183/2653/24
2/179/47/25
13 жовтня 2025 року с-ще Магдалинівка
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого - судді Чорної А.О.,
секретаря судового засідання Голобородько Н.І.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Напханько В.П.,
представника відповідача Блоха О.В.,
представника третьої особи Карпика Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
До Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач позов обґрунтував тим, що він є власником житлового будинку АДРЕСА_1 . 14.04.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою - приєднанням до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Відповідач надав позивачу перелік необхідних документів для укладання договору та кошторис на виконання робіт, та надав документи: договір № 0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж, технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 0140902104231036170000001 від 21.04.2023, заява - приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, заява - приєднання (додаток 1), рахунок № 95547219 від 10.05.2023. Зазначені документи були підписані позивачем.
21.04.2023 укладено договір № 0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж, відповідно до якого видані технічні умови на підключення.
11.05.2023 позивачем сплачено 16 632,70 грн. згідно квитанції № 48568349.
Але роботи по виконанню мого замовлення на приєднання до електромережі не були виконанні у зв'язку з тим, що частина земельної ділянки із житловою будівлею знаходиться в межах охоронної зони електромережі, а саме: відстань від найближчої точки будівлі до проекції крайнього проводу опори ПЛ-10кВ Л-52, клас напруги 10 кВ, становить 8 м. В той час, як «Правилами охорони електричних мереж» для даного класу напруги встановлена охоронна зона електромережі - 10 м.
Через це, п. 5.4.1 Технічних умов на підключення, виданих позивачу відповідачем, позивачу запропоновано перенести опору за власний рахунок, щоб належна йому будівля не входила до охоронної зони електромережі, а також п. 10.4.1 Технічних умов на підключення передбачено вжити заходи з дотриманням охоронних зон електромережі.
Без виконання цих вимог відповідач не здійснює підключення будинку позивача до електромережі.
Позивач вважає, що вимоги відповідача є незаконними, оскільки раніше цей будинок був підключений до електромережі і жодних зауважень щодо порушення охоронної зони електромережі з боку відповідача не було.
26.05.2023 позивач подав скаргу до Державної інспекції енергетичного нагляду України та отримав висновок третьої особи щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 22.06.2023 № 23, згідно якого вимоги п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ від 21.04.2023 № ПТП 0140902104231036170000001 є необґрунтованими.
Вказаний висновок відповідачем не було оскаржено до суду, тому він є чинним та обов'язковим для виконання.
Таким чином, позивач вважає, що відповідач неправомірно в Технічних умовах на підключення пред'явив позивачу вимогу про перенесення опори за власний рахунок, щоб належна позивачу будівля не входила до охоронної зони електромережі (п. 5.4.1 та п. 10.4.1 Технічних умов на підключення, п. 8 Акту № 2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж від 27.04.2023).
Але відповідач не виконав обов'язкову вимогу Держенергонагляду щодо необґрунтованих вимог в Технічних умовах на підключення. Листом від 03.07.2023 № 32381/1001 відповідач повідомив Держенергонагляд про відмову у виконанні вимог висновку.
В подальшому, відповідач зробив зміни до Технічних умов на підключення, але суть вимог відповідача від цього не змінилася.
Позивач вдруге звернувся до Держенергонагляду із вимогою про вжиття заходів з приводу незаконних вимог відповідача.
Листами від 06.11.2023 та 24.11.2023 Держенергонагляд констатував факт невиконання відповідачем висновку Держенергонагляду.
Просить суд визнати незаконними дії Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» щодо встановлення в Технічних умовах тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок (зі змінами) від 21.04.2023 (адреса об'єкта: АДРЕСА_1 ) положень щодо виконання технічних заходів з забезпечення (дотримання) охоронної зони електромережі ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№ 189-190, на повітряній лінії електропередачі напругою 10 кВ Л-52 та зобов'язанні виконати усунення порушення охоронної зони шляхом переносу частини повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52 за рахунок замовника. Зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» вилучити з Технічних умов тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок (зі змінами) від 21.04.2023, виданих відповідно до договору № 0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж від 21.04.2023 (адреса об'єкта: АДРЕСА_1 ) положення щодо виконання технічних заходів з забезпечення (дотримання) охоронної зони електромережі ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№ 189-190, на повітряній лінії електропередачі напругою 10 кВ Л-52. Зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» скасувати акт № 2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж від 27.04.2023. Зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» здійснити приєднання електроустановки житлового будинку АДРЕСА_1 до мережі систем розподілу згідно умовами договору № 0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж від 21.04.2023, з врахуванням та виконанням висновків суду, та видати рахунок на підключення на опорі (по 0,38 кВ) (трифазний ввід) за ініціативою замовника та виконати підключення.
Ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 26.03.2024 передано цивільну справу ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» про захист прав споживачів на розгляд Магдалинівському районному суду Дніпропетровської області.
Ухвалою Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13.05.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та призначене судове засідання. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 04.09.2024 відмовлено в задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про перехід до розгляду цивільної справи в порядку загального позовного провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України, про захист прав споживачів, визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 04.09.2024 відмовлено в задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про витребування доказів.
28.05.2024 третя особа надала до суду письмові пояснення, згідно яких зазначила, що за результатами розгляду звернення позивача від 26.05.2023 Держенергонаглядом було видано висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 22.06.2023 № 23, у якому зазначено, зокрема щодо необґрунтованості п.5.4.1 та п.10.4.1 Технічних умов на приєднання до електричних мереж електроустановок від 21.04.2023 № ПТП 0140902104231036170000001 стосовно виконання технічних заходів щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. На адресу Держенергонагляду надійшов лист Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» від 03.07.2023 № 32381/1001 стосовно відмови у виконанні висновку. Держенергонагляд листом від 18.07.2023 № 7/5.1-1944-23 повідомив відповідача та НКРЕКП щодо безпідставної відмови виконати висновок Держенергонагляду. При цьому, листом від 28.07.2023 № 37256/1001 відповідач повторно повідомив Держенергонагляд про відмову у виконанні вимог висновку. Листом Держенергонагляду від 24.11.2023 № 7/5.1-3609-23 повторно повідомлено відповідача та НКРЕКП щодо безпідставної відмови виконати висновок Держенергонагляду. Таким чином, відповідачем не було виконано вимоги висновку та не надано документальне підтвердження приведення статусу земельних ділянок, на яких розташовані електричні мережі напругою 10кВ Л-52 у відповідність до вимог нормативно - правових актів у сферах електроенергетики та земельних відносин.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та пояснив, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 він успадкував після смерті матері. Він з 1986 по 2000 рік проживав у будинку та будинок був приєднаний до електропостачання. На теперішній час світла у будинку не має, відповідач запропонував йому за власні його кошти встановити опору або перенести будинок, щоб він стояв подалі від опори. Вважає такі дії відповідача незаконними.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та пояснив, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 14.04.2023 відповідачем були підготовлені та викладені в особистому кабінеті Технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 0140902104231036170000001 від 21.04.2023, додаток № 1 до договору про тимчасове приєднання до електричних мереж № 0050473483 від 21.04.2023 та орієнтований розрахунок вартості приєднання. Разом з договором та ТУ був наданий акт № 2704 про розміщення будівлі з порушеннями охоронних зон. В порушення вимог земельного законодавства, в т. ч. Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» суб'єктами, які розробляли документацію із землеустрою щодо земельної ділянки, що на праві приватної власності належить споживачу, не було зазначено про обмеження у використанні такої земельної ділянки, що пов'язані із розташуванням повітряної лінії, та таке обмеження не було відображене у Державному акті на право власності на земельну ділянку. Однак не зважаючи на це, обмеження на використання земельної ділянки встановлені законом. За периметром повітряної лінії проходить охорона зона, що є обмеженням земельної ділянки позивача і час встановлення такого обмеження слід пов'язувати з часом встановлення і введення в експлуатацію повітряної лінії, оскільки одночасно з її встановленням та введенням в експлуатацію було встановлено охоронну зону даного об'єкта передачі електричної енергії. Отримуючи державний акт на право власності на земельну ділянку, позивач повинен був знати про наявність на земельній ділянці повітряної лінії та обумовленими у зв'язку з цим обмеженнями. Повітряна лінія Л-52 від КТП-47 знаходиться на балансі АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», введена в експлуатацію з 1976 року. Оскільки у 1970 роках не існувало вимог щодо відведення земельних ділянок під об'єкти енергетики в зв'язку з відсутністю таких правовідносин щодо земель у УРСР, а реконструкція цієї лінії по існуючій трасі могла проводитись також без відводу земельної ділянки, то твердження Держенергонагляду щодо обов'язковості в наявності у ОСР правовстановлюючих документів на земельну ділянку для зазначення у ТУ охоронних зон є не коректним. Згідно даних про право власності замовника ОСОБА_1 є власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з 23.05.2023 та згідно інформації, яка зазначена в його заяві технічний паспорт на будинок раніше було видано 18.04.1989. Таким чином, якщо лінія електропередачі була введена в експлуатацію до отримання споживачем права власності на земельну ділянку, ОСР дотримано норм спеціального законодавства, яке регулює питання розміщення об'єктів передачі електричної енергії. Із врахуванням умов висновку Держенергонагляду відповідачем були внесені зміни до ТУ, зокрема до п. 5.4.1 та 10.4.1, які разом з додатковою угодою до договору про приєднання були направлені позивачу, але на теперішній час позивач їх не підписав.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивача, надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових поясненнях, зазначив, що вважає, що права позивача порушені та відповідач повинен приєднати будинок позивача до електричних мереж. Висновок Держенергонагляду є чинним, не скасований, не оскаржувався в судовому порядку або в Міністерстві енергетики України. Висновок Держенергонагляду відповідачем проігнорований, тому вважається, що відповідач з висновком погодився, а тому повинен був виконати його.
Вислухавши доводи сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як передбачено ст.ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що повітряна лінія ПЛ-10 кВ Л-52 була побудована та введена в експлуатацію в 1984 році, що підтверджується паспортом лінії електропередачи 10 кВ лінія № 52 (т. 2 а.с. 226-228), яка була передана до статутного фонду Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Дніпрообленерго», що підтверджується наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 267 від 07.07.2011 (т. 2 а.с. 223-225), а потім АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що на підставі свідоцтва про право на спадщину зазначений будинок на праві власності належить позивачу ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 22-23)
Згідно технічного паспорту житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 від 16.06.2023 вбачається, що житловий будинок, прибудова, навіс, вбиральня були побудовані у 1960 році, літня кухня та сарай - 1969 роках, 2 сараю у 1979 роках, погріб та вхід у погріб - 1988 роках (т. 1 а.с. 24-30)
Згідно довідки виконавчого комітету Магдалинівської селищної ради, Казначеївським старостинським округом № 2 та виписки з погосподарської книги № 4 вбачається, що рік побудови житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно запису по господарській книги № 4 за 2021-2025 роки - 1960 рік (т. 1 а.с. 140-141)
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_1 є власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1222383300:02:001:0473, дата державної реєстрації земельної ділянки 23.05.2023 (т. 1 а.с. 31-32)
Згідно відомостей про право власності/ право постійного користування внесені до Поземельної книги, крім відомостей про речові права, що виникли після 01.01.2013 вбачається, що 19.08.1998 ОСОБА_2 (мати позивача) отримала державний акт на вищевказану земельну ділянку на підставі рішення органу місцевого самоврядування від 25.10.1996.
14.04.2023 позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про тимчасове приєднання. (т. 1 а.с. 37-38)
21.04.2023 між АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» та ОСОБА_1 укладено договір № 00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж (т. 1 а.с. 39-43)
Згідно п. 2.1 договору № 00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж виконавець послуг забезпечує надання послуги з тимчасового приєднання електроустановок об'єкта Замовника на умовах цього договору, а саме надання послуги із тимчасового створення технічної можливості для передачі (прийняття) електричної енергії у місці приєднання електроустановки замовника, відповідної потужності до електричних мереж оператора системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності, у тому числі тимчасової зміни технічних параметрів.
Згідно п. 9.3 договору № 00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж врегулювання питань обґрунтованості вимог Технічних умов тимчасового приєднання, виданих виконавцем послуг та технічних вимог та їх відповідності нормативно - правовим актам під час виконання цього договору здійснюється Державною інспекцією енергетичного нагляду України згідно зі ст. 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» та п. 11 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану.
Також позивач ОСОБА_1 підписав заяву - приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, яка є додатком 1 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (т. 1 а.с. 33-34) та заяву - приєднання до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії (т. 1 а.с. 35-36)
21.04.2023 АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 0140902104231036170000001, (надалі - ТУ), які є додатком до договору № 00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж (т. 1 а.с. 44-48)
У п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ зазначено, що у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Замовнику необхідно звернутися до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» із заявою про перенесення електромереж та інших об'єктів електроенергетики для укладання договору про надання послуг з перенесення об'єктів електроенергетики та отримання технічних вимог. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ.
27.04.2023 АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» складено акт № 2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж (т. 1 а.с. 49-50), згідно якого житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , розташований в охоронній зоні АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» прольоти оп. 189-190 ПЛ-10кВ Л-52. Відстань від об'єкту (найближної точки будівлі) до проекції крайнього проводу ПЛ (крайнього кабелю КЛ, огородження ПС, будівлі ТП) - 8 м. Відповідно п. 4.1.87 п. 4.1 розділу IV Кодексу необхідно виконати усунення порушення охоронної зони. Необхідно виконати перенос частини повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52, всі заходи виконуються за рахунок замовника.
26.05.2023 позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою до Державної інспекції енергетичного нагляду України, НКЕРКП щодо надання правової оцінки дій працівників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (т. 1 а.с. 36-37)
22.06.2023 Державна інспекція енергетичного нагляду України надала висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам, згідно якого зазначила, що п. 5.4.1 та 10.4.1 ТУ передбачено: у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Замовнику необхідно звернутися до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» із заявою про перенесення електромереж та інших об'єктів електроенергетики для укладання договору про надання послуг з перенесення об'єктів електроенергетики та отримання технічних вимог. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ.
Основні вимоги щодо охорони електричних мереж визначені Правилами охорони електричних мереж, затвердженими Постановою КМУ від 27.12.2022 № 1455.
Пунктом 4.1.8 глави 4.1 розділу IV Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 визначено, зокрема, що послуга з приєднання до електричних мереж об'єктів замовника має надаватися з дотриманням вимог ПОЕМ.
ОСР, у випадку розташування електроустановок замовника в охоронних зонах електричних мереж (або наміру замовника збудувати об'єкт в охоронних зонах електричних мереж), має зазначити в технічних умовах вимоги щодо здійснення технічних заходів стосовно безпеки електропостачання та надійності роботи електричних мереж з метою дотримання правил охорони електричних мереж. У такому випадку ОСР має надати замовнику разом з технічними умовами належні обґрунтування порушення вимог ПОЕМ, а саме:
Зафіксовані ОСР факти та обставини порушення вимог ПОЕМ шляхом оформлення акта (що складається в довільній формі) з обов'язковим зазначенням встановлених та виявлених фактів (обставин) порушення та додатка, який має містити графічне зображення виявленого порушення;
Розрахунки (обґрунтування) та графічне зображення причин можливого порушення при будівництві об'єкта, яке базується на матеріалах заяви на приєднання та топографо- геодезичному плані існуючих електричних мереж.
Після усунення порушень вимог ПОЕМ ОСР оформляє письмову довідку про усунення порушень ПОЕМ із зазначенням здійснених заходів щодо усунення порушень.
Відповідно до п. 8 ПОЕМ, на період будівництва і експлуатації електричних мереж земельні ділянки надаються забудовникам та власникам електричних мереж відповідно до ЗК України та ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів».
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» розмір площі, що надається у власність чи користування для розміщення енергогенеруючих об'єктів, визначається за проектами їх будівництва відповідно до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Конфігурація і розміри площ земельних ділянок, що надаються для розміщення лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури, визначаються за відповідною документацією із землеустрою з урахуванням державних будівельних норм, охоронних зон та проектів щодо будівництва таких об'єктів.
Конфігурація і розміри площ, що відводяться для розміщення опор повітряних ліній електропередачі, а також прокладання кабельних ліній електропередачі, визначаються за проектами їх будівництва відповідно до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок залежно від конструкції опор та напруги електричної лінії. Для окремих конструкцій опор розміри площ встановлюються державними будівельними нормами на підставі документації із землеустрою.
АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» не надано документального підтвердження наявності проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність чи користування для розміщення ПЛ-10кВ Л-52 від ПС-35/10кВ «Придорожна».
Загальний висновок: вимоги п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ від 21.04.2023 № ПТП 0140902104231036170000001 є необґрунтованими. (т. 1 а.с. 73-77)
29.09.2023 АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 0140902104231036170000001 (зі змінами), згідно яких п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ викладено в наступній редакції: у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№ 189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№ 189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ. (т. 1 а.с. 90-95)
Відповідно до частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
За змістом вказаної норми, застосовуваний судом спосіб захисту цивільного права має відповідати критерію ефективності. Тобто цей спосіб має бути дієвим, а його реалізація повинна мати наслідком відновлення порушених майнових або немайнових прав та інтересів особи. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, та характеру його порушення, невизнання або оспорення.
За приписами частини першої статті 15 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) установлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення.
Частиною другою статті 16 ЦК України передбачено способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом. Якщо ж спеціальні норми не встановлюють конкретних заходів, то особа має право обрати спосіб із числа передбачених статтею 16 ЦК України з урахуванням специфіки порушеного права й характеру правопорушення.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків (частина перша статті 626 ЦК України). Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
Статтею 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У статті 629 ЦК України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За змістом статті 630 ЦК України договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, зміна умов зобов'язання, сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Підпунктом 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу. Розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП.
Відповідно до пунктів 3-5 статті 21 Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі Закон № 2019-VIII) послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання. Порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу. Порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання. Кодексом системи розподілу визначаються умови приєднання електроустановок замовників до електричних мереж власників, які не є операторами системи розподілу. Оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об'єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу.
Пунктом 15 вказаної статті передбачено, що строк надання оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу послуги з приєднання електроустановок замовника до електричних мереж не має перевищувати нормативні строки проектування та будівництва без урахування строку, необхідного для розроблення та узгодження замовником проектної документації (у випадках, передбачених частинами шостою та сьомою цієї статті) та для здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики.
За змістом пункту 4.1.1. розділу ІV Кодексу систем розподілу (надалі - Кодексу) передбачено, що цей розділ регулює відносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж та під час зміни технічних параметрів електроустановок замовників.
Пунктом 4.1.2. Кодексу передбачено, що оператор системи розподілу (надалі - ОСР) не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу. Вказана норма кореспондується з положеннями пункту 1 статті 21 Закону № 2019-VIII.
Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі договір про стандартне приєднання).
Пунктом 4.2.1. Кодексу передбачено, що ОСР надає послугу зі стандартного приєднання відповідно до умов договору про стандартне приєднання.
В пункті 4.2.2. Кодексу зазначено, що послуга зі стандартного приєднання передбачає виконання комплексу робіт, а саме: розроблення технічних умов, включаючи вимоги щодо влаштування вузла комерційного обліку; підготовку технічного завдання на проектування; розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника); здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики; перевірка та погодження ОСР проектної документації замовника на відповідність вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об'єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження електричних мереж замовника із електричними мережами ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище; виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт. Послуга зі стандартного приєднання не включає послугу з влаштування комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до пункту 4.2.3. Кодексу процедура надання послуги стандартного приєднання передбачає: надання замовником ОСР заяви про приєднання та необхідних документів, визначених у пункті 4.4.2 глави 4.4 цього розділу; визначення типу приєднання залежно від відстані та величини потужності. Відстань визначається по прямій лінії від точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається зі ступенем напруги в точці приєднання. За величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника разом з існуючою дозволеною потужністю. У разі недосягнення згоди щодо визначення типу приєднання сторони, у тому числі разом з представниками центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, мають на місцевості спільно провести необхідні вимірювання, на підставі яких остаточно визначається тип приєднання; підготовку і видачу замовнику проекту договору про стандартне приєднання, підписаного ОСР, та технічних умов, що є невід'ємним додатком до такого договору, підписання замовником договору про приєднання; реєстрацію ОСР підписаного двома сторонами договору про приєднання; оплату замовником вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання; підготовку ОСР проекту зовнішнього електрозабезпечення; подання замовником розробленої ним проектної документації на погодження ОСР щодо її відповідності вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об'єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження технічних параметрів електричних мереж замовника із технічними параметрами електричних мереж ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище; виконання ОСР будівельних робіт в електричних мережах від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника; подання ОСР робочої напруги в точку приєднання електроустановок замовника (на контактні з'єднання електричних мереж (межа балансової належності)); підписання акта надання послуги з приєднання сторонами договору; улаштування вузла (вузлів) вимірювання, що виконує ОСР або незалежний постачальник послуги комерційного обліку за вибором замовника, що надається на договірних засадах відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, НКРЕКП постановою від 26 березня 2022 року № 352 затвердила Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану (далі - Порядок), а також зупинила дію розділу IV Кодексу систем розподілу та Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу.
З дати прийняття Порядку (26 березня 2022 року) до прийняття НКРЕКП відповідного рішення про скасування постанови оператори систем розподілу (далі - ОСР) послуги з приєднання надають виключно на тимчасовій основі згідно з вимогами Порядку та виключно для електроустановок призначених для споживання електричної енергії.
Суд звертає увагу, що ОСР не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог Порядку.
На сьогодні Порядком не передбачено типи приєднання - стандартне та нестандартне. Послуги з тимчасового приєднання електроустановок до електричних мереж надаються за єдиною процедурою, визначеною Порядком. Крім того, пунктом 10 Порядку визначено категорії замовників, яким послуга з тимчасового приєднання до електричних мереж надається безоплатно.
Послуга з тимчасового приєднання передбачає такі етапи:
1. Звернення замовника до ОСР за місцем розташування його електроустановок із заявою про тимчасове приєднання за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку та надання переліку документів, визначених у пункті 8 Порядку;
2. Видача ОСР не пізніше ніж на п'ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів проекту договору тимчасового приєднання, технічних умов та орієнтовного розрахунку вартості приєднання.
Як було встановлено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, 21.04.2023 між АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» та ОСОБА_1 укладено договір № 00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж. 21.04.2023 АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 0140902104231036170000001, (надалі - ТУ), які є додатком до договору № 00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж. 27.04.2023 АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» складено акт № 2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж, згідно якого житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , розташований в охоронній зоні АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» прольоти оп. 189-190 ПЛ-10кВ Л-52. Відстань від об'єкту (найближної точки будівлі) до проекції крайнього проводу ПЛ (крайнього кабелю КЛ, огородження ПС, будівлі ТП) - 8 м.
26.05.2023 позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою до Державної інспекції енергетичного нагляду України, НКЕРКП щодо надання правової оцінки дій працівників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі»
22.06.2023 Державна інспекція енергетичного нагляду України надала висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам, згідно якого п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ від 21.04.2023 № ПТП 0140902104231036170000001 є необґрунтованими.
29.09.2023 АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 0140902104231036170000001 (зі змінами), згідно яких п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ викладено в наступній редакції: у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ.
Житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1222383300:02:001:0473 на праві власності належить позивачу ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з ч.1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Частинами 2, 3 ст. 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст. 76 Земельного Кодексу України землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об'єкти транспортування електроенергії до користувача, крім визначених законом випадків розміщення таких об'єктів на землях іншого цільового призначення.
Землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.
У статті 112 ЗК України зазначено, що охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти (пункт б).
Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.
У статті 1 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» (далі - Закон) наведені поняття охоронних зон:
охоронні зони об'єктів енергетики - це зона вздовж повітряних і кабельних ліній електропередачі, навколо електростанцій, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів та пристроїв і магістральних теплових мереж, споруд альтернативної енергетики тощо для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля.
У статті 18 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» передбачено, що для забезпечення надійної експлуатації та охорони енергогенеруючих об'єктів і об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а також безпеки населення і охорони навколишнього природного середовища встановлюються спеціальні зони об'єктів енергетики:
-санітарно-захисні зони атомних електростанцій;
-зони спостереження атомних електростанцій;
-охоронні зони об'єктів енергетики;
-санітарно-захисні зони об'єктів енергетики;
-охоронні зони магістральних теплових мереж.
Земельні ділянки в межах спеціальних зон об'єктів енергетики не вилучаються (викупляються) у власників чи користувачів земельних ділянок, а використовуються з обмеженнями (крім випадків, коли встановлення спеціальних зон призводить до неможливості використання земельних ділянок за цільовим призначенням).
У разі якщо встановлення спеціальних зон об'єктів енергетики призводить до неможливості раціонального використання земельної ділянки за цільовим призначенням, власник чи користувач земельної ділянки має право вимагати вилучення (викупу) всієї земельної ділянки для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а орендар такої земельної ділянки має право вимагати в односторонньому порядку розірвання договору оренди земельної ділянки та відшкодування завданих цим збитків.
Спеціальні зони об'єктів енергетики встановлюються на землях всіх категорій.
Згідно ст. 22 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» охоронні зони об'єктів енергетики встановлюються вздовж повітряних та кабельних ліній електропередачі та навколо електростанцій, електропідстанцій, струмопроводів і пристроїв, для забезпечення нормальних умов експлуатації об'єктів енергетики, запобігання ушкодженню, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.
Охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на певній відстані залежно від напруги ліній електропередачі.
У статті 24 Закону зазначено, що розміри охоронних та санітарно-захисних зон об'єктів енергетики залежно від їх конструкції та напруги встановлюються Кабінетом Міністрів України. Межі охоронних та санітарно-захисних зон об'єктів енергетики зазначаються в містобудівній документації, документації із землеустрою та кадастрових планах. Розмір охоронних та санітарно-захисних зон уздовж повітряних ліній електропередачі визначається паралельними прямими по обидва боки ліній від крайніх проводів на відстані від 2,0 до 40,0 метра залежно від напруги.
Охоронні зони ліній електропередачі (ЛЕП) - це умовні відрізки на землі чи в повітрі, що віддалені на певну відстань по обидві сторони лінії від крайніх проводів ліній електропередачі.
Згідно п. 7 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою КМУ від 27.12.2022 № 1455 охоронні зони електричних мереж встановлюються: уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі: 2 метри - до 1 кВ; 10 метрів - 3-20 кВ; 15 метрів - 35 кВ; 20 метрів - 110 кВ; 25 метрів - 150 кВ, 220 кВ; 30 метрів - 330 кВ, 400 кВ, 500 кВ; 40 метрів - 750 кВ.
Згідно п. 6 Правил охорони електричних мереж для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи:
встановлюються охоронні зони;
забезпечується дотримання мінімально допустимих відстаней від електричних мереж до промислових об'єктів, трубопроводів, доріг, об'єктів міської інфраструктури та насаджень;
прокладаються та утримуються просіки у лісових, садових, паркових та інших багаторічних насадженнях.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 476 від 21 липня 2017 року затверджені Правила улаштування електроустановок, у главі 2.5. «Повітряні лінії електропередавання напругою понад 1кВ до 750 кВ» яких міститься розділ «Проходження ПЛ через населену місцевість».
Пунктом 2.5.169 вказаного розділу передбачено, що прокладати ПЛ у населеній місцевості необхідно з дотриманням вимог державних будівельних норм України «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень». На селищних територіях усіх видів поселень дозволено споруджувати ПЛ напругою, нижчою ніж 35 кВ.
Також у пункті розташована таблиця 2.5.32 «Відстань від проводів до межі зон і споруд», згідно якої при напрузі понад 1 до 20 кВ відстань по горизонталі від проекції крайніх проводів до межі зон і споруд повинна становити: для проводів у невідхиленому стані - відстань до межі ОЗ (охоронна зона) - 10 м, відстань до межі СЗЗ - не визначена; для проводів в стані найбільшого відхилення - відстань до об'єктів (будівель, споруд, гаражів), розташованих в охоронній зоні - 2 м.
Тобто діючим законодавством передбачено встановлення уздовж електролінії, яка проходить через земельну ділянку позивача, охоронної зони, в межах якої власник зобов'язаний використовувати її з обмеженнями, передбаченими законодавством, і, зокрема, Правилами охорони електричних мереж.
З досліджених судом документів, наданих сторонами, вбачається, що спірна опора ПЛ-10кВ Л-52 була побудована у 1984 році, здана в експлуатацію 1984 році. Доказів того, що спірна опора змінювала місця свого розташування суду не надано.
Позивачем не надано суду технічного паспорту на будинок за адресою: АДРЕСА_1 станом на час його побудови.
Із свідоцтва про право на спадщину за заповітом вбачається, що житловий будинок належав померлій ОСОБА_2 на праві особистої власності на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Магдалинівської районної ради 18.04.1991, зареєстрованого у Новомосковському міжрайонному бюро технічної інвентаризації 18.04.1991, реєстраційний номер 99-1 (т. 1 а.с. 23)
Згідно технічного паспорту на будинок, виготовленого 16.06.2023, вбачається, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 був побудований у 1960 році.
28.06.2023 право власності на будинок було зареєстровано за позивачем.
Відповідно до частини першої ст. 377 ЗК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку вбачається, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473 виникло у ОСОБА_2 на підставі державного акту від 19.08.1998 на підставі рішення органу місцевого самоврядування 25.10.1996. В подальшому, після смерті матері ОСОБА_2 , у 2023 році позивач набув права власності на вказану земельну ділянку.
Таким чином, встановлено, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473 у позивача виникло пізніше, ніж була збудована та введена в експлуатацію повітряна лінія електропередачі ПЛ-10 кВ Л-52.
Судом встановлено, що повітряна лінія електропередачі ПЛ-10 кВ Л-52, яка проходить уздовж земельної ділянки з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473, була побудована та введена в експлуатацію у 1984 році, тобто задовго до набуття позивачем права власності на вищевказану земельну ділянку.
За правилами частини першої статті 110 ЗК України на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження. Право власності на земельну ділянку може бути обтяжено правами інших осіб.
Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановлених обмежень, обтяжень (частина друга статті 110 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачем права власності на земельну ділянку).
Обтяження прав на земельну ділянку встановлюється законом або актом уповноваженого на це органу державної влади, посадової особи, або договором шляхом встановлення заборони на користування та/або розпорядження, у тому числі шляхом її відчуження (частина перша статті 111 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачем права власності на земельну ділянку).
Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені (абзац другий частини четвертої статті 111 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачкою права власності на земельну ділянку).
Охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти (пункт «б» частини першої статті 112 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачем права власності на земельну ділянку).
Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України (частина друга статті 112 ЗК України).
Таким чином, позивач повинен був знати про наявність повітряної лінії електропередачі, яка проходить через земельну ділянку та про обумовлені у зв'язку з цим обмеженнями.
При цьому, доказів на підтвердження того, що електроопори були встановлені після набуття позивачем у власність земельних ділянок (1998 - набуття права власності ОСОБА_2 та 2023 - набуття права власності позивачем в порядку спадкування) та з порушенням норм чинного законодавства України, матеріали справи не містять.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про електроенергетику» (який був чинним на час отримання державного акту на землю у 1998 році) на об'єктах енергетики встановлюється особливий режим допуску, а в охоронних зонах електромереж діють обмеження, передбачені
законодавством України щодо використання земель.
Отже, мати позивача, отримуючи державний акт на землю у 1998 році, була обізнана про проходження через земельної ділянки повітряної лінії електропередачі, так само, як і позивач, зареєструвавши за собою право власності у 2023 році, був обізнаний про проходження через земельну ділянку повітряної лінії електропередачі, і доказів, які спростовують ці обставини позивачем надано не було.
Таким чином, на момент набуття у власність земельної ділянки за вказаною вище адресою, позивач був обізнаний про наявність проходження через земельну ділянку повітряної лінії електропередач, яка на цей час знаходиться на балансі відповідача, особливості діяльності якого регулюються спеціальним законодавством про електроенергетику. Під час розгляду встановлено, що земельна ділянка, яка належать позивачу на праві власності, знаходяться в охоронній зоні електричних мереж, а відтак, на неї поширюється обмеження, встановлені вищенаведеними нормами чинного законодавства України.
Тож за обставин, коли не встановлено, що попередній власник земельної ділянки заперечувала проти проходження повітряної лінії електропередач через земельну ділянку, ОСОБА_1 , набуваючи земельну ділянку у власність, мав усвідомлювати, що користування земельною ділянкою матиме певні обмеження у зв'язку з проходження повітряної лінії електропередач через земельну ділянку.
Слід зазначити, що в порушення вимог земельного законодавства в т.ч. ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», суб'єктами, які розробляли документацію із землеустрою щодо земельної ділянки, що на праві приватної власності належить позивачу, не було зазначено про обмеження у використанні такої земельної ділянки, що пов'язані із розташуванням повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52, у зв'язку з чим, таке не відображено в Державному акті на право власності на земельну ділянку, незважаючи на те, що фактичне розташування вказаного об'єкта передачі електричної енергії через земельну ділянку позивача останнім не заперечується.
Незважаючи на відсутність встановлених обмежень охоронної зони в державному акті на право власності на земельну ділянку позивача, суд приходить до висновку про те, що обмеження на використання земельною ділянкою позивача встановлені законом.
Та обставина, що до Державного земельного кадастру не були внесені відомості про обмеження у користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473, не свідчить, що такі обмеження відсутні в силу закону.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем права позивача, як власника земельної ділянки, через яку проходить повітряної лінії електропередач, не порушені, а позивач був обізнаний про обмеження у користуванні земельною ділянкою.
Докази того, що спірна опора ПЛ-10кВ Л-52 встановлена з порушенням державно-будівельних норм, також не підтверджені належними доказами.
Незаконність встановлення повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52 позивачем належними та допустимими доказами не доведено.
Доводи позивача та третьої особи стосовно того, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» на земельній ділянці з кадастровим номером № 1222383300:02:001:0473 не зареєстровано відомостей про обмеження у використанні земельної ділянки, суд не бере до уваги, оскільки та обставина, що до Державного земельного кадастру не були внесені відомості про обмеження у користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473, не свідчить, що такі обмеження відсутні в силу закону, оскільки уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.
Крім цього, відповідно до п. «е» ч. 1 ст. 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов'язані дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.
Згідно ст. 112 ЗК України, охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі для забезпечення нормальних умов їх експлуатації.
Згідно ст. 32 ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» у межах охоронних зон об'єктів енергетики забороняється будувати житлові будинки, будинки громадського призначення; розміщати споруди іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлена нормами; складати будь-які матеріали, розпалювати вогнища, влаштовувати звалища; саджати дерева, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більше двох метрів та ін.
Відповідно до п. 8 Правил охорони електричних мереж забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, зокрема будувати житлові, громадські та дачні будинки; саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок та ін.
Пунктом 9 Правил охорони електричних мереж передбачено, що у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється: будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд; здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливання сільськогосподарських культур та ін.
Оскільки земельна ділянка, через яку проходить повітряна лінія ПЛ-10кВ Л-52 містить охоронну зону електричних мереж, на неї поширюються обмеження, встановлені вищевикладеними приписами чинного законодавства.
В такому випадку використання власником земельної ділянки можливе з обмеженнями, встановленими ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів та Правилами охорони електричних мереж.
Згідно ч. 18 ст. 21 ЗУ «Про ринок електричної енергії» (який набрав чинності з 11.06.2017), у разі якщо замовник має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об'єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних і підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики, послуги з перенесення електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики надаються оператором системи передачі та/або операторами систем розподілу у порядку, визначеному кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу. Плата за надані послуги визначається згідно з кошторисом, який є невід'ємною частиною відповідної проектної документації, розробленої замовником.
Тобто, законодавцем передбачено, що замовник має право на перенесення відповідних елементів електромереж оператором системи розподілу за плату, визначену згідно з проектно-кошторисною документацією за рахунок замовника.
Згідно п. 56 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії», оператор системи розподілу - це юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Згідно п. 78 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії», розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.
Отже, АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» є оператором системи розподілу у значенні згідно із Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно п. 1.1 Кодексу систем розподілу: «Цей Кодекс визначає вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора систем розподілу (далі - ОСР), Користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок.».
Тобто, для визначення оператора системи розподілу у Кодексі систем розподілу застосовується абревіатура «ОСР».
Згідно з п. 1.2 розд. І Кодексу систем розподілу, Кодекс встановлює базові системні вимоги, спрямовані на забезпечення надійного функціонування і розвитку системи розподілу.
Згідно з п. 1.3 розд. І Кодексу систем розподілу, ОСР та Користувачі, що мають у власності та/або експлуатують електроустановки, приєднані до системи розподілу, мають створити та підтримувати в належному стані технічні та технологічні системи експлуатації своїх електроустановок, а також структуру управління цими системами відповідно до вимог цього Кодексу, інших нормативно-технічних документів та вимог технічної документації заводів-виробників.
Згідно з п. 2.1 розд. II Кодексу систем розподілу, замовник послуги з приєднання (замовник) - фізична або юридична особа, яка письмово або іншим способом, визначеним цим Кодексом, повідомила ОСР про намір приєднати до електричних мереж новозбудовані електроустановки або змінити технічні параметри діючих електроустановок внаслідок реконструкції чи технічного переоснащення.
ОСОБА_1 є замовником у розмінні Кодексу систем розподілу.
Згідно з п. 4.1.37. п. 4.1 роз. IV Кодексу систем розподілу: «Якщо Користувач або власник земельної ділянки має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об'єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних та/або підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики, Користувач або власник земельної ділянки звертається до ОСР із відповідною заявою. До заяви додається ситуаційний план об'єкта забудови. ОСР надає вихідні дані та технічні вимоги для проєктування перенесення (перевлаштування) належних йому об'єктів електроенергетики не пізніше 10 робочих днів від дня реєстрації заяви або 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних вимог з ОСП (у зазначений у заяві спосіб обміну інформацією).
Користувач або власник земельної ділянки має розробити проєкт, у тому числі здійснити заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питань щодо відведення на користь ОСР земельних ділянок для розташування об'єктів електроенергетики, а ОСР - узгодити наданий Користувачем або власником земельної ділянки проєкт з оформленням технічного рішення.
ОСР на договірних засадах надає Користувачу або власнику земельної ділянки послугу з перенесення визначених проєктом об'єктів електроенергетики, вартість якої визначається згідно з кошторисом (який є невід'ємною частиною відповідної проєктної документації), у термін, визначений відповідно до вимог нормативних документів, що визначають строки проєктування та будівництва.
Вартість розроблення проєктної документації, що передається замовником ОСР, ураховується в загальній сумі вартості послуги з перенесення об'єктів електроенергетики».
Тобто, на підставі приписів ч.18 ст.21 ЗУ «Про ринок електричної енергії» та Кодексу систем розподілу визначено, що винесення об'єктів електричних мереж може здійснюватися після відповідного звернення замовника до оператора системи розподілу з додаванням до такого звернення ситуаційного плану забудови, видачі ОСР технічних умов та вихідних даних для проектування перенесення належних йому об'єктів, розроблення замовником на підставі виданих ОСР технічних умов та вихідних даних відповідного проекту, в т.ч. здійснити заходи з відведення земельних ділянок потрібних ОСР для розташування винесених об'єктів електричних мереж, ОСР має погодити такий проект і оформити відповідне технічне рішення.
Тобто, законодавством чітко визначено процедуру і порядок винесення об'єктів електричних мереж за рахунок замовника, якщо таке потрібне для мети замовника будівництва чи реконструкції будівель чи споруд, інших об'єктів архітектури.
Таким чином, питання про реконструкцію та винесення електричних мереж за межі земельної ділянки можливо лише у спосіб, визначений ЗУ «Про ринок електричної енергії» та Кодексу систем розподілу, відповідно до яких замовник має право на перенесення відповідних елементів електромереж оператором системи розподілу за плату, визначену згідно з проектно-кошторисною документацією за рахунок замовника.
Таким чином, на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених поданими доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 13, 80-81, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі», ЄДРПОУ 23359034, юридична адреса: вул. Шосе Запорізьке, 22, м. Дніпро, 49107.
Третя особа - Державна інспекція енергетичного нагляду України, код ЄДРПОУ 42578602, юридична адреса: вул. Дорогожицька, 11/8, м. Київ, 04112.
Датою ухвалення рішення, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України та правової позиції ОП КЦС ВС у справі 1519/2-5034/11 від 05.09.2022, є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 13.10.2025.
Суддя А.О. Чорна