справа № 403/370/25
провадження № 3/388/851/2025
13.10.2025м. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Кнуров О.А. дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
28.08.2025 до Долинського районного суду Кіровоградської області, на підставі постанови Кропивницького апеляційного суду від 06.08.2025 про направлення справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду, надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 482791 від 09.06.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП.
У судовому засіданні 13.10.2025 при дослідженні матеріалів справи було встановлено неможливість перегляду долучених до справи на диску відеоматеріалів, на підставі чого суд дійшов висновку, що матеріали справи підлягають поверненню до Відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області, як такі, що не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів долучених до нього, з огляду на таке.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до вимог п. 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376 (далі - Інструкція) при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
- у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Недотримуючись у повній мірі вищенаведених вимог КУпАП та Інструкції уповноваженою посадовою особою Відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області при зазначені у графі протоколу «до протоколу додаються» - «…Відеозапис з нагрудної бодікамери 11130130588/2» до матеріалів справи долучено конверти для лазерних дисків з написами «Ягунов 09.06.2025», які не є порожніми.
Відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього обвинувачення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Як вбачається із роз'яснень, викладених у п. 12 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи, що наведені вище порушення, а саме: долученням до матеріалів справи доказу (відеозапису), про який зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, у вигляді, який унеможливлює його дослідження судом та надання йому оцінки, - є істотним і не може бути усунено у судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, на підставі чого матеріали даної справи, як неналежно оформлені, підлягають направленню для доопрацювання до органу, який порушив адміністративне провадження
Керуючись статтями 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Кнуров