61022, м. Харків, пр. Науки, 5
14.10.2025 Справа №905/685/25
Суддя Господарського суду Донецької області Хабарова М.В., розглянувши матеріали справи
За позовомУправління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
доФізичної особи-підприємця Леуцького Микити Геннадійовича
простягнення 9 467,01 грн
Без повідомлення (виклику) учасників справи
Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про стягнення основного боргу у розмірі 6995,65 грн, штрафу у розмірі 968,60 грн, пені у розмірі 744,81 грн, 3% річних у розмірі 133,33 грн та інфляційних втрат у розмірі 624,62 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, для розміщення рекламного засобу №3345/19 від 26.10.2023 в частині повної та своєчасної оплати за тимчасове користування місцем для розміщення рекламного засобу за період з 01.01.2024 по 31.05.2025.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.07.2025 позовну заяву залишено без руху; зобов'язано Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду докази направлення копій позовної заяви та доданих до неї документів на електронну адресу Фізичної особи-підприємця Леуцького Микити Геннадійовича - ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
14.07.2025 від позивача засобами поштового зв'язку надійшла заява (вх.№4652/25 від 14.07.2025) про усунення недоліків, до якої останнім додано докази направлення копій позовної заяви та доданих до неї документів на електронну пошту відповідача.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/685/25, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників сторін.
Стосовно повідомлення відповідача про розгляд справи суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно відповіді №154507 від 04.07.2025 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою реєстрації відповідача є 87000, Донецька обл., смт Нікольське, вул. Затишна, буд.13.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, вся територія Маріупольського району з 05.03.2022 знаходиться в тимчасовій окупації. Згідно інформації з сайту Укрпошти, поштове відділення 87000 не функціонує. Таким чином, направлення ухвали про відкриття провадження від 22.07.2025 відповідачу засобами поштового зв?язку неможливе.
З метою необхідності забезпечення прав осіб на доступ до правосуддя і здійснення такого правосуддя, з метою забезпечення реалізації процесуального права відповідача на подання відзиву на позов, 25.07.2025 судом було розміщено оголошення на сайті Господарського суду Донецької області для відповідача, в якому було повідомлено зміст ухвали від 22.07.2025.
Крім того, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом було також надіслано відповідачу ухвалу про відкриття провадження на електронну пошту, а саме: slon1567@gmail.com (вказана електронна пошта зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно відповідача).
Згідно довідки про доставку електронного листа ухвала суду про відкриття провадження у справі від 22.07.2025 була доставлена на електронну адресу відповідача 22.07.2025.
Крім того, судом здійснювалась телефонограма відповідачу від 24.07.2025 за номером телефону, який міститься в матеріалах справи. Однак, телефонограму передати не вдалося, оскільки не вдалося встановити зв'язок.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач станом на день прийняття рішення не реалізував своє право на подання відзиву, будь-яких заяв чи клопотань як по суті справи, так і з приводу процесуальних питань від відповідача не надходило.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та станом на даний час строк дії воєнного стану продовжено.
В той же час, судом враховано, що ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
З наведених приписів закону вбачається, що запровадження військового стану у країні не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відтермінування вирішення спору (не здійснення розгляду справи).
При цьому, від відповідача впродовж всього строку розгляду Господарським судом Донецької області справи №905/685/25 не надходило будь-яких повідомлень щодо обставин неможливості подати відзив на позов.
Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (п. 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» Суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
При цьому, на осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду і не допускати свідомих маніпуляцій та ухилень від отримання інформації про рух справи.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, Господарський суд Донецької області
26.10.2023 між Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (робочий орган, позивач) та ФОП Леуцьким Микитою Геннадійовичем (рекламорозповсюджувач, відповідач) було підписано Договір №3345/19 тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, для розміщення рекламного засобу (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого на підставі відповідного наказу робочого органу про встановлення пріоритету на місце для розміщення рекламного засобу, дозволу на розміщення зовнішньої реклами, наданого на підставі розпорядження, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), рекламорозповсюджувачеві надається право тимчасового платного користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, виключно для розміщення та експлуатації рекламного засобу (право тимчасового користування).
Відповідно до п. 1.2 Договору рекламорозповсюджувач зобов'язується прийняти в платне користування місце та користуватись наданим йому місцем добросовісно і розумно відповідно до загальних вимог законодавства України, правил щодо благоустрою населених пунктів, умов цього договору та Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.02.2019 № 207, зареєстрованого в Головному територіальному управлінні юстиції у місті Києві 25.02.2019 за № 34/2211, своєчасно та у повному обсязі відповідно до договору здійснювати оплату за тимчасове користування місцем, сумлінно виконувати усі свої обов'язки за цим договором, самостійно нести відповідальність за технічний стан рекламного засобу (далі - РЗ), порушення вимог техніки безпеки під час розташування та експлуатації РЗ, утримання місця у належному санітарному стані відповідно до законодавства.
Згідно з п. 3.1 Договору дія та умови цього договору розповсюджується на усі встановлені за рекламорозповсюджувачем пріоритети та надані дозволи на розміщення зовнішньої реклами. Встановлення/продовження будь-якого пріоритету та надання/продовження будь-якого дозволу на розміщення зовнішньої реклами, внесення до них змін, анулювання/припинення здійснюється на підставі відповідного наказу робочого органу/розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Робочий орган та/або КП «Київреклама» здійснюють облік місць для розміщення РЗ, на які поширюється пріоритет рекламорозповсюджувача, та на які рекламорозповсюджувачу видано дозволи на розміщення зовнішньої реклами, здійснюють контроль за строками дії пріоритету та дозволу шляхом формування адресних переліків та внесення до них змін (п. 3.2 Договору).
Умовами п. 4.1.1 Договору передбачено, що робочий орган має право на підставі відповідних рішень робочого органу про встановлення/продовження пріоритету та рішень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання/продовження дозволу нараховувати та вимагати спати за тимчасове користування місцем, змінювати розмір нарахувань за тимчасове користування місцем у разі змін в технологічній (конструктивній) схемі РЗ, площі РЗ, зонального коефіцієнту та базового тарифу.
Пунктом 4.2.1. Договору визначено, що робочий орган зобов'язаний формувати рахунки на оплату за тимчасове користування місцем, інших платежів, штрафних санкцій.
Відповідно до п. 5.2.1 Договору рекламорозповсюджувач зобов'язаний добросовісно, в повному обсязі та своєчасно виконувати умови договору, дотримуватись вимог Порядку, положень законодавства, що регулює відносини, які виникають у процесі розповсюдження реклами та благоустрою населених пунктів.
Рекламорозповсюджувач зобов'язаний: не пізніше 20-го числа поточного місяця отримувати та сплачувати рахунки за тимчасове користування місцем, у тому числі у разі встановлення/продовження пріоритету; у повному обсязі та у встановлені строки без пред'явлення претензії (вимоги) сплачувати штрафні санкції у разі прострочення строків (порушення термінів) сплати та вчинення інших порушень умов договору (п. 5.2.3 - п. 5.2.4 Договору).
Сторони погодили, що ціною цього договору є плата за тимчасове користування, розмір якої відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України визначається та розраховується на підставі рішень Київської міської ради або розпоряджень її виконавчого органу залежно від встановлених за рекламорозповсюджувачем пріоритетів та наданих дозволів, вказаних у відповідних адресних переліках (п. 6.1 Договору).
Згідно з п. 6.3 Договору підставою для нарахування плати за тимчасове користування місцями та внесення рекламорозповсюджувачем плати є рішення робочого органу про встановлення/продовження пріоритету, рішення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання/продовження дозволу, інші юридичні факти (вчинки рекламорозповсюджувача щодо фактичного користування місцем для розміщення РЗ) відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України.
Пунктом 6.4. Договору передбачено, що плата щомісячно перераховується рекламорозповсюджувачем до бюджету міста Києва відповідно до умов договору. У разі прострочення термінів сплати, визначених договором, розмір несплаченої суми плати коригується з урахуванням штрафів, пені та індексу інфляції, відповідно до умов договору та законодавства.
Рекламорозповсюджувач не звільняється від плати при відсутності РЗ на місці щодо якого виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) прийнято рішення про надання/продовження дозволу (п.6.5 Договору).
Приписами п.6.6. Договору передбачено, що плата нараховується з дати прийняття рішення про встановлення пріоритету, надання дозволу. При продовженні строку дії пріоритету, продовжені строку дії дозволу плата нараховується з дати, з якої продовжено строк дії пріоритету або дозволу.
Відповідно до п. 6.8 Договору плата за тимчасове користування місцем нараховується: до дати закінчення строку дії дозволу (п. 6.8.1); до дати прийняття розпорядження виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про анулювання дозволу у разі звернення рекламорозповсюджувача із заявою про анулювання дозволу (пп. 6.8.2); до дати прийняття розпорядження виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) про відмову у продовженні строку дії дозволу (у випадку коли таке розпорядження прийняте після закінчення строку дії дозволу) - у разі звернення рекламорозповсюджувача із заявою про продовження дозволу (п.6.8.3. Договору).
Згідно з п. 6.9 Договору у разі зміни розміру плати, а також інших тарифів, що впливають на розмір плати за тимчасове користування місцем, робочий орган повідомляє про це рекламорозповсюджувача протягом 15 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення шляхом направлення відповідного повідомлення та примірника додаткової угоди для підписання. При цьому протягом 15 календарних днів з дня отримання рекламорозповсюджувачем такого повідомлення він зобов'язаний підписати додаткову угоду до договору (Адресний перелік). У разі ненадання робочому органу підписаної рекламорозповсюджувачем додаткової угоди це не звільняє його від сплати за зміненими розмірами плати за тимчасове користування місцем.
Рекламорозповсюджувач сплачує новий розмір плати за тимчасове користування місцем з дати набрання чинності відповідним розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у незалежності від отримання повідомлення про зміну розмірів плати.
Розрахунковим періодом надання місця у тимчасове користування та нарахування плати за тимчасове користування місцем є календарний місяць (п. 6.13 Договору).
Плата за тимчасове користування місцем, штрафні санкції за прострочення здійснення платежів нараховується робочим органом щомісячно та переказуються рекламорозповсюджувачем не пізніше 20-го числа поточного місяця, виключно на зазначений казначейський рахунок у Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві для зарахування до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва, в розмірах, зазначених у рахунках. Факт неотримання рахунку не звільняє рекламорозповсюджувача від здійснення плати (п. 6.14 Договору).
Пунктом 7.1 Договору узгоджено, що за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків сторони несуть відповідальність у відповідності до умов цього договору та чинного законодавства України.
Робочий орган застосовує до рекламорозповсюджувача штрафні санкції у вигляді пені за несвоєчасне або неповне внесення платежів у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми (п. 7.2 Договору).
Робочий орган має право додаткового нарахувати боржнику за прострочення внесення платежів за тимчасове користування, що складає більше 1 місяця, штраф у розмірі 15% простроченої суми (п.7.3 Договору).
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками та діє щодо кожного місця розміщення РЗ протягом строку встановленого пріоритету та/або дозволу, а також протягом строку фактичного користування місцем. Припинення пріоритету або дозволу щодо окремого місця для розміщення РЗ у разі наявності у рекламорозповсюджувача інших чинних пріоритетів та/або дозволів не тягне за собою припинення цього Договору в цілому (п. 8.1 Договору).
26.10.2023 сторонами було підписано Адресний перелік №3, що є Додатком № 1 до Договору, згідно з яким рекламорозповсюджувачу надано право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, для розміщення рекламного засобу за адресами:
1. Шевченківський район, пл.Бессарабська, 2 (№ дозволу 95826-23); тип (вид) РЗ - спеціальна рекламна конструкція, що розміщується під кутом до фасаду будинку (будвілі), розміри 0.600х0.400; розмір плати за місяць (пріоритет) 25% від розміру плати за місяць - 179,38 грн; розмір плати за місяць (продовження пріоритету) - 717,50 грн; строк дії пріоритету з 18.09.2023 по 17.12.2023 (розпорядження про надання/продовження строку дії дозволу № 38 від 10.01.2019).
22.01.2024 сторонами було підписано Адресний перелік № 4, що є Додатком № 2 до Договору, згідно з яким рекламорозповсюджувачу надано право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, для розміщення рекламного засобу за адресами:
1. Шевченківський район, пл. Бессарабська, 2 (№ дозволу 95826-23); тип (вид) РЗ - спеціальна рекламна конструкція, що розміщується під кутом до фасаду будинку (будівлі), розміри 0.600х0.400; площа -1.0000; розмір плати за місяць- 717,50 грн; строк дії пріоритету з 27.12.2023 - 26.12.2028.
Договір та додатки 1-2 до нього підписані сторонами та скріплені печаткою з боку позивача.
Позивач зазначає, що у відповідача наявна заборгованість в розмірі 6995,65 грн по оплаті нарахованої за Договором за період з 01.01.2024 по 31.05.2025 плати за користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, для розміщення рекламних засобів, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості.
Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до положень ст.ст. 6 та 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг, а відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
За визначенням, наведеним у п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 затверджено Типові правила розміщення зовнішньої реклами, які регулюють відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Згідно з п. 2 Правил місце розташування рекламного засобу це площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, елемента вуличного обладнання або відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надається розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою); спеціальні конструкції це тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами.
Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Справляння плати за видачу зазначених дозволів виконавчими органами сільських, селищних, міських рад забороняється (п. 3 Правил).
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Пунктом 24 Правил визначено, що виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
Судом встановлено, що відповідачу на підставі рішення виконавчого органу Київради (КМДА) №1794 від 27.12.2023 було видано дозвіл №95826-23 на розміщення рекламного засобу за адресою Шевченківський район, пл. Бессарабська, 2. Дозвіл наданий строком на п'ять років.
Позивачем нарахована плата за користування місцем для розміщення реклами за період з 01.01.2024 по 31.05.2025 у загальній сумі 6995,65 грн, яка в порушення умов Договору не була сплачена відповідачем.
В матеріалах справи наявні рахунки:
- №156499 від 03.01.2024 на суму 717,50 грн (з 01.01.2024 по 31.01.2024) та рахунок коригування №156501 від 03.01.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить -358,75;
-№161695 від 12.02.2024 на суму 321,64 грн (з 01.02.2023 по 13.02.2024) та рахунок коригування №161696 від 12.02.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить -160,82 грн;
-№163864 від 14.02.2024 (з 14.02.2024 по 29.02.2024) на суму 395,86 грн та рахунок коригування №163865 від 14.02.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить -197,93
-№169379 від 14.03.2024 (з 01.03.2024 по 31.03.2024) на суму 717,50 грн та рахунок коригування №169381 від 14.03.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить -358,75;
-№172630 від 12.04.2024 на суму 717,50 грн (з 01.04.2024 по 30.04.2024) та рахунок коригування №172631 від 12.04.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить -358,75;
-№177852 від 13.05.2024 на суму 277,74 грн ( з 01.05.2024 по 12.05.2024) та рахунок коригування №177853 від 13.05.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить -138,87 грн;
-№177856 від 13.05.2024 на суму 439,76 грн (з 13.05.2024 по 31.05.2024) та рахунок коригування №177857 від 13.05.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 219,88 грн;
-№181834 від 14.06.2024 на суму 717,50 грн (з 01.06.2024 по 30.06.2024) та рахунок коригування №181835 від 14.06.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№185156 від 12.07.2024 на суму 717,50 грн (з 01.07.2024 по 31.07.2024) та рахунок коригування №185157 від 12.07.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№188566 від 13.08.2024 на суму 717,50 грн (з 01.08.2024 по 31.08.2024) та рахунок коригування №188567 від 13.08.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№192948 від 13.09.2024 на суму 717,50 грн (з 01.09.2024 по 30.09.2024) та рахунок коригування №192949 від 13.09.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№196987 від 14.10.2024 на суму 717,50 грн (з 01.10.2024 по 31.10.2024) та рахунок коригування №196989 від 14.10.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№200026 від 08.11.2024 на суму 717,50 грн (з 01.11.2024 по 30.11.2024) та рахунок коригування №200027 від 08.11.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№203044 від 09.12.2024 на суму 717,50 грн (з 01.12.2024 по 31.12.2024) та рахунок коригування №203045 від 09.12.2024, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,5), різниця становить - 358,75 грн;
-№205546 від 07.01.2025 на суму 717,50 грн (з 01.01.2025 по 31.01.2025) та рахунок коригування №205548 від 07.01.2025, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,25), різниця становить - 179,37 грн;
-№210518 від 07.02.2025 на суму 717,50 грн (з 01.02.2025 по 28.02.2025) та рахунок коригування №210519 від 07.02.2025, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,25), різниця становить - 179,37 грн;
-№215510 від 10.03.2025 на суму 717,50 грн (з 01.03.2025 по 31.03.2025) та рахунок коригування №215511 від 10.03.2025, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,25), різниця становить - 179,37 грн;
-№219846 від 07.04.2025 на суму 717,50 грн (з 01.04.2025 по 30.04.2025) та рахунок коригування №219847 від 07.04.2025, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,25), різниця становить - 179,37 грн;
-№222942 від 08.05.2025 на суму 717,50 грн (з 01.05.2025 по 31.05.2025) та рахунок коригування №222943 від 08.05.2025, причина коригування - зміна коефіцієнту: військовий стан (0,25), різниця становить - 179,37 грн.
Умовами Договору передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць.
Рекламорозповсюджувач зобов'язаний не пізніше 20-го числа поточного місяця отримувати та сплачувати рахунки за тимчасове користування місцем.
Факт неотримання рахунку не звільняє рекламорозповсюджувача від здійснення плати.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судом встановлено, що строк оплати за користування місцем для розміщення рекламного засобу за період з 01.01.2024 по 31.05.2025 є таким, що настав.
Однак, як свідчать матеріали справи, відповідачтв порушення умов Договору своїх зобов'язань за Договором не виконав, за користування місцем для розміщення рекламного засобу не розрахувався, у зв'язку з чим у відповідача утворилась заборгованість в розмірі 6995,65 грн.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписами ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідачем належними та доказами в розумінні ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України обставин, повідомлених позивачем, не спростовано, доказів погашення заборгованості в добровільному порядку не надано.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача основної заборгованості у розмірі 6995,65 грн є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути 3% річних у розмірі 133,33 грн, інфляційні втрати у розмірі 624,62 грн, пеню у розмірі 744,81 грн та штраф 15% у розмірі 968,60 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений за договором або законом.
Поряд з цим, ст. 549 Цивільного кодексу України унормовано, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Умовами договору передбачено, що робочий орган застосовує до рекламорозповсюджувача штрафні санкції у вигляді пені за несвоєчасне або неповне внесення платежів у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми.
Пунктом 7.3. Договору передбачено, що Робочий орган має право додаткового нарахувати боржнику за прострочення внесення платежів за тимчасове користування, що складає більше 1 місяця, штраф у розмірі 15% простроченої суми.
Відповідачем прострочено виконання грошового зобов'язання на понад 1 календарний місяць, що зумовлює для нього настання правових наслідків у вигляді сплати штрафу в розмірі 15% від простроченої суми.
Перевіривши розрахунок пені, інфляційних втрат, та штрафу, суд зазначає, що він є арифметично вірним та розрахованим у відповідності до вимог законодавства.
Перевіривши розрахунок 3% річних суд зазначає, що він є арифметично невірним,
оскільки позивачем здійснюється нарахування з останнього дня, в який зобов'язання мало бути виконано відповідачем.
Здійснивши перерахунок 3% річних, суд зазначає, що розмір 3% річних, який підлягає стягненню становить 132,73 грн.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Леуцького Микити Геннадійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код 41348526, фактична адреса: 04070, м. Київ, Боричів узвіз, 8) отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/50110005; код отримувача (ідентифікаційний код: 37993783); банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA988999980314111938000026001; код класифікації доходів бюджету: 50110005) заборгованість у розмірі 6995 (шість тисяч дев'ятсот дев'яносто п'ять) грн 65 коп., 3% річних у розмірі 132 (сто тридцять дві) грн 73 коп., інфляційні втрати в розмірі 624 (шістсот двадцять чотири) грн 62 коп., штраф у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 60 коп. та пеню у розмірі 744 (сімсот сорок чотири) грн 81 коп.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Леуцького Микити Геннадійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код 41348526, фактична адреса: 04070, м. Київ, Боричів узвіз, 8) отримувач коштів: Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); Код отримувача (ідентифікаційний код): 41348526; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; Код банку отримувача (МФО): 820172; Рахунок отримувача: UA498201720344230001000099759; судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
4. В іншій частині позову відмовити.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Хабарова