Справа № 948/842/25
Номер провадження 3/948/274/25
14.10.2025 суддя Машівського районного суду Полтавської області Косик С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Умань Черкаської області, жителя по АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 , командира деревообробного відділення бази зберігання озброєння, техніки та майна спеціальних військ військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08.09.2025 о 17 год. 00 хв. молодший сержант ОСОБА_1 в умовах воєнного стану був виявлений на території бази зберігання озброєння, техніки та майна спеціальних військ ВЧ НОМЕР_1 , розташованої в АДРЕСА_3 з ознаками алкогольного сп'яніння, але від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння відмовився.
У протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 повідомив, що 08.09.2025 року близько 15 год. 30 хв. перебуваючи на території бази зберігання озброєння, техніки та майна спеціальних військ ВЧ НОМЕР_1 він вжив алкогольні напої та близько 17 год. 00 хв. був виявлений начальником бази у стані алкогольного сп'яніння, а тоді як його було доставлено до медичного закладу для проведення медичного огляду на стан сп'яніння він від проходження огляду відмовився, але чому саме так вчинив пояснити не може, але припускає через те, що був сильно п'яний. Також зазначив, що свою вину визнає повністю (а.с.2).
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, щиро розкаявся, повідомив, що нещодавно помер побратим з його частини та зазначив, що він був виявлений з перегаром в обідню перерву, за що в нього вже познімали премії.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується наступною сукупністю матеріалів адміністративної справи, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення, яким встановлений факт вчинення правопорушення, та письмовими поясненнями ОСОБА_1 , викладеними у протоколі (а.с. 1,2);
-рапортом начальника бази зберігання озброєння, техніки та майна спеціальних військ в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 про виявлений факт та вжиті ним заходи реагування (а.с. 4);
-довідкою виданою начальником бази зберігання озброєння техніки та майна спеціальних військ в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 про те, що молодший сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 з 08.11.2024 року по теперішній час (а.с.5);
-копією військового квитка ОСОБА_1 (а.с. 6);
-копією направлення на проведення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 (а.с.7);
-висновком щодо результатів медичного огляду №865, відповідно до якого 08.09.2025 о 18:43 год. ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду (а.с. 8);
-письмовими поясненнями заступника начальника бази з психологічної підтримки персоналу бази зберігання озброєння, техніки та майна спеціальних військ в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 про виявлення 08.09.2025 року на території бази з ознаками алкогольного сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_1 , якого було доставлено до медичного закладу для проведення огляду, але від проходження огляду останній відмовився (а.с.9);
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких він повідомив, що 08.09.2025 року близько 15 год. 30 хв. він перебуваючи на території бази, де випив алкогольний напій, в результаті чого близько 17 год. 00 хв. був виявлений керівництвом у стані алкогольного сп'яніння, після чого його було доставлено до медичного закладу, для проведення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, але вважає, що можливо через те, що був дуже п'яний він відмовився від проведення огляду. Також зазначив, що свою вину визнає (а.с. 10).
Згідно із ч. 2-3 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За приписами ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"» в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який триває і зараз.
Ураховуючи наведені норми, станом на 08.09.2025 діяв особливий період.
Відповідно до ст. 49 розділу 1 частини 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Згідно зі ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Отже, суд уважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, як дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, а саме: відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Отже, враховуючи характер правопорушення, особу ОСОБА_1 , зокрема ступінь його вини, а також ураховуючи, що він щиро розкаявся, вчинені ним дії не становлять суспільної шкідливості, оскільки ними не завдано збитків державним і суспільним інтересам чи окремим громадянам, ОСОБА_1 виконує обов'язок по захисту країни від агресії з бору РФ, а тому суд уважає можливим звільнити останнього від адміністративної відповідальності у зв'язку малозначністю вчиненого, в силу ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір стягується у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ураховуючи, що провадження у цій справі підлягає закриттю, а тому судовий збір не стягується.
Крім цього, слід виключити з обвинувачення факт того, що ОСОБА_1 08.09.2025 року о 17 год. 00 хв. знаходився у стані алкогольного сп'яніння на території бази зберігання озброєння, техніки та майна спеціальних військ ВЧ НОМЕР_1 , розташованої в АДРЕСА_3 , оскільки вказані обставини не підтверджені жодними доказами наданими до справи.
Керуючись ст. 22, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а у разі її оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя С. М. Косик