30 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3321/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2025 ( суддя Калашник Ю.В.) в адміністративній справі №280/3321/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький тепловозоремонтний завод" до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький тепловозоремонтний завод» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якій позивач просить:
визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642107/40297125 від 19.03.2025, №12642110/40297125 від 19.03.2025, №12642112/40297125 від 19.03.2025, №12642103/40297125 від 19.03.2025, №12642115/40297125 від 19.03.2025, №12642108/40297125 від 19.03.2025, №12642101/40297125 від 19.03.2025, №12642105/40297125 від 19.03.2025, №12642114/40297125 від 19.03.2025;
зобов'язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 08.07.2024 №4, від 08.07.2024 №5, від 08.07.2024 №6, від 08.07.2024 №7, від 08.07.2024 №8, від 08.07.2024 №9, від 22.07.2024 №19, від 22.07.2024 №21, від 22.07.2024 №22.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року вимоги позву задоволено.
З апеляційною скаргою звернувся відповідач, в обґрунтування якої зазначає про часткове надання позивачем документів на розгляд Комсії, а саме відсутні додатки до договору №607 УПТ від 16.04.2024 року, надані оборотно-сальдові відомості 10,11,23,631 не засвідчені посадовими особами Товариства, а тому не можуть вважатися офіційними документами, за договором відсутні додаткові калькуляції на виконанні роботи з відображенням операцій на бухгалтерських рахунках, рахунок обліку ТМЦ тощо.
Апелянт зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Апеляційним переглядом справи встановлено, 16 квітня 2024 року між ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Підрядник) та ТОВ «ВУГЛЕПРОМТРАНС» (Замовник) укладений Договір № 607 УПТ на виконання робіт з ремонту вузлів та агрегатів тепловозу, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів тепловозу, згідно з Технічним завданням Замовника, що додається до Договору. Склад необхідних відповідно до технічного завдання робіт, зазначається в специфікаціях та погоджується сторонами. Роботи виконуються на території Підрядника.
Відповідно до підписаної Специфікації №1 до Договору № 607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту насосу водяного Д.50.11. (№252). Вартість робіт складала 30444,00 грн., в тому числі ПДВ 5 074,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації визначені наступні умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник. Про доставку насосу водяного Д.50.11. (№252) на виробничу базу Підрядника свідчать акт приймання-передачі вузлів тепловозу серії ТСМ2 в ремонт від 05.06.2024р.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем уруфан С.В., договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
На виконання умов договору, Підрядником виписаний рахунок-фактура № 78 від 04.07.2024 на суму 15 222,00 грн., в тому числі ПДВ 2 537,00 грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод», по рахунку - фактурі № 78 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 15 222,00 грн., в тому числі ПДВ 2 537,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1020527. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в картці рахунка 6811. (платіжна інструкція та картка рахунка додавались до пояснення).
Відповідно до п. 201.1, 201.10 ПК України, по факту передоплати, позивачем виписана податкова накладна №4 від 08.07.2024 на суму 15 222,00 грн., в тому числі ПДВ 2537,00 грн., яка відправлена на реєстрацію в ЄРПН (т.1 а.с.23).
Згідно отриманої квитанцій №9218365862 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.24).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617877/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору №607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №6 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація № 1 в якій обумовлені роботи з ремонту насосу водяного Д.50.11. (№252), згідно яких і була виписана податкова накладна №4 від 08.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір №607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій.
До додаткових письмових пояснень додаємо обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11. Податкова накладна №4 від 08.07.2024 виписана на вимогу ПК України, по факту передоплати, а отже роботи щодо ремонту ще не були розпочаті, а відповідно й товар не був використаний, тому обігово-сальдова відомість по рахунку 631 не надавалась.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642107/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 08.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.45).
Згідно Специфікації №4 до Договору №607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту насосу водяного Д.50.11.(№7970). Вартість робіт складала 30 444,00грн., в тому числі ПДВ 5 074,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації визначені наступні умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник. Про доставку насосу водяного Д.50.11. (№7970) на виробничу базу Підрядника свідчать акт-приймання передачі вузлів тепловозу серії ТСМ2 в ремонт від 05.06.2024.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
На виконання умов договору, Підрядником був виписаний рахунок-фактура № 81 від 04.07.2024 на суму 15 222,00грн., в тому числі ПДВ 2 537,00грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод», по рахунку - фактурі № 81 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 15 222,00 грн., в тому числі ПДВ 2 537,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів №1020526. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в картці рахунка 6811.
Відповідно до п.201.1, 201.10 ПК України, по факту передоплати, позивачем виписана податкова накладна №5 від 08.07.2024 на суму 15 222,00 грн., в тому числі ПДВ 2537,00грн., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН (т.1 а.с.47).
Згідно отриманої квитанцій №9218365584 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.48).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617880/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №5 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №4 в якій обумовлені роботи з ремонту насосу водяного Д.50.11. (№7970), згідно яких і була виписана податкова накладна №5 від 08.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір №607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій.
До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11. Податкова накладна №5 від 08.07.2024 виписана на вимогу ПК України, по факту передоплати, а отже роботи щодо ремонту ще не були розпочаті, а відповідно й товар не був використаний, тому обігово-сальдова відомість по рахунку 631 не надається.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642110/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 08.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.69).
Згідно Специфікації № 2 до Договору №607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту приводу двохмашинного агрегату №506. Первісна вартість робіт складала 36360,00грн., в тому числі ПДВ 6 060,00грн.
Відповідно до п.2 Специфікації визначені наступні умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти ) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник. Про доставку приводу двохмашинного агрегату № 506 на виробничу базу Підрядника свідчать акт приймання-передачі вузлів тепловозу серії ТСМ2 в ремонт від 05.06.2024.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024 комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» складений та підписаний акт дефектування приводу двохмашинного агрегату № 506 від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів вартість робіт з ремонту приводу двохмашинного агрегату № 506 склала 40 560,00грн., в тому числі ПДВ 6 760,00 грн., про що свідчить додаткова угода №1 від 25.06.2024 до договору №607 УПТ та Специфікація №2 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником був виписаний рахунок-фактура № 79 від 04.07.2024 на суму 18 180,00 грн., в тому числі ПДВ 3 030,00 грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №79 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 18180,00грн. в тому числі ПДВ 3030,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів №1020529. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в картці рахунка 6811.
По факту передоплати, позивачем виписана податкова накладна №6 від 08.07.2024 на суму 18180,00 грн., в тому числі ПДВ 3030,00грн., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН (т.1 а.с.71).
Згідно отриманої квитанцій №9218365812 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.72).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617881/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №7 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №2 в якій обумовлені роботи з ремонту приводу двох машинного агрегату № 506, згідно яких і була виписана податкова накладна №6 від 08.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій.
До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11. Податкова накладна №6 від 08.07.2024 виписана на вимогу ПК України, по факту передоплати, а отже роботи щодо ремонту ще не були розпочаті, а відповідно й товар не був використаний, тому обігово-сальдова відомість по рахунку 631 не надавалась.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642112/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 08.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.93).
Згідно Специфікації №5 до Договору №607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту приводу двохмашинного агрегату №508. Первісна вартість робіт складала 36360,00грн., в тому числі ПДВ 6 060,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації визначені наступні умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти ) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник. Про доставку приводу двохмашинного агрегату №508 на виробничу базу Підрядника свідчать акт приймання-передачі вузлів тепловозу серії ТЄМ2 в ремонт від 05.06.2024.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024 року комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» був складений та підписаний акт дефектування приводу двохмашинного агрегату № 508 від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів вартість робіт з ремонту приводу двохмашинного агрегату № 508 склала 42 720,00 грн., в тому числі ПДВ 7120,00 грн., про що свідчить додаткова угода № 1 від 25.06.2024 до договору №607 УПТ та Специфікація №5 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником виписаний рахунок-фактура №82 від 04.07.2024 на суму 18 180,00грн., в тому числі ПДВ 3 030,00 грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №82 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 18180,00грн. в тому числі ПДВ 3030,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів №1020531. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в картці рахунка 6811.
По факту передоплати, позивачем виписана податкова накладна №7 від 08.07.2024 на суму 18 180,00 грн., в тому числі ПДВ 3030,00 грн., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 02.08.2024 (т.1 а.с.95).
Згідно отриманої квитанцій №9218365936 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.96).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617873/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №9 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №5 в якій обумовлені роботи з ремонту приводу двох машинного агрегату №508, згідно яких і була виписана податкова накладна №7 від 08.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій.
До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11. Податкова накладна №7 від 08.07.2024 виписана на вимогу ПК України, по факту передоплати, а отже роботи щодо ремонту ще не були розпочаті, а відповідно й товар не був використаний, тому обігово-сальдова відомість по рахунку 631 не надається.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642103/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 08.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.117-118).
Згідно Специфікації №3 до Договору від 16.04.2024 №607 УПТ, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№ 504). Первісна вартість робіт складала 138 000,00грн., в тому числі ПДВ 23 000,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації визначені наступні умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти ) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник.
Про доставку компресора повітряного КТ- 6 (№ 504) на виробничу базу Підрядника свідчать акт приймання-передачі вузлів тепловозу серії ТСМ2 в ремонт від 05.06.2024.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024 комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» складений та підписаний акт дефектування компресора повітряного КТ- 6 ( № 504 ) від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів вартість робіт з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№ 504) склала 158 520,00грн., в тому числі ПДВ 26 420,00грн., про що свідчить додаткова угода № 1 від 25.06.2024 до договору № 607 УПТ та Специфікація № 3 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником виписаний рахунок-фактура №80 від 04.07.2024 на суму 158 520,00грн., в тому числі ПДВ 26 420,00 грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №80 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 69000,00грн., в тому числі ПДВ 11500,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів №1020532. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в картці рахунка 6811.
По факту передоплати, позивачем виписана податкова накладна №8 від 08.07.2024 на суму 69 000,00 грн., в тому числі ПДВ 11500,00грн., яка відправлена на реєстрацію в СРПН 02.08.2024 (т.1 а.с.119).
Згідно отриманої квитанцій №9218366388 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.120).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617883/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №3 в якій обумовлені роботи з ремонту компресора КТ-6 №504, згідно яких і була виписана податкова накладна №8 від 08.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій.
До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11. Податкова накладна №8 від 08.07.2024 виписана на вимогу ПК України, по факту передоплати, а отже роботи щодо ремонту ще не були розпочаті, а відповідно й товар не був використаний, тому обігово-сальдова відомість по рахунку 631 не надається.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642115/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №8 від 08.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.141-142).
Згідно Специфікації №6 до Договору №607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту компресора повітряного КТ-6 (№813301). Первісна вартість робіт складала 138 000,00грн., в тому числі ПДВ 23 000,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту .
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник.
Про доставку компресора повітряного КТ-6 (№813301) на виробничу базу Підрядника свідчать акт-приймання передачі вузлів тепловозу серії ТСМ2 в ремонт від 05.06.2024. Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024року комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» був складений та підписаний акт дефектування компресора повітряного КТ-6 (№ 813301) від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів вартість робіт з ремонту компресора повітряного КТ-6 (№813301) склала 143 640,00грн., в тому числі ПДВ 23940,00грн., про що свідчить додаткова угода № 1 від 25.06.2024 до договору №607 УПТ та Специфікація №6 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником був виписаний рахунок-фактура № 83 від 04.07.2024 на суму 143640,00грн., в тому числі ПДВ 23 940,00грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №83 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 69000,00грн., в тому числі ПДВ 11500,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів №1020534. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в картці рахунка 6811.
Відповідно до п. 201.1, 201.10 ПК України, по факту передоплати, позивачем виписана податкова накладна №9 від 08.07.2024 на суму 69 000,00 грн., в тому числі ПДВ 11500,00 грн., яка відправлена на реєстрацію в ЄРПН 02.08.2024 (т.1 а.с.143).
Згідно отриманої квитанцій №9218366113 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.144).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617879/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалось, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №6 в якій обумовлені роботи з ремонту компресора повітряного КТ-6 № 813301, згідно яких і була виписана податкова накладна №9 від 08.07.2024. Додатково зауважуємо, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій.
До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11. Податкова накладна №9 від 08.07.2024 виписана на вимогу ПК України, по факту передоплати, а отже роботи щодо ремонту ще не були розпочаті, а відповідно й товар не був використаний, тому обігово-сальдова відомість по рахунку 631 не надається.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642108/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №9 від 08.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.165-166).
Відповідно до Специфікації №2 до Договору №607УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту приводу двохмашинного агрегату №506. Первісна вартість робіт складала 36 360,00грн., в тому числі ПДВ 6 060,00грн.
Відповідно до п.2 Специфікації умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти ) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник. Про доставку приводу двохмашинного агрегату №506 на виробничу базу Підрядника свідчать акт-приймання передачі вузлів тепловозу серії ТСМ2 в ремонт від 05.06.2024.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024 комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» був складений та підписаний акт дефектування приводу двохмашинного агрегату № 506 від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів вартість робіт з ремонту приводу двохмашинного агрегату № 506 склала 40 560,00 грн., в тому числі ПДВ 6 760,00 грн., про що свідчить додаткова угода №1 від 25.06.2024 до договору №607 УПТ та Специфікація №2 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником виписаний рахунок-фактура №79 від 04.07.2024 на суму 18 180,00грн., в тому числі ПДВ 3030,00 грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №79 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 18180,00грн. в тому числі ПДВ 3030,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1020529.
Отримавши передплату Підрядник розпочав роботи з ремонту приводу двохмашинного агрегату № 506.
Відповідно до умов Договору, лом який утворився у процесі ремонту повертається Замовнику, про що і свідчить акт приймання передачі металобрухту, утвореного від ремонту приводу двохмашинного агрегату № 506 від 22.07.2024.
Для проведення ремонтних робіт запчастини закупалися у наступних постачальників: - ТОВ ДЖЕРОЛ, ЗКВ (код ЄДРПОУ 42249309) - вал, згідно Видаткової накладної №РН- 0000744 від 02.05.2024 на суму 13 000,00 грн., в тому числі ПДВ 2166,67 грн., оплата за даний товар була здійснена 30.04.2024 (платіжна інструкція № 1144 від 30.04.2024 на суму 13 000,00 грн., в тому числі ПДВ 2 166,67 грн.). Податкова накладна №238 від 30.04.2024. виписана на нашу адресу ТОВ ДЖЕРОЛ, ЗКВ відповідно до передплати за товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) №1017 від 02.05.2024. Картка рахунку 631 додавалась до пояснення.
Переміщення товару у виробництво прослідковується по накладній-вимозі №0000- 000048/3 від 22.07.2024.
Відповідно до Договору після виконання робіт Підрядник надав Замовнику підписаний зі свого боку акт здачі-приймання виконаних робіт №97 від 22.07.2024 на суму 40560,00 грн., в тому числі ПДВ 6 760,00 грн., а Замовник прийняв виконані роботи та підписав зазначений акт.
По факту підписання акту здачі- приймання виконаних робіт виписана податкова накладна №19 від 22.07.2024 на суму 22380,00грн., в тому числі ПДВ 3730,00грн., яка відправлена на реєстрацію в ЄРПН 02.08.2024 (т.1 а.с.167).
Проведення робіт з ремонту приводу двохмашинного агрегату № 506 виконано в терміни обумовлені Договором. Відправка приводу Замовнику здійснена найманим перевізником ОСОБА_1 .. Оплата за надані послуги відбулася 22.07.2024 (платіжна інструкція № 2875 в сумі 12 700,00 грн., без ПДВ).
Про доставку приводу на виробничу базу Замовника свідчать акт приймання передачі вузлів з ремонту від 22.07.2024.
На виконання умов договору, Підрядником був виписаний рахунок-фактура № 89 від 22.07.2024 на суму 22 380,00грн., в тому числі ПДВ 3730,00 грн., та наданий Замовнику для проведення оплати.
09.08.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №89 от 22.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості оплати в сумі 22380,00 грн., в тому числі ПДВ 3 730,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1036314.
В бухгалтерському обліку ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» станом на дату подання пояснень відсутня дебіторська заборгованість по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» по контрагенту ТОВ «Вуглепромтранс» (картка рахунка 361 додавалась до пояснення).
Згідно отриманої квитанцій №9218365387 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.168).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617871/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №8 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №2 в якій обумовлені роботи з ремонту приводу двох машинного агрегату № 506, згідно яких і була виписана податкова накладна №19 від 22.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій. До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11,631.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642101/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №19 від 22.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.190-191).
Відповідно до Специфікації №3 до Договору №607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№ 504). Первісна вартість робіт складала 138 000,00грн., в тому числі ПДВ 23 000,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти ) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник.
Про доставку компресора повітряного КТ- 6 (№504) на виробничу базу Підрядника свідчать акт приймання-передачі вузлів тепловозу серії ТЄМ2 в ремонт від 05.06.2024. Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024 комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» був складений та підписаний акт дефектування компресора повітряного КТ- 6 (№ 504) від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів вартість робіт з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№504) склала 158 520,00грн., в тому числі ПДВ 26 420,00 грн., про що свідчить додаткова угода № 1 від 25.06.2024 до договору № 607 УПТ та Специфікація № 3 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником виписаний рахунок-фактура №80 від 04.07.2024 на суму 158 520,00 грн., в тому числі ПДВ 26 420,00 грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №80 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 69000,00грн., в тому числі ПДВ 11500,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1020532.
Отримавши передплату Підрядник розпочав роботи з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№ 504).
Відповідно до Договору, лом який утворився у процесі ремонту повертається Замовнику, про що і свідчить акт приймання передачі металобрухту, утвореного від ремонту компресора повітряного КТ-6 (№ 504) від 22.07.2024, що додавався до пояснення.
Для проведення ремонтних робіт запчастини закупалися у наступних постачальників:
- ТОВ ТД Ирбис (ЄДРПОУ 31559190) - підшипник, згідно Видаткової накладної 135873 від 12.07.2024 на суму 4 860,43 грн., в тому числі ПДВ 810,07 грн., оплата за даний товар була здійснена 12.07.2024 (платіжна інструкція № 1693 від 12.07.2024 на суму 4860,43грн., в тому числі ПДВ 810,07 грн.). Податкова накладна №8847 від 12.07.2024, виписана на нашу адресу ТОВ ТД Ирбис, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) №1647 від 12.07.2024. Доставка товару відбулася згідно товаро-транспортної накладної №6109 від 12.07.2024. Картка рахунку 631 додавалась до пояснення; ТОВ ТЕПЛОКОНТРОЛЬ (ЄДРПОУ 24391809) - кільце, згідно Видаткової накладної № РН-6-00015 від 24.06.2024 на суму 2 304,00 грн., в тому числі ПДВ 384,00 грн., оплата за даний товар була здійснена 21.06.2024 (платіжна інструкція № 1584 від 21.06.2024 на суму 2304,00 грн., в тому числі ПДВ 384,00 грн.). Податкова накладна №13 від 21.06.2024 виписана на нашу адресу ТОВ ТЕПЛОКОНТРОЛЬ відповідно до передплати за товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) № 1421 від 24.06.2024. Картка рахунку 631 додавалась до пояснення.
Всі запчастини та матеріали, які використовувалися для проведення робіт відповідають нормам, стандартам якісних показників та технічним вимогам, встановленими чинними нормативними документами.
Переміщення товару у виробництво прослідковується по накладній-вимозі №0000- 000048/1 від 22.07.24.
Відповідно до Договору після виконання робіт Підрядник надав Замовнику підписаний зі свого боку акт здачі-приймання виконаних робіт №98 від 22.07.2024 на суму 158 520,00грн., в тому числі ПДВ 26 420,00 грн., а Замовник прийняв виконані роботи та підписав зазначений акт.
По факту підписання акту здачі- приймання виконаних робіт була виписана податкова накладна №21 від 22.07.2024 на суму 89520,00грн., в тому числі ПДВ 14 920,00грн., яка відправлена на реєстрацію в ЄРПН 02.08.2024 (т.1 а.с.192).
Проведення робіт з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№ 504) виконано в терміни обумовлені Договором. Відправка компресору Замовнику здійснена найманим перевізником ОСОБА_1 . Оплата за надані послуги відбулася 22.07.2024 (платіжна інструкція № 2875 в сумі 12 700,00 грн., без ПДВ).
Про доставку компресора на виробничу базу Замовника свідчать акт приймання-передачі вузлів з ремонту від 22.07.2024.
На виконання умов договору, Підрядником виписаний рахунок-фактура №90 від 22.07.2024 на суму 89 520,00 грн., в тому числі ПДВ 14 920,00грн., та наданий Замовнику для проведення оплати.
09.08.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №90 від 22.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості оплати в сумі 74 600,00 грн., в тому числі ПДВ 12433,33 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1036313.
Доплата по зазначеному рахунку відбулася 24.09.2024, в сумі 14 920,00 грн., в тому числі ПДВ 2486,67 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1056229.
В бухгалтерському обліку ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» станом на дату подання пояснень відсутня дебіторська заборгованість по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» по контрагенту ТОВ «Вуглепромтранс».
Згідно отриманої квитанцій №9218366620 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.193).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617875/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалось, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №2 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №3 в якій обумовлені роботи з ремонту компресора КТ-6 №504, згідно яких і була виписана податкова накладна №21 від 22.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій. До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11,631.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642105/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №21 від 22.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.215-216).
Згідно Специфікації №6 до Договору № 607 УПТ від 16.04.2024, Підрядник зобов'язується виконати роботи з ремонту компресора повітряного КТ-6 (№813301). Первісна вартість робіт складала 138 000,00грн., в тому числі ПДВ 23 000,00 грн.
Відповідно до п.2 Специфікації умови оплати: 50% передоплати протягом 20 (двадцяти ) календарних днів з дати підписання сторонами акту дефектування; 50% протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту приймання - передачі об'єкта з ремонту.
Постачання вузлів у ремонт та з ремонту здійснюється транспортом Підрядника. Транспортні послуги оплачує також Підрядник. Про доставку компресора повітряного КТ-6 (№813301) на виробничу базу Підрядника свідчать акт приймання-передачі вузлів тепловозу серії ТЄМ2 в ремонт від 05.06.2024.
Послуги з перевезення вузлів надавалися найманим перевізником приватним підприємцем ОСОБА_1 , договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021. Оплата за надані послуги відбулася 05.06.2024 (платіжна інструкція № 2803 в сумі 12 800,00 грн., без ПДВ).
Після проведення розборки і дефектування вузлів, 14.06.2024 комісією у складі представників «Замовника» та «Підрядника» був складений та підписаний акт дефектування компресора повітряного КТ- 6 (№ 813301) від 14.06.2024.
У зв'язку з виявленням додаткових робіт, необхідність в яких виникла під час проведення спільної дефектації вузлів, вартість робіт з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№813301) склала 143 640,00грн., в тому числі ПДВ 23940,00грн., про що свідчить додаткова угода № 1 від 25.06.2024 до договору № 607 УПТ та Специфікація №6 від 25.06.2024.
На виконання умов договору, Підрядником був виписаний рахунок-фактура №83 від 04.07.2024 на суму 143 640 ,00 грн., в тому числі ПДВ 23 940,00грн., та наданий Замовнику для проведення передоплати.
08.07.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №83 від 04.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 69000,00грн., в тому числі ПДВ 11500,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1020534.
Отримавши передплату Підрядник розпочав роботи з ремонту компресора повітряного КТ-6 (№ 813301).
Відповідно до Договору лом, який утворився у процесі ремонту повертається Замовнику, про що і свідчить акт приймання передачі металобрухту, утвореного від ремонту компресора повітряного КТ-6 (№813301) від 22.07.2024.
Для проведення ремонтних робіт запчастини закупалися у наступних постачальників: - ТОВ ТЕПЛОКОНТРОЛЬ (ЄДРПОУ 24391809) - товар, згідно Видаткової накладної РН-6- 00010 від 12.06.2024 на суму 30 600,00 грн., в тому числі ПДВ 5 100,00 грн., оплата за даний товар була здійснена 11.06.2024 (платіжна інструкція № 1479 від 11.06.2024 на суму 30600,00грн., в тому числі ПДВ 5100,00 грн.). Податкова накладна №7 від 11.06.2024, виписана на нашу адресу ТОВ ТЕПЛОКОНТРОЛЬ відповідно до передплати за товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) № 1340 від 12.06.2024. Картка рахунку 631 додавалась до пояснення.
Переміщення товару у виробництво прослідковується по накладній-вимозі №0000- 000048/2 від 22.07.2024.
Відповідно до Договору після виконання робіт Підрядник надав Замовнику підписаний зі свого боку акт здачі-приймання виконаних робіт №101 від 22.07.2024 на суму 143640,00 грн., в тому числі ПДВ 23 940,00грн.а Замовник прийняв виконані роботи та підписав зазначений акт.
По факту підписання акту здачі- приймання виконаних робіт, позивачем виписана податкова накладна №22 від 22.07.2024 на суму 74640,00грн., в тому числі ПДВ 12440,00грн., яка відправлена на реєстрацію в ЄРПН 02.08.2024 (т.1 а.с.217).
Проведення робіт з ремонту компресора повітряного КТ- 6 (№ 813301) виконано в терміни обумовлені Договором. Відправка компресору Замовнику здійснена найманим перевізником ОСОБА_1 .. Оплата за надані послуги відбулася 22.07.2024 (платіжна інструкція № 2875 в сумі 12 700,00 грн., без ПДВ). Про доставку компресора на виробничу базу
Замовника свідчать акт приймання-передачі вузлів з ремонту від 22.07.2024.
На виконання умов договору, Підрядником був виписаний рахунок-фактура №93 від 22.07.2024 на суму 74 640,00 грн., в тому числі ПДВ 12 440,00 грн., та наданий Замовнику для проведення оплати.
09.08.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі №93 від 22.07.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості оплати в сумі 62200,00 грн., в тому числі ПДВ 10366,67 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1036314.
Доплата по зазначеному рахунку відбулася 24.09.2024, в сумі 12440,00 грн., в тому числі ПДВ 2073,33 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1056230.
В бухгалтерському обліку ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» станом на дату подання пояснень відсутня дебіторська заборгованість по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» по контрагенту ТОВ «Вуглепромтранс».
Згідно отриманої квитанцій №9218365908 від 02.08.2024 податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.218).
На повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12617882/40297125 від 13.03.2025 та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем надані пояснення та підтверджуючи документи, а саме: щодо зауваження про відсутність додатків до договору № 607 УПТ від 16.04.2024 зазначалося, що відповідно до п.п 1.1. Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик у порядку і на умовах Договору виконати роботи з ремонту вузлів та агрегатів. А конкретний вид робіт, їх обсяг та вартість зазначаються в специфікаціях до договору. Тому кожна специфікація, яка є невід'ємним додатком до договору описує окремий вид робіт, а отже до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 11.03.2025 додавалася саме Специфікація №6 в якій обумовлені роботи з ремонту компресора повітряного КТ-6 № 813301, згідно яких і була виписана податкова накладна №22 від 22.07.2024. Додатково зауважувалось, що договір № 607 УПТ від 16.04.2024 не містить додаткових калькуляцій. До додаткових письмових пояснень додавались обігово-сальдові відомості по рахунках 10,11,631.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12642114/40297125 від 19.03.2025, відмовлено у реєстрації податкової накладної №22 від 22.07.2024. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено (т.1 а.с.240-241).
Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення відповідача необґрунтовані, у зв'язку з чим підлягають скасуванню та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних вищевказані податкові накладні.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно із пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Колегія суддів зауважує, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, зазначені норми податкового законодавства кореспондуються і з постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затвердженні порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Колегія суддів зазначає, що з копії квитанцій судом встановлено, що у них не зазначено вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Наведене, на переконання суду, унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Порядок №1165 не передбачає можливості проведення контролюючим органом консультацій, листування з платником податку на етапі прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН чи залучення платника податку до процесу прийняття цього рішення в інший спосіб.
Проте, у цій справі надіслана позивачу квитанція містила лише загальне посилання на наявність у нього права подати пояснення та копії документів без зазначення їх конкретного переліку.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, позивач надав документи, які вважав достатніми для підтвердження спірних господарських операцій.
Колегія суддів звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірні рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, не є законними та обґрунтованими.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкових накладних, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що реєстрація податкових накладних належить до компетенції контролюючого органу.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що в спірних правовідносинах задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати, подану позивачем податкову накладну, є дотриманням судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постановах Верховного Суду № 360/2460/20 від 03.11.2021 р., № 140/14282/20 від 17.05.2023 р., № 380/14551/23 від 18.04.2024 р.
Таким чином, відмова у реєстрації податкових накладних визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Доводи апелянта щодо відсутності додатків до договору №607 УПТ від 16.04.2024 року, відсутність калькуляції на виконанні роботи з відображенням операцій на бухгалтерських рахунках, не є підтвердженням нездійснення господарських операцій між учасниками договору та не спростовує факт поставки товару/надання послуг, тобто настання однієї з подій передбачених ст. 187 ПК України. При цьому податковий орган не спростовує факт розрахунків та надання послуг відповідно до укладеного договору.
Доводи апелянта стосовно того, що надані оборотно-сальдові відомості 10,11,23,631 не засвідчені посадовими особами Товариства, а тому не можуть вважатися офіцийними документам, не мають жодного значення при виявленні критерію ризиковості за пунктом 8 додатку 3 до Порядку № 1165 та не можуть обґрунтовувати зупинення реєстрації спірних накладних, так й прийняття спірних рішень.
Фактично ГУ ДПС в Запорізькій області, ДПС України, маючи в розпорядженні достатню кількість первинних документів щодо підстав видання податкових накладних, приймаючи рішення про відмову у реєстрації, беруть за основу лише відсутність додатку до договору стосовно калькуляції на виконанні роботи, ігноруючи при цьому інші первинні документи які підтверджують факт перерахування коштів та поставки товару/надання послуг, тобто виконання умов передбачених ст. 187 ПК України.
Такі рішення ГУ ДПС в Запорізькій області є проявом правового свавілля, оскільки стаття 19 Конституції України зобов'язує податковий орган діяти у межах закону та у спосіб ним передбачений, а ПК України передбачає, що всі сумніви слід тлумачити на користь платника податків.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2025 в адміністративній справі №280/3321/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 30 вересня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 06 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова