Справа №463/10419/23
Провадження №1-кс/463/9069/25
про продовження строку відсторонення від посади
08 жовтня 2025 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання прокурора Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 , про продовження строку відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, учасника бойових дій, маючого на утриманні дитину 2009 року народження,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, -
встановив:
прокурор звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ), в межах строку досудового розслідування, до 10.12.2025 включно.
Клопотання обґрунтовує тим, що слідчими другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, (далі - ДБР) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62023140120000444 від 01.08.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, а також ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27, ч.5 ст.426-1 КК України та за фактом кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.425, ч.5 ст.191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.05.2015 № 251 полковника ОСОБА_4 призначено на посаду начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ), яку останній обіймає по даний час.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.06.2021 №110 молодшого лейтенанта ОСОБА_6 призначено на посаду начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 , яку останній обіймає по даний час.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2018 №187 капітана ОСОБА_8 призначено на посаду начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 , яку він обіймав до 20.05.2024.
У період з 25.12.2022 по 31.12.2022 ОСОБА_8 виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу №07-К від 17.11.2022 ОСОБА_9 приступив до виконання обов'язків директора ТОВ «Пріоріті ДМ».
З 2006 року ОСОБА_10 працює на посаді головного бухгалтера ТзОВ «Нігма-С».
Відповідно до Рішення Закарпатської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №23 від 06.02.2024 ОСОБА_7 надано право здійснювати індивідуальну адвокатську діяльність та 08.02.2024 видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №21/3272 від 08.02.2024.
ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16, 58, 59, 66, 67, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, додержуватися військової дисципліни, берегти державне майно, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, підтримувати на високому рівні особисту бойову готовність, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), бути готовим до виконання завдань за призначенням, постійно вдосконалювати свої знання за фахом, уміння та навички, бути хоробрим та ініціативним, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців, вчасно та сумлінно виконувати накази командирів (начальників).
Командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів, за всебічне забезпечення військової частини.
Командир (начальник) відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів.
Командир (начальник) зобов'язаний організовувати та безпосередньо керувати бойовою підготовкою, здійснювати контроль за її ходом, ефективно використовувати матеріальну базу, спрямовувати кошти та матеріальні засоби на вдосконалення цієї бази.
Командир в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність, успішне виконання полком бойових завдань, за збереження пального та інших матеріальних засобів, за стан фінансового господарства, за всебічне забезпечення військової частини, а також зобов'язаний керувати фінансовою діяльністю полку, розпоряджатися згідно із законодавством коштами, забезпечувати ощадливе витрачання коштів у суворій відповідності із затвердженим кошторисом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 № 300 (далі за текстом - Положення від 16.07.1997 № 300) військове (корабельне) господарство - це сукупність сил і засобів, які входять до складу військових частин (кораблів) і з'єднань, а також передані їм у постійне чи тимчасове користування різні об'єкти матеріально-технічної бази, матеріальні засоби, призначені для забезпечення бойової підготовки і виховної роботи, військового побуту, правильної експлуатації, ремонту, зберігання озброєння, військової техніки і майна. Сукупність сил і засобів це всі види озброєння, бойової та іншої техніки, ракети, боєприпаси, ракетне паливо, пальне, мастильні матеріали та спеціальні речовини, продовольство, речове, інженерне, хімічне майно та інші матеріальні засоби, які використовуються для забезпечення потреб Збройних Сил України на мирний та воєнний час.
Згідно вимог п. 3.1.1 Положення від 16.07.1997 № 300 посадові особи військової частини і з'єднання, що здійснюють організацію та ведення військового (корабельного) господарства, відповідають за це господарство та виконують свої обов'язки згідно з вимогами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та цього Положення.
Пунктами 3.1.9, 3.1.12 Положення від 16.07.1997 № 300 передбачено, що посадові особи військової частини (з'єднання), які відають військовим (корабельним) господарством, повинні: знати вимоги чинного законодавства України, наказів, положень, настанов, інструкцій та інших керівних документів щодо організації та ведення військового (корабельного) господарства та неухильно керуватись ними у своїй діяльності; організовувати та контролювати ведення обліку, правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів матеріальних засобів усіх видів; здійснювати постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням (використанням) матеріальних засобів і коштів, вживати необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами (використанням), втратами, нестачами, псуванням і розкраданням; не посилатися на незнання діючих законів, наказів, положень, настанов, керівництв та інструкцій, що визначають норми, порядок забезпечення військ, а також порядок обліку, зберігання та використання матеріальних засобів.
Командир військової частини (з'єднання) організовує військове (корабельне) господарство та керує ним. Керівництво він здійснює особисто, через штаб, своїх заступників, начальників родів військ та служб.(пункт 2.3).
Організація (відповідно до пункту 2.4.) та ведення військового (корабельного) господарства (господарська діяльність) включає: - планування та організацію роботи служб, підрозділів та об'єктів господарського, технічного і медичного призначення, також безперервне управління та здійснення контролю за цією роботою; - витребування, одержання, підвезення, зберігання, видачу та витрату матеріальних засобів і коштів; - своєчасне та повне доведення належних видів постачання, - задоволення матеріально-побутових, культурних потреб та збереження здоров'я особового складу; - забезпечення правильної та безпечної експлуатації, зберігання і ремонту озброєння, бойової та іншої техніки і майна; - утримання у належному стані, удосконалення і розвиток об'єктів навчально-матеріальної бази бойової підготовки, спеціальних споруд; - ведення діловодства, обліку і звітності за всіма видами матеріальних засобів та інші питання забезпечення різноманітної діяльності військових частин (з'єднань).
В пункті 3 визначено Права й обов'язки посадових осіб військової частини (корабля) та з'єднання, пов'язаних із веденням військового (корабельного) господарства, зокрема, посадові особи військової частини і з'єднання, що здійснюють організацію та ведення військового (корабельного) господарства, відповідають за це господарство та виконують свої обов'язки згідно з вимогами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (548-14) та цього Положення.
Командир військової частини (з'єднання) несе особисту відповідальність за організацію матеріального, медичного, ветеринарного, технічного, аеродромно-технічного, торговельно-побутового, квартирно-експлуатаційного та фінансового забезпечення; за забезпечення астини (з'єднання) матеріальними засобами і коштами та організацію їх перевезення, законність та доцільність їх витрачання; за підтримання у справному стані та правильне використання озброєння, бойової та іншої техніки, боєприпасів, пального, спеціальних споруд та інших матеріальних засобів; об'єктів навчально-матеріальної бази, казармено-житлового фонду, а також за організацію протипожежної охорони та безпечну експлуатацію об'єктів держтехнагляду частини (з'єднання) і створення на кожному робочому місці умов праці відповідно до вимог нормативних актів.
Командир військової частини, яка має права юридичної особи, у межах своїх повноважень та виділених коштів має право укладати господарські угоди або договори та несе повну відповідальність за обґрунтоване і правомірне витрачання (використання) коштів на пов'язану з цими угодами діяльність. Він забезпечує обов'язкове попереднє письмове погодження проектів майбутніх господарських угод (договорів) з начальником фінансової служби та юрисконсультом військової частини (з'єднання). За відсутності згаданих спеціалістів у військовій частині (з'єднанні) проекти угод (договорів) погоджуються з відповідним спеціалістом вищого військового органу.
Частиною 9 статті 3 Закону «Про публічні закупівлі» визначено, що Особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення воєнного чи надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Відповідно до Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275, ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Під час здійснення закупівель державні замовники повинні відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» дотримуватися таких принципів здійснення оборонних закупівель: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів, забезпечення потреб безпеки і оборони; ефективність використання коштів, результативність.
Державні замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг.
Державні замовники зді йснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку до цих особливостей), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель/спрощених закупівель, визначених Законами України “Про оборонні закупівлі» та “Про публічні закупівлі».
Пунктом 1 Особливостей 1275 визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Пунктом 6 Особливостей встановлено, що для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг.
Пунктом 8 Особливостей 1275 передбачено, що державні замовники здійснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку до цих особливостей), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель/спрощених закупівель, визначених Законами України «Про оборонні закупівлі» та «Про публічні закупівлі». Державні контракти (договори) укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану».
Відповідно до вказаної постанови КМУ «Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», державні контракти (договори) укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану».
Пунктом 1 Постанови КМУ від 20 березня 2022 р. № 335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (далі - Постанова 335) із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1152 від 04.10.2022, № 1275 від 11.11.2022, визначено:
Відповідно до статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», пункту 3 частини першої статті 4, частини шостої статті 12 Закону України «Про оборонні закупівлі», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України постановляє, що на період воєнного стану ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору). При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг.
Відмова від відшкодування витрат виконавця у складі ціни товарів (робіт, послуг), обґрунтованих технічною, технологічною документацією та обліковою політикою виконавця, не допускається.
Відповідальність за неправильність розрахунку, необґрунтованість витрат за статтями калькуляції витрат несе виконавець державного контракту (договору).
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 27.10.2021 №1160 АД «Про призначення посадових осіб в/ч НОМЕР_1 для проведення закупівлі військового майна» та затвердженого Положення про уповноважену особу із закупівель призначено уповноважених осіб із процедур закупівлі, зокрема, ОСОБА_11 та ОСОБА_6 (на час відсутності ОСОБА_11 ), ОСОБА_12 , ОСОБА_13 (на час відсутності ОСОБА_12 ), ОСОБА_14 , ОСОБА_15 (на час відсутності ОСОБА_14 ), та затверджено положення про уповноважену особу.
В Положенні про уповноважену особу із закупівель визначено, що Уповноважена особа під час організації та проведенні процедур закупівель повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель в інтересах військової частини. До основних функцій уповноваженої особи належить планування, проведення ринкових консультацій з метою аналізу ринку, здійснення вибору процедури закупівлі, проведення процедур закупівлі, забезпечення укладання рамкових угод, забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний вибір переможців, зобов'язана дотримуватися законодавства у сфері публічних закупівель, організовувати та проводити процедури закупівель. Уповноважена особа несе персональну відповідальність за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законодавства.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 30.11.2022 №1227-АД «Про організацію виконання вимог Постанови КМУ від 11.11.2022 року №1275 та визначення переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб у військовій частині НОМЕР_1 » затверджено Перелік та обсяги закупівель товарів, робіт та послуг в/ч НОМЕР_1 .
Також, цим наказом визначено, що рішення уповноваженої особи має оформлятися протоколом із зазначенням п.8 Особливостей, при укладанні угод такі закупівлі до річного плану закупівель не вносити, звіт про договори про закупівлю оприлюднити в електронній системі закупівель не пізніше ніж через 90 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Крім того, начальникам відділів та служб, відповідальним особам за укладання угод, договорів визначено, що проєкти договорів слід готувати з урахуванням положень постанови КМУ від 20.03.2022 №335. Укладання договорів проводити відповідно до затвердженого переліку закупівель товарів, робіт і послуг. Не пізніше наступного дня після підписання договору надати до фінансово - економічної служби звіт про проведення моніторингу цін та обґрунтування закупівлі для реєстрації в органах ДКС України.
Помічнику командира військової частини з фінансово- економічної роботи - начальнику служби слід забезпечити перевірку наявності протокольного рішення уповноваженої особи про закупівлю та цінових пропозицій під час надання документів на оплату відповідальними особами за укладання договорів.
Відповідно до Переліку та обсяги закупівель товарів, робіт та послуг без підпису (Додаток 1 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.11.2022 №1227-АД), та Перелік та обсяги закупівель товарів, робіт та послуг (Додаток 1 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.01.2023 №68-АД) закупівля генераторів на суму 31 409 900 в Переліках не передбачені.
Крім того, в наказі командира в/ч НОМЕР_1 від 30.12.2021 № 1442 - АД «Про організацію бухгалтерського обліку на 2022 рік у військовій частині НОМЕР_1 », серед іншого, визначено, що відповідальними за підготовку укладення та оформлення проектів договорів, додатків до них, придбання товарно матеріальних цінностей призначаються командири підрозділів частини та відповідні начальники служб, у веденні яких є предмет договору. В наказі визначено, що до подання на затвердження командиру частини проекти договорів цими посадовими особами обов'язково погоджуються з помічником командира військової частини з фінансово-економічної роботи - начальником служби та помічником командира військової частини з правової роботи - начальником служби. Реєстрація укладених договорів здійснюється в книзі обліку договорів фінансово-економічної служби частини. Контроль за виконанням умов договору та розрахунків за ними покладається на командирів підрозділів та начальників служб частини, у веденні яких буде предмет договору. Помічник командира військової частини з фінансово-економічної роботи - начальник служби відносно роботи з договорами несе відповідальність в межах бюджетного законодавства.
Відповідно до пункту 3.4 право підпису документів з повною відповідальністю надано: - Бухгалтерських та фінансових документів - командиру військової частини та помічнику командира військової частини з фінансово-економічної роботи - начальнику служби. У разі їх тимчасової відсутності - посадовим особам військової частини, що тимчасово виконують їх обов'язки; - первинних документів по руху товарно-матеріальних цінностей - командиру військової частини та помічнику командира військової частини з фінансово-економічної роботи - начальнику служби. В разі їх тимчасової відсутності- посадовим особам військової частини, що тимчасово виконують їх обов'язки.
Такими посадовими особами в період підготовки та укладення договорів були: - щодо договорів від 24.11.2022 №23/11-1, від 16.12.2022 №12/12-1, укладених з ТОВ «Пріоріті ДМ» - начальник електротехнічної служби ОСОБА_16 ; - щодо договору від 26.12.2022 №26/12-2, укладеного з ТОВ «Пріоріті ДМ» - ТВО начальника електротехнічної служби ОСОБА_17 (начальник ЕТС ОСОБА_16 перебував у відрядженні з 25.12.2022 по 31.12.2022 відповідно до наказу від 31.12.2022 №354, розпорядження від 25.12.2022 №19420); - щодо договору від №27/12-3 від 26.12.2022, укладеного з ТзОВ «Нігма-С» - ТВО начальника електротехнічної служби ОСОБА_17 (начальник ЕТС ОСОБА_16 перебував у відрядженні з 25.12.2022 по 31.12.2022 відповідно до наказу від 31.12.2022 №354, розпорядження від 25.12.2022 №19420).
Відповідно до положення про Міжнародний центр миротворчості та безпеки, затверджений наказом начальника Національної академії сухотних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного від 27.05.2016 «Про затвердження Положення про Міжнародний центр миро творчості та безпеки» начальник МЦМБ відповідає за стан і збереження матеріальних засобів МЦМБ і законність їх використання, організацію бухгалтерського обліку МЦМБ, розподіл коштів у межах затверджених асигнувань за відповідними фінасносивми програмами та організацію ведення фінансового господарства, викиростання і облік матеріально-технічних засобів, а також зобов'язаний здійснювати господарську діяльність відповідно до вимог державних нормативно-правових актів та керівних документів Міністерства оборони України, брати участь в організації процедур закупівель товарів, робіт і послуг відповідно до вимог державних нормативно-правових актів України та керівних документів Міністерства оборони України, брати участь у проведенні тендерів з визначенням фірм - підрядників.
Відповідно до п. 14 «Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоріті ДМ»» затвердженого рішенням Єдиного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоріті ДМ» №2/09 від 02.09.2022 встановлено, що виконавчим органом Товариства є директор, який керує оперативною діяльністю Товариства, включаючи вирішення питань, пов'язаних з укладеням правочинів (договорів, контрактів, угод, тощо), у відповідності до чинного законодавства та цього статуту розпоряджатися майном Товариства, укладати будь-які угоди та інші юридичні акти без довіденості, розпоряджатися банкіськими та іншими рахунками з правом першого підпису на розрахункових та інших документах, діє від імені Товариства, представляє його в установах, на підприємствах і в організаціях.
Відповідно до статті 18 КК України, пункту 1 примітки до статті 364 КК України, командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , є службовою особою, яка постійно обіймає в державній установі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Відповідно до п. 1 Примітки до ст. 425 КК України командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , є військовою службовою осбою, яка обіймає постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Відповідно до п. 1 Примітки до ст. 425 КК України начальник електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , який у період з 25.12.2022 по 31.12.2022, виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 , були військовими службовими особами, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Так, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду командира військової частини НОМЕР_1 , проходячи тривалий час військову службу на вищевказаній посаді, будучи відповідальними за організацію господарської діяльності, зокрема, закупівлю товарів, ефективне витрачання коштів, укладання договорів про закупівлю товарів, а також будучи обізнаним в управлінні фінансовою діяльністю та розпоряджатися бюджетними коштами, які перебувають в його віданні, переслідуючи корисливий мотив в інтересах третіх осіб, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, перевищуючи свої службові повноваження, в умовах воєнного стану, у точно не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше листопада 2022 року, познайомився при невстановлених на даний час слідством обставинах із гр. ОСОБА_7 , яку разом із начальником інженерної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_8 та начальником електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 залучив як пособників до своєї злочинної діяльності, спрямованої на перевищення своїх службових повноважень, що призвело до заподіяння тяжких наслідків у вигляді заволодіння третіми особами коштами держави в особі Міністерства оборони України.
У свою чергу ОСОБА_7 з метою виконання своєї ролі як пособника, залучила ОСОБА_9 , як директора ТОВ «Пріоріті ДМ» та ОСОБА_10 , як представника ТзОВ «Нігма-С», які не були обізнані з метою, деталями та планом вчинення злочину і лише погодились за грошову винагороду від ОСОБА_7 підписати договора та інші бухгалтерські документи, як посадові особи вказаних підприємств.
Реалізуючи свій злочинний умисел, командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , всупереч вищевикладеним вимогам законодавства, діючи з прямим умислом, спрямованим на перевищення наданих йому повноважень, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, розуміючи, що самостійно та без залучення інших осіб реалізувати злочинний умисел буде неможливо, маючи владні повноваження шляхом впливу, у точно не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, у період жовтня-грудня 2022 року, повідомив про свої злочинні наміри та запропонував брати участь у здійсненні протиправної діяльності ОСОБА_6 та ОСОБА_18 , які являються його підлеглими, на що останні погодилися.
В подальшому ОСОБА_4 організував підготовку договорів купівлі-продажу генераторів, а також інших документів, які стали підставою для укладання таких договорів купівлі - продажу на закупівлю генераторів, підписав їх та забезпечив здійснення подальшого перерахування бюджетних коштів на банківські рахунки підприємств-постачальників послуг.
Згідно розподілу ролей, у свою чергу ОСОБА_7 , будучи обізнаною в управлінській діяльності підприємствами, займалась підготовкою документів та проектів договорів купівлі-продажу, іншої документації, яка є підставою для укладання договорів купівлі продажу, забезпечувала підготовку довідок щодо цінових пропозицій на генератори, проектів договорів купівлі продажу між ТзОВ «Пріоріті ДМ», ТзОВ «Нігма-С» та військовою частиною НОМЕР_1 , забезпечувала підписання вказаних договорів ОСОБА_9 , як директором ТОВ «Пріоріті ДМ» та ОСОБА_10 , як представником ТзОВ «Нігма-С».
У свою чергу начальник електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 , проходячи військову службу на вищевказаній посаді, будучи уповноваженою особою військової частини із процедури закупівель, за вказівкою ОСОБА_4 як пособник, підтримував тісний зв'язок із ОСОБА_7 , зокрема отримував через відділення логістипчної компанії «Нова Пошта» від останньої значно вищі від ринкових цінові пропозиції від суб'єктів підприємницької діяльності щодо генераторів, в тому числі і від ТзОВ «Пріоріті ДМ» та ТзОВ «Нігма-С», які наперед були визначені як потенційні постачальники генераторів для військової частини НОМЕР_1 , після чого особисто виготовляв моніторингові таблиці цінових показників із внесеними у них недостовірними відомостями, отримував проекти підписаних ОСОБА_9 та ОСОБА_10 договорів купівлі-продажу генераторів на закупівлю генераторів між ТзОВ «Пріоріті ДМ», ТзОВ «Нігма-С» та військовою частиною НОМЕР_1 , які у подальшому подавав на підпис ОСОБА_4 .
Начальник інженерної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_8 , який у період з 25.12.2022 по 31.12.2022 у зв'язку з відсутністю ОСОБА_6 , виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 , згідно розподілу ролей, будучи у вказаний період уповноваженою особою військової частини із процедури закупівель, за вказівкою ОСОБА_4 підтримував зв'язок із ОСОБА_6 , отримував через відділення логістичної компанії «Нова Пошта» від ОСОБА_7 значно вищі від ринкових цінові пропозиції від суб'єктів підприємницької діяльності щодо генераторів, в тому числі і від ТзОВ «Пріоріті ДМ» та ТзОВ «Нігма-С», які наперед були визначені потенційними постачальниками генераторів для військової частини НОМЕР_1 , після чого особисто виготовляв моніторингові таблиці цінових показників, отримував проекти договорів купівлі-продажу генераторів на закупівлю генераторів між ТОВ «Пріоріті», ТзОВ «Нігма-С» та військовою частиною НОМЕР_1 , які у подальшому подавав на підпис ОСОБА_4 .
Так, у жовтні 2022 року (точного часу слідством не встановлено), у зв'язку із відключенням світла унаслідок ракетних обстрілів по електричних станціях на території Львівської області, з метою забезпечення життєдіяльності військової частини виникла необхідність у закупівлі генераторів різного типу для військової частини НОМЕР_1 .
У подальшому, командир військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_4 в кінці жовтня 2022 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) надав заступнику начальника тилу військової частии НОМЕР_1 ОСОБА_19 абонентський номер мобільного телефону ОСОБА_7 НОМЕР_2 та повідомив, що у подальшому з нею необхідно спілкуватись з приводу закупівлі генераторів для військової частини НОМЕР_1 .
У свою чергу, заступник начальника тилу військової частии НОМЕР_1 ОСОБА_19 , у зв'язку з тим, що майно даної номенклатури, а саме генератори не входить в компетенцію служби тилу, за вказівкою командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , не будучи обізнаним із його злочинною діяльністю на початку листопада 2022 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) передав номер телефону ОСОБА_7 НОМЕР_2 начальнику електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 , для подальшої комунікації з приводу закупівлі генераторів, а також разом з цим за допомогою додатку «WhatsApp» переслав йому інформацію щодо генераторів та цінових пропозицій, які надсилала йому раніше ОСОБА_7 , про що доповів командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , наголосивши, що генератори не стосуються служби тилу.
Надалі, в один із днів листопада 2022 року (точного часу досудовим слідством не встановлено) ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, забезпечила підписання проектів договорів купівлі-продажу генераторів на закупівлю генераторів між ТзОВ «Пріоріті ДМ», ТзОВ «Нігма-С» та військовою частиною НОМЕР_1 відповідно директором ТзОВ «Пріоріті ДМ» ОСОБА_9 та представником ТзОВ «Нігма-С» ОСОБА_10 , після чого надіслала на абонентський номер телефону одного з учасників злочину ОСОБА_6 НОМЕР_3 за допомогою програми «WhatsApp» документи, а саме: цінові пропозиції від суб'єктів підприємницької діяльності щодо генераторів, в тому числі від ТзОВ «Пріоріті ДМ» та ТзОВ «Нігма-С» та проекти вже підписаних директором ТзОВ «Пріоріті ДМ» ОСОБА_9 та ТзОВ «Нігма-С» ОСОБА_10 договорів купівлі-продажу генераторів на закупівлю генераторів між ТзОВ «Пріоріті ДМ», ТзОВ «Нігма-С» та військовою частиною НОМЕР_1 .
Після цього, ОСОБА_6 , діючи за вказівкою ОСОБА_4 , особисто виготовив моніторингові таблиці цінових показників генераторів та визначив постачальником генераторів до військової частини НОМЕР_1 наперед визначених суб'єктів підприємницької діяльності ТзОВ «Пріоріті ДМ» та ТзОВ «Нігма-С», зокрема 20.11.2022 ОСОБА_6 , виготовив моніторингову таблицю цінових показників з внесеними у нею недостовірними даними, яку передав на затвердження ОСОБА_4 , та за результатами моніторингу обрав, серед інших, наперед визначеного постачальника 2 (двох) дизельних генераторів на загальну суму 2 475 595, 00 грн. ТзОВ «Пріоріті», після чого було укладено договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Пріоріті ДМ» №23/11-1 від 24.11.2022.
У такий же спосіб, ОСОБА_6 04.12.2022 виготовив моніторингову таблицю цінових показників з внесеними у нею недостовірними даними яку передав на затвердження ОСОБА_4 , та за результатами моніторингу обрав, серед інших, наперед визначеного постачальника 4 (чотирьох) дизельних та 5 (п'яти) бензинових генераторів на загальну суму 5 373 305,00 грн. ТзОВ «Пріоріті ДМ», після чого було укладенго договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Пріоріті ДМ» №12/12-1 від 16.12.2022.
Також, у вищевказаний спосіб ОСОБА_8 , який у період з 25.12.2022 по 31.12.2022 у зв'язку з відсутністю ОСОБА_6 , виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 , 21.12.2022 виготовив моніторингову таблицю цінових показників з внесеними у нею недостовірними даними, яку передав на затвердження ОСОБА_4 та за результатами проведення моніторингу обрав, серед інших, наперед визначеного постачальника 4 (дизельних) дизельних та 3 (трьох) бензинових генераторів на загальну суму 6 000 000, 00 грн. ТзОВ «Пріоріті ДМ», після чого було укладено договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Пріоріті ДМ» №26/12-2 від 26.12.2022.
Він же, ОСОБА_8 , який у період з 25.12.2022 по 31.12.2022 у зв'язку з відсутністю ОСОБА_6 , виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 , у в невстановлений час та місці виготовив моніторингову таблицю цінових показників з внесеними у нею недостовірними даними, яку передав на затвердження ОСОБА_4 , та за результатами проведення моніторингу обрав, серед інших, наперед визначеного постачальника 5 (дизельних) дизельних та 128 (сто двадцять вісім) бензинових генераторів на загальну суму 17 561 000,00 грн. ТзОВ «Нігма-С», на підставі чого у подальшому було укладено договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Нігма-С» №27/12-3 від 27.12.2022.
У свою чергу наприкінці листопада 2022 року (точної дати досудовим слідством не встановлено) ОСОБА_7 , сприяючи вчиненню кримінального правопорушення в умовах воєнного стану як пособник, реалізовуючи злочинний намір спрямований на сприяння командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 у перевищені своїх службових повноважень, тобто вчининяти дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, з цією ж метою надіслала ОСОБА_6 на відділення логістичної компанії «Нова Пошта» №2 (м. Яворів Львівської області) вже підписаний директором ТзОВ «Пріоріті» ОСОБА_9 договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Пріоріті ДМ» №23/11-1 від 24.11.2022 на загальну суму 2 475 595,00 грн., що значно перевищувало середню ринкову вартість вказаних у договорі генераторів станом на 24.11.2022, який ОСОБА_6 отримав та передав на підпис командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , діючи як керівник, з використанням службового становища, перевищуючи свої службові повноваження, тобто вчининяючи дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, достовірно знаючи про суттєве завищення цін на вказані в договорі купівлі-продажу №23/11-1 від 24.11.2022 генератори, а також будучи обізнаним, що моніторинг цін на генератори фактично не проводився, закупівля генераторів не передбачена у Переліках та обсягах закупівель товарів, робіт і послуг військової частини НОМЕР_1 , калькуляція витрат придбання генераторів ТзОВ «Пріоріті ДМ» не виготовлялась і не була подана у вказану військову частину, в порушення вимог вказаного вище чинного законодавства, як командир військової військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи на території вказаної військової частини у АДРЕСА_2 , 24.11.22 особисто підписав (уклав) вказаний договір з ТзОВ «Пріоріті ДМ» в особі директора ОСОБА_9 про закупівлю товарів за державні кошти, а саме 3 (трьох) дизельних генераторів на загальну суму 2 475 595,00 грн., що значно перевищувало середню ринкову вартість та 01.12.2022 забезпечив перерахування на розрахунковий рахунок ТзОВ «Пріоріті ДМ» грошові кошти у розмірі 2 475 595,00 грн. за поставку вказаних генераторів, чим заподіяв військовій частині матеріальної шкоди (збитків) на суму 615 313 грн. військовій частині НОМЕР_1 .
Продовжуючи злочинну діяльність, сприяючи вчиненню кримінального правопорушення в умовах воєнного стану як пособник, наприкінці листопада 2022 року (точної дати досудовим слідством не встановлено) ОСОБА_7 ,, перебуваючи у невстановленому на даний час органами досудового розслідування місці, реалізовуючи злочинний намір, спрямований на сприяння командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 у перевищені своїх службових повноважень, тобто вчининяти дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, надіслала ОСОБА_6 на відділення логістичної компанії «Нова Пошта» №2 (м. Яворів Львівської області) вже підписаний директором ТзОВ «Пріоріті ДМ» ОСОБА_9 договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Пріоріті ДМ» №12/12-1 від 16.12.2022 на загальну суму 5 373 305,00 грн., що значно перевищувало середню ринкову вартість вказаних у договорі генераторів станом на 16.12.2022, який ОСОБА_6 отримав та передав на підпис командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи як керівник, з використанням службового становища, перевищуючи свої службові повноваження, тобто вчининяючи дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, достовірно знаючи про суттєве завищення цін на вказані в договорі купівлі-продажу №12/12-1 від 16.12.2022 генератори, а також будучи обізнаним, що моніторинг цін на генератори фактично не проводився, закупівля генераторів не передбачена у Переліках та обсягах закупівель товарів, робіт і послуг військової частини НОМЕР_1 , калькуляція витрат придбання генераторів ТзОВ «Пріоріті ДМ» не виготовлялась і не була подана у вказану військову частину, в порушення вимог вказаного вище чинного законодавства, як командир військової військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи на території вказаної військової частини у АДРЕСА_2 , особисто підписав (уклав) вказаний договір з ТзОВ «Пріоріті ДМ» в особі директора ОСОБА_9 про закупівлю товарів за державні кошти, а саме 5 (п'ять) бензинових та 4 (чотири) дизельних генератори на загальну суму 5 373 305,00 грн. грн., що значно перевищувало середню ринкову вартість та 22.12.2022 забезпечив прерахування на розрахунковий рахунок ТзОВ «Пріоріті ДМ» грошових коштів у розмірі 5 373 305,00 грн. за поставку вказаних генераторів, чим заподіяв військовій частині матеріальної шкоди (збитків) на суму 3 495 006,00 грн.
У подальшому, ОСОБА_7 , сприяючи вчиненню кримінального правопорушення в умовах воєнного стану як пособник, наприкінці листопада 2022 року (точної дати досудовим слідством не встановлено), перебуваючи у невстановленому органом досудового розслудвання місці, надіслала ОСОБА_8 , який у період з 25.12.2022 по 31.12.2022 виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 на відділення логістичної компанії «Нова Пошта» №2 (м. Яворів Львівської області) вже підписаний директором ТзОВ «Пріоріті» ОСОБА_9 договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Пріоріті ДМ» №26/12-2 від 26.12.2022 на загальну суму 6 000 000,00 грн., що значно перевищувало середню ринкову вартість вказаних у договорі генераторів станом на 26.12.2022, який останній отримав та передав на підпис командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи як керівник, з використанням службового становища, перевищуючи свої службові повноваження, тобто вчининяючи дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, достовірно знаючи про суттєве завищення ціни на вказані в договорі купівлі-продажу №26/12-2 від 26.12.2022 генератори, а також будучи обізнаним, що моніторинг цін на генератори фактично не проводився, закупівля генераторів не передбачена у Переліках та обсягах закупівель товарів, робіт і послуг військової частини НОМЕР_1 , калькуляція витрат придбання генераторів ТзОВ «Пріоріті ДМ» не виготовлялась і не була подана у вказану військову частину, в порушення вимог вказаного вище чинного законодавства, як командир військової військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи на території вказаної військової частини у АДРЕСА_2 , особисто підписав (уклав) вказанрий договір з ТзОВ «Пріоріті ДМ» в особі директора ОСОБА_9 про закупівлю товарів за державні кошти, а саме 3 (три) бензинових та 4 (чотири) дизельних генератори на загальну суму 6000000,00 грн., що значно перевищує середню ринкову вартість та 29.12.2022 прерахував на розрахунковий рахунок ТзОВ «Пріоріті ДМ» грошові кошти у розмірі 6000000,00 грн. за поставку вказаних генераторів, чим заподіяв військовій частині матеріальної шкоди (збитків) на суму 3 963 115,33 грн.
У подальшому, ОСОБА_7 , сприяючи вчиненню кримінального правопорушення в умовах воєнного стану як пособник, наприкінці листопада 2022 року (точної дати досудовим слідством не встановлено), перебуваючи у невстановленому органом досудового розслідування місці, надіслала ОСОБА_8 , який у період з 25.12.2022 по 31.12.2022 виконував обов'язки начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 на відділення логістичної компанії «Нова Пошта» №2 (м. Яворів Львівської області) вже підписаний директором ТзОВ «Нігма-С» ОСОБА_10 договір купівлі-продажу генераторів між військовою частиною НОМЕР_1 та ТзОВ «Нігма-С» №27/12-3 від 26.12.2022 на загальну суму 17 561 000,00 грн., що значно перевищувало середню ринкову вартість вказаних у договорі генераторів станом на 27.12.2022, який останній отримав та передав на підпис командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи як керівник, з використанням службового становища, перевищуючи свої службові повноваження, тобто вчининяючи дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, достовірно знаючи про суттєве завищення ціни на вказані в договорі купівлі-продажу №27/12-3 від 26.12.2022 генератори, а також будучи обізнаним, що моніторинг цін на генератори фактично не проводився, закупівля генераторів не передбачена у Переліках та обсягах закупівель товарів, робіт і послуг військової частини НОМЕР_1 , калькуляція витрат придбання генераторів ТзОВ «Нігма-С» не виготовлялась і не була подана у вказану військову частину, в порушення вимог вказаного вище чинного законодавства, як командир військової військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи на території вказаної військової частини у АДРЕСА_2 , особисто підписав (уклав) вказаний договір з ТзОВ «Нігма-С» в особі директора ОСОБА_10 про закупівлю товарів за державні кошти, а саме 128 (сто двадцять вісім) бензинових та 5 (пять) дизельних генераторів на загальну суму 17 561 000 ,00 грн., що значно перевищує середню ринкову вартість та 30.12.2022 перерахував на розрахунковий рахунок ТзОВ «Нігма-С» грошові кошти у розмірі 17 561 000,00 грн. за поставку вказаних генераторів, чим заподіяв військовій частині матеріальної шкоди (збитків) на суму 10 288 870,50 грн.
Своїми вказаними вище злочинними діями командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 за пособництва начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_8 , начальника електротехнічної служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , вчинив перевищення своїх службових повноважень, тобто вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, в умовах воєнного стану, що заподіяло військовій частині НОМЕР_1 матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму суму 18 363 304, 83 грн., що у 500 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто спричинив тяжкі наслідки, а саме: - 616 313, 00 грн. по договору купівлі - продажу №23/11-1 від 24.11.2022; - 3 494 006, 00 грн. по договору купівлі - продажу №12/12-1 від 16.12.2022; - 3 964 115, 33 грн. по договору купівлі - продажу №26/12-2 від 26.12.2022; - 10 288 870, 50 грн. по договору купівлі - продажу №27/12-3 від 26.12.2022.
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, складено 10.07.2025 та цього ж дня вручено ОСОБА_4 .
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження, а саме: -рапортами про виявлення кримінального правопорушення; - матеріалами виконаного доручення; - протоколом обшуку від 16.11.2023, - висновками за результатами проведення судових товарознавчих експертиз №237-Е від 05.02.2024, №236- Е від 05.02.2024, №234- Е від 05.02.2024, №235 - Е від 05.02.2024; - довідкою (висновком) перевірки спеціаліста Західного офісу Держаудислужби від 26.03.2024, - допитами свідків ОСОБА_4 ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , - висновками судових почеркознавчих експертиз №СЕ-19/114-24/6600-ПЧ від 26.03.2024, №СЕ-19/114-24/6602-ПЧ від 26.03.2024, №СЕ-19/114-24/6601-ПЧ від 26.03.2024, - висновками експерта за результатами судових-економічних експертиз №1807-Е від 29.05.2024 та №2212-Е від 26.07.2024; - протоколами огляду мобільних телефонів «Xiomi Redmi 9C», «Xiomi моделі М2006С3МNG», «Xiomi REDMI 5 Plus», «SAMSUNG» SM-F325F DS, - іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду міста Львова від 11.07.2025 ОСОБА_4 відсторонено від посади начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ).
05.09.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 3 (трьох) місяців, тобто до 10.10.2025.
09.09.2025 ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду міста Львова ОСОБА_4 продовжено відсторонення від посади начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ) до 10.10.2025.
07.10.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 6 (шести) місяців, тобто до 10.01.2026.
Вказані факти свідчать, що перебування ОСОБА_4 на посаді начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ) сприяло останньому у вчиненні кримінальних правопорушень, а його дії дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді, він може продовжити свою протиправну діяльність.
Інкриміноване підозрюваному кримінально-каране діяння вчинене ним, обіймаючи посаду начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ). Відтак, це унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на займаній посаді, підозрюваний зможе продовжити вчиняти протиправну діяльність.
Інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 кримінально-каране діяння стосується його службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків, оскільки, продовжуючи перебувати на вказаній посаді, підозрюваний зможе знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, а також матиме можливість незаконними засобами впливати на свідків у вказаному кримінальному провадженні, використовуючи свої знайомства по службі та поза нею, також може впливати на свідків шляхом залякування або тиску з використанням свого службового становища.
За таких обставин, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ), зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування.
Протягом дії попередньої ухвали сторона обвинувачення не мала можливість забезпечити досягнення цілей досудового розслідування, оскільки триває проведення ряд експертиз у вказаному кримінальному провадженні, а також встановлюються інші фігуранти кримінального провадження, тому просить продовжити відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади в межах строку досудового розслідування, до 10.12.2025, включно.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав. Додатково зазначив, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62023140120000444 від 01.08.2023 продовжено до шести місяців, тобто до 10 січня 2026 включно, ухвалою слідчого судді від 07.10.2025 копію якої просив долучити до матеріалів справи.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні просили в задоволенні клопотання відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначили, що стороною обвинувачення не надано належних, допустимих та достатніх доказів того, що відновлення підозрюваного на посаді: ??створюватиме ризик впливу на свідків або інших учасників кримінального провадження; ?може призвести до перешкоджання кримінальному провадженню будь-яким іншим способом; ??дає йому можливість знищити або змінити речі, документи чи інші докази, які мають значення для слідства. В той же час ??підозрюваний не має доступу до речових доказів або документів, які могли б бути знищені або змінені; ??не контактує з іншими фігурантами провадження у межах виконання службових обов?язків; ??не впливає на підлеглих чи свідків, а також не використовує службове становище для тиску; ??протягом періоду відсторонення жодного порушення не зафіксовано, а отже, ризики, на які може посилатися орган досудового розслідування, є лише гіпотетичними, а не реальними.
Зазначили, що ОСОБА_4 перебуває під відстороненням протягом трьох місяців, що є непропорційним втручанням у трудові права особи та створює для нього суттєві матеріальні та соціальні труднощі, а позбавлення у зв'язку з цим належного грошового забезпечення унеможливлює належне утримання його сім'ї.
Також просили врахувати особу підозрюваного та відсутність негативної поведінки, зокрема те, що ОСОБА_4 - громадянин України, має постійну реєстрацію та місце проживання, сім?янин, бере активну участь у вихованні неповнолітньої дитини. Він неодноразово відзначений державними та відомчими нагородами, має високий авторитет серед військовослужбовців, не притягувався до кримінальної відповідальності, не порушував умов запобіжного заходу та сумлінно виконував усі покладені на нього процесуальні обов?язки. ОСОБА_4 є полковником Збройних Сил України, що володіє професійними навичками управління діяльністю Міжнародного центру миротворчості та безпеки, функціонування якого має вирішальне значення під час воєнного стану та здійснення заходів з оборони державного суверенітету і територіальної цілісності України в умовах повномасштабної агресії з боку російської федерації.
З огляду на вищевикладене, а також враховуючи стратегічне значення посади, яку обіймав підозрюваний, його військову доблесть, репутацію та відсутність будь-яких ризиків, передбачених ст. 154 КПК України, сторона захисту наполягає на недоцільності продовження строку відсторонення від посади.
Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисника, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, слідчий суддя встановив наступне.
ДБР проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №62023140120000444 від 01.08.2023.
10.07.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 426-1 КК України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 11.07.2025 постановлено відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ) на строк два місяці, починаючи з 11.07.2025 до 10.09.2025 включно.
Постановою керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 05.09.2025 продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 10 жовтня 2025 включно.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду міста Львова від 09.09.2025 постановлено продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ) на строк не більше двох місяців, в межах строку досудового розслідування, починаючи з 09 вересня 2025 року до 10 жовтня 2025 року включно.
Слідчим суддею встановлено, що у зв'язку з особливою складністю кримінального провадження, необхідністю проведення значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалістю проведення судових експертиз, у зв'язку із завантаженням експертних установ та складністю їх проведення, ухвалою слідчого судді від 07.10.2025 продовжено строк досудового розслідування до шести місяців, тобто до 10 січня 2026 включно.
Прокурором доведено, що продовжують існувати достатні підстави вважати, що відсторонення ОСОБА_4 від посади необхідне для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, а також знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування.
З урахуванням наведеного, оскільки слідчим суддею встановлено, що обґрунтованість підозри підтверджується доданими до клопотання матеріалами, відповідні обставини, які встановлені слідчим суддею під час постановлення ухвали про відсторонення підозрюваного від посади та продовження строку її дії, продовжують існувати, а строк досудового розслідування продовжено до 10.01.2026 включно, слідчий суддя вважає необґрунтованими і такими, що не дають підстав для відмови у задоволенні клопотання, так як спростовуються вищенаведеним, заперечення сторони захисту щодо необґрунтованості клопотання і приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає до задоволення та строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади слід продовжити на два місяці, до 08.12.2025 включно.
Крім цього, слідчий суддя вважає необґрунтованими і такими, що не дають підстав для відмови у задоволенні клопотання і посилання сторони захисту на те, що ОСОБА_4 є полковником Збройних Сил України, який володіє професійними навичками управління діяльністю Міжнародного центру миротворчості та безпеки, функціонування якого має вирішальне значення під час воєнного стану та здійснення заходів з оборони державного суверенітету і територіальної цілісності України в умовах повномасштабної агресії з боку російської федерації, оскільки відсторонення підозрюваного від вказаної посади не призведе до зупинення діяльності центру, в той час як необхідність такого відсторонення зумовлена потребами досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Керуючись вимогами статей 131, 132, 154, 156, 157, 309, 376, 395 КПК України,-
постановив:
клопотання задовольнити.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки (військової частини НОМЕР_1 ) на строк не більше двох місяців, в межах строку досудового розслідування, починаючи з 08 жовтня 2025 року до 08 грудня 2025 року включно.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 13.10.2025.
Суддя: ОСОБА_1