Постанова від 13.10.2025 по справі 200/6217/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року справа №200/6217/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційні скарги Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі № 200/6217/24 (головуючий суддя І інстанції - Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Військової академії (м. Одеса), Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , Військової частини НОМЕР_4 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Військової академії, Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , яка полягала у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації-різниці відповідно до абз. абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, (далі - Порядок № 1078), за періоди з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно та з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року включно;

- зобов'язати Військову академію нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 в сумі 4 463,15 грн щомісячно за період з 01 березня 2018 року по 21 червня 2019 року включно, з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб, з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, (далі - Порядок № 44);

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 в сумі 4 463,15 грн щомісячно за період з 22 червня 2019 року по 27 грудня 2019 року включно, з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 в сумі 4 463,15 грн щомісячно, за період з 28 грудня 2019 року по 31 грудня 2022 року включно, з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 в сумі 4 463,15 грн щомісячно за період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року включно, на загальну суму 20 876,02 грн, з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44.

В обґрунтування позову зазначила, що проходила військову службу в Збройних Силах України, а саме з 30 липня 2015 року по 21 червня 2019 року у Військовій академії; з 22 червня 2019 року по 27 грудня 2019 року у Військовій частині НОМЕР_1 ; з 28 грудня 2019 року по 17 січня 2023 року у Військовій частині НОМЕР_2 ; з 24 липня 2023 року по 21 травня 2024 року у Військовій частині НОМЕР_3 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 21 травня 2024 року № 89 звільнена з військової служби в запас та виключена зі списків особового складу та всіх видів забезпечення Військової частини НОМЕР_3 з 21 травня 2024 року.

За періоди з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року відповідачі не нарахували та не виплатили позивачу індексацію-різницю відповідно до абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, (далі - Порядок № 1078), чим порушили її право на належне грошове забезпечення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Військової академії, яка полягала у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації-різниці відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 01 березня 2018 року по 21 липня 2019 включно.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації-різниці відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року включно.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , яка полягала у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації-різниці відповідно до абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за періоди з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року включно та з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року включно.

Зобов'язано Військову академію нарахувати ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виходячи з її щомісячного розміру - 4 108,77 грн, за період з 01 березня 2018 року по 21 липня 2019 року та провести її виплату з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виходячи з її щомісячного розміру - 4 108,77 грн, за період з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року та провести її виплату з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати ОСОБА_1 індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виходячи з її щомісячного розміру - 4 108,77 грн, за періоди з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року включно та з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року включно та провести її виплату з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням, позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, ухвалити постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги позивача.

Статтею 39 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 01 січня 2024 року. Отже, в 2024 році право на проведення індексації заробітної плати працівників поновлюється.

Таким чином, позивач має право на виплату індексації-різниці грошового забезпечення у період з 01.01.2024 по 21.05.2024.

З огляду на Наказ МО України № 280 обов'язком саме військової частини НОМЕР_3 є підготовка та організація оформлення документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини, у тому числі нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовців. Отже, суд першої інстанції невірно оцінив в сукупності докази по справі, тому безпідставно відмовив в задоволенні позову щодо нарахування та виплати позивачу індексації-різниці в період з 01.01.2024 по 21.05.2024.

Не погодившись з рішенням, відповідач - військова частина НОМЕР_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги Військової частини НОМЕР_1 .

Оскільки індексація-різниця виплачується, зокрема, до дати звільнення зі служби, тому позивач мала право на отримання індексації-різниці у період з 01.03.2018 по 21.07.2019, що свідчить про безпідставність висновків суду першої інстанції про нарахування та виплату позивачу індексації-різниці за період з 22.07.2019 по 26.12.2022.

Не погодившись з рішенням, відповідач - військова частина НОМЕР_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги Військової частини НОМЕР_2 .

Позивач пропустила строк звернення до суду з цим позовом, встановлений ч,2 ст.233 КЗпП України у редакції Закону України від 01.07.2022 № 2352-ІХ, який набрав чинності 19.07.2022.

Індексація-різниця виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) з умови перебування на тій же посаді. Такими чином позивач в період проходження військової служби у військовій частини НОМЕР_2 і у вказаний період Кабінет Міністрів України не встановлював нові розміри окладів військовослужбовців. Отже, позивач не має права на отримання індексації-різниці за період військової служби у військовій частини НОМЕР_2 з 28.12.2019 по червень 2022, та з листопада 2022 по 31.12.2022.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, розглядаючи апеляційні скарги в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 .

З 09 квітня 2020 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою про реєстрацію місця проживання від 03 червня 2021 року № 1902.

На підставі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 до реєстрації шлюбу, тобто до 06 лютого 2021 року, ОСОБА_1 мала прізвище ОСОБА_2 .

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_7 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 25 січня 2023 року.

ОСОБА_1 проходила військову службу в Збройних Силах України.

Як свідчить витяг з наказу начальника Військової академії (по стройовій частині) від 29 липня 2015 року № 172, який виданий на підставі наказу начальника Військової академії від 29 липня 2015 року № 295, наказу начальника Військової академії (по особовому складу) від 29 липня 2015 року № 26-ПМ, особовий склад зарахований на навчання до Військової академії 29 липня 2015 року наказом начальника академії від 29 липня 2015 року № 295; призначений на посади курсантів 1 курсу навчання з присвоєнням військового звання солдат наказом начальника академії (по особовому складу) від 29 липня 2015 року № 26-ПМ.

ОСОБА_3 зарахована до списків особового складу Військової академії, поставлена на всі види забезпечення за курсантськими нормами з 29 липня 2015 року, (факультет підготовки спеціалістів матеріально-технічного забезпечення академії).

Згідно з витягом з наказу начальника Військової академії (по стройовій частині) від 21 червня 2019 року № 135 військовослужбовці, які закінчили навчання у Військовій академії, призначені на посади з присвоєнням первинного військового звання “лейтенант» наказом Міністра оборони України від 21 червня 2019 року № 340, з 21 червня 2019 року зняті з усіх видів забезпечення, виключені з 21 липня 2019 року зі списків особового складу Військової академії.

Зокрема, ОСОБА_3 , призначену на посаду начальника речової служби тилу Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), вирішено вважати такою, що вибула для подальшого проходження військової служби.

Наказ від 21 червня 2019 року № 135 передбачав надання ОСОБА_3 щорічної основної відпустки за 2019 рік терміном 30 діб та однієї доби на переміщення до місця проходження військової служби, з 21 червня 2019 року по 22 липня 2019 року.

На підставі довідки Військової академії від 19 вересня 2024 року № 6/67/917 щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_3 позивач зарахована до списків особового складу 29 липня 2015 року, виключена зі списків особового складу - 21 липня 2019 року.

Згідно з довідкою від 19 вересня 2024 року № 6/67/917 за період з 01 березня 2018 року по 21 липня 2019 року позивачці нарахована і виплачена поточна індексація, виходячи з місяця підвищення доходу - березень 2018 року, а саме: в листопаді 2018 року - 29,23 грн, в грудні 2018 року - 29,23 грн, в січні 2019 року - 29,23 грн, в лютому 2019 року - 36,54 грн, в березні 2019 року - 69,13 грн, в квітні 2019 року - 69,13 грн, в травні 2019 року - 69,13 грн, в червні 2019 року - 0,00 грн, в липні 2019 року - 0,00 грн.

В довідці міститься примітка, що з 27 травня 2015 року по 20 червня 2019 року позивач навчалася як курсант із числа цивільної молоді; 21 червня 2019 року як випускниці вищого військового навчального закладу їй присвоєно звання “лейтенант».

Аналогічні відомості щодо нарахування та виплати позивачці індексації грошового забезпечення наведені в довідці Військової академії від 19 вересня 2024 року № 6/67/916.

Згідно з довідкою Військової академії від 19 вересня 2024 року № 6/67/917:

в лютому 2018 року позивачці нараховано грошове забезпечення в сумі 275,62 грн, в тому числі посадовий оклад - 245,00 грн, підвищення посадового окладу за результатами екзаменаційної сесії - 30,62 грн;

в березні 2018 року позивачці нараховано грошове забезпечення в сумі 455,00 грн, в тому числі посадовий оклад - 455,00 грн.

відповідно до уточнюючої довідки від 03 лютого 2025 року № 6/65/221 щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення грошового забезпечення курсанту ОСОБА_3 за період лютий-березень 2018 року:

в лютому 2018 року нараховано грошове забезпечення в сумі 275,62 грн, в тому числі посадовий оклад - 275,62 грн, підвищення посадового окладу - 30,62 грн;

в березні 2018 року нараховано грошове забезпечення в сумі 630,00 грн, в тому числі посадовий оклад - 455,00 грн, підвищення посадового окладу - 175,00 грн.

За розрахунком Військової академії:

сума збільшення грошового забезпечення позивачки у березні 2018 року, що враховується при обчисленні “фіксованої» індексації відповідно до абз. абз. 4, 6 п. 5 Порядку № 1078, склала: 630,00 грн - 275,62 грн = 354,38 грн;

прогнозована сума індексації за березень 2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексації - січень 2008 року складе : 275,62 * 253,3% = 698,15 грн;

з 29 липня 2015 року по 20 червня 2019 року позивач навчалася як курсант із числа цивільної молоді; індексація доходів (грошового забезпечення) проводилась в межах нарахованого грошового забезпечення (доходу), але не більше ніж на прожитковий мінімуму відповідного періоду.

Отже, ОСОБА_3 проходила військову службу (навчання) як курсант вищого військового навчального закладу - Військової академії, була зарахована до списків особового складу та перебувала на грошовому забезпеченні в період з 29 липня 2015 року по 21 липня 2019 року включно.

Докази нарахування та виплати ОСОБА_3 індексації-різниці грошового забезпечення за період проходження нею військової служби (навчання) у Військовій академії з 01 березня 2018 року по 21 липня 2019 року суду не надані.

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22 липня 2019 року № 202 лейтенант ОСОБА_3 , яка прибула з Військової академії для подальшого проходження служби у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 та призначена наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 21 червня 2019 року № 340 на посаду начальника речової служби тилу, ВОС - 7023003, з 22 липня 2019 року зарахована в списки особового складу частини, на всі види забезпечення.

Як свідчить витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26 грудня 2019 року № 355, лейтенант ОСОБА_3 , начальник речової служби тилу Військової частини НОМЕР_1 , призначена наказом Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 30 вересня 2019 року № 121 на посаду начальника речової служби тилу НОМЕР_8 окремого аеромобільного батальйону НОМЕР_9 окремої аеромобільної бригади, ВОС - 7023003, з 26 грудня 2019 року виключена зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 27 вересня 2024 року № 3243о/с про грошове забезпечення та індексацію:

в липні 2019 року ОСОБА_1 нараховано грошове забезпечення в сумі 5 206,27 грн, належна сума індексації - 66,68 грн, не отримана;

в серпні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 139,45 грн, належна сума індексації - 206,72 грн, отримана;

у вересні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 139,45 грн, належна сума індексації - 206,72 грн, отримана;

в жовтні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 548,45 грн, належна сума індексації - 206,72 грн, отримана;

в листопаді 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 548,45 грн, належна сума індексації - 206,72 грн, отримана;

в грудні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14 290,43 грн, належна сума індексації - 181,59 грн, отримана.

В довідці від 27 вересня 2019 року № 3243о/с Військова частина НОМЕР_1 зазначила, що нарахування індексації здійснювалось із застосуванням базового місяця - березень 2018 року; загальна сума нарахованого позивачці грошового забезпечення за період з липня 2019 року по грудень 2019 року включно становить 84 872,50 грн, загальна сума індексації - 1 075,15 грн, загальна сума до компенсації індексації - 66,68 грн.

Військова частина НОМЕР_1 надала витяги з розрахунково-платіжних відомостей на виплату грошового забезпечення генералам, адміралам, офіцерам, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом Військової частини НОМЕР_1 , № 396 за липень 2019 року, № 464 за серпень 2019 року, № 523 за вересень 2019 року, № 566 за жовтень 2019 року, № 611 за листопад 2019 року та № б/н за грудень 2019 року.

Витяги з розрахунково-платіжних відомостей містять інформацію про нараховане та виплачене ОСОБА_3 грошове забезпечення за період з липня 2019 року по грудень 2019 року включно в розрізі його окремих складових.

Водночас в цих розрахунково-платіжних відомостях не відображений факт нарахування та виплати позиваці індексації грошового забезпечення (як поточної, так і індексації-різниці).

ОСОБА_1 проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , була зарахована до списків особового складу цієї військової частини, де і перебувала на грошовому забезпеченні, в період з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року включно.

Докази нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період проходження нею військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року не надані.

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 28 грудня 2019 року № 365 лейтенанта ОСОБА_3 , призначену наказом Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 30 вересня 2019 року № 121 на посаду начальника речової служби тилу, яка прибула з Військової частини НОМЕР_1 , вирішено вважати такою, що з 28 грудня 2019 року справи та посаду прийняла і приступила до виконання службових обов'язків за посадою.

Як свідчить витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 17 січня 2023 року № 19, старший лейтенант ОСОБА_1 , начальник речової служби, призначена наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 06 січня 2023 року № 4 на посаду старшого помічника начальника організаційно-планового відділення логістики Військової частини НОМЕР_10 , з 17 січня 2023 року виключена зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

На підставі довідки про доходи від 18 вересня 2024 року № 696/фс, яка видана Військовою частиною НОМЕР_2 , в січні 2020 року (за 3 доби) ОСОБА_1 нарахована і виплачена індексація в сумі 20,95 грн, в лютому 2020 року - 216,51 грн, в березні 2020 року - 216,51 грн, в квітні 2020 року - 216,51 грн, в травні 2020 року - 216,51 грн, в червні 2020 року - 216,51 грн, в липні 2020 року - 226,29 грн, в серпні 2020 року - 226,29 грн, у вересні 2020 року - 226,29 грн, в жовтні 2020 року - 226,29 грн, в листопаді 2020 року - 226,29 грн, в грудні 2020 року - 233,81 грн, в січні 2021 року - 331,42 грн, в лютому 2021 року - 331,42 грн, в березні 2021 року - 331,42 грн, в квітні 2021 року - 415,41 грн, в травні 2021 року - 415,41 грн, в червні 2021 року - 415,41 грн, в липні 2021 року - 540,03 грн, в серпні 2021 року - 540,03 грн, у вересні 2021 року - 540,03 грн, в жовтні 2021 року - 540,03 грн, в листопаді 2021 року - 540,03 грн, в грудні 2021 року - 563,19 грн, в січні 2022 року - 563,19 грн, в лютому 2022 року - 672,35 грн, в березні 2022 року - 672,35 грн, в квітні 2022 року - 672,35 грн, в травні 2022 року - 913,01 грн, в червні 2022 року (за 27 діб) - 470,64 грн, в листопаді 2022 року - 94,99 грн, в грудні 2022 року - 1 470,83 грн, в січні 2023 року - 0,00 грн.

Згідно з довідкою від 18 вересня 2024 року № 696/фс 10 квітня 2022 року позивачу нараховано і виплачено грошове забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами за період з 04 квітня 2022 року по 21 червня 2022 року; в період з липня 2022 року по жовтень 2022 року включно нарахування та виплата позивачу грошового забезпечення, а також індексації, взагалі не проводилось.

Довідка-розрахунок індексації грошового забезпечення від 18 вересня 2024 року № 695/фс, яка надана Військовою частиною НОМЕР_2 , свідчить про те, що за період з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року та з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року ОСОБА_1 нарахована і виплачена поточна індексація, виходячи з місяця підвищення доходу - березень 2018 року, починаючи з 01 січня 2023 року індексація грошового забезпечення взагалі не проводилась.

ОСОБА_1 проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 , була зарахована до списків особового складу цієї військової частини, де і перебувала на грошовому забезпеченні, в період з 28 грудня 2019 року по 17 січня 2023 року.

Докази нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період проходження нею військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 з 28 грудня 2019 року по 31 грудня 2022 року не надані.

В період з липня 2022 року по жовтень 2022 року позивачу взагалі не нараховувалось і не виплачувалось грошове забезпечення і правомірність таких дій (бездіяльності) Військової частини НОМЕР_2 позивачем не оскаржується.

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_11 (по стройовій частині) від 24 липня 2023 року № 211 капітан ОСОБА_1 , призначена наказом Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20 липня 2023 року № 179 на посаду офіцера відділу планування логістичного забезпечення логістики (G4) штабу Військової частини НОМЕР_3 , яка прибула з Військової частини НОМЕР_10 , з 24 липня 2023 року зарахована до списків особового складу частини Військової частини НОМЕР_3 , на всі види забезпечення при Військовій частині НОМЕР_11 , її вирішено вважати такою, що з 24 липня 2023 року справи та посаду прийняла і приступила до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 5 070,00 грн на місяць, ВОС - 7050003, шпк - “майор».

Як свідчить витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 21 травня 2024 року № 89, майор військової служби за контрактом ОСОБА_1 , офіцер відділу планування логістичного забезпечення логістики (G4) штабу, звільнена наказом командира Військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 17 травня 2024 року № 29 відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України від 04 квітня 2006 року № 3597-ІV “Про військовий обов'язок і військову службу» з військової служби у відставку за п. п. “ґ» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років), з 21 травня 2024 року включена зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_3 та знята з всіх видів забезпечення.

Наказ командира Військової частини НОМЕР_3 від 21 травня 2024 року № 89 передбачав проведення з позивачем остаточного розрахунку при звільненні з військової служби, проте серед виплат, право на отримання яких вона набула, індексація-різниця відсутня.

Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_12 ) від 29 грудня 2023 року № 117/22432, відповідно до розділу 5 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280, Військова частина НОМЕР_3 з 01 січня 2024 року знята з фінансового забезпечення у Військовій частині НОМЕР_11 та зарахована на фінансове забезпечення до Військової частини НОМЕР_4 .

Положення про спільне фінансове господарство, яке б врегульовувало взаємовідносини між Військовою частиною НОМЕР_4 і Військовою частиною НОМЕР_3 , не затверджувалось.

Починаючи з 01 січня 2024 року нарахування та виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_3 здійснювала Військова частина НОМЕР_4 .

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_4 від 12 лютого 2025 року № 2383/717 в період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2025 року індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалась, що також підтверджено карткою особового рахунку військовослужбовця № 55 за 2024 рік.

ОСОБА_1 проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 та була зарахована до списків особового складу цієї військової частини в період з 24 липня 2023 року по 21 травня 2024 року.

В період з 24 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року позивач перебувала на грошовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_11 , а з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року - у Військовій частині НОМЕР_4 .

Військова частина НОМЕР_4 здійснювала нарахування та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення в період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року та проводила з нею розрахунок при звільненні з військової служби.

В період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року індексація грошового забезпечення позивачки не проводилась. Відтак їй не нараховувалась і не виплачувалась ні поточна індексація, ні індексація-різниця.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що розмір збільшення грошового забезпечення позивача з 01.03.2018 менш суми індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, тому наявні підстави для виплати позивачу індексації-різниці.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог за період з 01.01.2024 по 21.05.2024, суд першої інстанції виходив з того, що внаслідок зупинення дії Закону № 1282 на 2023 рік не було правових підстав для нарахування та виплати позивачеві індексації, в тому числі індексації-різниці відповідно до абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078, в період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року включно. Стаття 39 Закону № 3460 визначила, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. Отже, відсутні підстави для нарахування та виплати позивачці індексації, в тому числі індексації-різниці відповідно до норм абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку № 1078, за період з 01 січня 2024 року по 21 травня 2024 року.

Оцінка суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі частин 1-4 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Статтею 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

На підставі частини першої статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до статті 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

На підставі пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів). Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексу нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. При порівнянні суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначені базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.

Таким чином, місяць, у якому підвищено заробітну плату, вважають базовим для індексації за дотримання таких умов: заробітна плата зросла за рахунок її постійних складових; сума підвищення більша, ніж можлива індексація.

Отже, на підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації. При цьому, базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Верховний Суд в подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що повноваження державних органів стосовно визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки (постанови від 09.06.2022 у справі № 600/524/21-а, від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 і від 13.04.2023 у справі № 420/9187/21).

Так, розтлумачивши пункти 2, 5 Порядку № 1078, у зазначених справах, Верховний Суд вказав, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових. Одночасно з цим, Верховний Суд зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи.

Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.

Водночас нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Верховний Суд дійшов висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007 (далі - Постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до Постанови № 1294.

З 01.12.2015 положення Порядку № 1078 діють із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).

Внесені зміни, серед іншого, передбачали не лише заміну терміну “базовий місяць» на “місяць підвищення доходу», ці зміни надали іншого значення запровадженому новому терміну із зміною алгоритму визначення такого місяця підвищення.

На відміну від правил визначення “базового місяця» (яким вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати), “місяцем підвищення доходу» є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). При цьому, за новими правилами зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.

Термін “підвищення тарифних ставок (окладів)» для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв'язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації. Тобто за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально.

Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, обчислення ІСЦ розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини третя і четверта статті 4 Закону № 1282-ХІІ), то зміни, внесені Постановою № 1013, передбачали здійснення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Отже, з 01.12.2015 відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

Задля досягнення поставленої мети (зміна механізму проведення індексації, який передбачав індивідуальний підхід для кожного окремого працівника, та перехід до механізму, який би забезпечував єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників) пунктом 3 Постанови № 1013 постановлено міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

За рахунок цього мала б “обнулитися» індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників, а тому абзацом 2 пункту 3 Постанови № 1013 передбачено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, який уже діяв із змінами, внесеними Постановою № 1013, та передбачав єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників (з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник).

Так, якщо на виконання пункту 3 Постанови № 1013 працівникам інших галузей бюджетної сфери були підвищені оклади, то військовослужбовцям оклади в грудні 2015 року не підвищувалися, а тому січень 2016 року не став для останніх “місяцем підвищення тарифних ставок (окладів)» для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними Постановою № 1013).

Наведене свідчить, що станом на січень 2016 року розмір посадових окладів військовослужбовців визначався Постановою № 1294, яка була чинною з 01.01.2008 та діяла до 01.03.2018, тобто до набрання чинності Постановою № 704, якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.03.2023 року у справі № 400/3826/21.

З 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 по суті йде мова про поняття індексації - різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувалися з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме:

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково указує, що ця сума індексації - різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави для висновку, що нарахування й виплата індексації - різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Оскільки індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації - різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, тому повноваження відповідача щодо виплати цієї суми не є дискреційними.

З урахуванням того, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, - березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач має право на отримання суми індексації - різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен встановити:

розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А);

суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року.

Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації - різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Як уже зазначалося, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації - різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Такий підхід визначений Верховним Судом в постанові від 23.03.2023 року у справі № 400/3826/21.

Таким чином, для вирішення питання чи має позивач право на нарахування та виплату індексації-різниці з березня 2018 року відповідно до абзаців 3,4,5 пункту 5 Порядку № 1078, необхідно встановити розмір грошового забезпечення позивача за попередній місяць (лютий 2018 року), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без врахування складових разового характеру, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 року).

Як свідчать матеріали справи розмір грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року склав 275,62 грн.

В березні 2018 року грошове забезпечення позивача склало 630,00 грн.

Розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А) становить:

630,00 грн - 275,62 грн = 354,38 грн.

Прожитковий мінімум у березні 2018 року складав 1762,00 грн., а величина приросту індексу споживчих цін - 253,30%.

Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку № 1078 у такому разі склала:

1762,00 грн. х 253,30% / 100% = 4463,15 грн.

Відтак, розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року в даному разі є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

На підставі абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума належної позивачу індексації-різниці складає:

4463,15 грн. - 354,38 грн = 4 108,77 грн.

Таким чином, в період з 01 березня 2018 року по 21 липня 2019 року позивач мала право на отримання індексації-різниці в щомісячному розмірі 4 108,77 грн.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач, відповідно до абзаців 4 та 6 пункту 5 Порядку № 1078, має право на нарахування і виплату індексації грошового забезпечення у фіксованій величині 4108,77 грн. на місяць за період з 01.03.2018 року по 21.07.2019 року включно, а дії відповідача - Військової академії щодо невиплати позивачу в повному розмірі індексації грошового забезпечення за цей період є протиправною.

Проте, суд першої інстанції, зобов'язуючи військові частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю, виходячи з її щомісячного розміру - 4 108,77 грн, за період з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року та з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року, з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року не врахував наступні обставини.

Відповідно до матеріалів справи позивач була курсантом Військової академії у період з 29 липня 2015 по 21 червня 2019.

Наказом Військової академії від 21.06.2019 № 135 позивача з 21 червня 2019 року знято з усіх видів забезпечення, виключено з 21 липня 2019 року зі списків особового складу Військової академії (м. Одеса).

ОСОБА_1 , призначеній на посаду начальника речової служби тилу НОМЕР_8 окремого аеромобільного батальйону НОМЕР_9 окремої аеромобільної бригади (військова частина НОМЕР_1 ), встановлено тарифний розряд та оклад по займаній посаді.

Суд звертає увагу, що до цього у Військовій академії (м. Одеса) позивач була забезпечений посадовим окладом за посадою курсанта, який відрізняється від окладу позивача за посадою у військовій частині НОМЕР_1 .

При цьому з 21.06.2019 позивачу обчислювалось грошове забезпечення саме за посадовим окладом на посаді начальника речової служби тилу, про що свідчить довідка військової частини НОМЕР_1 щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Як вже було зазначено вище, у березні 2018 року відбулося підвищення посадових окладів у військовослужбовців відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Водночас, на момент підвищення тарифних ставок в березні 2018 року позивач не проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 за посадою начальника речової служби тилу НОМЕР_8 окремого аеромобільного батальйону НОМЕР_9 окремої аеромобільної бригади та не отримувала доходу, а отже в спірних правовідносинах не можливо розрахувати розмір підвищення доходу позивача за такою посадою в березні 2018 року (А) та дослідити перевищення розміру підвищення доходу (А) суми можливої індексації (Б), оскільки розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року має обчислюватись виходячи з суми його грошового забезпечення (включно зі всіма складовими грошового забезпечення, які не мають разового характеру), яке в лютому та березні 2018 року йому не нараховувалось і не виплачувалось.

Суд звертає увагу, що за Порядком № 1078 індексація-різниця обчислюється за однією і тією самою посадою у зв'язку з підвищенням посадового окладу саме за такою посадою. У випадку увільнення з цієї посади обрахувати індексацію-різницю за новою посадою за формулою (алгоритмом), визначеним Порядком № 1078 не можливо.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що застосування положень абз. 4-6 п. 5 Порядку № 1078 можливе тільки у разі якщо підвищення тарифних ставок (посадових окладів) відбулось під час проходження служби військовослужбовцем за тією самою посадою, якщо розмір підвищення його доходу дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги можуть бути задоволені лише по 21.07.2019.

Після цієї дати відсутні підстави для зобов'язання відповідачів: військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю, обчислену за посадою курсанта, до грошового забезпечення за іншою посадою.

Тому позовні вимоги до військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 задоволенню не підлягають.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо нарахування індексації-різниці грошового забезпечення у період з 01.01.2024 по 21.05.2024, оскільки, як вказано вище, в березні 2018 року позивач не проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_3 за посадою офіцера відділу планування логістичного забезпечення логістики штабу та не отримувала доходу, а отже в спірних правовідносинах не можливо розрахувати розмір підвищення доходу позивача за такою посадою в березні 2018 року (А) та дослідити перевищення розміру підвищення доходу (А) суми можливої індексації (Б), оскільки розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року має обчислюватись виходячи з суми його грошового забезпечення (включно зі всіма складовими грошового забезпечення, які не мають разового характеру), яке в лютому та березні 2018 року йому не нараховувалось і не виплачувалось.

Оскільки застосування положень абз. 4-6 п. 5 Порядку № 1078 можливе тільки у разі якщо підвищення тарифних ставок (посадових окладів) відбулось під час проходження служби військовослужбовцем за тією самою посадою, якщо розмір підвищення його доходу дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Щодо посилань відповідача військової частини НОМЕР_2 на пропуск позивачем строку звернення до суду із позовною заявою, суд зазначає наступне.

З 19.07.2022 законодавцем змінено правове регулювання строку звернення з позовом до суду у справах про стягнення належних працівникові сум, зокрема, й заробітної плати, а саме - встановлено тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

Тобто, до вимог за період по 19 липня 2022 року застосовується частина друга статті 233 КЗпП України, у редакції до змін, унесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», якою визначено, що особа (працівник, службовець) має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком; до вимог за період з 19 липня 2022 року застосовується частина перша статті 233 КЗпП України, у редакції, що діє з 19 липня 2022 року, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду з дня, коли особа (працівник, службовець) дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

Оскільки вимоги до Військової академії (м. Одеса) стосуються періоду до 19 липня 2022 року (01.03.2018 - 21.07.2019), вони не обмежуються будь-яким строком, тому доводи апелянта з цього приводу є безпідставними.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.

Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційних скарг, суд вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права, що обумовлює часткове задоволення апеляційних скарг відповідачів - військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 , скасування рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю за періоди з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року, з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року, з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року, з ухваленням в цій частині постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

З огляду на мотивувальну частину цієї постанови щодо підстав відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у період з 22.07.2019, - апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає.

В іншій частині рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування рішення суду першої інстанції в іншій частині відсутні.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі № 200/6217/24 - залишити без задоволення.

Апеляційні скарги Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі № 200/6217/24 - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі № 200/6217/24 - скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виходячи з її щомісячного розміру - 4108,77 грн, за період з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року, з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року, з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року та провести її виплату з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати індексацію-різницю відповідно до абз. абз. 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виходячи з її щомісячного розміру - 4108,77 грн, за період з 22 липня 2019 року по 26 грудня 2019 року, з 28 грудня 2019 року по червень 2022 року, з листопада 2022 року по 31 грудня 2022 року та провести її виплату з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 - відмовити.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі № 200/6217/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 13 жовтня 2025 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 13 жовтня 2025 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв