Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1700/25
Провадження № 3/542/435/25
14 жовтня 2025 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Шарової-Айдаєвої О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Карась В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Нові Санжари у залі суду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), і матеріали справи, додані до нього, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
29 вересня 2025 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов протокол № 11258/16-31-04-05-12 про адміністративне правопорушення від 22 вересня 2025 року щодо ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається наступне.
Посадовою особою заступником начальника відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі добувної промисловості і розроблення кар'єрів управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Полтавській області Наконечною Мариною Володимирівною при проведенні камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за ІІ квартал 2025 року по Новосанжарській ТГ ОК «Попове» (п.н. НОМЕР_2 ), податкова реєстрація платника податків - АДРЕСА_2 , встановлено, що ОСОБА_1 , керівник ОК «Попове» (п.н. НОМЕР_2 ), вчинила правопорушення, передбачені пунктом 57.1. статті 57 та пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме: несвоєчасно подала платіжну інструкцію до установи банку на сплату податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за II квартал 2025 року в розмірі 1077 грн 24 коп., із граничним терміном сплати 19 серпня 2025 року по Новосанжарській ТГ, що зафіксовано в акті № 12498/16-31-04-05-11/40553764 від 29.08.2025), за що передбачена відповідальність відповідно до частини 1 статті 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час, дату та місце судового засідання повідомлялась належним чином. 13 жовтня 2025 року ОСОБА_1 через канцелярію суду передала телефонограму, в якій просила розглянути справу без її участі, з порушенням погодилась (а.с. 16).
З огляду на те, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 163-2 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 статті 163-2 КУпАП передбачає відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем.
Відповідно до пункту 257.1 статті 257 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Згідно з підпунктом 257.5. статті 257 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
В той же час, судом встановлено, що ОСОБА_1 , як керівник ОК «Попове», порушила термін сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення по ОК «Попове» за ІІ квартал 2025 року в розмірі 1077 грн 24 коп.,оскільки вона мала бути сплачена до 19 серпня 2025 року, в той час як фактично особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, здійснила сплату 20 серпня 2025 року.
Вина ОСОБА_1 підтверджується копією акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 29 серпня 2025 року № 12498/16-31-04-05-11/40553764, відповідно до якого дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасне здійснення сплати ОК «Попове» суми податкового (грошового) зобов'язання по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за ІІ квартал 2025 року, з граничним терміном сплати 19 серпня 2025 року (а.с. 4-5), протоколом № 11258/16-31-04-05-12 від 22 вересня 2025 року (а.с. 3).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-2 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 як керівник ОК «Попове» несвоєчасно подала платіжну інструкцію до установи банку на сплату податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за II квартал 2025 року в розмірі 1077 грн 24 коп., із граничним терміном подання- 19 серпня 2025 року по Новосанжарській ТГ, у межах строку, передбаченого підпунктом пунктом 57.1. статті 57 та пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обираючи вид стягнення, суд визнає, що обставин, відповідно до статті 35 КУпАП, які обтяжують відповідальність, не встановлено, також не встановлено обставин, які пом'якшують відповідальність, передбачених статтею 34 КУпАП.
З метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає необхідним та достатнім накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції частини 1 статті 163-2 КУпАП, у розмірі 5 (п'ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3028 грн.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 24, 40-1, частиною 1 статті 163-2, статтями 276-280, 283, 285 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-2 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить85 грн 00 коп. (вісімдесят п'ять гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,на користь держави судовий збір за ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Відповідно до частини 2 статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва