Рішення від 13.10.2025 по справі 260/6254/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/6254/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), яким просить:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо проведення медичного огляду ВЛК та призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 протиправними, такими, що суперечать чинному законодавству та порушують права, свободи та інтереси ОСОБА_1 .

2. Скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.05.2025 в частині щодо виключення ОСОБА_1 з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та направлення до Військової частини НОМЕР_1 .

3. Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо призначення ОСОБА_1 на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини.

4. Скасувати наказ Військової частини НОМЕР_1 в частині призначення ОСОБА_1 на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини.

5. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

6. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як військовозобов'язаний, до 08.05.2025 року користувався законним правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особа зайнята постійним доглядом за хворою матір'ю, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Ця відстрочка була належним чином оформлена посадовими особами відповідача за фактом попереднього звернення позивача із відповідною заявою та пакетом документів.

Виконуючи свій обов'язок щодо актуалізації військово-облікових даних та завчасно дбаючи про реалізацію свого законного права на відстрочку, 07.05.2025 року, тобто до завершення поточного періоду мобілізації та дії попередньо оформленої відстрочки, близько 16:30 год., позивач особисто звернувся до посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 , надавши всі необхідні документи та заповнив бланк відповідної заяви з приводу оформлення відстрочки на наступний період воєнного стану, передавши їх відповідальним особам у 13-му кабінеті, після чого залишив територію РТЦК та СП.

16.05.2025 року, під приводом уточнення військово-облікових даних, він був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Далі уповноважений представник ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив, що для надання довідки про відстрочку від призову на військову службу, позивачу необхідно пройти медичний огляд ВЛК. Позивач зазначає, що він неодноразово наголошував на необхідності надання офіційної письмової відповіді про результати розгляду поданої заяви щодо надання відстрочки від 07.05.2025, проте представник відповідача проігнорував це прохання та видав направлення на проходження медичного огляду ВЛК та повторно повідомив, що після проходження медичного огляду ВЛК позивачу буде видана довідка про відстрочку від призову на військову службу.

Незважаючи на те, що позивач звертався до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та надавав всі необхідні документи які підтверджують дане право, після проходження ВЛК, в той же день було здійснено мобілізацію позивача, а 19.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 видано наказ № 603, на підставі якого позивача було знято з обліку військовозобов'язаних та направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Таким чином, з наведеного у підсумку вбачається, що на момент мобілізації, військовозобов'язаний ОСОБА_1 був особою, яка відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

В подальшому, 14.07.2025 року позивач, з метою належного інформування та фіксації звернення, повторно направив аналогічну заяву з копіями всіх підтверджуючих документів на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 через відділення Укрпошти, що підтверджується відповідним описом вкладення та квитанцією про відправлення.

Ці обставини на думку позивача, свідчать про те, що наказ про призов був виданий за відсутності належної правової підстави, оскільки відповідач 1 зобов'язаний був належним чином розглянути подану позивачем заяву про відстрочку та прийняти обґрунтоване рішення, що передувало б будь-яким діям щодо призову. Процедура призову була проведена з грубим порушенням, без дотримання порядку та строків, встановлених законодавством для розгляду заяв громадян. Таким чином, наказ про призов є протиправним, оскільки був виданий в умовах, коли питання відстрочки позивача не було вирішено у встановленому законом порядку, а його звернення було проігноровано.

Таким чином, відповідно до вищенаведеного, позивач вважає дії Відповідача 1 щодо проведення медичного огляду ВЛК та призову на військову службу під час мобілізації Позивача протиправними, такими, що суперечать чинному законодавству та порушують права, свободи та інтереси позивача, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

08 серпня 2025 року ухвалою ЗОАС відкрито спрощене позовне провадження, якою зобов'язано відповідача 1 в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали надати суду:

- всі заяви позивача, в тому числі про надання відстрочки, а також всі документи стосовно мобілізації позивача, в тому числі про проходження медичного огляду, повістки про виклик до ТЦК, а також відповіді на заяви на прийняті рішення за заявами , в тому числі і про надання відстрочки.

- всі накази щодо мобілізації позивача.

Також було зобов'язано позивача в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали надати суду:

- всі заяви, направлені відповідачу, в тому числі заяву про надання відстрочки від 07.05.2025 року з датою реєстрації та доказами отримання їх відповідачем.

14 серпня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшли витребовувані судом докази.

22 серпня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

16 травня 2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 , прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 у супроводі представників ДПСУ. Оскільки станом на 16 травня 2025року позивач не мав відстрочки від призову, та відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебував у картотеці з відміткою «підлягає призову», підстав для непроведення мобілізаційних заходів стосовно нього у ІНФОРМАЦІЯ_6 не було.

16.05.2025 року позивач пройшов ВЛК та за результатами медичного огляду його було визнано придатним до військової служби. Того ж дня військовозобов'язаному ОСОБА_1 було вручено повістку з метою призову на військову службу під час мобілізації, а також мобілізаційне розпорядження. Втім, у зв'язку з відмовою позивача від підписання зазначених документів, було складено відповідний акт про відмову від підпису.

16.05.2025 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 № 591 солдата ОСОБА_1 було призвано на військову службу та призначено до складу військової команди НОМЕР_2 , однак, у цій військовій частині позивача не прийняли на військову службу, у зв'язку з чим, наказ № 591 від 16.05.2025 року було скасовано (Наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 № 594 від 17.05.2025 року).

Після чого, 19.05.2025 року Позивача наказом № 603 від 19.05.2024 р. призвано на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 .

Однак під час прямування до військової частини НОМЕР_1 Позивач самовільно залишив команду, чим фактично ухилився від проходження військової служби, та наразі перебуває у статусі особи, яка самовільно залишила частину.

Щодо права позивача на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період., відповідач 1 зазначає, що позивач звернувся із заявою про надання відстрочки від 14.07.2025 року. Проте, на момент подання зазначеної заяви він перебував у статусі військовослужбовця, а не військовозобов'язаного. У зв'язку з цим ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 17.07.2025 року № 11669 повідомив позивача про відсутність у Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 повноважень щодо розгляду заяв про надання відстрочки саме від військовослужбовців.

У зв'язку з вищенаведеним, просить суду, відмовити у задоволенні позову.

22 серпня 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій останній зазначив, що 16.05.2025 року дії відповідача суперечили вимогам Порядку № 560, оскільки він не мав законних підстав направляти позивача на проходження ВЛК та здійснювати його призов до ухвалення рішення за заявою від 07.05.2025 року. Протиправна бездіяльність відповідача 1 щодо нерозгляду заяви позивача створила умови для його подальшої неправомірної мобілізації.

На думку представника позивача, посилання відповідача 1 на заяву від 14.07.2025 року є некоректним, оскільки ця заява була повторним зверненням, направленим з метою офіційної фіксації факту подання документів вже після незаконного призову Позивача. Аргумент про те, що на момент її розгляду Позивач вже набув статусу військовослужбовця, є юридично неспроможним, оскільки цей статус був набутий ним внаслідок неправомірних дій та бездіяльності самого відповідача 1.

Також представник позивача вказує, що 16.05.2025 року позивач пройшов ВЛК та за результатами медичного огляду його було визнано придатним до військової служби. Однак обставини проведення цього огляду викликають обґрунтовані сумніви у його об'єктивності та повноті. Поспішне проведення медичного огляду без урахування наявних захворювань та без проведення необхідних додаткових обстежень вказує на формальний підхід та упередженість ВЛК, метою якої було не визначення реального стану здоров'я, а якнайшвидше оформлення документів для призову. Це є ще одним доказом протиправності дій Відповідача 1, спрямованих на мобілізацію позивача всупереч встановленій процедурі та його законним правам. Враховуючи вищенаведене, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач 2 правом подачі відзиву на позовну заяву, не скористався.

Обставини встановлені судом

Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади від 28.05.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до скріншоту (долученого до матеріалів справи) із застосунку «Резерв+» який сформований 19.05.2025 року, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 .

16 травня 2025 року ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується довідкою №2025-0516-2019-3724-0 від 16.05.2025. За результатами вищезазначеного огляду, ОСОБА_1 був поставлений діагноз: «Здоровий»

Враховуючи вищевказаний діагноз, на підставі статті графи розкладу хвороб, був визначений ступінь придатності до військової служби, а саме: «Придатний до військової служби».

Відмітка про проходження 16.05.2025 медичного огляду наявна в електронному кабінеті «Резерв+» позивача, що вбачається зі скріншоту, доданого позивачем до позовної заяви.

Відповідно до витягу із наказу Начальничка ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час загальної мобілізації та інші заходи» від 19.05.2025 року №603, старший солдат ОСОБА_1 , 1969 р.н. НОМЕР_3 , був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 з 19.05.2025 року.

В матеріалах справи, також наявна заява позивача від 07.05.2025 року яка була адресована голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якій позивач повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 9 частини і статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

На підставі викладеного просив розглянути його заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Про результати розгляду заяви та прийняте рішення просив повідомити йому письмово за адресою, що зазначена у заяві.

До вказаної заяви, позивач долучив наступні документи: паспорт ОСОБА_1 : картка платника податків ОСОБА_1 ; витяг з реєстру територіальної громали ОСОБА_1 ; свідоцтво про народження ОСОБА_1 ; паспорт ОСОБА_2 ; висновок: ЖК №47; висновок №47 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно-хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі: знімок «Резерв+»; Е-ВОД «Резерв+» ОСОБА_1 .

Доказів вручення та реєстрації зазначеної заяви від 07.05.2025 року, у ІНФОРМАЦІЯ_1 до матеріалів справи не надано.

Також в матеріалах справи наявна заява позивача від 14.07.2025 року яка була адресована голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 у якій позивач повідомив, що є особою, яка на підставі пункту 1 частини 9 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. На підставі викладеного просив розглянути його заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р.№560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити його письмово за адресою, що зазначена у заяві.

Листом від 17.07.2025 року за №11669, ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомив позивачу наступну інформацію:

« ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), в межах повноважень, в порядку Закону України «Про звернення громадян», розглянуто заяву від 14.07.2025 року (далі - «Заява»), яка ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована 15.07.2025 року, щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.05.2025 року № 603, який до Вас доведено перед відправкою до військової частини НОМЕР_1 , Вас призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 .

Однак, будучи призваним на військову службу, перебуваючи в статусі військовослужбовця, Ви під час слідування до військової частини НОМЕР_1 - втекли, про що ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено уповноважені правоохоронні органи.

Таким чином, оскільки, з 19.05.2025 року Ви перебуваєте в статусі військовослужбовця, комісія ІНФОРМАЦІЯ_6 не має повноважень для розгляду Заяви про надання Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.»

Судом також досліджений рапорт який 20.05.2025 року був складений стрільцем 2 відділення охорони взводу охорони солдатом ОСОБА_3 та адресований ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковнику ОСОБА_4 , у якому зазначалося, що 19.05.2025 року близько 03 год 00 хв. мобілізований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 будучи в статусі військовослужбовця, під час слідування до військової частини НОМЕР_1 , під час зупинки автобусу для ночівлі у с. Великий Житин, Рівненської області на АЗС WOG, втік в невідомому напрямку. Проведені пошукові дії не дали результату.

Мотиви та норми права застосовані судом

Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон №2232-XII).

Відповідно до частини першої третьої статті 1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Нормативно-правовим актом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі Закон №3543-XII).

За приписами пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Відповідно до частини сьомої статті 23 Закону №3543-XII, перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

За приписами частини восьмої статті 23 Закону №3543-XII, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Відповідно до пункту 2 Порядку №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

За правилами пункту 56 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Відповідно до пункту 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9і14частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Зазначене вище свідчить про те, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23Закону №3543-XII; право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом; реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця; процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ініціюється військовозобов'язаним, і лише в її рамках у комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки існує обов'язок перевірити підстави щодо надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Тобто, на момент призову на військову службу під час мобілізації в особи повинен бути наявний відповідний документ, оформлений в установленому законом порядку рішення про відстрочу від мобілізації, прийняте уповноваженим органом.

У спірному випадку, на момент призову позивача на військову службу 19.05.2025 (дата винесення оскаржуваного Наказу №630), в останнього не було належним чином оформленого права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації рішення про відстрочку не існувало.

Так, позивач зазначає, що 07.05.2025 він звертався до відповідача 1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та надавав всі необхідні документи які підтверджують дане право, однак в той же день було здійснено мобілізацію позивача, а 19.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 видано наказ № 603, на підставі якого позивача було знято з обліку військовозобов'язаних та направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Суд відхиляє такі доводи позивача та зазначає таке.

До позовної заяви позивач додав копію заяви від 07.05.2025, адресованої на ім'я Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 про надання та оформлення відстрочки від призову на військову службу (а.с. 20, на звороті).

Відповідно до пункту 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі: подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації); надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування; отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки.

Отже, військовозобов'язаний має право на подання до комісії заяви про оформлення та надання відстрочки від призову на військову службу за наявності відповідних підстав, яка розглядається комісією протягом відповідного строку саме з дати надходження.

Однак, суд констатує, що позивачем до матеріалів справи не було надано доказів вручення заяви від 07.05.2025, на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 про надання та оформлення відстрочки від призову на військову службу та доказів реєстрації такої.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених на них завдань (серед іншого):

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487).

Згідно з пунктом 3 Порядку №1487 для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В силу положень пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини п'ятої, частини восьмої статті 5 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 16.03.2017 №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII) органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VIII).

При цьому, статтею 14 Закону №1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач до 19.05.2025 (дата винесення оскаржуваного Наказу №603) повідомляв ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо наявного у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII. Позивач не надав доказів того, що станом на 19.05.2025 заява про оформлення та надання відстрочки від призову на військову службу перебувала на розгляді комісії.

Отже, станом на 19.05.2025 відповідач 1 не володів не та міг володіти інформацією щодо наявності у позивача права відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII.

Тобто, по прибуттю до ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач станом на 19.05.2025 не мав оформленої, у відповідності до вищенаведених норм законодавства, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

За встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що відповідач 1 діяв у повній відповідності до вищенаведених норм чинного законодавства.

Відтак, правові підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_6 , щодо, проведення медичного огляду ВЛК та призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 скасування наказу від 19.05.2025 №603, відсутні.

Відповідно до пункту 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють: військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

Згідно з пунктом 82 Порядку №560 наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:

керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);

командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).

А згідно з пунктом 83 Порядку №560 командир військової частини (Голова СБУ, його заступник чи керівник підрозділу, органу, закладу, установи СБУ) в строк не більше семи днів надсилає на адресу районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку військовозобов'язаного або резервіста витяг із наказу про його призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).

На підставі витягу із наказу командира військової частини (Голови СБУ, його заступника чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ) районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки знімає військовозобов'язаного або резервіста з військового обліку у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з витягом із наказу Начальничка ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час загальної мобілізації та інші заходи» від 19.05.2025 року №603, яким старший солдат ОСОБА_1 , 1969 р.н. НОМЕР_3 , був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 з 19.05.2025 року.

Наказу командира військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , матеріали справи не містять та позивачем не надано.

Крім того , позивач заявляючи вимоги щодо не законності дій та наказів відповідача не просить визнати дії відповідача щодо неналежного розгляду, не розгляду або рішення про відмову у наданні відстрочки від призову, що є передумовою для визнання наказів про мобілізацію та зарахування до військової частини незаконними.

Отже, відповідачем 1 правомірно винесений оскаржуваний Наказ №603, яким позивача призвано на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_1 .

З урахуванням висновку суду про правомірність оскаржуваного Наказу №603 про призов позивача на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_1 , відсутні підстави для задоволення позовних вимог визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо призначення ОСОБА_1 на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини та скасування наказу Військової частини НОМЕР_1 в частині призначення ОСОБА_1 на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.

СуддяЗ.Б.Плеханова