Постанова від 13.10.2025 по справі 719/863/25

Єдиний унікальний номер 719/863/25

Номер провадження 3/719/445/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Новодністровськ

Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Вербіцька М. В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , фахівця з режимно-секретної роботи ІІ категорії Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Василькові Чортківського району Тернопільської області, та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ознаками правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 як посадова особа - фахівець з режимно-секретної роботи II категорії Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» (юридична адреса - с. Василівка Дністровського району Чернівецької області, вул. Центральна. 71, інженерно-побутовий корпус Дністровської ГАЕС каб. № 335 - місце вчинення правопорушення), допустив порушення вимог чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці, які визначені п. 6 ст. 18, ст. 21, п. 4 ст. 28, п.п. 9, 10 ст. 39 Закону України «Про державну таємницю» (введений в дію Постановою ВР України №3856 від 21.01.1994. далі - Закон), відповідальність за вчинення яких передбачена п. 6 ч. 1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

У ході проведення планової тематичної перевірки стану охорони державної таємниці у Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС», акт № 75/26/5841дск від 09.09.2025, комісія Управління встановила, що План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму, надзвичайного стану (інв. № 82 від 14.04.2025), розроблений ОСОБА_1 з порушенням вимог п. 734-739 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМУ від 18 грудня 2013 року № 939 (далі - Порядок № 939). та рекомендацій Управління № 75/26/724дск від 12.03.2022. Зокрема, наведений План не визначає часові проміжки для реалізації заходів із забезпечення режиму секретності в Філії у разі ведення бойових дій на території регіону, а також склад комісії зі знищення матеріальних носіїв секретної інформації (далі - МНСІ). Водночас, всупереч вимогам п. 740 Порядку № 939 ОСОБА_1 розробив проєкт Переліку МНСІ, які підлягають знищенню у разі ведення бойових дій на території регіону, а не проєкт акту про знищення МНСІ, який передбачає знищення секретних документів та справ комісією Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС.

Вищеописане свідчить про неналежний контроль зі сторони керівника режимно-секретного органу - ОСОБА_1 за всіма стадіями виконання запланованих заходів, спрямованих на запобігання витоку секретної інформації шляхом підготовки МНСІ до знищення в умовах ведення бойових дій на території нашого регіону.

Поряд з цим, Порядок дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення матеріальних носіїв секретної інформації (інв.. № 28 від 03.08.2023) не визначає склад комісії Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС, відповідальної за знищення секретних документів, чим не дотримано вимоги п.746-1, 747 Порядку № 939 та рекомендації Управління СБ України в Чернівецькій області №75/26/724дск від 12.03.2022. Враховуючи той факт, що в Україні введений воєнний стан, зазнане бездіяння (дія) відповідальної посадової особи РСО ОСОБА_1 у разі загрози захоплення МНСІ може призвести до втрати або розголошення секретних відомостей, які знаходяться на зберіганні у Філії.

Водночас, у ході проведення тематичної перевірки комісією Управління виснувано про формально проведену в Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС загальну перевірку наявності секретних документів, справ та інших матеріальних носіїв секретної інформації за 2024 рік, чим грубо порушено вимоги п. 434-436 Порядку 939. Підтвердженням вказаного є відсутність в акті (обл..№ 3н/т від 16.01.2025) відомостей стосовно 2-х МНСІ, які знаходяться на зберіганні у Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС, а саме: номенклатурної справи №5т «Листування з виконавцями секретних робіт» з грифом секретності «Таємно» розпочатої 31.03.2023 та номенклатурної справи №6т«М» «Мобілізаційні документи (плани, листування)» з грифом секретності «Таємно «літер М»», розпочатої 21.03.2023.

Вищеописане свідчить, що у ході проведення загальної перевірки наявності МНСІ за 2024 рік не звірялися реєстраційні дані з фактичною наявністю секретних документальних матеріалів, що, своєю чергою, призвело до невиконання керівником РСО ОСОБА_1 вимог п. 439 Порядку № 939, щодо необхідності невідкладного вжиття заходів по усуненню недоліків виявлених під час перевірки.

Враховуючи означене, комісія Управління дійшла висновку про відсутність контролю (по теперішній час) з боку керівника РСО ОСОБА_1 за облікованою кількістю МНСІ та їх фактичною наявністю, що спричинило подання ним до Управління СБ України в Чернівецькій області недостовірних відомостей про наявну кількість МНСІ, яка знаходиться на зберіганні в Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС (Звіт про забезпечення охорони Державної таємниці за 2024 рік обл..№4ск від 21.01.2025).

Поряд з цим, у порушення вимог п. 438 Порядку № 939 керівником РСО ОСОБА_1 не проводиться перевірка дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (не перевіряються столи, шафи, сейфи).

Підсумовуючи наведене суддя резюмує, що ОСОБА_1 , як посадова особа, на яку покладено обов'язки щодо забезпечення режиму секретності в обсязі керівника режимно-секретного органу, не дотримався вимоги п. 41 Порядку № 939 у частині здійснення контролю за станом режиму секретності у Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС. Водночас, ОСОБА_1 не повною мірою виконує визначені пунктами 41-43 Порядку № 939 функції РСО щодо запобігання витоку секретних відомостей, забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт.

Зважаючи на те, що Україна перебуває у стані збройної агресії з боку рф, суддя вважає, що, позаяк описані вище порушення порядку забезпечення та здійснення режимно-секретної діяльності у Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС носять триваючий характер, вони створюють передумови до невиконання державних завдань та функцій у сфері охорони державної таємниці, а також негативно впливають на стан обороноздатності України.

На цей час витоку інформації з обмеженим доступом та нанесення шкоди державним інтересам не виявлено. Однак ОСОБА_1 як уповноважена посадова особа - керівник РСО відповідальний за роботу з секретними документами, що циркулюють у Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» та секретоносій, допустив недотримання встановленого законодавством порядку режиму секретності та невиконання службових обов'язків у сфері збереження державної таємниці покладених на нього, чим порушив вимоги п. 6 ст. 18, ст. 21, п. 4 ст. 28, п. 9, 10 ст. 39 Закону щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених вимог у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, чим скоїв адміністративне правопорушення у сфері охорони державної таємниці, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, а саме ? невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

ОСОБА_1 належним чином у передбаченому законом порядку повідомлявся про місце, час і дату судового засідання з приводу притягнення його до адміністративної відповідальності, що підтверджується розпискою.

06.10.2025 ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у якій повідомив, що вину свою визнає повністю, щиро кається.

У ст. 1 Закону України «Про державну таємницю» визначено, що державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою; охорона державної таємниці - комплекс організаційно-правових, інженерно-технічних, криптографічних та оперативно-розшукових заходів, спрямованих на запобігання розголошенню секретної інформації та втратам її матеріальних носіїв.

Приписами ст. 2 Закону України «Про державну таємницю» передбачено, що відносини у сфері охорони державної таємниці регулюються Конституцією України, законами України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації», цим Законом, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1, 8 ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням створюються на правах окремих структурних підрозділів режимно-секретні органи (далі - РСО), які підпорядковуються безпосередньо керівнику державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації. Основними завданнями РСО є: недопущення необґрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації; своєчасне розроблення та реалізація разом з іншими структурними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій заходів, що забезпечують охорону державної таємниці; запобігання розголошенню секретної інформації, випадкам втрат матеріальних носіїв цієї інформації, заволодінню секретною інформацією іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями, особами без громадянства та громадянами України, яким не надано допуску та доступу до неї; виявлення та закриття каналів просочення секретної інформації в процесі діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації; забезпечення запровадження заходів режиму секретності під час виконання всіх видів робіт, пов'язаних з державною таємницею, та під час здійснення зовнішніх відносин; організація та ведення секретного діловодства; здійснення контролю за станом режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та на підпорядкованих їм об'єктах.

Згідно абз. 5 ст. 28 Закону України «Про державну таємницю» громадянин, якому надано допуск до державної таємниці, зобов'язаний, зокрема, виконувати вимоги режиму секретності.

Відповідно до абз. 9-11 ст. 39 Закону України «Про державну таємницю» посадові особи та громадяни, винні у порушенні встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; порушенні встановленого законодавством режиму секретності та невиконанні обов'язків щодо збереження державної таємниці; невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпеченні контролю за охороною державної таємниці несуть дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законом.

У розділі 4 Акту перевірки стану охорони державної таємниці у ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» від 09.09.2025 № 75/26/5841дск наведений опис виявлених порушень п. 434-436, 439, 438, 734-739, 740, 746-1, 747, 50, 51, 211 Порядку № 939, відповідальним за які вказаний ОСОБА_1 .

Висновок комісії - охорона державної таємниці здійснюється з окремим порушенням законодавства про державну таємницю.

Як вбачається із наказу № 481-к «Про прийняття на роботу» від 22.12.2021, ОСОБА_1 , прийнятий на посаду фахівця з режимно-секретної роботи Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» з 23.12.2021. 05.11.2024 він був переведений з посади фахівця з режимно-секретної роботи на посаду фахівця з режимно-секретної роботи ІІ категорії (наказ № 436-к від 05.11.2024).

Відповідно до посадової інструкції фахівця з режиму секретності (керівника РСО) Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго», затвердженої наказом директора філії № 457-к від 27.11.2024, фахівець з режимно-секретної роботи ІІ категорії відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє, на основі вимог законодавства, і разом з іншими структурними підрозділами впроваджує заходи, щодо охорони державної таємниці під час проведення всіх видів секретних робіт, користування секретними документами та виробами, іншими носіями секретної інформації, відвідування підприємства іноземними делегаціями, групами чи окремими іноземцями; вивчає з метою виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації стан виробничої та іншої діяльності філії, проводить аналітичну роботу з цих питань, за результатами чого разом з іншими структурними підрозділами розробляє і вживає необхідних режимних заходів; розробляє разом з іншими структурними підрозділами на основі вимог законодавства та за результатами вивчення стану діяльності філії перспективні та поточні плани охорони державної таємниці, а також плани заходів щодо вирішення окремих питань забезпечення режиму секретності, які затверджуються директором філії; організовує і забезпечує здійснення контролю за виконанням в філії вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, у тому числі за дотриманням установленого порядку поводження з матеріальними носіями секретної інформації, станом пропускного і внутрішньооб'єктового режиму, охороною приміщень (зон, територій), сховищ матеріальних носіїв секретної інформації, своєчасністю і правильністю засекречування, зміни грифа секретності або розсекречування матеріальних носіїв інформації, виконанням запланованих заходів щодо запобігання витоку секретної інформації під час підготовки і проведення нарад, конференцій, виставок, а також відвідування іноземними делегаціями, групами чи окремими іноземцями та проведення роботи з ними; здійснює контроль за дотриманням установленого в філії порядку доступу працівників до відомостей, що становлять державну таємницю, у зв'язку з чим проводить перевірку відповідності форми наданого їм допуску до державної таємниці ступеню секретності відомостей, до яких надається доступ, візує проекти наказів директора філії про призначення (звільнення) осіб на посади, включені до номенклатури посад, виконанням заходів, спрямованих на забезпечення режиму секретності під час проведення в філії всіх видів секретних робіт, станом охорони державної таємниці, яка була передана іншим підприємствам, установам, організаціям у зв'язку з виконанням замовлень, станом і організацією роботи з питань охорони державної таємниці в філії, та у виконавців секретних робіт на замовлення філії тощо.

08.06.2021 ОСОБА_1 був ознайомлений із зобов'язаннями у зв'язку із допуском до державної таємниці. У грудні цього ж року він отримав доступ до секретних матеріалів і справ філії з найвищим грифом секретності «Таємно».

Водночас, будучи ознайомленим з усіма наведеними вище документами, у т. ч. і з посадовою інструкцією, ОСОБА_1 допустив описані вище і встановлені в акті перевірки порушення.

Проаналізувавши у сукупності положення чинного законодавства України, в тому числі п. 434-436, 439, 438, 734-739, 740, 746-1,747, 50, 51, 211 Порядку № 939, а також надані матеріали справи, взявши до уваги визнання вини ОСОБА_1 , доходжу висновку, що останній як фахівець допустив порушення приписів Порядку № 939, а саме неналежний контроль зі сторони керівника режимно-секретного органу за всіма стадіями виконання запланованих заходів, спрямованих на запобігання витоку секретної інформації шляхом підготовки МНСІ до знищення в умовах ведення бойових дій на території регіону, відсутність контролю за облікованою кількістю МНСІ та їх фактичною наявністю, що спричинило подання ним до Управління СБ України в Чернівецькій області недостовірних відомостей про наявну кількість МНСІ, яка знаходиться на зберіганні в Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС (Звіт про забезпечення охорони Державної таємниці за 2024 рік обл..№4ск від 21.01.2025), не проводив перевірку дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (не перевірялися столи, шафи, сейфи). Тобто, загалом не дотримався вимоги п. 41 Порядку № 939 у частині здійснення контролю за станом режиму секретності у Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС. Водночас, ОСОБА_1 не повною мірою виконує визначені пунктами 41-43 Порядку № 939 функції РСО щодо запобігання витоку секретних відомостей, забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт.

Отже, у діях ОСОБА_1 як посадової особи Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго», є склад адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, та за вчинене він має нести відповідальність.

Згідно зі ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність винного, є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність винної, не встановлено.

Майнова шкода, вчиненим адміністративним правопорушенням, не заподіяна.

Враховуючи вищенаведене, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, його поведінку до та після вчинення адміністративного правопорушення, беручи до уваги ступінь вини ОСОБА_1 , визнання ним вини, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також відсутність майнової шкоди, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, оскільки такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

На підставі п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, керуючись ст. 1, 7, 8, 14, 27, 33-35, 38, 40-1, 221, 251, 256, 276-277, 279-280, 283-285, 287, 294, 299, 300, 303, 307-308 КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , фахівця з режимно-секретної роботи ІІ категорії Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Василькові Чортківського району Тернопільської області, та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510,00 грн. (п?ятсот десять гривень 00 копійок), на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , фахівця з режимно-секретної роботи ІІ категорії Філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Василькові Чортківського району Тернопільської області, та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок), на користь держави.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Строк звернення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення такої постанови. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Суддя: /підпис/ Мар'яна ВЕРБІЦЬКА