Постанова від 14.10.2025 по справі 638/14310/25

Справа № 638/14310/25

Провадження № 3/638/5709/25

ПОСТАНОВА

14 жовтня 2025 року м. Харків

Суддя Шевченківського районного суду міста Харкова Невеніцин Є.В., перевіривши матеріали, що надійшли з Харківського районного управління поліції №3 Головного Управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 178 КУпАП ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №700327 від 10 травня 2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.07.2025, приблизно о 19-10 год. за адресою: місто Харків, вул. Дерев'янка, 7, на дитячому майданчику розпивав пиво «Повна діжка», чим порушив ст. 15-2 ЗУ «Обмеження щодо споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв», однак останній не досяг 18-річного віку.

Як вбачається зі змісту вказаного протоколу та доданих до нього матеріалів, протокол про адміністративне правопорушення складений відносно неповнолітньої особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак в матеріалах справи відсутні відомості щодо присутності законного представника неповнолітньої особи при складанні протоколу, участь якого передбачена ст. 270 КУпАП, а також відомості про його особу, що позбавляє суд можливості викликати таку особу для розгляду адміністративного матеріалу відносно неповнолітньої особи, у строки та порядку, як це передбачено КУпАП.

Ст.13 КУпАП містить лише визначення віку неповнолітніх осіб, які вчинили адміністративне правопорушення та підлягають адміністративній відповідальності із застосуванням заходів впливу, передбачених статтею 24-1 КУпАП.

Ст.270 КУпАП встановлено, що інтереси неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності мають право представляти її законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).

Ч.1 ст.17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до ч.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

З огляду на викладене, враховуючи, що КУпАП не встановлено особливості провадження у справах про адміністративні правопорушення щодо неповнолітніх, з метою розгляду даної справи відповідно до засад ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суддя вважає за необхідне застосувати в даному випадку аналогію закону щодо порядку кримінального провадження відносно неповнолітніх.

Згідно ч.2 ст.484 КПК України орган, який здійснює провадження щодо неповнолітнього зобов'язаний здійснювати процесуальні дії в порядку, що найменше порушує звичайний уклад життя неповнолітнього та відповідає його віковим та психологічним особливостям, роз'яснювати суть процесуальних дій, рішень та їх значення, вислуховувати його аргументи при прийнятті процесуальних рішень та вживати всіх інших заходів, спрямованих на уникнення негативного впливу на неповнолітнього.

Положення цього параграфу застосовуються у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, вчинених особами, які не досягли вісімнадцятирічного віку (ч.3 ст.484 КПК України).

Відповідно до ст.489 КПК України неповнолітній підозрюваний чи обвинувачений повідомляється або викликається слідчим, дізнавачем, прокурором, слідчим суддею чи судом через його батьків або інших законних представників. Інший порядок допускається лише в разі, якщо це зумовлюється обставинами, встановленими під час кримінального провадження.

У виняткових випадках, коли участь законного представника може завдати шкоди інтересам неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого, суд за його клопотанням, клопотанням прокурора чи за власною ініціативою своєю ухвалою має право обмежити участь законного представника у виконанні окремих процесуальних чи судових дій або усунути його від участі у кримінальному провадженні і залучити замість нього іншого законного представника (ч.3 ст.488 КПК України).

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративна справа не може бути розглянута і підлягає поверненню органу, який направив матеріал, для з'ясування зазначених обставин.

Також, слід звернути увагу, що відповідно до абз. 5 пункту 17 розділу 2 Інструкції

з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, проведення опитування малолітніх чи неповнолітніх осіб допускається тільки за участі батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.

З вищенаведених підстав постановами Шевченківського районного суду м. Харкова від 29.07.2025, 25.08.2025, 25.09.2025 даний адміністративний матеріал повертався в ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.

22.08.2025, 24.09.2025, 10.10.2025 відповідно адміністративний матеріал щодо ОСОБА_2 знов надійшов до суду, недоліки, вказані в постановах суду, не усунуто. До матеріалів справи долучено рапорти інспекторів СЮП ВП ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області В.Діденко, Я.Галич, в яких вони вказують, що протокол складено з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП, ОСОБА_1 повідомив, що може здійснювати свої права самостійно та не надав контактні дані батьків.

З цього приводу суд зазначає, що викладені у рапортах обставини не звільняють від обов'язку орган, що ініціює притягнення неповнолітньої особи до адміністративної відповідальності, залучити до розгляду справи її законних представників, які мають визначені ст. 270 КУпАП права.

Відсутність даних про таких законних представників в матеріалах справи позбавляє суд можливості повідомити їх про дату та час розгляду справи та може мати наслідком порушення процесуальних прав законних представників та права на захист неповнолітньої особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Згідно із висновком, викладеним в постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.09.2021 у справі № 11-97сап20, обґрунтоване повернення матеріалів про адміністративні правопорушення для їх належного оформлення не суперечить закону та сприяє належному виконанню завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказані вище обставини унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, у зв'язку з чим приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного протоколу із додатками у Харківське районне управління поліції №3 Головного Управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.

Також слід наголосити на необхідності належного виконання постанови суду про повернення адміністративних матеріалів для належного оформлення, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Невиконання органом поліції рішень суду та не прийняття заходів для усунення порушень, що допущені при складанні протоколу, виключає можливість у даному провадженні виконання передбачених ст. 1 КУпАП завдань, до яких належать охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

На підставі викладеного, керуючись ст. 254, 256, 278 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №700327 від 22.07.2025 з доданими до нього матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 178 КУпАП ОСОБА_1 повернути до Харківського районного управління поліції №3 Головного Управління Національної поліції в Харківській області - для належного оформлення.

Контроль за виконанням постанови покласти на ГУНП в Харківській області

Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя Є.В. Невеніцин