про залишення позовної заяви без руху
14 жовтня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/1003/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., перевіривши матеріали позовної заяви, сформованої через систему “Електронний суд» 07.10.25
за позовом: Чернігівської окружної прокуратури,
вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000,
код ЄДРПОУ 0291011426,
в інтересах держави в особі
позивача: Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації,
вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 00022674,
до відповідача-1: Чернігівської міської ради,
вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34339125,
до відповідача-2: Чернігівської міської військової адміністрації Чернігівського району Чернігівської області,
вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 45105079,
до відповідача-3: Товариства з обмеженою відповідальністю “Альянс міжрегіонального співробітництва»,
вул. Міхнюка Олега, буд. 1-А, офіс 2, м. Чернігів, 14013,
код ЄДРПОУ 34018691,
про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою
Чернігівською окружною прокуратурою подано позов в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації про усунення перешкоди власнику - держави в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 1,22 га кадастровий номер 7410100000:02:008:0068, шляхом:
зобов'язання Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 34339125) повернути земельну ділянку площею 1,22 га кадастровий номер 7410100000:02:008:0068 державі в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674);
скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права власності за Чернігівською міською радою на земельну ділянку з кадастровим номером: 7410100000:02:008:0068 площею 1,22 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 322765174101);
визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 1,22 га з кадастровим номером 7410100000:02:008:0068, укладеного 23.05.2025 між Чернігівською міською військовою адміністрацією Чернігівського району Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Альянс міжрегіонального співробітництва»;
скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації за Товариством з обмеженою відповідальністю “Альянс міжрегіонального співробітництва» (код ЄДРПОУ 34018691) права оренди земельної ділянки площею 1,22 га з кадастровим номером 7410100000:02:008:0068;
скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:008:0068 площею 1,22 га.
Стягнути з відповідачів на користь Чернігівської обласної прокуратури понесені витрати на сплату судового збору у розмірі 12112 грн та понесені витрати, пов'язані із залученням спеціаліста, в сумі 2500 грн.
Вимоги прокурором обґрунтовані тим, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:02:008:0068 площею 1,22 га,яка належить на праві власності територіальній громаді міста Чернігова в особі Чернігівської міської ради та перебуває у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс міжрегіонального співробітництва», розташована в зоні охорони археологічного культурного шару, в межах якого діє спеціальний режим використання, на території пам'ятки археології місцевого значення поселення «Стрижень-1» з Комплексу археологічних пам'яток урочища Ялівщина, ІІ-І тис. до н. е., III - V, ХІ-ХШ ст., охоронний № 7727/3709-Чр, а тому є об'єктом обмеженим у цивільному обороті, оскільки у відповідності до вимог статті 17 Закону України "Про охорону культурної спадщини" може перебувати виключно у державній власності. Натомість вони набули такого права в спосіб, який за формальними ознаками має вигляд законного: юридичне оформлення права власності та оренди відповідачів на землю стало можливим у результаті прийняття органом місцевого самоврядування незаконного рішення, а тому існують всі правові підстави для витребування останньої з чужого незаконного володіння та повернення державі в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.10.25 справу №927/1003/25 передано на розгляд судді Фесюрі М.В.
Дослідивши позовну заяву з додатками, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху з огляду на таке.
09.04.2025 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилання захисту прав добросовісного набувача» (далі Закон №4292-ІХ), абзацом 1 пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення якого внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, зокрема, до статей 164, 174 ГПК України.
Так, за приписами частини 6 статті 164 ГПК України (в редакції Закону №4292-ІХ) у разі подання органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором позовної заяви про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади до позову додаються документи, що підтверджують внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви.
Водночас за змістом пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4292-ІХ положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 2 частини 5 статті 390 ЦК України, якою доповнено відповідну статтю Цивільного кодексу України Законом 4292-ІХ, суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві. Суд постановляє рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, за умови попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором вартості такого майна на депозитний рахунок суду. Перерахування грошових коштів як компенсації вартості нерухомого майна з депозитного рахунку суду здійснюється без пред'явлення добросовісним набувачем окремого позову до держави чи територіальної громади.
Отже законодавцем ухвалення рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади поставлено в залежність від попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором грошової суми в розмірі вартості такого майна на депозитний рахунок суду.
На думку суду внесення суми компенсації на депозитний рахунок суду є обов'язковим у справах, в яких суд першої інстанції ще не ухвалив рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності Законом №4292-ІХ.
В іншому випадку суд буде позбавлений можливості ухвалити рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь територіальної громади, навіть у разі встановлення обґрунтованості вимог.
Судом встановлено, що прокурором до позовної заяви не додані документи, що підтверджують внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви.
Відтак суд зазначає про обов'язок позивача/прокурора внести на депозитний рахунок Господарського суду Чернігівської області грошові кошти у розмірі вартості спірного майна на виконання вимог частини 6 статті 164 ГПК України, враховуючи, що станом на день набрання чинності Законом № 4292-IX у даній справі не ухвалено рішення про витребування майна.
Відповідно до вимог частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При цьому, залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
Частиною 2 статті 174 ГПК України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави невнесення у визначених законом випадках на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, суд у такій ухвалі зазначає про обов'язок позивача внести відповідну грошову суму.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху та надати прокурору строк 5 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення зазначених недоліків шляхом надання до суду експертно-грошової оцінки спірної земельної ділянки, чинної на дату подання позовної заяви, докази внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна.
У зв'язку з відсутністю 13.10.25 електропостання в приміщенні Господарського суду Чернігівської області, про що складено Акт №287-25 щодо знеструмлення електромережі суду, вихід з ладу сервера автоматизованої системи та інші умови, що впливають на безперебійність та функціонування автоматизованої системи від 14.10.25, ухвала постановлена 14.10.25.
Керуючись статтями 162, 163, 164, 172, 174, 234, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити прокурору строк на усунення недоліків позовної заяви 5 (п'ять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Встановити прокурору спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків із наданням експертно-грошової оцінки спірної земельної ділянки, чинної на дату подання позовної заяви, та доказів внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна.
Надати суду докази направлення іншим учасникам справи документів на усунення недоліків позовної заяви.
4. Зобов'язати прокурора кошти в розмірі вартості спірного майна внести на депозитний рахунок суду за наступними реквізитами:
одержувач коштів Господарський суд Чернігівської області
код ЄДРПОУ 03500068
рахунок UA 638201720355259002000015951
банк Державна казначейська служба України
МФО 820172
5. Роз'яснити прокурору, що у відповідності до частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, у разі не усунення ним недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
6.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя М.В. Фесюра
Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області - e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; засоби зв'язку - тел.099 420 54 50.