Рішення від 10.10.2025 по справі 154/2424/25

154/2424/25

2-а/154/21/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2025 Володимирський міський суд Волинської області під головуванням судді Пустовойт Т.В. при секретарі судового засідання Мазій І.В., за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Лашука В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Володимирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить скасувати постанову серії 2В№307 за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 13.06.2025.

В обґрунтування вимог зазначає, що підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності став протокол серії 2В №307 від 09.06.2025, де по суті адміністративного правопорушення зазначено, що 09.06.2025 о 14-30год. під час перевірки відомостей за допомогою Єдиного державного реєстру військовозобов,язаних було встановлено, що він будучі військовозобов,язаним, порушив вимоги абз 4 п.1 ч.2 прикінцевих та перехідних положень ЗУ №3633-ІХ від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024, та ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністраивноих послуг, або електроний кабінет призовника, військовозобов,язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження. Разом з тим, в телефонному режимі щодо отримання довідки про надання відстрочки, 09.06.2025 прибув за місцем перебування на військовому обліку щодо отримання довідки. Таким чином, на момент складання протоколу позивач вже мав чинну відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 ЗУ до 22.11.2025. На думку позивача це свідчить про те, що він свідомо виконував свої обов,язки.

У постанові серії 2В №307 від 13.06.2025 не зазначено, які саме конкретні відомості (персональні дані) він був зобов'язаний уточнити але не уточнив. Відтак йому не зрозуміло за що саме його притягнуто до відповідальності, що унеможливлює належний захист його прав та свідчить про формальний характер складання як постанови та к і протоколу.

В оскаржуваній постанові не вказано на підставі яких доказів відповідач дійшов висновку про порушення законодавства про оборону , мобілізаційну підготовку та мобілізацію, які саме відомості не було уточнено ним з моменту прийняття указу проголошення мобілізації, та які дані не могли бути одержані самостійно ТЦК та СП шляхом електронної інформаційної взаємодії.

Відсутність таких доказів свідчить про необґрунтованість, що в свою чергу робить протиправною постанову про накладення адміністративного стягнення.

Позивач в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, на поставлені питання пояснив, що оновлення своїх даних здійснював у 2021 році, коли проходив збори по військовій службі. В документах не бачив коли відбулось оновлення, в програмі «Резерв+» висвічувало порушення оновлення даних. Відомості про відстрочку були внесені перед візитом до ТЦК та СП за місцем реєстрації.

Представник відповідача надав до суду відзив, який підтримав і в судовому засіданні та зазначив, що позовні вимоги є безпідставними на незаконними, оскільки за інформацією Єдиного держреєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач перебуває на військовому обліку в якості військовозобов'язаного. 09.06.2025 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою отримання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Під час перевірки відомостей відносно ОСОБА_1 було встановлено, що особа будучі відповідно до ч.9 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язаним порушив вимоги абз 4 п.1 ч.2 прикінцевих та перехідних положень ЗУ №3633-ІХ від 11.04.2024, який набрав чинності 18.05.2025, ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, не уточнив свої облікові дані через центри адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження. Внаслідок встановлених обставин відносно особи було складено адміністративний протокол серії 2В№307 від 09.06.2025. 13.06.2025 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для участі в розгляді справи та під час розгляду не зміг довести, що з вагомих підстав не уточнив свої облікові дані у визначений законом спосіб. Так само, у позовній заяві та в судовому засіданні позивачем не наведено жодного допустимого аргументу, який би міг бути врахований судом, позовні вимоги побудовані на власних твердженнях особи, які ідуть в розріз з обставинами справи. Враховуючи наведене у задоволенні позову просив відмовити.

Суд, заслухавши сторони, вивчивши викладені обставини справи та дослідивши докази, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено наступне.

За інформацією Єдиного держреєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 в якості військовозобов'язаного.

09.06.2025 ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою отримання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Під час перевірки відомостей відносно ОСОБА_1 було встановлено, що особа будучі відповідно до ч.9 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язаним порушив вимоги абз 4 п.1 ч.2 прикінцевих та перехідних положень ЗУ №3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2025, ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, не уточнив свої облікові дані через центри адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження, за що передбачена відповідальність за ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Внаслідок встановлених обставин, ТВО начальника відділення обліку мобілізацій роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно ОСОБА_1 , в його присутності, було складено адміністративний протокол серії №307 від 09.06.2025,розгляд якого було призначено на 10-00год 13.06.2025 .

13.06.2025 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для участі в розгляді справи про адміністративне правопорушення, однак під час розгляду не зміг довести, що з вагомих підстав не уточнив свої облікові дані у визначений законом спосіб, внаслідок чого було винесено постанову серії 2В№3-7 від 13.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн.

В судовому засіданні позивач також пояснив, що оновлення своїх даних здійснював у 2021 році, коли проходив збори по військовій службі. В документах не бачив коли відбулось оновлення, в програмі «Резерв+» висвічувало порушення оновлення даних. Відомості про відстрочку були внесені 09.06.2025 перед візитом до ТЦК та СП за місцем реєстрації. Також позивач підтвердив, що жодним передбачуваним законом способом та термін не уточнював свої облікові дані.

Відповідно до вимог ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024р., який набув чинності 18.05.2024р.), під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Отже, враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Частиною 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).

Частина 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024р., який набув чинності 18.05.2024р.

Відповідно до ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Вказаний обов'язок визначено також п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022р.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024р. по 16.07.2024р. (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно зі ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022р., громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Таким чином, нормами вказаного Закону визначено 60-денний строк для уточнення облікових даних; останній день вказаного строку припадає на 16.07.2024р.

Позивач ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста лише 09.06.2025р., що стверджується витягом з системи «Резерв+»

Таким чином під час розгляду справи встановлено, що позивач вимоги наведеного закону не виконав.

Згідно із ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідає вимогам закону, досліджені докази підтверджують наявність адміністративного правопорушення та інші обставини, що мають значення для прийняття рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, а тому є обґрунтованою, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Обставини на які послався позивач, щодо наявності відстрочки та інших дій не спростовують не виконання позивачем наведеного обов'язку, щодо уточнення даних.

Оскільки суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог, понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання позову слід покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 77, 139, 242-246, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.

Витрати, понесені позивачем ОСОБА_1 щодо сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. залишити за позивачем.

Апеляційна скарга на рішення, відповідно до ч. 4 ст. 286 КАС України, може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Тетяна Пустовойт