Рішення від 13.10.2025 по справі 640/33286/20

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року Справа№640/33286/20

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест" Відкритого акціонерного товариства, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Хорошівському районі Житомирської області, Міністерство фінансів України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест" Відкритого акціонерного товариства, в якому просить стягнути заборгованість за бюджетними позичками у розмірі 3 432,41 гривень.

Позивач просить суд стягнути з Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомирінвест" Відкритого акціонерного товариства прострочену заборгованість згідно договору у розмірі 3 432, 41 грн., а саме: основного боргу за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 №1003, станом на 01.09.2020 у сумі 2 508, 00 грн. та пені за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 №1003 станом на 01.09.2020 у сумі 924, 41 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач має прострочену заборгованість по бюджетним позичкам у розмірі 3 432, 41 грн. Норми Бюджетного та Податкового кодексів наділяють органи ДПС повноваженнями бути органом стягнення щодо заборгованості суб'єктів господарювання по поворотній фінансовій допомозі. У добровільному порядку відповідач суми заборгованості не сплачує, що обумовило звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.03.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.05.2025 адміністративна справа № 640/33286/20 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/33286/20 передано для розгляду судді Череповському Є.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду (с. Череповський Є.В.) від 12 травня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/33286/20 за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест" Відкритого акціонерного товариства про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Розгляд справи проводити спочатку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розпорядженням керівника апарату суду від 08.08.2025 року №462 зобов'язано відповідно до до підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі повідомлення Вищої Ради Правосуддя від 16 липня 2025 року № 14961/0/9-25 щодо тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя, здійснити повторний автоматизований розподіл справи № 640/33286/20.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.08.2025 року справу №640/33286/20 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Галатіної О.О.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач правом на надання до суду відзиву на позов не скористався.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Відповідач, Дочірнє підприємство "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест" Відкритого акціонерного товариства (код ЄДРПОУ 30737116) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві як платник податків та обов'язкових платежів до бюджету.

Судом встановлено, що управління Державної казначейської служби України у Хорошівському районі Житомирської області відповідно до ст. 17 Бюджетного кодексу України, пунктів 10, 15 «Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії бюджетними позичками фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості» затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2011 №174 надіслало на адресу Головного управління ДПС у м. Києві подання від 01.09.2020 № 1973, оформлене на прострочену заборгованість ДП «АГ «Суховоля» фірми «Житомирінвест» ВАТ, а саме:

- подання №1973 від 01.09.2020 щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Мінінстрів України від 11.09.1997 №1003), станом на 01.09.2020 року у сумі 2508, 00 грн. (дві тис. п'ятсот вісім грн. 00 коп.);

- за подання №1973 від 01.09.2020 щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Мінінстрів України від 11.09.1997 №1003), станом на 01.09.2020 року у сумі 924, 41 грн. (дев'ятсот двадцять чотири грн. 00 коп.).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) не поширюється.

До функцій контролюючого органу відповідно до підпункту 19-1.1.38 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) віднесено забезпечення стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) в порядку, визначеному цим Кодексом або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України закріплено право контролюючого органу звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджений Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками /фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).

Пунктом 1 Порядку №174 визначено, що він регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993-1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993-1998 роках.

Відповідно до пунктів 6, 9, 10 зазначеного Порядку №174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані. Кошти, що надходять до бюджету в рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, зараховуються органами Державної казначейської служби на рахунки, відкриті згідно з бюджетною класифікацією. Державна казначейська служба на підставі зазначеної в пунктах 4 і 8 цього Порядку інформації, що подана Мінфіном, відображає зміни заборгованості за кредитами в обліку виконання державного бюджету та протягом тижня після надходження інформації, зазначеної в пункті 8 цього Порядку, інформує територіальні органи Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені, а також про розмір простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою. З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Пунктом 15 Порядку №174 передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Наявність заявленої до стягнення заборгованості підтверджена матеріалами справи, відповідачем не спростована наявність простроченої заборгованості. Доказів протилежного суду не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок про те, що позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві до Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест" Відкритого акціонерного товариства, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Хорошівському районі Житомирської області, Міністерство фінансів України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомирінвест" Відкритого акціонерного товариства прострочену заборгованість згідно договору у розмірі 3 432, 41 грн., а саме:

- основного боргу за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Мінінстрів України від 11.09.1997 №1003, станом на 01.09.2020 року у сумі 2 508, 00 грн. (дві тис. п'ятсот вісім грн. 00 коп.) на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України NUA218999980313300404000606110, отримувач: УК у Хорошів. р-н/Хорошів. р-н/00263100; код за ЄДРПОУ 37720643; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код бюджетної класифікації 00263100 (повернення позичок за постановою КМУ від 11.09.97 №1003);

- пені за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Мінінстрів України від 11.09.1997 №1003), станом на 01.09.2020 року у сумі 924, 41 грн. (дев'ятсот двадцять чотири грн. 00 коп.) на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України NUA158999980313040115000006110, отримувач: УК у Хорошів. р-н/Хорошів. р-н/24060300; код за ЄДРПОУ 37720643; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код бюджетної класифікації 24060300 (інші надходження).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.О. Галатіна