Справа № 358/1907/25 Провадження № 2/358/999/25
14 жовтня 2025 року м. Богуслав
Суддя Богуславського районного суду Київської області Буравова К.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, -
07.10.2025 до Богуславського районного суду Київської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями головуючою суддею визначено суддю Буравову К.І.
На підставі частини першої статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Як передбачено частиною шостої статті 187 ЦПК України у разі, якщо відповідачем у позовній заяві, поданій і оформленій у порядку, встановленому цим Кодексом, вказана фізична особа, що не суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №3224-7000023920 від 29.03.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, долученої до позовної заяви. Згідно з указаною довідкою зареєстроване місце проживання відповідача: АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .
Згідно з відповіддю № 1878727 від 10.10.2025, 13:25:34 та відповіддю № 1884202 від 13.10.2025, 13:28:27, наданим на запит суду щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, не вдалося однозначно ідентифікувати особу - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 - НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 року, м. Ізюм Ізюмської міської територіальної громади у період з 01.04.2022 по 08.09.2022 віднесено до територій, тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Оскільки, дані про фактичне місце проживання відповідача, як внутрішньо переміщеної особи, надані позивачкою станом на 29 березня 2022 року можуть бути неактуальними, а однозначно ідентифікувати особу - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявилось можливим, суд дійшов до висновку про необхідність витребувати у Міністерства соціальної політики України актуальну інформацію щодо відповідача з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб з метою недопущення порушення правил територіальної юрисдикції (підсудності) розгляду даної справи.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частинами першої, дев'ятої статті 4 Закону України № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону (частина перша статті 5 Закону України № 1706-VII).
Відповідно до частини першої статті 4-1 Закону України № 1706-VII єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Частиною другою статті 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» № 509 від 01.10.2014 року затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (далі Порядок), у пункті 5 якого визначено, що з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики.
Підпунктом 5.2 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань забезпечує формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з п.11 вказаного Порядку органи державної влади мають право на безоплатній основі одержати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - ЄІБД ВПО).
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов'язків. суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Відповідно до частини першої статті 8 ЦПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Враховуючи вищенаведене, з метою дотримання принципів цивільного судочинства, забезпечення учасникам процесу права на доступ до суду, визначення належної територіальної підсудності справи та дотримання вимог процесуального законодавства щодо належного повідомлення учасників справи про її розгляд, суд вважає за необхідне витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, щодо учасника справи: ОСОБА_2 .
Відповідно до частини сьомої статті 187 ЦПК України інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 8,13, 27, 187 ЦПК України, -
Витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, повну інформацію щодо:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , та фактично проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 .
а саме:
- загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження);
- дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- дані про фактичне місце проживання/перебування особи на дату звернення;
- адреса, за якою із внутрішньо переміщеної особи може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону;
- відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою, в разі наявності.
1.Попередити Міністерство соціальної політики України, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд вправі застосувати до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені статтями 144 - 148 ЦПК України.
2.Ухвала суду знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб - адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
3.Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
4.Ухвала суду оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К. І. Буравова