Рішення від 08.10.2025 по справі 130/1507/25

2-о/130/92/2025

130/1507/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" жовтня 2025 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

присяжних Антонюка А.Ю., Березовської І.А.,

з участю секретаря судових засідань Мухи Р.П.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Жмеринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оголошення особи померлою на підставі ч.2 ст. 46 ЦК України,

УСТАНОВИВ:

У травні 2025 року ОСОБА_1 звернулась в суд з даною заявою, в якій просила Оголосити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - померлим. Датою його смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 . Місцем його смерті вважати населений пункт Тоненьке Очеретинської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області, на території якого у період з 24 лютого 2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 велись активні бойові дії. Причиною його смерті вважати загибель під час участі у бойових діях в умовах воєнного стану при захисті Батьківщини; загибель вважати пов'язаною із виконанням обов'язків військової служби по захисту суверенітету та територіальної цілісності України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій області.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ ЗАЯВНИКА.

ОСОБА_1 проживала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 . Від даного шлюбу у них народилось двоє дітей син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

ОСОБА_5 був призваний до лав Збройних Сил України за призовом під час загальної мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до сповіщення, 09.03.2024 сержант ОСОБА_5 зник безвісти у зоні бойових дій при особливих обставинах пов'язаних із активними бойовими діями на ділянці місцевості в районі населеного пункту Тоненьке, Покровського району, Донецької області. На теперішній час дана територія є тимчасово окупована збройними силами російської федерації, що ускладнює проведення пошукових заходів. З 09 березня 2024 року по теперішній час, даний військовослужбовець відсутній за місцем проходження служби в умовах дії на території України воєнного стану.

За ознаками вчиненого правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровано кримінальне провадження № 12024020130000145 від 12.03.2024, про що свідчить витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 14.03.2024.

Окрім того, відомості про зникнення військовослужбовця ОСОБА_5 на території бойових дій (під час воєнних дій) внесено 23.03.2024 до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, про що свідчить відповідний витяг з цього реєстру за № 20240418-1021 від 18.04.2024. При цьому, територіальним органом (підрозділом) Національної поліції України, який проводить розшук зниклого безвісті за особливих обставин військовослужбовця ОСОБА_5 , значиться Жмеринський РВП ГУНП у Вінницькій області.

Згідно з актом службового розслідування від 22.05.2024 №1823 за фактом зникнення безвісти сержанта ОСОБА_5 військової частини НОМЕР_1 , останній 09.03.2024 зник безвісти в районі населеного пункту Тоненьке Покровського району Донецької області, після здійснення збройними силами російської федерації наступально-штурмових дій, із застосуванням ствольної артилерії та живої сили противника, по захопленню вогневої позиції (надалі ВП) «ЗЕВС», на якій з 08 березня 2024 року перебував ОСОБА_5 разом з іншими військовослужбовцями НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , виконуючи обов'язки військової служби по захисту суверенітету та територіальної цілісності України від збройної агресії російської федерації. Зв'язок з військовослужбовцями, що виконували обов'язки військової служби на ВП «ЗЕВС», підтримувався за допомогою радіозв'язку, який перервався близько 22 години 00 хвилин 08.03.2024. Подальші спроби зв'язатись із вказаною позицією результату не дали.

За висновками службового розслідування встановлено, що «Факт зникнення безвісти за особливих обставин військовослужбовця Збройних Сил України сержанта ОСОБА_6 , стрільця-снайпера 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу 6 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , підтвердився та відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вважати таким, що стався в умовах воєнного часу, під час проходження військової служби за призовом під час загальної мобілізації на особливий період та пов'язане з виконанням обов'язків військової служби в Збройних Силах України, не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти за особливих обставин сталося 09 березня 2024 року під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки, оборони й територіальної цілісності України, відсічі та стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області».

З огляду на викладене, слід вважати сержанта ОСОБА_5 , таким, що зник безвісти за особливих обставин під час виконання бойового завдання, при безпосередній участі у бойових діях та здійсненні ним заходів із забезпечення національної безпеки, оборони й територіальної цілісності України, відсічі та стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації, що пов'язане з виконанням обов'язків військової служби із захисту Батьківщини.

Тобто, сержант ОСОБА_5 , як військовослужбовець під час виконання бойового завдання за призначенням на ВП «ЗЕВС» в районі населеного пункту Тоненьке, Покровського району, Донецької області в ході ведення бойових дій, потрапив під артилерійський та стрілецький обстріл противника, від нього немає жодних відомостей про його місце перебування, немає спілкування з ним, відтак є обґрунтовані підстави, що дають можливість припускати, що він загинув, що є підставою для оголошення його померлим.

Отже, існують достатні підстави, підтверджені належними доказами, вважати, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовослужбовець загинув під час виконання військового обов'язку із захисту держави України у російсько-українській війні (збройному конфлікті) з вірогідною датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З 09.03.2024 заявник як дружина ОСОБА_5 та мати їх спільних дітей не може отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки відсутня довідка про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Метою встановлення факту, що має юридичне значення, є державна реєстрація смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який породжує правові наслідки для заявника, а саме отримання виплат, передбачених законодавством після загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та оформлення спадщини, тобто від встановлення цього факту залежить виникнення та реалізація особистих й майнових прав як заявника, так і дітей, як членів сім'ї загиблого військовослужбовця.

ПИСЬМОВІ ПОЯСНЕННЯ ТРЕТІХ ОСІБ.

01.07.2025 від представника заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_8 до суду надійшли письмові пояснення, відповідно до яких, представник третьої особи вказав, що суд може зробити обгрунтоване припущення про смерть особи при відсутності доказів загибелі у разі встановлення обставин, зазначених у ч.2 ст. 46 ЦК України.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ, ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ.

Ухвалою судді від 02.06.2025 у справі відкрито провадження, справа призначена до судового розгляду на 07.10.2025.

01.07.2025 від представника третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_8 надійшли письмові пояснення.

07.10.2025 справа знята з розгляду у зв'язку з відсутністю складу суду та призначена до розгляду на 08.10.2025.

08.10.2025 в судому засіданні заявник ОСОБА_1 , та її представник ОСОБА_2 підтримали подану заяву та просили її задовольнити з підстав, викладених у заяві.

Представник заінтересованої особи Жмеринського відділу ДРАЦС в судове засідання не з'явився. Начальник відділу О. Грезент просила розгляд справи проводити у відсутність представника.

Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_8 в судове засідання не з'явився. В наданій до суду заяві представник заявника просив розгляд справи проводити у відсутність представника.

Заінтересовані особи: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились. В наданих до суду заявах просили розгляд справи проводити у їх відсутність.

Представник заінтересованої особи - військової частини НОМЕР_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився без повідомлення причин.

У відповідності до ч. 3 ст. 211, ч.1 ст. 223 ЦПК України, суд розглянув справу у відсутність заінтересованих осіб.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , 05.02.1994 було укладено шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_7 (а.с.10, 10 зворот).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та витягу з актового запису про народження батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,я та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_1 (а.с.11-12 на звороті).

Як вбачається з повторної копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , батьками ОСОБА_5 являються ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.14 зворот), які померли ІНФОРМАЦІЯ_10 та 10.02.1988, що стверджується копіями свідоцтв про смерть (а.с.15, 15 зворот).

Згідно копії витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.03.2024 № 65, сержанта ОСОБА_5 , військовослужбовця призваного за мобілізацією, який прибув з військової частини НОМЕР_6 АДРЕСА_1 , 05 березня 2024 року було зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення і призначено на посаду стрілець-снайпер 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу 6 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , ВОС 100672А (1254) і вважається таким, що з 05 березня 2024 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою, а також зарахований на продовольче забезпечення з 06 березня 2024 року (а.с.16).

11.03.2024 відповідно до сповіщення сім'ї №1358, сержант ОСОБА_5 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_1 , зник безвісти 08.03.2024 поблизу населеного пункту Тоненьке Покровського району Донецької області, що підтверджується змістом відповідного сповіщення військової частини НОМЕР_1 №942 від 09.03.2024 (а.с.17, 17 зворот).

Згідно з актом службового розслідування від 22.05.2024 №1823 за фактом зникнення безвісти сержанта ОСОБА_5 військової частини НОМЕР_1 , останній 09.03.2024 зник безвісти в районі населеного пункту Тоненьке Покровського району Донецької області, після здійснення збройними силами російської федерації наступально-штурмових дій, із застосуванням ствольної артилерії та живої сили противника, по захопленню вогневої позиції (надалі ВП) «ЗЕВС», на якій з 08 березня 2024 року перебував ОСОБА_5 разом з іншими військовослужбовцями НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , виконуючи обов'язки військової служби по захисту суверенітету та територіальної цілісності України від збройної агресії російської федерації. Зв'язок з військовослужбовцями, що виконували обов'язки військової служби на ВП «ЗЕВС», підтримувався за допомогою радіозв'язку, який перервався близько 22 години 00 хвилин 08.03.2024. Подальші спроби зв'язатись із вказаною позицією результату не дали. Надіслати пошукову групу для встановлення обставин на вказану позицію було не можливо у зв'язку із щільним обстрілом та постійними наступально-штурмовими діями з боку збройних сил російської федерації. Вранці 09 березня 2024 року було здійснено огляд ВП «ЗЕВС» за допомогою безпілотного літаючого апарату та виявлено, що вказана позиція захоплена противником. Сержанта ОСОБА_5 полоненим виявлено не було. Подальші намагання зв'язатись з ним по телефону результатів не дали. Даних про те, що він поранений, загиблий чи вийшов з позиції не має. На даний час ВП «ЗЕВС» знаходиться під контролем ворога.

Одночасно при проведенні службового розслідування встановлено, що військовослужбовець ОСОБА_5 позитивно характеризується за місцем служби та не мав наміру добровільно потрапити в полон до ворога чи іншим чином порушити Закони України. Силами 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 були проведені пошукові заходи направлені на встановлення місцезнаходження останнього, але позитивного результату отримано не було. На неодноразові телефонні дзвінки не відповідав.

Отже, 09 березня 2024 року сержант ОСОБА_5 зник безвісти у зоні бойових дій при особливих обставинах пов'язаних із активними бойовими діями на ділянці місцевості в районі населеного пункту Тоненьке, Покровського району, Донецької області. На теперішній час дана територія є тимчасово окупована збройними силами російської федерації, що ускладнює проведення пошукових заходів. З 09 березня 2024 року по теперішній час, даний військовослужбовець відсутній за місцем проходження служби в умовах дії на території України воєнного стану.

Разом з тим, службовим розслідуванням не здобуто відомостей про місцезнаходження сержанта ОСОБА_5 та будь-яких медичних документів, що підтверджують отримання ним тілесних ушкоджень (поранень) і ступень їх тяжкості, а також достатніх (вичерпних) доказів (відомостей) про його загибель, оскільки під час відповідних пошукових заходів тіло останнього (або його останки) також не знайдено.

За висновками службового розслідування встановлено, що «Факт зникнення безвісти за особливих обставин військовослужбовця Збройних Сил України сержанта ОСОБА_10 , стрільця-снайпера 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу 6 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , підтвердився та відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вважати таким, що стався в умовах воєнного часу, під час проходження військової служби за призовом під час загальної мобілізації на особливий період та пов'язане з виконанням обов'язків військової служби в Збройних Силах України, не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти за особливих обставин сталося 09 березня 2024 року під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки, оборони й територіальної цілісності України, відсічі та стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області» (а.с.18-37 зворот).

За ознаками вчиненого правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровано кримінальне провадження № 12024020130000145 від 12.03.2024, про що свідчить витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 14.03.2024 (а.с.38).

Окрім того, відомості про зникнення військовослужбовця ОСОБА_5 на території бойових дій (під час воєнних дій) внесено 23.03.2024 до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, про що свідчить відповідний витяг з цього реєстру за № 20240418-1021 від 18.04.2024. При цьому, територіальним органом (підрозділом) Національної поліції України, який проводить розшук зниклого безвісті за особливих обставин військовослужбовця ОСОБА_5 значиться Жмеринський районний відділ поліції ГУНП у Вінницькій області. (а.с.39).

МОТИВИ СУДУ. НОРМИ ПРАВА, ЗАСТОСОВАНІ СУДОМ.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до наступних висновків.

Згідно з частинами першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Чинний ЦПК України визначає чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:

- встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України);

- встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України);

- встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);

- визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.

Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався і який триває дотепер.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)» від 07 травня 2022 №562, абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 №457 викладено в такій редакції: «Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.»

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Згідно з ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

За приписами ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Як свідчать матеріали службового розслідування сержант ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовослужбовець під час виконання бойового завдання за призначенням на ВП «ЗЕВС» в районі населеного пункту Тоненьке, Покровського району, Донецької області в ході ведення бойових дій, ІНФОРМАЦІЯ_3 потрапив під артилерійський та стрілецький обстріл противника, від нього немає жодних відомостей про його місце перебування, відтак є обґрунтовані підстави, що дають можливість припускати, що він загинув.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22 зробила висновок, що оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) - це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.

У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.

У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).

Велика Палата Верховного Суду враховує, що приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.

Речення друге частини другої статті 46 ЦК України не конкретизує обставини, за яких суд може застосувати скорочений шестимісячний строк замість дворічного, зазначеного у реченні першому цієї частини. Водночас суд може послатися на шестимісячний строк у разі наявності істотних підстав для припущення, що фізична особа загинула внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту, і без обґрунтованих підстав очікувати, що з часом обставини зміняться або з'являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи.

Велика Палата Верховного Суду наголошує, що законодавець, формуючи припис речення другого частини другої статті 46 ЦК України («з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців»), після слів «шести місяців» завершив речення. Зазначене унаочнює, що правильним є таке тлумачення цього припису, що здійснюватиметься без прив'язки до моменту скасування воєнного стану, припинення воєнних дій, збройного конфлікту як такого на усій території України.

Наведене тлумачення відповідає і європейським стандартам. Так, відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо принципів, які стосуються осіб, зниклих безвісти, та презумпції смерті (прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 09 грудня 2009 року на 1073-му засіданні заступників міністрів), якщо обставини зникнення безвісти особи є такими, що дають підстави для висновку про ймовірність її загибелі, то для подання запиту бажано, щоб час, що минув з моменту зникнення або з моменту отримання останньої звістки про те, що особа жива, становив не більше одного року (пункт 2 принципу четвертого).

Велика Палата Верховного Суду вказує, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Наказ № 309).

У цьому Наказі № 309 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.

Таким чином, з урахуванням вказаної позиції Великої Палати Верховного Суду та враховуючи той факт, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, активні бойові дії на території с. Тоненьке Очеретинської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області тривали до 03.04.2024, шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, сплили 03.10.2024.

Воєнна дія, згідно з Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1845 мала місце 08.03.2024. Під час цього бою або воєнної дії в районі населеного пункту Тоненьке Покровськог району Донецької області зник безвісти сержант ОСОБА_5 за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської Федерації проти України. Заявник звернулась до суду із заявою 27.05.2025, тобто, після спливу шестимісячного строку, передбаченого ч. 2 ст. 46 ЦК України.

Район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (стаття 1 Закону України "Про оборону України").

Бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Основними видами бойових дій є оборона та наступ.

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.

Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23).

У ст. 306 ЦПК України визначено, зокрема, обов'язкове зазначення для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Ці відомості дозволяють визначити право осіб на звернення до суду в справі цієї категорії коло заінтересованих осіб, необхідні докази.

Пунктом 1 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого)

Оголошення померлим ОСОБА_5 необхідно заявнику з метою отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та у ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих майнових та немайнових прав заявника та її дітей як членів сім'ї загиблого військовослужбовця, тобто має індивідуальний характер.

У п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5 зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Слід наголосити, що суд не констатує смерть фізичної особи, а оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.

Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою.

Водночас частиною другою статті 20 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» передбачено, якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.

ВИСНОВКИ СУДУ.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, надавши оцінку поясненням учасників процесу, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог заявниці та оголошення її чоловіка, сержанта ОСОБА_5 , померлим, оскільки матеріалами справи достатньо стверджується той факт, на підставі якого можливо зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_5 , який мужньо виконувавши військовий обов'язок в бою за Україну, її свободу і незалежність, зник безвісти під час виконання бойового завдання в населеному пункті Тоненьке Покровськог району Донецької області. З моменту припинення активних бойових дій в районі населеного пункту Тоненьке Покровськог району Донецької області, які завершилися 03.04.2024 до моменту звернення до суду з цією заявою минуло більше шести місяців. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії держави-окупанта проти України залежить виникнення та реалізація спадкових прав, а також особистих майнових та немайнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.

Як передбачено частиною 2 статті 308 ЦПК України, після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.

Суд роз'яснює заявнику, що відповідно до ч. 1 ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.

Водночас, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою (частина перша статті 48 ЦК України).

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Частиною 7 статті 294 ЦПК України передбачено, що при ухвалені судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4, 5, 6, 7, 11, 13, 19, 76-83, 89, 258, 259, 263-265, 293, 295-300 ЦПК України, Суд

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Оголосити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_7 ), громадянина України, паспорт НОМЕР_8 , виданий Жмеринським РВ УМВС України в Вінницькій області 13.11.1997, - померлим.

Датою смерті ОСОБА_5 вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Місцем смерті ОСОБА_5 вважати населений пункт Тоненьке Очеретинської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області, на території якого у період з 24 лютого 2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 велись активні бойові дії.

Причиною смерті ОСОБА_5 вважати загибель під час участі у бойових діях в умовах воєнного стану при захисті Батьківщини; загибель вважати пов'язаною із виконанням обов'язків військової служби по захисту суверенітету та територіальної цілісності України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 273 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_9 ),

ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_10 ),

ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_11 ),

Жмеринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (місцезнаходження: 23100 Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Брезденюка Валерія, буд. 19, ЄДРПОУ 33522905),

Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_12 ),

ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_13 ).

Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ

Присяжні Анатолій АНТОНЮК

Ірина БЕРЕЗОВСЬКА

Дата складання повного судового рішення 13.10.2025