Рішення від 09.10.2025 по справі 216/4611/25

Справа № 216/4611/25

провадження №2-о/216/178/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року м. Кривий Ріг

Центрально - Міський районний суд м. Кривого Рогу у складі:

головуючого судді: Гайтко Л.А.

за участю

секретар судового засідання Борейко Є.В.

заявниця ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулася до Центрально - Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, заінтересована особа: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи.

Заявниця просить суд встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Михайлівка Ново-Воронцовського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Москва Російської Федерації.

Ухвалою суду від 08.09.2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження.

В судовому засіданні 09.10.2025 року заявниця ОСОБА_1 заяву підтримала та просила суд її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Центрально-Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, на адресу суду подано заяву про розгляд справи за відсутності представника. Окрім того, заінтересована особа звертає увагу суду про необхідність у прохальній частині заяви про встановлення факту смерті додати згідно існуючого адміністративно-територіального устрою України в місце народження с. Михайлівна Нововоронцовського району Херсонської області Україна, та на недоречність посилання на частину 3 ст.317 ЦПК України.

Наявних у даній цивільній справі доказів достатньо для вирішення справи по суті.

За приписами ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Москва Російської Федерації померла ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт смерті ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17 січня 2022 року, яке було видане 97750105 органом РАЦС Москви №105 багатофункціональним центром надання державних послуг району Бірюлево Східний. Померла ОСОБА_2 була рідною бабусею заявниці ОСОБА_1 по лінії батька, що підтверджується документально. Встановлення факту, що має юридичне значення необхідне заявниці для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та отримання спадщини, що залишилась після померлої ОСОБА_2 . Інших родичів у померлої немає, оскільки батько заявниці - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (рідний син ОСОБА_2 ), а ІНФОРМАЦІЯ_5 померла її рідна донька ОСОБА_2 - ОСОБА_5 .

У відповідності з п.5 ч.2 ст.283, п.8 ч. 1 ст.315 ЦПК України в порядку окремого провадження суд розглядає, зокрема, справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Факт, який просить встановити заявниця, може бути встановлений лише у судовому порядку, оскільки законодавчо не визначено іншого порядку встановлення такого факту. За таких обставин заява про встановлення факту смерті підлягає розгляду в порядку окремого провадження. Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 11.12.2024 року по справі №367/3690/24.

Таким чином, з долучених документів, встановлено родинні відносини заявниці з померлою, факт смерті і причину смерті.

На підставі ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 (з відповідними змінами та доповненнями) підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Оцінюючи надані заявником документи, смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну і виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації особами своїх прав.

У зв'язку з військовою агресією рф проти України та повномасштабним вторгненням 24 лютого 2022 року російських військ на територію України задля знищення Української держави, захоплення силою української території та встановлення окупаційного контролю Президент Зеленський В. підписав Указ № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

У відповідь на акт збройної агресії рф проти України Президент України Зеленський В. підтримав пропозицію Міністерства закордонних справ України про розрив дипломатичних відносин України з рф, про що 24 лютого 2022 року оголошено на офіційному веб-сайті Міністерства закордонних справ України.

На доручення Глави Української держави Міністерство закордонних справ України розпочало процедуру розриву дипломатичних відносин відповідно до норм міжнародного права.

01 грудня 2022 року прийнято Закон України № 2783-ІХ "Про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року" (далі - Закон № 2783-ІХ).

Закон № 2783-ІХ передбачає: зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року (Мінська конвенція та Протокол), вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР, у відносинах з рф та Республікою Білорусь (стаття 1); вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР (стаття 2).

Відповідно до статті 72 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, якщо договором не передбачається інше або якщо учасники не погодились про інше, зупинення дії договору відповідно до його положень або відповідно до цієї Конвенції звільняє учасників, у взаємовідносинах яких зупиняється дія договору, від зобов'язання виконувати договір у своїх взаємовідносинах протягом періоду зупинення.

Стаття 25 Закону України "Про міжнародні договори України" містить аналогічну норму, відповідно до якої зупинення дії міжнародного договору України за умов, якщо договір не передбачає іншого, чи за відсутності іншої домовленості з іншими його сторонами, звільняє Україну від зобов'язання виконувати його протягом періоду зупинення дії договору з тими його сторонами, з якими зупинено дію договору, і не впливає стосовно іншого на встановлені договором правові відносини України з іншими його сторонами.

З дати зупинення дії Конвенції 1993 року у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь до документів, виданих на території цих країн, при їх пред'явленні на території України застосовуватиметься вимога засвідчення апостилем згідно з Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, яка була підписана 05 жовтня 1961 року в м. Гаазі.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що свідоцтво про смерть, видане в російській федерації, може підтверджувати факт смерті лише у випадку засвідчення його оригіналу (дублікату) апостилем.

Водночас для захисту прав і свобод громадян України та інших осіб, що мають документи вказаних країн, Кабінет Міністрів України врегулював питання використання документів цих країн на час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування.

Так, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 року № 107 "Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав" під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставляння апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 року такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Однак зазначені норми незастосовні у правовідносинах за участю рф.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 31 січня 2024 року у справі №643/1873/23.

Відповідно до п.8 ч.1ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів (стаття 319 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Важливою складовою принципу верховенства права є принцип правової визначеності.

Європейська Комісія "За демократію через право" (Венеційська Комісія) у Доповіді про правовладдя, ухваленій на її 86-му пленарному засіданні, що відбулося 25-26 березня 2011 року, зазначила, що правова визначеність у державі, яка керується верховенством права, зокрема, передбачає, що текст закону має бути легкодоступним; закони мають бути застосовані у передбачуваний спосіб та з логічною послідовністю; юридичні норми мають бути чіткі і точні; держава повинна дотримуватись взятих на себе певних зобов'язань, виконувати покладені на неї певні функції чи виголошені нею перед людьми певні обіцянки (поняття "законних очікувань").

Заявник - громадянин України позбавлений юридичної можливості засвідчити в Україні факт смерті матері в позасудовий спосіб внаслідок обставин, що не залежали від нього - військової агресії рф проти України та неможливістю звернутися до органів реєстрації громадянського стану, де видано свідоцтво про смерть, що не визнається дійсним в Україні з наведених вище підстав.

Особисті немайнові та майнові права заявника перебувають у стані правової невизначеності, фактично заявник позбавлений прав, які пов'язані з оформленням спадкових прав, а, отже, потребує гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами державного захисту.

Подібна за змістом до спірної ситуація стосується встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України. м

Державну реєстрацію смерті на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стаю, за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь - який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день втримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу І цих Правил (абзац сто двадцять шостий пункту 8 глави 1 розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану).

Відповідно до частин дев'ятої - десятої статті 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Вищезазначений висновок суд відповідає правовій позиції, викладеній у постанові верховного Суду від 31 січня 2024 року у справі №643/1873/23.

Враховуючи наведене, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оскільки встановлено, що ОСОБА_2 , дійсно померла у м. Москва Російської Федерації, знайшов підтвердження заявлений факт, а тому заяву слід задовольнити.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 263, 264, 265, п. 1) ч. 1 ст.315, ст.319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Михайлівна Нововоронцовського району Херсонської області Україна, паспорт НОМЕР_2 , виданий 27 грудня 1999 року Дзержинським РВ Криворізького МУ УМВС в Дніпропетровській області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Москва Російської Федерації.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: Л.А. ГАЙТКО