Справа № 347/2004/25
13 жовтня 2025 року м. Косів
Суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Кіцула Ю.С., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від Косівського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.09.2025 року о 21:30 год. в с. Вербовець, по вул. Хімчинська, водій ОСОБА_2 керував ТЗ марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Алкофор-507, результат позитивний, чим порушив п. 2.9. А правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_2 порушив п. 2.9. А правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, повідомлявся належним чином, про що в матеріалах справи є довідка про доставку смс -повідомлення. Також судом було розміщено оголошення про виклик до суду, та надіслано судову повістку про виклик до суду (а.с. 12-15).
Відповідно до вимог ст. 129 Конституції України, ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справ про адміністративні правопорушення відбувається в судах відкрито, що гарантує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності можливість дізнатись про визначений час розгляду справи. Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Особи, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
В матеріалах справи відсутні будь-які відомості, що ОСОБА_2 вживав будь-яких заходів, які б вказували на те, що він бажає подати докази, надати пояснення для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Такі права можна реалізувати не тільки в судовому засіданні, а й у інший спосіб, наприклад письмово.
З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Також стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, оцінивши в сукупності всі докази, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог п. 2.9 А Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин. Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, є адміністративним правопорушенням і тягне за собою адміністративну відповідальність.
Так, вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 460048 від 20.09.2025 року, відповідно до якого: «20.09.2025 року о 21:30 год. в с. Вербовець, по вул. Хімчинська, водій ОСОБА_2 керував ТЗ марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Алкофор-507, результат позитивний, чим порушив п. 2.9. А правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП». Вказаний протокол складений уповноваженою особою, та містить необхідні реквізити встановлені ст. 256 КУпАП. Протокол підписаний ОСОБА_2 (а.с 1);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з якого вбачається, що направлення від 20.09.2025 року оформилось до закладу охорони здоров'я КНП «Косівська ЦРЛ», огляд не проводився, водій відмовився (а.с. 2);
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, згідно якого у ОСОБА_2 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови. Огляд проводився за допомогою приладу Алкофор 507, проба позитивна 2,48 проміле (а.с.3);
- роздруківкою із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (а.с.4), яка засвідчує результати тесту ОСОБА_2 проведеного за допомогою приладу «Алкофор 507» - 2,48 проміле. Роздруківка із результатом огляду підписана ОСОБА_2 . Результат тесту беззаперечно вказує на перебування ОСОБА_2 у стані алкогольного сп'яніння, та виключає можливу технічну похибку (а.с. 4);
- копією постанови серії ЕНА № 5767757 про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП (а.с.7);
- рапортом інспектора СРПП Косівського РВП ГУНП В. Романюка, в якому зазначено, що 20.09.2025 року о 21:30 год. в с. Вербовець, по вул. Хімчинська, було зупинено ТЗ марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 за порушення ПДР, а саме не працювали стоп сигнали. Під час перевірки водія ОСОБА_2 було встановлено, що він керує без посвідчення водія з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови. В подальшому водієві було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Алкофор 507 - результат 2,48 проміле (а.с.8);
- відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції та відеореєстратора поліцейського автомобіля (а.с.9). З відео запису відеореєстратора автомобіля працівників поліції вбачається зупинка автомобіля марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 на вимогу поліції у вечірній час. На відеозаписі 0000000_00000020250920213010_0019 зафіксовано спілкування працівників поліції з водієм, яким виявився ОСОБА_2 . Поліцейські повідомили водію причину зупинки - відсутність освітлення задніх стопсигналів. також встановлено, що водій ОСОБА_2 керує транспортним засобом без посвідчення водія, яке було вилучено працівниками поліції у 2023 році за притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП. При спілкуванні з водієм були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, внаслідок чого праціник поліції запропонував йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або проїхати для такого огляду до медичного закладу. ОСОБА_2 пройшов тест на місці зупинки за допомогою Драгер, результат - 2,48 проміле. На запитання чи погоджується з резкльтатом, ОСОБА_2 відповів ствердно, до медичного закладу для проходження повторного огляду їхати відмовився. Після цього ОСОБА_2 було роз'яснено його права відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП (06:13 хв.), а також повідомлено про складання на нього відповідних адміністративних матеріалів.
До матеріалів справи також додано копії свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та сертифікату перевірки газоаналізатора «Алкофор 507» (а.с.5-6).
Об'єктивних підстав ставити під сумнів достовірність викладених письмових доказів, що містяться в матеріалах справи не убачається, тому вказані докази суд визнає належними та допустимими.
За таких обставин, перевіривши всі наявні в матеріалах справи докази, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_2 в інкримінованому йому адмінправопорушенні доведена поза всяким розумним сумнівом.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що на ОСОБА_2 слід накласти адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але без позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки на водія складено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 5515468 за правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 та встановлено, що він не отримував посвідчення водія.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід також стягнути судовий збір у сумі 605, 60 грн. Відомостей про наявність у правопорушника пільг про сплаті судового збору, які передбачені п. п. 8, 9, 10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», матеріали справи не містять.
Керуючись ст. ст. 40-1, 283-284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень без позбавлення права керування транспортними засобами.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення апеляційної скарги без задоволення.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищенаведений строк, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, що складає 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень).
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 грн. (шістсот п'ять гривень) 60 коп. (шістдесят копійок) на користь отримувача коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя Ю. С. Кіцула