Справа №760/21599/25 1-кп/760/3397/25
06 жовтня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді - ОСОБА_1
за участі секретаря - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві клопотання прокурора першого відділу Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності в кримінальному провадженні № 62023100130001519 від 11.09.2023 відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця с.Вишня, Городоцького району, Львівської
області, громадянина України, військовослужбовця,
зареєстрованого та проживаючого в
АДРЕСА_1 , не судимого,-
якому пред'явлено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 407 ч. 5 КК України,-
з участю прокурора - ОСОБА_5
підозрюваного - ОСОБА_4
Прокурор ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням, в якому просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ст. 407 ч.5 КК України .
Повідомив, що в ході розслідування кримінального провадження №62023100130001519 від 11.09.2023 досудовим розслідуванням встановлено наступне.
Так, ст.17 Конституції України вказує, що захист суверенітету і територіальної цілісності України,забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом. Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Згідно ст.1 Закону України «Про оборону України» визначено термін військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету,державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 г.30 хв. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжено та діє до цього часу.
Відповідно до ч.6 ст.2,п.6 ч.1 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації,на особливий період.
25.02.2022 ОСОБА_4 відповідно до указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 від 24.02.2022, призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період до лав ЗСУ ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 зараховано до списків особового складу,зараховано на всі види забезпечення та призначено на посаду санітара лікувального відділення медичної роти вказаної військової частини.
Військовослужбовець ОСОБА_4 в порушення вимог ст.ст.17,65,68 Конституції України,ст.17 Закону України «Про оборону України»,ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»,ст.ст.11,16,127,128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст.2,4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України,діючи умисно,з особистих мотивів та з метою тимчасово ухилитись від проходження військової служби,в умовах воєнного стану 07.07.2023 після закінчення стаціонарного лікування та виписки з Національного військового медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», не з'явився вчасно до військової частини НОМЕР_1 , яка дислокується за адресою: АДРЕСА_2 , проводив час на власний розсуд,не пов'язуючи його з проходженням військової служби аж до 31.07.2025 року , тобто до дати коли він прибув до правоохоронних органів.
31.07.2025 ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч.5 ст.407 КК України, тобто у самовільному залишенні місця служби військовослужбовцем тривалістю понад три доби,вчиненому в умовах воєнного стану.
Прокурор вказав,що доказами, які підтверджують факт вчинення особою інкримінованого кримінального правопорушення є : матеріали службового розслідування за вказаним фактом;протоколи допитів свідків,інші матеріали кримінального провадження у своїй сукупності.
31.07.2025 ОСОБА_4 добровільно звернувся до прокурора у кримінальному провадженні із клопотанням про намір проходити в подальшому військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
В подальшому,командир військової частини НОМЕР_2 надав письмову згоду про можливість розміщення ОСОБА_4 на вакантну посаду у військовій частині на посаді навідника - оператора взводу навчально-бойового озброєння та техніки НОМЕР_3 навчального танкового полку ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В своєму клопотанні прокурор вказує,що оскільки ОСОБА_4 вчинив злочин, який відповідно до ст.12 КК України віднесений до тяжких злочинів, і у відповідності до ст.401 ч. 5 КК України є можливість про звільнення останнього від кримінальної відповідальності .
Суд,вислухав прокурора, підозрюваного, прийшов до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Підозрюваний в суді підтримав клопотання та не заперечував проти звільнення його від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.5 ст. 401 КК України,особа,яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення,передбачене статтями 407,408 КК України,може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку,передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України,якщо вона добровільно звернулась із клопотанням до слідчого,прокурора,суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Так, оскільки суд впевнився в тому,що підозрюваний ОСОБА_4 в ході досудового розслідування кримінального провадження відносно нього за ч.5 ст.407 КК України,вчинене ним під час дії воєнного стану, добровільно звернувся із клопотанням до слідчого про намір повернутись про продовження проходження військової служби, а також наявна письмова згода командира військової частини про можливість продовження підозрюваним проходження військової служби, то всі складові необхідні для закриття провадження наявні, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.401 ч.5 КК України , ст. 284,286,287 КПК України,-
Ухвалив:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від кримінальної відповідальності за ст. 407 ч.5 КК України.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за фактом вчинення правопорушення, передбаченого ст.407 ч.5 КК України, внесеного до ЄРДР за №62023100130001519 від 11 вересня 2023 року - закрити.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання ухвалою законної сили невідкладно прийняти /поновити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу у військовій частині, а ОСОБА_4 після проголошення ухвали, не пізніше 72 годин прибути до військової частини НОМЕР_2 для проходження військової служби.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 повідомити Солом'янський районний суд м. Києва та Київську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону про прийняття/поновлення ОСОБА_4 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 .
Ухвала може бути оскаржена до Київського Апеляційного суду через районний суд протягом 7 днів з дня її оголошення.
Копії ухвали вручити негайно учасникам судового розгляду.