308/14128/25
13.10.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення що надійшла з Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону за протоколом складеним прокурором-стажист Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Худан Адріаною Іванівною, у відповідності до вимог ст. ст. 254-256 КУпАП, у приміщенні Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (м. Ужгород, вул. Бращайків, 2) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце роботи: інспектор прикордонної служби 3 категорії - майстер групи утримання прикордонних знаків ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону, сержант; за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП,
З протоколу №70 про вчинення адміністративного правопорушення від 25.09.2025 вбачається, що: відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 25.09.2023 №731-ОС сержант ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - майстра групи утримання прикордонних знаків відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні із 05 години ЗО хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Вимогами ст. ст. 17, 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Статті 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначають, що військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення Збройних Сил України військовослужбовцями.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до вимог ст. 2 цього Закону, основними функціями Державної прикордонної служби України є охорона державного кордону України з метою недопущення незаконного проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму. Статтею 19 Закону передбачено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються:- припинення будь-яких спроб незаконної зміни проходження лінії державного кордону України;- організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням;- здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб;-запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.
Згідно з ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу» військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов'язків керуються тільки законами, діють на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктами 1 та 2 статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль» визначено, що прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.
У ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-ХІV (Далі - Статут), зафіксовано, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними військовослужбовців такі зобов'язаннями обов'язки, України зокрема: свято покладає і на непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Ст. 16 вказаного Статуту передбачено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно з ст. 17 вказаного Статуту на військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
При цьому, відповідно до ст. З Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна досягається шляхом, серед іншого, особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України, чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.
Також, ст. З Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» визначає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення вказано на те, що, як встановлено: в період з 12:00 год. по 20:00 год. 24.09.2025 сержант ОСОБА_1 перебував в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону.
Будучи в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» сержант ОСОБА_1 зобов'язаний був нести службу згідно нижчевикладених нормативно- правових актів.
Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу II «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерстві внутрішніх справ України від 11.10.2015 № 1261 (надалі Інструкція), визначено, що для охорони державного кордону призначаються такі види прикордонних нарядів, зокрема як «Прикордонний патруль».
Пунктом 10 глави 5 розділу II Інструкції визначено, що прикордонний патруль (далі - патруль) - прикордонний наряд у складі двох та більше прикордонників, який призначений для патрулювання (огляду) певної ділянки (району), пошуку порушників (ознак порушень) законодавства, контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму та реалізації даних обстановки, а також для перевірки несення служби інших прикордонних нарядів.
Патруль несе службу на транспортному засобі, бойовій техніці. В окремих випадках патруль може нести службу в пішому порядку та на лижах. Під час дій у пішому порядку (на лижах) патруль може доставлятись у вихідний пункт на транспортних засобах.
Під час несення служби патруль зобов'язаний: нести службу відповідно до отриманого наказу, послідовно переміщуючись від одного місця несення служби до іншого; вести спостереження за місцевістю, районами провадження робіт, здійснювати перевірку державного кордону, стану прикордонних знаків, інформаційно-попереджувальних табличок та інших інженерних споруд; здійснювати огляд транспортних засобів, будівель та інших місць можливого укриття правопорушників; перевіряти документи на право перебування у прикордонній смузі й контрольованому прикордонному районі у громадян України, іноземців та осіб без громадянства; проводити опитування осіб, працівників у районах провадження робіт та обслуговуючий персонал транспортних засобів з метою отримання (уточнення) інформації про можливу протиправну діяльність у районі патрулювання; підтримувати взаємодію з іншими прикордонними нарядами, у тому числі в пункті пропуску (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду - виїзду); здійснювати пошук та вживати заходів щодо затримання правопорушників законодавства з прикордонних питань, документування та збереження ознак правопорушення; забезпечити охорону та супроводження (конвоювання) затриманих до підрозділу охорони кордону; дотримуватись заходів маскування.
У відповідності до п. 11 глави 2 розділу II Інструкції прикордонним нарядам забороняється, голосно розмовляти, розпалювати вогнища, курити вночі або виявляти себе іншими демаскуючими діями та учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.
Згідно п. 12 глави 2 розділу II Інструкції зафіксовано, що прикордонним нарядам під час здійснення прикордонного контролю забороняється використовувати будь-які особисті технічні засоби електронних комунікацій, що не належать Державній прикордонній службі України та не входять до предметів екіпірування прикордонного наряду, мати при собі грошові кошти понад розмір, установлений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно п.п. 6 та 7 глави 2 розділу II Інструкції зафіксовано, що кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків.
Під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону; суворо виконувати заходи маскування і безпеки під час несення служби та дотримуватися слідового режиму; здійснювати постійний контроль за повітряним простором (водною поверхнею) на визначеній ділянці; припиняти будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України.
Проте, сержант ОСОБА_1 , будучи у період з 12.00 год. по 20:00 год 24.09.2025 в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону, маючи об'єктивну можливість належно виконувати свої службові обов'язки, поставився до їх виконання неналежно, зокрема у порушення вимог пунктів 1, 10 глави 5 розділу II, п.п. 6, 7, 11, 12 глави 2 розділу II, «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерстві внутрішніх справ України від 11.10.2015 № 1261, належним чином службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону не ніс, будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України не припиняв, використовував особисті засоби зв'язку, що не належать Державній прикордонній службі України, а саме у період з 12.00 год. по 20:00 год 24.09.2025 використовував особистий засіб зв'язку - мобільний телефон марки Apple моделі IPHONE 14 Pro, зокрема для зв'язку з ОСОБА_2 з питань організації незаконного переправлення особи через державний кордон України.
Зокрема, близько 12 години 40 хвилин 24.09.2025 ОСОБА_1 використовував свій мобільний телефон марки Apple моделі IPHONE 14 Pro для листування з ОСОБА_2 через месенджер «WhatsApp», що підтверджується зображенням №8, доданим до протоколу огляду предмета від 25.09.2025.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що таким чином, сержант ОСОБА_1 , будучи у період з 12.00 год. по 20:00 год. 24.09.2025 в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону, маючи об'єктивну можливість належно виконувати свої службові обов'язки, поставився до їх виконання неналежно, зокрема у порушення вимог пунктів 1, 10 глави 5 розділу II, п.п. 6, 7, 11, 12 глави 2 розділу II, «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерстві внутрішніх справ України від 11.10.2015 № 1261, належним чином службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону не ніс, будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України не припиняв, використовував особисті засоби зв'язку, що не належать Державній прикордонній службі України, а саме у період з 12.00 год. по 20:00 год 24.09.2025 використовував особистий засіб зв'язку - мобільний телефон марки Apple моделі IPHONE 14 Pro, зокрема для зв'язку з ОСОБА_2 з питань організації незаконного переправлення особи через державний кордон України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, тобто порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчиненого в умовах особливого періоду.
У протоколі зазначено, що факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується доказами та матеріалами, що додаються до протоколу, а саме: поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами.
Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_3 , вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився повторно, по час та місце пригляду справи повідомлений належним чином. Згідно наявної в матеріалах справи ОСОБА_4 просить розглянути справу без його участі, при цьому зазначає, що пояснення по справі ним викладені 25.09.2025 та містяться в матеріалах справи. Також вказує, що свою вину визнає в повному обсязі, зобов'язується у подальшому таких вчинків не допускати.
За наведеного, а саме беручи до уваги те, що ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи , його заяву про розгляд справи без його участі, суд вважає за можливе розгляд справи здійснювали за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Частина 1 ст. 172-18 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України.
Відповідальність за ч. 2 ст.172-18 КУпАП наступає за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, статті зокрема ч.1 - Порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, наявних в матеріалах справи письмових пояснень ОСОБА_1 , він визнає вину у вчинені правопорушення.
Так, зі змісту письмових пояснень ОСОБА_1 , вбачається що з 25 вересня 2023 року проходить військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - майстра групи утримання прикордонних знаків відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України.
Так, ОСОБА_1 зазначає, що 24.09.2025 з 12:00 по 20:00 перебував в прикордонному наряді «Прикордонний патруль», з особистим номером 71, і зобов'язаний був в цей період часу виконувати свої функціональні обов'язки. Водночас, під час перебування в прикордонному наряді він використовував особисті засоби зв'язку, що не належать Державній прикордонній службі України, а саме у період з 12.00 год. по 20:00 год 24.09.2025 використовував особистий засіб зв?язку - мобільний телефон марки Apple моделі IPHONE 14 Pro з номером телефону НОМЕР_3 , зокрема для зв'язку з ОСОБА_2 з питань організації незаконного переправлення особи через державний кордон України.
Зокрема, близько 12 години 40 хвилин 24.09.2025 ОСОБА_1 використовував свій мобільний телефон марки Apple моделі IPHONE 14 Pro 3 номером телефону НОМЕР_3 для листування з ОСОБА_2 через месенджер « WhatsApp».
ОСОБА_1 зазначає, що вину у вчиненні даного правопорушення визнає та щиро кається.
У відповідності до положень ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Вина правопорушника у скоєному правопорушенні підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення, витягом з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України по особовому складу; службовими посвідченням сержанта ОСОБА_1 ДК № НОМЕР_4 від 07.05.2025; Витягом зі Списку особового складу відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) станом на 23/24.09.2025 року; Витягом з книги прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) витяг з розділу 2в. Результати виконання плану охорони державного кордону/здійснення прикордонного контролю на «23»/«24» вересня 2024 року; 2в Результатами виконання плану охорони державного кордону/здійснення прикордонного конторою на «23»/«24» вересня 2025 року; протоколом видачі майна від 24.09.2025; протоколом огляду предмету від 25 вересня 2025 року та фото-таблицями доданими до нього; службовою характеристикою; заявою та письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Вказані вище докази та обставини не були спростовані стороною захисту в судовому засіданні.
З огляду на викладене вважаю, що в діях ОСОБА_1 , містяться склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-18 КУпАП, а саме у період з 12.00 год. по 20:00 год 24.09.2025 використовував особистий засіб зв'язку - мобільний телефон марки Apple моделі IPHONE 14 Pro, зокрема для зв'язку з ОСОБА_2 з питань організації незаконного переправлення особи через державний кордон України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, тобто порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчиненого в умовах особливого періоду.
При призначенні адміністративного стягнення суд виходить із змісту ст.33 КУпАП і враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи та наслідки, особу порушника, ступінь її вини, та приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП та з врахуванням вище перелічених обставин, доцільним буде обрати стягнення у вигляді штрафу, у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці.
Керуючись ст.ст. 172-18, 283-285, 287-291 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4, ч.1 ст. 5 Законом України «Про судовий збір» суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-18 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , що становить 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду Фазикош О.В.