Справа № 331/5063/25
Провадження № 3/331/1785/2025
07 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Кольц Д.М., розглянувши матеріал, що надійшов з Запорізьке районне управління поліції ГУНП в Запорізькій області за протоколом серії ВАВ №004355 від 04.08.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, учень 2 курсу ДНЗ «Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту», зареєстрований та фактичного проживає за адресою АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.178 КУпАП,
Відповідно до опису адміністративного правопорушення, викладеного у протоколі серії ВАВ №004355 - 04.08.2025 року приблизно о 03-10 годин неповнолітній ОСОБА_1 , знаходячись біля 3-го під'їзду будинку 18 по вул. Запорізька в м. Запоріжжя, перебував у стані алкогольного сп'яніння, внаслідок чого ШМД останнього було доставлено до КНП «ЗОКДЛ» ЗОР з діагнозом «гостре алкогольне сп'яніння». Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 178 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вказав, що дійсно він з друзями вживав на квартирі знайомого алкоголь, а саме горілку. Не розрахувавши, ОСОБА_1 випив зайвого, після чого йому стало зле, друзі викликали швидку допомогу, яка доставила ОСОБА_1 до лікарні.
Матір ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказала, що з дитиною провела бесіду стосовно заборони вживання алкогольних напоїв до 18 років та обережного його вживання після повноліття.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений
Правилами ст.ст. 245, 251, 252, 280КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Судом враховується, що у Рішенні у справі «Енгель та інші проти Нідерландів» від 08 червня 1976 року, Європейський суд з прав людини сформував критерії (тест Енгеля), для визначення поняття «кримінальне обвинувачення». для цілей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод поняття «кримінальне обвинувачення» має автономне значення, а не обмежується лише кваліфікацією «криміналу» згідно з національним законодавством. При цьому кваліфікація порушення/обвинувачення як «кримінального» дає особі додаткові гарантії, які передбачені Конвенцією. Наприклад, обов'язок довести вину особи, який передбачений ч. 2 ст. 6 Конвенції і т.д. Таким чином, протокол, що є предметом розгляду у цій справі є, з урахуванням «тесту Енгеля», кримінальним обвинуваченням, і суд має забезпечити гарантії, передбачені статтею 6 Конвенції.
Частиною першою статті 178 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Складом адміністративного правопорушення є передбачена нормами права сукупність ознак (елементів), за наявності яких те чи інше протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Таку сукупність ознак формують чотири складових елементи: об'єкт, об'єктивна сторона (характеризують зовнішню сторону правопорушення); суб'єкт та суб'єктивна сторона (характеризують внутрішню сторону правопорушення).
Зміст складу адміністративного правопорушення повинен відображати об'єктивну сторону інкримінованого діяння, відповідно до норми статті, у якій і зазначені, які саме дії визнаються законом протиправними та караними.
Так, ОСОБА_1 інкриміновано зловживання алкогольними напоями у громадському місці, а саме біля будинку. З самих же пояснень ОСОБА_1 , та свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а також рапортів, вбачається, що ОСОБА_1 вживав алкогольні напої у друга вдома. Таке діяння не відповідає об'єктивній стороні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 178 КУпАП. Вказана статті передбачає відповідальність за розпивання алкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях.
Перелік заборонених законом місця для вживання алкоголю визначений частиною першою статті 15- 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» якою заборонено споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових:
1) у закладах охорони здоров'я (крім споживання вин столових на території санаторіїв у спеціально відведених місцях);
2) у закладах освіти;
3) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах;
4) у закладах культури;
5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
6) у ліфтах і таксофонах;
7) на дитячих майданчиках;
8) на спортивних майданчиках;
9) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
10) у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей.
Ані диспозицією частини першої статті 178 КУпАП ані спеціальним законом не встановлена заборона вживання алкогольних напоїв у квартирі.
Зважаючи на викладене, дії, вчинені ОСОБА_1 , не складають об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, за яким його дії кваліфіковані посадовою особою, яка склала протокол. Тому провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП .
На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 1 ст. 178, п.1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити, через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.М. Кольц