис в документі. Права йому працівниками поліції були роз'яснені, з додатками до протоколу ознайомлений. Відповідно до пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення ОСОБА_1 зазначив «могу не приехать, воюю»;
2) довідкою про відсутність повторності за ст. 130 КУпАП; посвідчення водія: НОМЕР_3 від 22.08.2006;
3) копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5179444 від 09.07.2025 за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 ;
4) актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого працівниками поліції у ОСОБА_1 були встановлені ознаки алкогольного сп'яніння, від проходження огляду відмовився;
5) направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.07.2025, відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого працівниками поліції виявлені ознаки алкогольного сп'яніння та факт відмови від проходження огляду;
6) копією військового квитка на ім'я ОСОБА_1 ;
7) відеозаписом правопорушення, на якому зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом та його зупинки працівниками поліції, а також на відео зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Зі змісту відеозапису судом встановлено, що ОСОБА_1 керуючи ТЗ, був зупинений працівником поліції. Працівником поліції під час спілкування з водієм були виявлені та названі ознаки алкогольного сп'яніння, роз'яснені права особи та запропоновано водієві пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 відмовився від проходження запропонованого огляду. При цьому поведінка ОСОБА_1 не відповідала обстановці, водій поводив себе дивно.
Крім того, диск, який міститься в матеріалах справи, містить фото (стоп-кадри з відео), з яких чітко вбачається, що саме ОСОБА_1 керував автомобілем до його зупинки працівниками поліції.
Об'єктивна сторона поставленого у провину ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП проявляється у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Суддя звертає увагу на те, що вимога про необхідність проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння була чіткою і зрозумілою для сприйняття, а відмова ОСОБА_1 була такою, яка не ставила під сумнів факт відмови.
Підстави, умови та порядок проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння визначені ст. 266 КУпАП, п. 2.5 ПДР та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС/МОЗ № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція). За змістом цих нормативних документів водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння.
Ознаки алкогольного сп'яніння, які стали підставою для вимоги про проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння, викладені поліцейським у протоколі про адміністративне правопорушення, акті та направленні на огляд з метою виявлення стану сп'яніння, а також оголошені водієві.
Суддя зважає на те, що підставою для висунення вимоги ОСОБА_1 про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння є суб'єктивне припущення поліцейського про перебування особи у стані сп'яніння, яке ґрунтується на наявності у особи передбачених Інструкцією ознак сп'яніння.
Відмовляючись від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 , тим самим, порушив вимоги п. 2.5 ПДР та вчинив передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративне правопорушення.
Обставин, які б завадили ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння судом не встановлено.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність чи провадження в справі про адміністративне правопорушення, судом також не встановлено.
Належних та допустимих доказів, які б давали підстави вважати, що особа діяла в стані крайньої необхідності та не підлягає адміністративній відповідальності, суду ані правопорушником, ані його захисником не надані.
Суд зауважує, що відповідно до п. 2.5 ПДР проведення огляду на стан сп'яніння на вимогу поліцейського є обов'язком водія, при цьому жоден із нормативних документів не дає водієві права оспорювати таку вимогу поліцейського.
Наявні в матеріалах справи відеозаписи та інші матеріали справи, які узгоджуються між собою є достатньою доказовою базою для належної фіксації скоєння порушення п. 2.5 ПДР України, а тому є допустимими і належними доказами.
Також суд зауважує, що фіксування відбувалось відкрито, а водій не заперечував проти зйомки.
Жоден із вищенаведених доказів не містить спростування ОСОБА_1 щодо факту керування транспортним засобом та відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
З огляду на зазначене, суддя вважає, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Всі докази проаналізовані та свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, суддя приходить до висновку про необхідність накладення на правопорушника стягнення, достатнього для його виправлення та в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», потрібно стягнути з ОСОБА_1 судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 287-290 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Для сплати штрафу кошти перерахувати за реквізитами:
Отримувач: ГУК у Зап. обл/Запорізька обл/21081300,
Код отримувача: 37941997,
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),
Рахунок: UA 708999980313000149000008001,
Код класифікації доходів бюджету 21081300
Найменування: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху»
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Для сплати судового збору перерахувати кошти за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.Б. Громова