Рішення від 10.10.2025 по справі 400/7871/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 р. № 400/7871/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, відповідно до процедури передбаченої ст.263 КАС України, адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2024 за №9/1/17472 станом на 01.01.2020, №9/1/17473 станом на 01.01.2021, №9/1/17474 станом на 01.01.2022, №9/1/17475 станом на 01.01.2023, без обмеження граничним розміром, з врахуванням індексації, встановленою постановами КМУ від 24.02.2024 №185, від 25.02.2025 №209; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2024 за №9/1/17472 станом на 01.01.2020 для перерахунку з 01.02.2020, від 20.12.2024 за №9/1/17473 станом на 01.01.2021 для перерахунку з 01.02.2021, від 20.12.2024 за №9/1/17474 станом на 01.01.2022 для перерахунку з 01.02.2022, від 20.12.2024 за №9/1/17475 станом на 01.01.2023 для перерахунку з 01.02.2023, без обмеження максимальним розміром , із включенням індексації згідно постанови КМУ №185 ввід 24.02.2024, постанови КМУ №209 від 25.02.2025.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 були видані довідки від 20.12.2024 за №9/1/17472, від 20.12.2024 за №9/1/17473, від 20.12.2024 за №9/1/17474, від 20.12.2024 №9/1/17475 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно. Зазначені довідки позивачем було подано до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії. Однак, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що після скасування п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії Кабінетом Міністрів України не приймалося. На переконання позивача, відповідач протиправно відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, по-перше, згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону. Підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера.

Позиція відповідача зводиться до того, що вчиненню Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області передбачених постановою №45 дій щодо перерахунку пенсій передує повідомлення Пенсійним Фондом України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, однак на тепер таке повідомлення не надходило. Також, відповідач зазначив, що оскільки перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, а п. 1, 2 Постанови №103 визнані протиправними та нечинними, тобто, на тепер відсутні законодавчо визначені умови для перерахунку пенсії, то у відповідача відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок від 20.12.2024 за №9/1/17472, №9/1/17473, №9/1/17474, №9/1/17475.

Суд розглянув справу 10.10.2025 в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_2 були видані довідки від 20.12.2024 за №9/1/17472 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6050 грн, оклад за військовим званням - 1770 грн, надбавка за вислугу років - 3910 грн, надбавка за особливості проходження служби - 7624,50 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -605 грн, надбавка за кваліфікацію -302,50 грн, премія - 2117,50 грн, всього - 22379,50 грн; від 20.12.2024 за №9/1/17473 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6540 грн, оклад за військовим званням - 1910 грн, надбавка за вислугу років - 4225 грн, надбавка за особливості проходження служби - 8238,75 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -654 грн, надбавка за кваліфікацію -327 грн, премія - 2289 грн, всього - 24183,75 грн; від 20.12.2024 за №9/1/17475 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7730 грн, оклад за військовим званням - 2250 грн, надбавка за вислугу років - 4990 грн, надбавка за особливості проходження служби - 9730,50 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -773 грн, надбавка за кваліфікацію -386,50 грн, премія - 10822 грн, всього - 36682 грн; від 20.12.2024 за №9/1/17474 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7150 грн, оклад за військовим званням - 2080 грн, надбавка за вислугу років - 4615 грн, надбавка за особливості проходження служби - 8999,25 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -715 грн, надбавка за кваліфікацію -357,50 грн, премія - 2502,50 грн, всього - 26419,25 грн.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 по справі №400/1989/25 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про розмір грошового забезпечення від 20.12.2024 року №9/1/17472 станом на 01.01.2020 року, № 9/1/17473 станом на 01.01.2021 року, № 9/1/17474 станом на 01.01.2022 року та № 9/1/17475 станом на 01.01.2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 : № 9/1/17472 від 20.12.2024 року для перерахунку пенсії з 01.02.2020 року; № 9/1/ 17473 від 20.12.2024 року для перерахунку пенсії з 01.02.2021 року; № 9/1/17474 від 20.12.2024 року для перерахунку пенсії з 01.02.2022 року; № 9/1/ 17475 від 20.12.2024 року для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року з розрахунку 80% грошового забезпечення. У задоволенні решти позовних вимог відмовити в частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження обмеження граничним розміром пенсії, відмовлено як передчасні.

На виконання рішення по справі №400/1989/25 Головним управлінням ПФУ у Миколаївській області здійснено перерахунок пенсії позивача та обраховано її розмір в сумі 32345,60 з урахуванням індексації 2024, 2025, однак із застосуванням обмеження максимальним розміром пенсії - 23610 гривень.

В липні 2025 позивач звертався до відповідача із заявою про нарахування пенсії , починаючи з 01.02.2020 року без обмеження максимальним розміром пенсії та з врахуванням індексації за 2024 та 2025 рік.

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом від 21.07.2025 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, розмір пенсійної виплати, з врахуванням обмеження, визначеного ст. 2 Закону №3668-VI, не повинен перевищувати : з 01 січня 2025 року - 23610 грн. Станом на 01.07.2025 пенсії розрахована з врахуванням максимального розміру індексації відповідно до п. 3 постанови КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" №185 від 23.02.20525 (1500 грн) та максимального розміру індексації, відповідно до п. 3 постанови КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" від 25.02.2025 №209.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною 7 статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Отже, з 20.12.2016 стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Таким чином, зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяють стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 3 жовтня у справі № 127/4267/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/76941323), від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/77310796), від 06.11.2018 року у справі № 522/3093/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/77665163).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Повноважень суду для відходу від правових висновків Верховного Суду, діючий КАС України та Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не містить.

Отже, до військовослужбовців, осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обмеження максимального розміру пенсії не застосовуються.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для обмеження пенсії позивача максимальним розміром, починаючи з 01.02.2020 року.

Отже ці вимоги підлягають задоволенню.

Щодо здійснення перерахунку пенсії з врахуванням індексації відповідно до постанови № 185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025, суд зазначає наступне.

Як вбачається з листа Головного управління ПФУ в Миколаївській області від 21.07.2025 та розрахунків пенсії (що містяться в матеріалах справи) , розмір пенсії позивача розраховано з врахуванням постанов КМУ №185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025. Таким чином, право позивача на отримання індексації відповідно до вказаних постанов станом на час розгляду справи не порушено. В даному випадку суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені в майбутньому. За таких обставин ці вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.

Позов задовольнити частково.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Сума сплаченого позивачем судового розміру в сумі 605,60 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно частині задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2024 за №9/1/17472 станом на 01.01.2020, №9/1/17473 станом на 01.01.2021, №9/1/17474 станом на 01.01.2022, №9/1/17475 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, код 13844159) здійснити з 01.02.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2024 за №9/1/17472 станом на 01.01.2020, від 20.12.2024 за №9/1/17473 станом на 01.01.2021, від 20.12.2024 за №9/1/17474 станом на 01.01.2022, від 20.12.2024 за №9/1/17475 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В задоволенні позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії із включенням індексації згідно постанови КМУ №185 ввід 24.02.2024, постанови КМУ №209 від 25.02.2025, відмовити

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн шістдесят коп) гривень.

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 10.10.2025