Справа № 367/6848/21
Провадження №2-а/367/24/2025
Іменем України
04 вересня 2025 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Карабаза Н.Ф.,
при секретарі Зайцевої А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
До Ірпінського міського суду Київської області надійшов зазначений вище адміністративний позов, який позивач мотивує тим, що 06.09.2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області була винесена постанова № 20 про адміністративне правопорушення за ст. 152 КУпАП. Вказаною постановою на неї було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1003,00 грн. за порушення правил благоустрою. Підставою для винесення названої постанови став протокол, складений головним спеціалістом відділу контролю з благоустрою Гостомельської селищної ради Зайцевим К.І. 30.08.2021 року, за яким громадянка ОСОБА_1 ( кадастровий №3210945900:01:086:5087) 30.08.2021 року о 13.00 год. в смт. Гостомель самовільно скидала відходи ґрунту у не відведених для цього місцях, чим порушила правила благоустрою. Вказана постанова не відповідає обставинам справи та вимогам закону з наступних підстав. Вона зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 . На праві власності згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 19.10.2020 року, посвідченого державним нотаріусом Ірпінської міської державної нотаріальної контори Пласконь А.Ю. їй належить земельна ділянка, площею 0,5101 га, кадастровий № 3210945900:01:086:5087, яка розташована на території Гостомельської селищної ради Київської області з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Право власності зареєстроване за нею в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 19.10.2020 року за № 2196211732109. Вказана вище земельна ділянка знаходиться на значній відстані від місця її проживання і вона з врахуванням свого робочого графіка не має можливості кожен день навідуватися до своєї земельної ділянки і контролювати хто і що там викидає. Особисто вона та члени її сім'ї ніяке сміття на свою земельну ділянку не вивозили та не викидали. 30.08.2021 року на ДП «Антонов», її місце роботи, підійшов працівник Гостомельської селищної ради, який представився співробітником відділу контролю з благоустрою Зайцевим К. і запропонував підписати якісь аркуші, не пояснюючи при цьому, що це за папери, сказав, що це формально стосується її земельної ділянки. Будучи юридично не обізнаною особою вона поставила свої підписи і він забрав ці папери та поїхав. Ніякого протоколу про вчинення нею адміністративного правопорушення вказана особа їй не вручала. Через деякий час її по телефону запросили на засідання адміністративної комісії, де розглядалося питання, що начебто вона порушила правила благоустрою, скидаючи сміття в невідведеному для цього місці. Її доводи про те, що вона цього не робила, не були належним чином членами комісії почуті та оцінені. Вона просила викликати свідків, які бачили, що їй не було вручено працівниками благоустрою протоколу про адміністративне правопорушення, просила надати його для ознайомлення. Голова комісії дав для ознайомлення протокол, який вона не встигла прочитати, бо зайшли працівники благоустрою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , останній сказав повернути протокол голові комісії. Адмінкомісія винесла постанову №20 від 06.09.2021 року, за якою я начебто вчинила порушення, передбачене ст. 152 КУпАП та на неї накладено було стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1003,00 грн. Їй пояснили, що якщо вона з цим не згодна, то має право на оскарження. Під час розгляду її питання на засіданні адмінкомісїї були присутні чотири особи, з яких голова - ОСОБА_4 , секретар - Гусєва Ю.М., яких вона знає наглядно та ще дві незнайомі їй жінки, а в постанові зазначено, що були присутні 6 осіб комісії: голова - ОСОБА_4 , секретар - Гусєва Ю.М., та чотири члени комісії. Крім цього, заходили та виходили працівники благоустрою ОСОБА_3 і ОСОБА_5 , з чого вона робить висновок про незаконність складеної постанови через відсутність кворуму. Після засідання адміністративної комісії вона поїхала на свою земельну ділянку і сфотографувала сміттєзвалище, яке, окрім, її ділянки зайняло розташовані поруч земельні ділянки інших власників. Сміття було не побутове, а будівельне (цегла, дошки, старі бетонні блоки, бампер від автомобіля, тощо) вивозилося тривалий час грузовим транспортом і неодноразово. Їй та членам її родини сміття не належить, оскільки вона не будувалася і нічого не зносила, а тому до звалища відношення не має, а тим більше 30.08.2020 року тому, що в той день була на роботі, що можуть підтвердити свідки. Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № 20 від 06.09.2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради щодо накладення на мене ОСОБА_1 за порушення ст. 152 КУпАП стягнення у вигляді штрафу, розміром 1003,00 грн., а справу закрити.
Відповідачем Гостомельською селищною радою Бучанського району Київської області подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 21 серпня 2017 року Гостомельською селищною радою було прийнято рішення № 464-26-УП «Про затвердження «Правил благоустрою території селища Гостомель» (зі змінами від 19.07.2018 року). Згідно п. 7.14 «Порядок санітарного очищення території населеного пункту» Правил благоустрою території селища Гостомель, фізичні особи, які є власниками або користувачами земельних ділянок зобов'язані утримувати прилеглу територію 20 м від межі земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці. Позивачем було порушено ст. 152 КУпАП. Так, у відповідності до ч. 2 ст. 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах селищних рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, в тому числі, статею 152 КУпАП. Підставою для розгляду адміністративною комісією справи є протокол про адміністративне правопорушення, складений у встановленому порядку уповноваженою на те особою. 30 серпня 2021 року на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради надійшов протокол про адміністративне правопорушення по статті 152 КУпАП відносно гр. ОСОБА_1 . Відповідно до ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи. Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради було надіслано лист-повідомлення № 03-02/3792 від 31.08.2021 року гр. ОСОБА_1 про те, що о 9 год. 00 хв. 06 вересня 2021 року в приміщенні селищної ради (вул. Свято-Покровська, 220, селище Гостомель) відбудеться засідання адміністративної комісії. 06 вересня 2021 року відбулось засідання адмінкомісії в присутності ОСОБА_1 . Під час засідання було встановлено, що на гр. ОСОБА_1 , 1953 року народження, складено протокол про адміністративне правопорушення від 30.08.2021 року по статті 152 КУпАП головним спеціалістом відділу контролю з благоустрою Гостомельської селищної ради Зайцевим К.І., яка здійснила самовільне скидання відходів та ґрунту у не відведених для цього місцях, чим порушила ст. 152 КУпАП. Крім того, до матеріалів протоколу було додано акт державної екологічної інспекції столичного округу №2/205 від 03.08.2021 року щодо несанкціонованого сміттєзвалища на території Гостомельської селищної ради, зокрема на земельній ділянці з кадастровим номером 3210945900:01:086:5087, яка використовується для ведення особистого селянського господарства на праві приватної власності та належить позивачу. На засіданні адмінкомісії було запрошено працівників благоустрою щодо надання пояснень стосовно обставин викладених у протоколі від 30.08.2021 року. Працівником благоустрою було повідомлено, що 28.07.2021 року головним спеціалістом відділу контролю з благоустрою Гостомельської селищної ради було видано припис № 226 власнику земельної ділянки (позивачу по справі), яким зобов'язано прибрати побутове та будівельне сміття в термін до 06.08.2021 року. Зважаючи на те, що припис виконано не було головним спеціалістом відділу контролю з благоустрою Гостомельської селищної ради було складено протокол від 30.08.2021року. Заслухавши пояснення гр. ОСОБА_1 та працівників благоустрою, комісією було вирішено на гр. ОСОБА_1 накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1003,00 грн. за порушення правил благоустрою. Штраф було накладено адміністративною комісією в межах компетенції та санкції ст. 152 КУпАП, з урахуванням усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 , адміністративною комісією при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради було винесено постанову №20 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 1003,00 грн., яка була вручена позивачу під розписку 06.09.2021 року. Позивачем не надано жодного документально підтвердженого доказу з приводу того, що ним не порушувалися норми ст. 152 КУпАП. Вважають позов не обґрунтованим та просять суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву в якій просила розглянути справу за її відсутності, задовольнити позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання не забезпечив явку свого представника, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заяв, клопотань від учасників розгляду про відкладення слухання справи до суду не надходило.
Дослідивши подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 06 вересня 2021 року відбулося засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Гостомельскої селищної ради, в складі: голова комісії Мовчан В.П., секретар комісії Гусєва Ю.М.члени комісії Литвин О.В., Безнощенко Н.К., Токман В.П., Котенко А.М. та в присутності ОСОБА_1 , по розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Було встановлено, що 30.08.2021 року о 13:00год. в смт. Гостомель (кадастровий номер: 3210945900:01:086:5087) гр. ОСОБА_1 самовільно скидала відходи ґрунту у не відведених для цього місцях, чим порушила правила благоустрою. ОСОБА_1 повідомила що є власником земельної ділянки проте сміття не скидувала. В результаті одноголосним голосування: «за» - 6 вирішено на гр. ОСОБА_1 за порушення, передбачене ст. 152 КУпАП накласти стягнення у вигляді штрафу, в розмірі 1003,00грн. Даний факт підтверджено прийнятою постановою № 20 від 06 вересня 2021 року, постанова містить підписи голови комісії -В.П. Мочан та секретаря комісії - Ю.М. Гусєвої, також міститься відбиток печатки Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області. Також міститься інформація про те, що копію постанови ОСОБА_1 отримала 06.09.2021 року власноручно, про що свідчить її підпис і зроблений нею ж запис.
Відповідно до інформації з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 228541568 від 19.10.2020 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка кадастровий номер: 3210945900:01:086:5087, площа 0,5101га, з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, сщ/рада. Гостомельська.
З змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 30.08.2021 року складеного головним спеціалістом відділу контролю з благоустрою Гостомельської селищної ради Зайцевим К.І. вбачається, що під час інспектування вулиць селища, а саме: вулиця: 3210945900:01:086:5087 Гостомель 30.08.21р. в 13год 00хв. виявлено порушення ст. 152 КУпАП, п.п.11.11 самовільне скидання всіх видів відходів, ґрунту тощо у не відведених для цього місцях. Протокол складено відносно ОСОБА_1 , 02.01.1953 року. ОСОБА_1 роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України, а також її права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що свідчить її підпис. Пояснень ОСОБА_1 не надавала. До протоколу додано: фотофіксація, акт № 2/205 ДЕІ столичного округу. В графі протоколу щодо підпису особи, щодо якої складено протокол та яка отримала один примірник протоколу стоїть підпис ОСОБА_1 .
З акту № 2/205 від 03.08.2021 Державної екологічної інспекції столичного округу перевірки Гостомельскої селищної ради дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині здійснення делегованих повноважень вбачається що позаплановий захід державного нагляду (контролю) здійснено на підставі звернення фізичної особи - ОСОБА_6 від 12.07.2021 щодо несанкціонованого сміттєзвалища за координатами 50.61263700635, 30.25708258152 на території Гостомельської селищної ради. В ході перевірки зазначеної земельної ділянки виявлено засмічення побутовим та будівельним сміттям. Територія засмічення знаходиться в лісосмузі вздовж дороги та належить до земель комунальної власності Гостомельської селищної ради. Несанкціоноване сміттєзвалище за час проведення перевірки ліквідовано силами КП «Благозеленбуд». Крім того, засмічення виявлено на земельній ділянці з кадастровим номером 3210945900:01:086:5087, яка використовується для ведення особистого селянського господарства на праві приватної власності та належить ОСОБА_1 . Враховуючи зазначене, головним спеціалістом з енергоменеджменту відділу контролю з благоустрою Гостомельської селищної ради ОСОБА_7 було видано припис від 28.07.2021 № 226 власнику земельної ділянки, яким зобов'язали прибрати побутове та будівельне сміття в термін до 06.08.2021 року.
З супровідного листа Гостомельскої селищної ради Бучанського району Київської області № 03-02/226 від 28 липня 2021 року адресованого ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Зі змісту припису № 226 від 28.07.2021р. вбачається, що адресат направлено припис з метою здійснення заходів на запобігання адміністративного правопорушення за яке передбачено накладання штрафу. Доказів щодо отримання зазначеного припису ОСОБА_1 суду не надано.
Стаття 152 КУпАП передбачає відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів у вигляді штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною першою статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів: створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів.
Частішою 4 ст. 20 вказаного Закону передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 цього ж Закону, до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у:
1) порушенні встановлених норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів;
2) проектуванні об'єктів благоустрою населених пунктів з порушенням затвердженої в установленому законодавством порядку містобудівної документації та державних будівельних норм;
3) порушенні встановлених законодавством екологічних, санітарно-гігієнічних вимог та санітарних норм під час проектування, розміщення, будівництва та експлуатації об'єктів благоустрою;
4) порушенні правил благоустрою територій населених пунктів;
5) порушенні режиму використання і охорони територій та об'єктів рекреаційного призначення;
6) самовільному зайнятті території (частини території) об'єкта благоустрою населеного пункту;
7) пошкодженні (руйнуванні чи псуванні) вулично-дорожньої мережі, інших об'єктів благоустрою населених пунктів;
8) знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об'єктів озеленення населених пунктів, крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону;
9) забрудненні (засміченні) території населеного пункту;
10) неналежному утриманні об'єктів благоустрою, зокрема покриття доріг, тротуарів, освітлення територій населених пунктів тощо.
21 серпня 2017 року Гостомельською селищною радою було прийнято рішення № 464-26-УП «Про затвердження «Правил благоустрою території селища Гостомель» (зі змінами від 19.07.2018 року).
Згідно п. 7.14 «Порядок санітарного очищення території населеного пункту» Правил благоустрою території селища Гостомель, фізичні особи, які є власниками або користувачами земельних ділянок зобов'язані утримувати прилеглу територію 20 м від межі земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці.
На територіях, які належить прибирати, необхідно проводити весь комплекс робіт, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, а саме: 1) регулярне прибирання від сміття, побутових відходів, бруду, опалого листя, снігу, що забезпечує утримання об'єктів благоустрою та прилеглих територій у належному санітарному стані; при цьому тротуари прибираються вздовж всієї ділянки будинку, домоволодіння (в межах належності), до бардюрного каменю; 2) забезпечення вивезення сміття, бруду, побутових відходів, опалого листя на відведені для цього ділянки або районне сміттєзвалище. Вивезення сміття, побутових відходів здійснюється шляхом укладення відповідних договорів із спеціалізованими підприємствами; 3) регулярне миття об'єктів та елементів благоустрою, якщо їх можна мити для утримання в належному стані; 4) регулярне прибирання місць встановлення сміттєзбірників, а також місць, забруднених побутовими та іншими відходами, на територіях, прилеглих до будинків та споруд; 5) вивозити тверді побутові відходи з території загального користування, ринків та від населення, що мешкає у будинках державного та громадського житлового фонду, один раз на тиждень, а з домоволодінь приватного житлового фонду згідно з укладеними договорами, але не менше ніж раз на тиждень. 6) утримувати приміщення громадських туалетів, у тому числі дворових та туалетів на кінцевих зупинках маршрутних транспортних засобів у належному санітарному та технічному стані; 7) встановлювати на території загального користування урни для випадкового сміття, своєчасно їх очищувати та забезпечувати вивезення сміття шляхом укладення відповідних договорів зі спеціалізованими підприємствами; 8) очищення опор ліній електропередач, стовбурів, стовпів, парканів, дерев, будівель, інших елементів благоустрою від оголошень, реклам, вивішених у недозволених місцях; 9) контролювати стан водоприймальних та оглядових колодязів підземних інженерних мереж. При виявленні відкритих люків або інших недоліків в їх утриманні необхідно повідомляти про це організації, які їх експлуатують. Організації, що експлуатують люки, зобов'язані негайно приводити їх у належний стан, забезпечити їх належне закриття; 10) регулярно знищувати бур'яни, скошувати траву заввишки більше 10 см, видаляти сухостійні дерева та чагарники, видаляти сухе та поламане гілля та забезпечувати їх вивезення: 11) регулярно обстежувати прилеглі та закріплені території з метою виявлення амброзії полинолистої, карантинних рослин, проводити заходи по їх знищенню; 12) проводити протягом року необхідні заходи по боротьбі зі шкідниками та хворобами зелених насаджень; 13) проводити у повному обсязі заміну засохлих та пошкоджених кущів і дерев, а також садіння; 14) не допускати пошкодження елементів благоустрою населеного пункту, розташованих на прилеглих територіях; 15) з додержанням встановлених норм та правил здійснювати утримання в належному стані фасадів будівель, огорож та інших споруд; належним чином проводити відновлення благоустрою території після проведення ремонтних або інших робіт, а також після аварій або природних явищ, які спричинили погіршення благоустрою.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з частинами 1, 2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності ст. 245 КУпАП.
Згідно з пунктом першим статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.
Верховний Суд у постанові від 27.06.2019 зазначив, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Як передбачено приписами ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчинення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як видно зі змісту ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
На виконання ст. 254 КУпАП України про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 КУпАП, постанова про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (ПІБ, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (ПІБ (за наявності) дата народження, місце проживання чи перебування); опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч. 1, 4 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 75 КАС України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не заперечує і не спростовує, що їй на праві приватної власності належить земельна ділянка кадастровий номер: 3210945900:01:086:5087, площа 0,5101га, з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, сщ/рада. Гостомельська.
Позивач не заперечує, що 06 вересня 2021 року на території вказаної земельної ділянки була наявна купа сміття цегла, дошки, старі бетонні блоки, бампер від автомобіля, тощо, факт наявності цих будівельних матеріалів був встановлений і посадовими особами Гостомельської селищної ради.
Викладені обставини підтверджені поясненнями сторін у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, а також письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, у тому числі фотографіями, що надали сторони.
Заперечення позивача щодо обґрунтованості оскарженої ним постанови зводяться до того, що сміття на вказаній земельній ділянці, що належить їй на праві власності звозилося тривалий час грузовим транспортом і неодноразово. Їй та членам її родини сміття не належить, оскільки, вона не будувалася і нічого не зносила, а тому до звалища відношення не має, а тим більше 30.08.2021 року тому, що вона була в той день на роботі. Вона формально підписала протокол про вчинення нею адміністративного правопорушення, через її юридичну необізнаність.
Крім того, вважає незаконною складену спірну постанову через відсутність кворуму, оскільки на засіданні адмінкомісії були присутні чотири особи, з яких голова - ОСОБА_4 , секретар - Гусєва Ю.М., яких вона знає наглядно та ще дві незнайомі їй жінки, а в постанові зазначено, що були присутні 6 осіб комісії: голова - Мовчан В.П., секретар - Гусєва Ю.М., та чотири члени комісії.
Однак, викладене, не спростовує того факту, що самовільного скидання відходів та ґрунту у не відведених для цього місцях, як це визначено у Правилах благоустрою, має ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП.
З огляду на викладене відхиляються доводи позовної заяви щодо недоведеності вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП.
На підставі встановлених у справі фактичних обставин та наведеного правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, адміністративною комісією при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області обґрунтовано винесена спірна постанова та підстави для її скасування відсутні. Відповідач надав суду достатні докази на підтвердження обставин порушення позивачем державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою території селища Гостомель, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП.
Не знайшли підтвердження в судовому засіданні і посилання позивача на незаконність оскаржуваної постанови через допущені посадовими особами порушення при складанні протоколу про адміністративне правопорушення № 20 від 06.09.2021 року та неналежне повідомлення позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Отже, підстави для скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення № 20 від 06.09.2021 відсутні, що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Тому суд вважає, що позовні вимоги не знайшли свого підтвердження, не ґрунтуються на законі та не підлягають задоволенню в повному обсязі.
За викладених обставин, враховуючи, що відповідачем винесено постанову з дотримання вимог закону, а тому в задоволенні даного позову слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
На підставі викладеного, та керуючись ст.7, 9, 152, 245, 247, 251, 252, 254, 280, 283 КУпАП, ст.ст. 5-6; 8-9, 11, 241-245, 250, 262, 286, 293, 295 КАС України, , суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя: Н.Ф. Карабаза