Рішення від 13.10.2025 по справі 400/6194/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 р. № 400/6194/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_6, АДРЕСА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі відповідач1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач2), в якому просить:

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо невиплати в повному обсязі позивачці одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини ОСОБА_2 відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 28.02.2022 №168;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану, залишок одноразової грошової допомоги, що залишилась нерозподіленою, а саме у розмірі 1/2 частини від 15 000 000 грн. у сумі 7 500 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що син позивачки ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, в результаті ворожого обстрілу. Комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 їй та батьку її сина - ОСОБА_3 , було призначено одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю їхнього сина у рівних частинах по 7 500 000 грн. кожному. З батьком її сина, вона не проживає з 2008 року, було розірвано шлюб. У вихованні сина участі не приймав. Таким чином, ОСОБА_3 на день смерті сина не належав до членів сім'ї, що виключає його право на отримання грошової допомоги у розмірі 7 500 000 грн.

Ухвалою суду від 18.06.2025року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачі надали до суду відзиви на позовну заяву, заперечували проти позовних вимог та просили відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що комісія ІНФОРМАЦІЯ_6 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ухвалила законне та обґрунтоване рішення про призначення ОСОБА_1 частини одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її сина ОСОБА_2 в розмірі 1/2. Зазначивши, що батько загиблого ОСОБА_2 , має право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки не був позбавлений батьківських прав.

Дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батько - ОСОБА_3 , матір - ОСОБА_4 .

Заочним рішенням Березанського районного суду Миколаївської області від 20.02.2008 року по справі №1403/138/12 було розірвано шлюб між позивачкою та ОСОБА_3 .

ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, в результаті ворожого обстрілу загинув, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 .

Позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її сина ОСОБА_5 цу розмірі 15 000 000,00 грн.

04.04.2025 рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим витягом з протоколу від 04.04.2025 №63/168 призначено одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в розмірі 1/2 частини 15 000 000 грн в сумі 7 500 000 грн.

Вважаючи рішення протиправним позивач звернулася до суду з даним позовом.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168, на час виникнення спірних правовідносин), пунктом 2 якої установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Статтею 16-1 Закону №2011-ХІІ (в редакції чинній на час загибелі військовослужбовця) визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання вимог Закону № 2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Отже, батьки і неповнолітні діти мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця.

При цьому, як встановлено судом та не заперечується позивачкою, батько загиблого військовослужбовця не був позбавлений батьківських прав та згідно вимог вищезазначеного закону та нормативно - правового акту КМУ має право на отримання частини одноразової грошової допомоги.

Таким чином, комісія ІНФОРМАЦІЯ_6 на виконання вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та Наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.01.2023 року N 45, правомірно зарезервували частину ОГД за батьком загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 .

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_6 (АДРЕСА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар