Справа № 944/108/23
Провадження №2/944/182/25
06.10.2025 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області
в складі: головуючої судді - Швед Н.П.
з участю секретаря - Василиці Н.В.
розглянувши в судовому засіданні, в залі суду в м.Яворові в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватної агрофірми «Грушів», треті особи Яворівська міська рада Львівської області, Грушівська гімназія Яворівської міської ради Львівської області про зобов'язання передати майно у комунальну власність,-
Представник позивачки звернувся в суд з позовною заявою до Приватної агрофірми «Грушів», треті особи Яворівська міська рада Львівської області, Грушівська гімназія Яворівської міської ради Львівської області про зобов'язання передати майно у комунальну власність.
В обгрунтування заявлених вимог покликається на те, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована і постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 . У її користуванні перебувають приміщення будинку, позначені на плані у технічному паспорті під номером: 2-1 (коридор), 2-2 (туалет), 2-3 (комора), 2-4 (кухня), 2-5 (житлова кімната), 2-6 (житлова кімната) зальною площею 72,6 кв.м, іншу частину будинку під номером 1-1 (коридор), 1-2 (коридор), 1-3 (їдальня), 1-4 (кухня), 1-5 (спортивний зал), 1-6 (бібліотека), 1-7 (комора), 1- 8 (комора) загальною площею 131,3 кв.м. займає Грушівська гімназія. Раніше вищевказаний будинок перебував на балансі колгоспу «Перемога», «Прогрес» та належав до громадського житлового фонду.
У 1974 році частину будинку було передано у користування позивачки та її сім'ї у складі: ОСОБА_2 - чоловіка, ОСОБА_3 - доньки, ОСОБА_4 - сина.
В 1995 колгосп було реорганізовано в ПАФ «Грушів», на балансі якої було залишено вищезгаданий будинок, що підтверджується переліком майна, яке додатково внесено до пайового фонду ПАФ «Грушів», затвердженого протоколом загальних зборів пайовиків від 06.04.2008.
30.03.2017 зборами пайовиків ПАФ «Грушів», було прийнято рішення про передачу згаданого будинку на баланс Відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації для потреб Грушівської ЗОШ І-ІІ ступенів, однак, будинок у комунальну власність керівництво ПАФ «Грушів», незважаючи на рішення пайовиків, не передало на баланс Відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації, що вбачається із відповіді Яворівської районної державної адміністрації та відповіді з ОКП «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» на адвокатські запити.
Тобто, на даний час згаданий житловий будинок ніде не зареєстрований на праві приватної власності і продовжує перебувати на балансі ПАФ «Грушів».
Вищевказаний будинок, знаходиться у незадовільному технічному та санітарному стані, і потребує догляду та ремонту.
Відповідач, ПАФ «Грушів», не здійснює належного догляду за даним приміщенням, для того, щоб покращити якість умов проживання мешканців будинку, у зв'язку із цим, позивач має намір приватизувати займані у будинку приміщення, провести у них ремонт, покращити санітарно-технічний стан будівлі та умови проживання.
29.07.2021 позивач звернулася до Яворівської міської ради Львівської області із заявою, у якій просила ініціювати передачу житлового будинку АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади.
У відповідь на вказане звернення, розпорядженням Яворівського міського голови від 23.11.2021 р. № 1050 «Про створення робочої групи з приводу передачі житлового будинку АДРЕСА_1 » було створено робочу групу з метою вивчення та вирішення питання передачі житлового будинку АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади за зверненням ОСОБА_1 .
За результатами засідання вказаної робочої групи керівнику ПАФ «Грушів» було надіслано пропозицію передати житловий будинок АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади Яворівської міської ради Львівської області, однак відповіді із ПАФ «Грушів» однак, відповідач не вчинив жодних дій щодо передачі будинку у комунальну власність.
На даний час позивачка не може реалізувати своє право на приватизацію житлового приміщення, яким давно користується на законних підставах.
Як вбачається з Витягу з протоколу №2 зборів власників майнових паїв ПАФ «Грушів» від 30.03.2017 спірний будинок під час реорганізації сільськогосподарського підприємства не був розпайований (поділений на частки) між його членами та надалі переданий на баланс відповідача ПАФ «Грушів» як єдине ціле. Вищевказаний будинок на даний час не перебуває у спільній частковій власності пайовиків і відповідно до ч.8 ст.31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» підлягає безоплатній передачі у комунальну власність.
30.03.2017 зборами пайовиків ПАФ «Грушів» було прийнято рішення про передачу спірного будинку на баланс відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації, однак, з невідомих причин така передача не відбулася. Вказане рішення є документ у розумінні ст. 202 ЦК України, який засвідчує волевиявлення пайовиків ПАФ «Грушів» на передачу вказаного будинку у комунальну власність, що породжує правові наслідки у виді зобов'язання відповідача вчинити подальші дії щодо передачі будинку.
Яворівська районна державна адміністрація, це місцевий орган державної виконавчої влади, а не орган місцевого самоврядування. Враховуючи, що відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» відповідне майно підлягало передачі саме у комунальну (а не державну) власність, належним його одержувачем є саме Яворівська міська рада Львівської області як орган місцевого самоврядування, що здійснює управління майном, яке входить до комунальної власності відповідної територіальної громади.
Відповідач своєю протиправною бездіяльністю щодо непередачі вищевказаного житлового будинку у комунальну власність Яворівської міської ради Львівської області порушує житлові права позивачки.
Вважає, що будинок необхідно передати у комунальну власність, щоб позивач, та Грушівська гімназія як користувач іншої частини будинку, змогли приватизувати займані у будинку приміщення, провести ремонт, покращити санітарно-технічний стан будівлі, та свої умови проживання.
Не здійснення відповідачем такої передачі будинку призводить до порушення прав та законних інтересів мешканців будинку, зокрема, позивачки, ОСОБА_1 , в тому числі прав, передбачених Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна».
Просить позовні вимоги задовольнити. Зобов'язати ПАФ «Грушів» передати у комунальну власність Яворівської міської ради Львівської області житловий будинок АДРЕСА_2 , у порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №1253 від 13.08.2003 р. «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, в тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств правонаступників». Подати до Яворівської міської ради Львівської області пропозицію щодо прийняття цим органом місцевого самоврядування у комунальну власність житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 , відповідно до п.4 Порядку передачі. Оформити акт приймання-передачі житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 , у комунальну власність за формою згідно з додатком до Порядку передачі, долучивши до такого документи, визначені у п. 8 Порядку передачі.
06 листопада 2023року представник ПА «Грушів» - адвокат Черник В.М. скерував на адресу суду відзив, в якому вимоги, викладені в позовній заяві, заперечив в обгрунтування відзиву покликався нате, що громадяни, які проживають у гуртожитках, не наділені правом звернення до суду з позовами про передачу гуртожитків у власність територіальних громад, оскільки їх право на приватизацію житлових приміщень носить похідний характер й виникає лише після передачі гуртожитків у власність відповідної територіальної громади.
Вказаний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 26 вересня 2019 року у справі № 264/2504/15-ц (провадження № 61-34679св18), від 21 травня 2020 року у справі №401/3644/16-ц (провадження № 61-10132св18).
Вважає що при визначенні житлових і нежитлових приміщень потрібно керуватися державними будівельними нормами ДБН В.2.2-15-2019 «Житлові будинки. Основні положення» та ДБН 11.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди», а також нормативними вимогами державних наглядових органів із забезпеченням проектами стійкості будівель, надійності їх експлуатації, протипожежної безпеки, екологічних та санітарно-гігієнічних правил і норм щодо складових частин комплексу та їх функціональної належності. Згідно з додатком Б «Терміни та визначення понять» ДБН В.2.2-15-2019 «Житлові будинки. Основні положення»: Житлове приміщення (житлова кімната) - опалювальне приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання /п.3.12. ДБН В.2.2-15-2019 «Житлові будинки. Основні положення»/.
Таким чином, житлові приміщення у гуртожитках входять до житлового фонду, що дає підстави для застосування вищенаведених висновків Верховного суду.
Крім цього, зазначив, що позивач, отримала земельну ділянку, побудувала будинок, тобто, реалізула своє право на приватизацію житла, який в подальшому відчужила в користь своєї доньки.
На підставі викладеного позивач не наділений правом на звернення до суду з позовом про передачу майна у комунальну власність, Яворівська міська рада Львівської області з таким позовом до суду не зверталась, тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач очікує понести в зв'язку із розглядом справи: витрати па правничу професійну допомогу: складання відзиву - 1500грн., участь в 1 (одному) судовому засіданні - 1500 грн., з розрахунку до 3 (трьох) судових засідань. Орієнтовний загальний розрахунок судових витрат на професійну правничу допомогу складає 6000 гривень, просить такі стягнути з позивача на користь відповідача.
Просить в задоволені позову ОСОБА_1 до Приватної агрофірми «Грушів», треті особи: Яворівська міська рада Львівської області, Грушівська гімназія Яворівської міської ради Львівської області про зобов'язання передати майно у комунальну власність відмовити повністю.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 20 січня 2023 року відкрито загальне позовне провадження.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Сибаль О.Б. заявлені вимоги підтримав, просить такі задовольнити.
В судовому засіданні відповідач директор ПАФ «Грушів» Назаров Б.І. пояснив що з 23.02.1998 року побутово-допоміжний будинок господарства за адресою: АДРЕСА_3 перебував на балансі ПАФ "Грушів" внаслідок реорганізації спілки пайовиків "Вільна Україна" на підставі передачі будівель і споруд новоутвореної приватної агрофірми "Грушів".
У нього в ПАФ"Грушів є 61% акцій.
Житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , був розпайований,та поділений на дві частини. 30.03.2017 р. зборами пайовиків ПАФ "Грушів" було прийнято рішення про передачу вищевказаного будинку на баланс відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації для виключних потреб Грушівської ЗОНІ І-ІІ ступенів без права передачі третім особам та продажу, проте, акт приймання передачі вказаного будинку не підписувався. Виписка з протоколу зборів пайовиків ПАФ "Грушів" була надана Яворівській районній державній адміністрації, яка не спромоглася навіть створити відповідної комісії та підготувати акт прийому-передачі вказаного будинку через відсутність правового механізму прийому передачі.
Яворівська міська рада зверталася до ПАФ"Грушів з пропозицією про передачу будинку, однак, рішення ПАФ"Грушів не було прийнято у зв'язку із дефіцитом пайового фонду.
ПАФ "Грушів" не погоджується з тим щоб передати побутово-допоміжний будинок господарства за адресою: АДРЕСА_3 у комунальну власність територіальної громади Яворівської міської ради Львівської області.
Сама позивачка не може приватизувати цей будинок, оскільки не є членом ПАФ. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник відповідача - адвокат Черних В.М. підтримав викладене ним у поданому відзиві, просить у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи Яворівської міської ради Львівської області в судовому засіданні надала пояснення проте, що житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не підлягає розпаюванню, і такий мав би перейти у володіння місцевого органу самоврядування.
На підставі розпорядження Яворівського міського голови від 23.11.2021 р. № 1050 «Про створення робочої групи з приводу передачі житлового будинку АДРЕСА_1 » було створено робочу групу з метою вивчення та вирішення питання передачі житлового будинку АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади за зверненням ОСОБА_1 однак, жодного рішення прийнято не було.
Їй відомо що відділ освіти, відмовся від передачі їм даного приміщення. Щодо задоволення позову не заперечила.
Представник третьої особи Грушівської гімназії Яворівської міської ради Львівської області в судове засідання не з'явився причини своєї неявки суду не повідомив, хоч завчасно був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, допитавши свідків, зокрема:
- свідка ОСОБА_1 , яка в судовому засіданні, 09 квітня 2024року пояснила що у 1908році був збудований житловий будинок АДРЕСА_1 . Він перебував на балансі колгоспу "Перемога", а потім "Прогрес", який належав до громадського житлового фонду колгоспу. У листопаді 1974 року їй із сім'єю як сільському вчителю була надана квартира площею 32кв.м. Будинок складається з двох частин.
В одній частині будинку проживає вона з сім'єю а в іншій частині знаходиться шкільна їдальня і бібліотека. У 1995 році колгосп було реформовано в ПАФ «Грушів», із цього часу будинок перебуває на балансі ПАФ «Грушів». В ЛОБТІ та ЕО даний будинок не зареєстровано. Жодних правовстановлюючих документів на проживання в цьому будинку у неї не має. В її розпорядженні є кухня дві кімнати, коридор, та кладова. Так, виконком виділяв кошти на перекриття даху даного будинку. Однак, за власні кошти вони провели газ та водопровід. Будинок і надалі потребує ремонту та значних коштів. Їй відомо що вищевказаний будинок на балансі відділу освіти не перебуває. У її власності був житловий будинок який вона побудувала разом з чоловіком, однак такий було відчужено на користь доньки.Будинок який вона з чоловіком побудувала доньці ще повністю не закінчений. Вона не входить до числа пайовиків, оскільки, працювала у школі, тому частки в розпаюванні такого не може мати. ПАФ «Грушів» вона не платить коштів за користування та проживання в даному приміщенні. Договір найму відповідач пропонував їй укласти, на безоплатній умові, на 50років однак, вона не бажає такий укладати. Інші мешканці цього будинку, побудували власні будинки та перейшли в них жити, у них не було притензій до відповідача. Даний будинок вона не може приватизувати, оскільки такий не перебуває у комунальній власності;
-свідка ОСОБА_3 яка пояснила, що житловий будинок АДРЕСА_1 перебуває на балансі агрофірми «Грушів». Вона з народження разом з батьками та братом проживала в спірному житловому будинку,а в подальшому з мамою, чоловіком та дитиною. В їхньому розпорядженні є кухня дві кімнати, коридор, та кладова. Догляд за будинком здійснювала її сім'я та школа. Вони робили ремонт будинку. Цей будинок складається із двох частин з окремими входами, в одній частині проживає їхня сім'я а в іншій частині будинку знаходиться шкільна їдальня та бібліотека. Вони зверталися до Яворівської міської ради із заявою щодо передачі вищевазаного будинку на баланс сільської ради, однак, жодного рішення прийнято не було. ПАФ «Грушів» не використовує приміщень будинку. Їм не було запропоновано укласти договір оренди даного житлового будинку, чи платити за проживання в такому. Так батьки збудували будинок який подарували їй, однак, такий ще не готовий повністю щоб в ному проживати;
- свідка ОСОБА_5 яка пояснила що житловий будинок АДРЕСА_1 належав колгоспу «Перемога». ОСОБА_1 , в 1973році як молодому вчителю разом із сім'єю на чотирьох осіб було надано двохкімнатну квартиру у вищевказаному будинку. В цьому будинку позивачка проводила ремотні роботи, міняла дах, вікна, провела, воду, газ з матеріалами допомагала школа, та виконком. Чи ця квартира була надана позивачці із сім'єю в постійне користування їй не відомо. Так, дійсно, позивачка разом із своїм чоловіком побудувала будинок однак, зі слів позивачки їй відомо що такий ще повністю не закінчений. Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.
Відповідно до вимог ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частинами 1,2,3,4 ст.12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до положень ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з положень ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
На підставі ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено що в 1974 року позивачці разом із сім'єю у складі чотирьох осіб, а саме: ОСОБА_2 чоловіка, ОСОБА_3 доньки, ОСОБА_4 сина, як сільському вчителю була надана квартира площею 32кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 , який перебував на балансі колгоспу "Перемога", а в подальшому "Прогрес".
23.02. 1998 року будинок за адресою: АДРЕСА_3 було передано на баланс ПАФ "Грушів" внаслідок реорганізації спілки пайовиків "Вільна Україна", на підставі передачі будівель і споруд новоутвореної приватної агрофірми "Грушів".
Будинок складається з двох частин.
Факт передачі на баланс ПАФ"Грушів" будинку за адресою: АДРЕСА_3 у комунальну власність територіальної громади Яворівської міської ради Львівської області, 1908 спорудження підтверджується актом передачі від 23.02.1988, який міститься в матеріалах справи.
В одній частині будинку за адресою: АДРЕСА_1 , проживає та зареєстрована ОСОБА_1 іншу частину будинку знаходиться їдальня, спортзал, та бібліотека, які перебувають в користуванні Грушівської гімназії, що підтверджується довідкою №521 виданою Виконавчим комітетом Яворівської міської ради 14 листопада 2022року.
Відповідно до технічного паспорта на будинок садибного типу з погосподарськими будівлями та спорудами, який виготовлений ФОП" ОСОБА_6 "02 грудня 2022року на замовлення позивачки, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , 1905року спорудження, під літерою «А-1» в даному будинку, знаходиться коридор площею 6,9кв.м, коридор площею 617,3кв.м, їдальня площею 19,5кв.м, кухня площею 22,8кв.м, бібліотека площею 29,4кв.м, спортивний зал, площею 29,3кв.м, комора площею 4,1кв.м, комора площею 2,0кв.м., усього приміщення №1 становить131,3кв.м. У користуванні позивачки ОСОБА_1 перебуває: кухня площею 17,8кв.м, житлова кімната площею 6,9кв.м, житлова кімната площею 24,2кв.м.
З довідки затвердженої загальними зборами пайовиків на підставі протоколу №1 від 17.12.2002 яка міститься в матеріалах справи слідує, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 1908 спорудження входив до переліку майна яке не паюється.
Однак, як вбачається уже із переліку майна, яке додатково внесено до пайового фонду ПАФ «Грушів», затвердженого протоколом загальних зборів пайовиків від 06.04.2008 до такого майна належить житловий будинок, який 1908 року введенний в експлуатацію.
Відповідно до витягу з протоколу №2 зборів власників майна ПАФ «Грушів» від 30.03.2017року, житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_1 вирішено передати на баланс відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації для виключених потреб Грушівської ЗОШ 1-3 ступенів без права продажу, передачі, відчуження третім особам, в разі порушення умов такий переходить у власність майнових паїв, або їх правонаступникам, пропорційно нарахованих паїв, тобто розпаювати.
Як вбачається з інформації №06-02/878 від 16.08.2019року, наданої начальником Відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації В.Байда адвокату Дзидзу А.В. житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не перебуває на балансі відділу освіти Яворівської райдержадміністрації, оскільки відділ освіти відмовився такий приймати.
Як вбачається з довідки №3490 від 29.07.2019 ОКПБТІ та ЕО згідно архівних даних станом на 29.12.2012 інформація щодо права власності на будинок за адресою: АДРЕСА_1 відсутня.
Згідно доказів які містяться в матеріалах справи, 29.07.2021 позивачка звернулася до Яворівської міської ради із заявою щодо передачі житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади.
За заявою позивачки 23.11.2021 міським головою м.Яворова було прийнято розпорядження №1050 "Про створення робочої групи з приводу передачі житлового будинкуза адресою: АДРЕСА_1 " на підставі якого вирішено створити робочу групу з метою вивчення та вирішення питання щодо передачі у комунальну власність територіальної громади вказаний житловий будинок.
Як з'ясовано у представника Яворівської міської ради, рішення радою щодо передачі вказаного будинку на баланс територіальної громади прийнято не було, з позовом до суду Яворівська міська рада щодо передачі вищевказаного будинку у комунальну власність територіальної громади не зверталася, акт приймання передачі вказаного будинку не підписувався. Комісія не спромоглася вивчити дане питання, та підготувати необхідні документи.
Частиною 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.
В силу ч.ч. 3, 5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
У відповідності до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною 2 ст.60 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
У частині третій статті 9 ЖК України визначено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 ЖК України жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території України, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає, жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським об'єднанням (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово- будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно- колгоспним та іншим державно-кооперативним об'єднанням, підприємствам і організаціям. Відповідно до законодавства України до цих будинків застосовуються правила, встановлені для громадського житлового фонду.
Тобто, позивач не наділений правом на звернення до суду з позовом про передачу житлового будинку у власність територіальних громад, оскільки його право на приватизацію житлових приміщень у житловому будинку носить похідний характер й виникає після передачі житлового будинку у власність відповідної територіальної громади.
Слід зазначити, що звернення до суду з цим позовом про зобов'язання відповідача передати до комунальної власності територіальної громади житлового будинку, в якому проживає позивач, є неналежним способом захисту прав на житло, оскільки кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, оскільки саме орган місцевого самоврядування наділений повноваженням на звернення до суду із заявленими у цій справі вимогами.
Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ЦПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити.
Близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі № 761/45721/16-ц.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якою вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Особа, яка звертається до суду з позовом вказує у позові власне суб'єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких грунтуються заявлені вимоги, у тому числі, щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.
Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обгрунтовує заявлені вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи позивач просить зобов'язати відповідача передати до комунальної власності територіальної громади житловий будинок АДРЕСА_1 , в якому мешкає позивачка та її донька з сім'єю, однак з урахуванням вищенаведеного, суд приходить до переконання, що обраний представником позивача спосіб захисту є неналежним способом захисту інтересів позивачки.
Саме Яворівська міська рада, як орган місцевого самоврядування, наділена повноваженням на звернення до суду із заявленими у цій справі вимогами.до суду із зазначеним
Жодних доказів щодо порушеня прав позивачки відповідачем, суду не надано, вказаний будинок перебуває на балансі ПАФ "Грушів", членом якого позивачка не являється. Впродовж судового розгляду справи стороною позивача не доведено порушення свого інтересу, а обраний стороною позивача спосіб захисту не відновить порушеного права позивачки, відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.3, 10, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 354 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Приватної агрофірми «Грушів», треті особи Яворівська міська рада Львівської області, Грушівський заклад загальної середньої освіти 1-2 ступенів Яворівської міської ради Львівської області про зобов'язання передати майно у комунальну власність - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ознайомитись з текстом судового рішенням в електронній формі сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: https:/tk.lv.соurt.gоv.ua/.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1
проживає за адресою:
АДРЕСА_3 .
Відповідач: Приватна агрофірма «Грушів»,
юридична адреса: 81016, с.Грушів
Яворівського району Львівської області.
Третя особа: Яворівська міська рада Львівської області
юридична адреса: 81000, м.Яворів вул.Львівська, 15
Яворівського району Львівської області.
Третя особа: Грушівський заклад загальної середньої освіти 1-2 ступенів
Яворівської міської ради Львівської області
юридична адреса: 81016, с.Грушів вул.Прикордонна, 133
Яворівського району Львівської області.
Повний текст судового рішення складено 13.10.2025.
Суддя: Швед Н.П.