Рішення від 10.10.2025 по справі 520/18769/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 р. Справа № 520/18769/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Курилівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Курилівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Курилівської сільської військової адміністрації щодо непоновлення розгляду заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604;

- зобов'язати Курилівську сільську військову адміністрацію Куп'янського району Харківської області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604 про надання компенсації за знищене нерухоме майно;

- зобов'язати Курилівську сільську військову адміністрацію Куп'янського району Харківської області надати компенсацію за зруйноване житло згідно з повідомленням із «Дії» №ІП-15.06.2024-304244 без проведення обстеження у вигляді житлового сертифіката відповідно до Закону №2923-ІХ та Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 600.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03 лютого 2025 року позивачем подана заява через електронний сервіс «Дія» про надання компенсації за знищене нерухоме майно відповідно до Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 та Постанови КМУ №600 від 30.05.2023. Однак, відповідно до листа Курилівської сільської військової адміністрації № 03-14/194 від 04.06.2025, розгляд заяви позивача призупинено на підставі пункту 15 Порядку № 600 у зв'язку із неможливістю проведення комісійного обстеження через бойові дії. Позивач вважає, що така підстава є необґрунтованою та суперечить вимогам Закону України № 2923-IX від 23.02.2023, так як, на думку позивача, чинним законодавством передбачено прийняття рішення про надання відповідної компенсації без проведення фізичного обстеження об'єкту нерухомості. Вказує, що відповідно підпунктів 1 і 2 пункту 3 статті 15 Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 до заяв про надання компенсації прирівнюються подані громадянами інформаційні повідомлення про знищення об'єктів нерухомого майна, зафіксовані через електронні сервіси, зокрема «Дія». Уважає, що оскільки 15 червня 2024 року нею отримано підтвердження факту знищення її житлового будинку - повідомлення із сервісу «Дія» № ІП-15.06.2024-304244 «Фіксація пошкоджень: ЗРУЙНОВАНО. Внаслідок влучання ракети повністю зруйноване майно», то відповідач має прийняти рішення щодо надання позивачу компенсації за зруйноване житло згідно з таким повідомленням, без проведення обстеження, у вигляді житлового сертифіката відповідно до Закону №2923-ІХ та Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 600.

Ухвалами суду відкрито спрощене провадження у справі в порядку ст. 262 КАС України без виклику сторін в судове засідання, залучено до участі у справі в якості другого відповідача, з урахуванням ухвали про виправлення помилки, виконавчий комітет Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області. Запропоновано відповідачам надати до суду відзиви на позов.

Копії ухвал надіслано представникам сторін.

Представником Виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області через систему "Електронний суд" надіслано відзив на позов разом з доданими до нього документами, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що відповідно до Постанови КМУ від 26 березня 2022 року № 380 повідомлення із сервісу «Дія» сформоване Романюк Оленою Миколаївною особисто, на підставі даних, поданих самим заявником, та не є підтвердженням факту знищення нерухомого майна. Вказує, що Комісією розглянуто документи за заявою позивача і встановлено, що станом на 28.02.2025 в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відсутні відомості щодо акта комісійного обстеження (звіту з технічного обстеження), який є обов'язковим документом для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна. У свою чергу звертає увагу, що безпекова ситуація на території Курилівської територіальної громади у зв'язку з військовими діями об'єктивно тимчасово унеможливлює реалізацію відповідних повноважень щодо обстеження нерухомого майна, що зумовлює застосування процедури зупинення розгляду заяви позивача. Просить урахувати, що приписи підпунктів 1 і 2 пункту 3 статті 15 Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 на спірні правовідносини не поширюються. Також зазначає, що позивачем у порядку та у визначені строки пунктом 17-1 Порядку № 600 скарга на рішення про зупинення розгляду заяви не подавалась.

Вказане в сукупності, на думку відповідача, свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим просить суд відмовити в їх задоволенні.

Представником Курилівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області через систему "Електронний суд" надіслано відзив на позов разом з доданими до нього документами, в якому погодився з доводами, викладеними Виконавчим комітетом Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області у відзиві на позов, просить позовні вимоги залишити без задоволення.

У запереченнях на відзив Виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області позивач зазначає про необґрунтованість доводів відповідачів та зауважує, що повідомлення в «Дії» про зруйноване нерухоме майно, сформоване заявником, не спростовує обов'язку державного органу перевіряти відомості та ухвалювати вмотивовані рішення за результатами такої перевірки. Також указує, що 09.06.2025 на адресу Курилівської сільської військової адміністрації направлявся лист з вимогою поновити розгляд заяви по суті, однак такий не був отриманий відповідачем та 28.06.2025 повернувся відправнику.

Виконавчим комітетом Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області та Курилівською сільською військовою адміністрацією Куп'янського району Харківської області подано ідентичні заперечення на заперечення на відзив позивача, в яких наведено додаткові доводи щодо формування інформаційного повідомлення в «Дії» саме на підставі заяви позивача, надано відповідні докази.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Як убачається з матеріалів справи, 03 лютого 2025 року позивачем подана заява через електронний сервіс «Дія» про надання компенсації за знищене нерухоме майно та отримання житлового сертифікату відповідно до Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 та Постанови КМУ №600 від 30.05.2023.

Також відповідна заява 30 травня 2025 року подана позивачем до Курилівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області. До заяви позивачем було додано повідомлення із сервісу «Дія» № ІП-15.06.2024-304244 «Фіксація пошкоджень: ЗРУЙНОВАНО. Внаслідок влучання ракети повністю зруйноване майно» (а.с. 11-12).

Листом № 03-14/194 від 04.06.2025 Виконавчий комітет Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області повідомив позивача, що розгляд заяви № ЗВ-03.02.2025-165604 призупинено 28.02.2025 на підставі пункту 15 Порядку № 600 у зв'язку із неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки до усунення обставин, що стали підставою для прийняття такого рішення. Зазначено, що після поліпшення безпекової ситуації розгляд заяви буде поновлено (а.с. 13-14).

ҐПозивач вважає, що оскільки 15 червня 2024 року нею отримано підтвердження факту знищення її житлового будинку - повідомлення із сервісу «Дія» № ІП-15.06.2024-304244 «Фіксація пошкоджень: ЗРУЙНОВАНО. Внаслідок влучання ракети повністю зруйноване майно», то відповідач має прийняти рішення щодо надання позивачу компенсації за зруйноване житло згідно з таким повідомленням, без проведення обстеження, у вигляді житлового сертифіката відповідно до Закону №2923-ІХ та Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 600.

Наведене стало підставою звернення позивача до суду з позовом у цій справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, визначено Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» (далі - Закон № 2923-ІХ).

Підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 2 Закону № 2923-ІХ встановлено, що отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до підпункту «а» пункту 4 частини першої статті 1 Закону № 2923-ІХ знищені об'єкти нерухомого майна об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2923-ІХ заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

Частиною сімнадцятою статті 4 Закону № 2923-ІХ встановлено, що заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Частиною першою статті 6 Закону № 2923-ІХ визначено, що розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації;

4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 6 Закону № 2923-ІХ строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

Рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення (абзац перший частини сьомої статті 6 Закону № 2923-ІХ).

Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 2923-ІХ порядок надання компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацом першим пункту 6 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 30.05.2023 за № 600 (далі - Порядок № 600, у редакції, чинній на момент подання зави позивачем), для отримання компенсації заявник подає до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, заяву.

Відповідно до п. 15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Судом встановлено, що згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 за № 376 Курилівська сільська територіальна громада Куп'янського району Харківської області є територією активних бойових дій.

З огляду на безпекову ситуацію, в межах наданих повноважень, Комісія зупинила розгляд заяви позивача № ЗВ-03.02.2025-165604 щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: Харківська область, Куп'янський район, с. Курилівка , вул. Лозова, буд. 56 до дати усунення обставин, що стали підставою для прийняття такого рішення (рішення від 28.02.2025 за № 12-з).

Позивач не погоджується із неможливістю прийняття рішення про компенсацію за зруйноване житло без проведення обстеження, оскільки уважає, що інформаційне повідомленням сервісу «Дія» №ІП-15.06.2024-304244, отримане 15 червня 2024 року, є належним та достатнім підтвердження факту знищення її житлового будинку, а отже відповідач має прийняти рішення щодо надання позивачу компенсації за зруйноване житло згідно з таким повідомленням відповідно до Закону №2923-ІХ та Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 600.

Суд зазначає про помилковість наведено твердження позивача з огляду на таке.

Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року № 380 (далі - Порядок № 380), визначає умови, механізм та процедуру подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - інформаційне повідомлення).

Відповідно до п. 4 Порядку № 380 інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру пошкодженого та знищеного майна:

1) самостійно фізичною особою чи представником юридичної особи:

засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) у порядку, визначеному пунктами 6 і 7 цього Порядку;

з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку, визначеному пунктом 6 цього Порядку;

2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса у порядку, визначеному пунктом 8 цього Порядку.

Згідно з п. 8-9 Порядку № 380 адміністратор центру надання адміністративних послуг або нотаріус у день звернення фізичної особи чи представника юридичної особи з метою подання інформаційного повідомлення:

1) встановлює фізичну особу та повноваження представника юридичної особи (у разі подання інформаційного повідомлення представником);

2) заповнює інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія. Після формування інформаційного повідомлення засобами Порталу Дія адміністратор центру надання адміністративних послуг або нотаріус накладає кваліфікований електронний підпис;

3) роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).

Сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання і підлягає реєстрації та зберіганню на Порталі Дія.

Відповідно до п. 12 Порядку № 380 особа автоматично отримує повідомлення засобами Порталу Дія про реєстрацію поданого нею інформаційного повідомлення.

За матеріалами справи ОСОБА_1 реалізувала своє право на подання інформаційного повідомлення та отримала повідомлення про реєстрацію поданого нею інформаційного повідомлення №ІП-15.06.2024-304244 від 15 червня 2024 року.

Від відділу «Центр надання адміністративних послуг» Солоницівської селищної ради відповідачем на запит отримано відповідь (лист від 22.08.2025 за № 02-22/4516), у якій зазначається, що інформаційне повідомлення №ІП-15.06.2024-304244 заповнювалось адміністратором за інформацією, наданою ОСОБА_1 , документи щодо підтвердження факту знищення нерухомого майна до відділу «Центр надання адміністративних послуг» Солоницівської селищної ради не надавались.

Отже, суд дійшов висновку, що повідомлення Порталу Дія №ІП-15.06.2024-304244, отримане позивачем 15 червня 2024 року, з урахуванням приписів Закону №2923-ІХ та Порядку № 600, не є підставою для прийняття відповідачем рішення про надання відповідної компенсації.

Також суд зазначає про помилковість посилання позивача на те, що відповідно підпунктів 1 і 2 пункту 3 статті 15 Закону № 2923-IX до заяв про надання компенсації прирівнюються подані громадянами інформаційні повідомлення про знищення об'єктів нерухомого майна, зафіксовані через електронні сервіси, зокрема Портал Дія.

Так, суд звертає увагу, що ст. 15 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2923-IX встановлює, що до заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна прирівнюються подані громадянами України до Реєстру пошкодженого та знищеного майна до набрання чинності цим Законом інформаційні повідомлення. Проте, інформаційне повідомлення про знищення житлового будинку подане позивачем після набрання чинності Законом № 2923-IX, а отже дія зазначеної норми на спірні правовідносини не поширюється.

Разом з цим 07 липня 2025 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 815 «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій» (далі - Постанова №815, в редакції Постанови КМ № 1041 від 26.08.2025).

Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 5 статті 15 Закону України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.

Також Постановою №815 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких у Постанові Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 “Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії рсійської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд»:

1) пункт 3 викладено в такій редакції:

“3. Установити, що акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про споживче кредитування» і Закону України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України».»;

2) у Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому зазначеною постановою:

пункт 6-1 викладено в такій редакції:

“6-1. З метою фіксації факту знищення об'єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводиться обстеження:

1) за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, - шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно пункту 9 цього Порядку;

2) в інших випадках - шляхом проведення комісією, утвореною відповідно до пункту 8-1 цього Порядку, дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.

Рішення щодо проведення обстеження знищених об'єктів приймається уповноваженим органом на підставі пропозицій комісії, утвореної відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та повинне містити інформацію про вид обстеження (комісійне, дистанційне або технічне). При цьому план робіт не складається.»

Отже, на час розгляду справи Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд» (далі - Постанова № 473) передбачена можливість фіксації факту знищення об'єкту, який розташований на територіях активних бойових дій, шляхом проведення комісією дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815, для цілей реалізації положень Закону №2923-ІХ.

Проте, за матеріалами справи, Виконавчим комітетом Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області розгляд заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604 про надання компенсації за знищене нерухоме майно не поновлено.

Доказів повідомлення позивача про поновлення розгляду заяви відповідно до Порядку № 600 відповідачами до суду не надано.

Враховуючи приписи чинного законодавства, якими на час розгляду справи регулюються спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що бездіяльність Виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області щодо непоновлення розгляду заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604 є протиправною.

Водночас суд зазначає, що за правилами завдань та основних засад адміністративного судочинства, визначених статтею 2 КАС України, адміністративні суди не можуть собою чи діяльністю з відправлення судочинства підміняти функції і здійснювати повноваження суб'єктів владних повноважень, визначених для останніх на основі закону.

У випадку, що розглядається судом, Виконавчий комітет Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області наділений законними повноваженнями вирішити питання, порушене позивачем у заяві №ЗВ-03.02.2025-165604, втім, як встановлено, відповідач вимоги Закону №2923-ІХ, Постанови №815, Постанови № 473 не виконав, заяву позивача не розглянув.

З урахуванням наведеного належним і ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604 про надання компенсації за знищене нерухоме майно.

Вимога позивача про зобов'язання відповідача надати компенсацію за зруйноване житло не підлягає задоволенню як передчасна.

Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат зі сплати судового збору відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Курилівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (вул. Лозолва, буд.1, с. Курилівка, Куп'янський р-н, Харківська обл., 63730, код ЄДРПОУ45037533), виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області (63730, Харківська область, Куп'янський район, село Курилівка, вул. Лозова, будинок 1, код ЄДРПОУ 44080059) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області щодо непоновлення розгляду заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604.

Зобов'язати Виконавчий комітет Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 №ЗВ-03.02.2025-165604 про надання компенсації за знищене нерухоме майно.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.