10 жовтня 2025 рокусправа № 380/4783/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2003, не включаючи при цьому заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.12.2003, починаючи з 16.12.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2003, не включаючи при цьому заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.12.2003, починаючи з 16.12.2024.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком. Позивач не погоджується з проведеним розрахунком розміру пенсійних виплат. Зазначає, що при обрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати відповідачем включено для обчислення розміру пенсії позивача періоди з 01.07.2000 по 31.12.2003, хоча сплата страхових внесків за ці періоди відсутня. Внаслідок таких дій, на думку позивача, заробіток для обчислення пенсії зменшився та відповідно зменшився розмір пенсійних виплат. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 17.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що 08.05.2019 позивачу було призначено пенсію по інвалідності III групи внаслідок професійного захворювання відповідно до частини 1 статті 33 Закону № 1058. На підставі поданої ним заяви про переведення на інший вид пенсії, з 29.02.2024 позивача переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону 1058, зарахувавши до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, період перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання з 08.05.2019 по 28.02.2024. Страховий (загальний) стаж для обчислення пенсії позивача, зарахований відповідно до вимог статті 24 Закону №1058, становить 24 роки 04 місяці 01 день. З них: 15 років 01 місяць 03 дні - стаж на підземних роботах за списком № 1 до якого зараховано 02 місяці 09 днів - навчання за спеціальністю та 04 роки 09 місяців 21 день - період перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання, що дає право обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345. Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за період з 01.07.2000 по 30.09.2018 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. При цьому, із заробітної плати врахованої для обчислення пенсії виключено (оптимізовано) заробітну плату за період з липня 2000 року по листопад 2002 року (29 місяців), що становить 10 % загальної тривалості страхового стажу позивача, врахованого в одинарному розмірі (292 міс. х 10%). Коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,71058. Середньомісячний заробіток позивача, із застосуванням проіндексованої з 01.03.2024 середньої заробітної плати в Україні, що враховується для обчислення пенсії в розмірі 7994,47 грн, становить 13675,18 грн (7994,47 грн. х 1,71058).
Пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 обчислена відповідно до статті 8 Закону №345 станом на 01.01.2025 становить 11090,15 грн. (13675,18 грн. - середньомісячний заробіток х 80 %) + 150,00 грн - надбавка на неповнолітнього утриманця. Відповідач зазначає, що розмір пенсійної виплати позивача обчислено відповідно до норм чинного законодавства, із урахуванням всіх наявних в пенсійній справі документів. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
З 08.05.2019 позивач перебував на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії по ІІІ групі інвалідності внаслідок професійного захворювання відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі поданої ним заяви від 29.02.2024 про переведення на інший вид пенсії, з 29.02.2024 позивача переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, зараховано період інвалідності внаслідок професійного захворювання з 08.05.2019 по 28.02.2024.
Позивач 16.12.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2003, однак без урахування заробітної плату за цей період.
Листом від 06.01.2025 ОСОБА_1 відповідач повідомив, що розмір пенсії позивача обчислено відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» виходячи із заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 по 30.09.2018 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Із заробітної плати врахованої для обчислення пенсії виключено (оптимізовано) заробітну плату за період з липня 2000 року по листопад 2002 року (29 місяців), що становить 10 % загальної тривалості страхового стажу позивача, врахованого в одинарному розмірі (292 міс. х 10%). Коефіцієнт заробітної плати, після оптимізації, становить 1,71058. Середньомісячний заробіток позивача, із застосуванням проіндексованої з 01.03.2024 середньої заробітної плати в Україні, що враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7994,47 грн., становить 13675,18 грн. (7994,47 грн. х 1,71058).
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з ч. 2 ст. 43 Закону № 1058-IV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Відповідно до ст. 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64 - 67 цього Закону.
За документами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 24 роки 04 місяці 01 день, в тому числі 15 років 01 місяць 03 дні - стаж на підземних роботах за списком № 1 до якого зараховано 02 місяці 09 днів - навчання за спеціальністю та 04 роки 09 місяців 21 день - період перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання, що дає право обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». До страхового стажу позивача зараховано період з 01.07.2000 по 31.12.2003. Вказана обставина не заперечується позивачем.
Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №325-31216/П-52/8-1300/25 від 06.01.2025 суд встановив, що для обчислення пенсії відповідачем враховано заробітну плату позивача за період з 01.07.2000 по 30.09.2018 за даними, що міститься в системі персоніфікованого обліку. Водночас, у зв'язку з відсутністю доходу період страхового стажу з липня 2000 року по листопад 2002 року (29 місяців) виключений з розрахунку пенсії позивачу.
Тобто, заробітна плата з липня 2000 року по листопад 2002 року, що становить 10% загальної тривалості страхового стажу позивача (292 місяці х 10%), не враховувалась пенсійним органом при розрахунку розміру пенсії. Доказів на спростування такого висновку позивачем суду не подано.
Суд звертає увагу, що саме такий порядок обчислення пенсії передбачений в ст.40 Закону № 1058-IV. Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що оскільки позивачу для розрахунку пенсії було виключено період в межах 10% тривалості страхового стажу, де заробітна плата йому не виплачувалась, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання дій відповідача протиправними є необґрунтованими. У відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан