10 жовтня 2025 рокусправа № 380/5073/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У. В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ: 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (місцезнаходження: Майдан свободи Дежпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м.Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, яке полягає у відмові ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії «Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000 року» з урахуванням довідки про заробіток №92 від 08.08.2004 відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії «Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000 року» з урахуванням довідки про заробіток №92 від 08.08.2004 відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з дати, за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). Позивач 12.06.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зі заявою про перерахунок пенсії (зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000), до якої додала довідку про заробітну плату від 08.08.2004 №92, видану ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів» за період роботи з 01.01.1990 по 21.12.1995.
Однак, у відповідь отримала відмову, оформлену рішенням відділу перерахунків пенсії №3 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФ України у Харківській області від 28.10.2024, яке розглядало заяву позивача за принципом екстериторіальності.
Вказане рішення мотивоване тим, що довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами. На дату звернення за перерахунком акт з відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату не надходив до управління, а тому відсутні законні підстави урахування заробітної плати за 60 календарних місяців згідно довідки №92 від 08.08.2004.
Позивач повідомляє, що надати вищевказану інформацію неможливо, оскільки під час окупації міста архівні справи з кадрових питань (особовий склад) Ізюмського заводу будівельних матеріалів Харківської області були знищені внаслідок пожежі, зазначає, що обов'язок перевірки таких документів лежить на відповідачу, відтак, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді від 24.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, незалежно від перерв. Абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
При поданні заяви про призначення (перерахунок) пенсії з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу до 1 липня 2000 року відділом контрольно-перевірочної роботи здійснюється перевірка та складається акт.
Оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи відсутній акт перевірки відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.08.2004 №92, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Враховуючи вищенаведене, вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Від відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії за бажанням пенсіонера крім заробітної плати за період з 01.07.2000 може враховуватися заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу до 1 липня 2000 року на підставі документів про заробітну плату (дохід), виданих в прядку, встановленому законодавством та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, виді ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Таким чином, при наданні заяви про призначення або перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу до 1 липня 2000 року відділом контрольно-перевірочної роботи здійснюється перевірка та складається акт.
Оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи позивача відсутній акт перевірки відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.08.2024 № 92, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку від заробітної плати згідно із заявою № 2124 від 21.10.2024.
Відтак, просить відмовити в задоволенні позову.
Від представника позивача до суду надійшли відповіді на відзиви, в яких повторно викладені обґрунтування, зазначені у позовній заяві.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).
21.10.2024 позивач звернулася зі заявою про перерахунок пенсії за віком (врахування заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000), з врахування довідки про заробітну плату від 08.08.2004 №92, видану ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів» за період роботи з 01.01.1990 по 21.12.1995.
Вказана заява від 21.10.2024 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 28.10.2024 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Вказана відмова обґрунтована тим, що відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Враховуючи те, що станом на дату звернення за перерахунком пенсії, акт відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату не надходив до управління, а тому відсутні законні підстави урахування заробітної плати за 60 календарних місяців згідно довідки №92 від 08.08.2004.
Вважаючи протиправною таку відмову відповідача 2, позивач звернулася з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV; тут та надалі у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Відповідно до статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Підпунктом 3 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку №22-1 до 30.03.2021 передбачалось, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1, яка набрала законної сили 30.03.2021, у п.п.3 п.2.1 Розділу ІІ Порядку № 22-1 змінено слова «додаток 1» на «додаток 5».
За результатом аналізу додатків до Порядку № 22-1, судом встановлено, що зміст довідки про заробітну плату для обчислення пенсії не змінювався.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 , звертаючись 21.10.2024 до пенсійного органу зі заявою про призначення пенсії, долучила довідку про заробітну плату від 08.08.2004 №92, видану ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів» за період роботи з 01.01.1990 по 21.12.1995.
Вказана довідка видана за формою, згідно з додатком №1 до Порядку №22-1, на підставі особових рахунків за 1990-1995 роки, у довідку не включені виплати одноразового характеру, не обумовлені діючої системою оплати праці, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідач в обґрунтування неврахування довідки від 08.08.2004 №92 про заробітну плату для обчислення пенсії за формою згідно з додатком №1 Порядку №22-1 зазначив про те, що акт відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату не надходив до управління.
Суд вважає таку позицію відповідача безпідставною, враховуючи наступне.
За змістом ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII та підпункту 4 пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Однак, як встановлено судом, відповідач 2, зазначаючи про те, що станом на дату звернення за перерахунком пенсії, акт відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату не надходив до управління, самостійно не здійснив жодних дій, спрямованих на отримання зазначених відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити стаж позивача, зокрема в матеріалах справи відсутні докази звернення відповідачів до відповідних архівних установ, органів для підтвердження або спростування автентичності записів у довідці про заробітну плату від 08.08.2004 №92.
Отже, орган Пенсійного фонду наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем довідок, проте, в матеріалах справи відсутні докази того, що така перевірка проводилася.
Судом вище встановлено, що довідка від 08.08.2004 №92 була видана ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів» за формою додатку 1 Порядку № 22-1 на підставі первинних документів - особових рахунків. Вказана довідка містить інформацію про загальний розмір заробітної плати за період роботи з 01.01.1990 по 21.12.1995, із розбивкою по місяцях та відповідає вимогам Порядку № 22-1.
Більше того, згідно листа Архівного відділу Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області від 22.12.2023 №01-35/95, під час окупації міста Ізюм Харківської області, архівні справи з кадрових питань (особовий склад) Ізюмського заводу будівельних матеріалів Харківської області були знищені внаслідок пожежі.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом сформовано правовий висновок, викладений у постанові від 12.04.2021 у справі №219/4550/17, згідно якої посилання пенсійного органу на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставними. Оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача відсутні.
В подальшому Верховний Суд у постановах від 03.06.2021 у справі №127/8001/17, від 24.06.2021 у справі №233/179/17, від 14.07.2021 у справі №398/932/16-а та від 26.10.2022 у справі №808/1735/18 не знайшов підстав для відступу від правових висновків, викладених в постанові від 12.04.2021 у справі №219/4550/17.
Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві або архівній установі, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у неї права на пенсійне забезпечення. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі цієї справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а та від 11 липня 2019 року у справі № 242/1484/17.
Подібних висновків дійшов також Верховний Суд у постановах від 22.10.2018 у справі №235/2357/17, від 09.08.2019 у справі №229/954/17, від 31.10.2019 у справі №711/10426/16-а, від 18.03.2020 у справі №243/6299/17, від 08.04.2020 №428/4816/17.
Суд в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховує правові висновки Верховного Суду та зазначає, що оскільки надана позивачем довідка від 08.08.2004 №92 містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача відсутні.
Суд зазначає, що не вчинення, неможливість вчинення державним органом тих чи інших дій, у даному випадку проведення перевірки достовірності відомостей, не може бути підставою для обмеження прав пенсіонера, оскільки це не залежить від волі особи.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26 жовтня 2022 року у справі №808/1735/18.
Таким чином перевірка достовірності виданих підприємством документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні / перерахунку пенсії.
Враховуючи вищенаведене, слід дійти висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням відомостей довідки від 08.08.2004 №92, виданої ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів», а тому рішення від 28.10.2024 підлягає скасуванню.
При цьому, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За змістом ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, враховуючи той факт, що позивач зі заявою про перерахунок пенсії звернулася 21.10.2024, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2024, з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №92 від 08.08.2004, виданої ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів», відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з урахуванням раніше проведених виплат.
При цьому, суд дійшов висновку, що дії зобов'язального характеру щодо перерахунку пенсії позивачки має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок її пенсії, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постановах від 08.02.2024 у справі №500/1216/23, від 07.05.2024 у справі №460/38580/22.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії починаючи з дати, за шість місяців, що передують даті звернення до суду, то такі задоволенню не підлягають, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом 14.03.2025, та фактично просить провести перерахунок її пенсії з 14.09.2024 (за шість місяців що передують даті звернення до суду), однак така дата передує даті її звернення зі заявою про перерахунок пенсії (21.10.2024), що суперечить ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 28.10.2024 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (місцезнаходження: Майдан свободи Дежпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м.Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.11.2024, з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №92 від 08.08.2004, виданої ЗАТ «Ізюмський завод будівельних матеріалів», відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (місцезнаходження: Майдан свободи Дежпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м.Харків, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна