Провадження № 3/641/1492/2025 Справа № 641/5106/25
13 жовтня 2025 року м. Харків
Суддя Слобідського районного суду міста Харкова Чайка І.В.,
за участю секретаря Шумейко С.О.,
прокурора Ткаченка В.І.,
захисника- адвоката Орел В.В.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ДСР 7-го управління (з обслуговування Харківської області) НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянки України, працюючої головим спеціалістом у Департаменті соціального захисту населення ХОДА , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
В провадження Слобідського районного суду міста Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією: № 394 від 08.07.2025 року, ОСОБА_1 , яка 19.05.2023 звільнена з посади головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління Слобідського району Харківської міської ради, являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 01.02.2024 о 17.52, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 19.05.2023, (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала частково, зазначила, що не мала умислу на вчинення інкримінованого правопорушення, пояснивши що подала декларацію завчасно, однак вона не відправилась з невідомих їй причин, та доказів технічного збою програми вона не має. В подальшому нею було подано декларацію із запізненням на один день, що свідчить про відсутність у неї умислу на приховання доходів. Просила звільнити її від адміністративної відповідальності, у зв'язку з малозначністю інкримінованого їй діяння.
Захисник в судовому засіданні підтримав доводи ОСОБА_1 , вважав інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення, малозначним, у зв'язку з чим просив звільнити останню від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним факт порушення ОСОБА_1 приписів Закону України "Про запобігання корупції", наведені особою причини несвоєчасного подання декларації не є поважними, а тому просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Також, прокурором надано висновок щодо ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією відносно ОСОБА_1 .
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захисника та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Судом встановлено, що розпорядженням Харківського міського голови від 28.02.2023 № 268/2к, ОСОБА_1 з 13.03.2023 призначено на посаду головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради та їй присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 13.03.2023 склала присягу посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2, ч. 1 ст. 10, ч. 2 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги.
Абзацом 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно з п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700- VII посадові особи місцевого самоврядування є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Розпорядженням Харківського міського голови від 10.05.2023 № 561/2к, ОСОБА_1 19.05.2023 звільнено з посади головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності, здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 не продовжувала та не розпочала.
Статтею 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700- VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-УІІ встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 01.02.2024 о 17.52 подала декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, несвоєчасно , тоді як повинна була подати не пізніше 31.01.2024.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65 і Закону № 1700-УІІ встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , яка 19.05.2023 звільнена з посади головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, являючись згідно з п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 01.02.2024 о 17.52, подала без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю підтверджується зібраними доказами у справі, в їх сукупності, а саме: відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 394 від 08.07.2025 року; Витягом з Положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області ) Департаменту стратегічних розслідувань НПУ; Повідомленням, про факт несвоєчасного подання декларації особи; Розпорядженням Харківського міського голови від 28.02.2023 № 268/2к, про призначення ОСОБА_1 з 13.03.2023 на посаду головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності Адміністрації Слобідського району ХМР та їй присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування; Розпорядженням від 10.05.2023 за № 561/2к про звільнення із займаної посади ОСОБА_1 ; Посадовою Інструкцією головного спеціаліста- бухгалтера Адміністрації Слобідського району ХМР та Присягою посадової особи- ОСОБА_1 , з якими під особистий підпис остання була ознайомлена; Відомостями з Декларації - «щорічна 2024», щодо дати та часу її подання; Витягом з додатку щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 з « Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Крім того, ОСОБА_1 в судовому засіданні фактично підтвердила факт несвоєчасного подання нею декларації, однак зазначає про технічний збій у програмі, у зв'язку з чим декларація не була відправлена до НАЗК, однак будь яких доказів щодо таких технічних несправностей суду не надано.
Крім того, суд звертає увагу на те що ОСОБА_1 з огляду на її посаду, неодноразово подавала декларацію, у зв'язку з чим була обізнана, про відповідну процедуру її подання, а саме отримання підтвердження про подання декларації.
У відповідності до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП суд вважає вище перелічені докази, які безпосередньо досліджені ним, належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, що притягається до адміністративної відповідальності, та визнання його винуватості.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , з метою запобігання вчиненню останньою нових правопорушень, вважаю за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Щодо заяви ОСОБА_1 та її захисника про звільнення від адміністративної відповідальності за малозначністю, відповідно до положень ст. 22 КУпАП, суд вважає таку заяву необґрунтованою та безпідставною, оскільки на думку суду, інкриміноване правопорушення, не є малозначним у зв'язку з тим, що воно стосується порушень вимог щодо фінансового контролю, а визнання такого правопорушення малозначним суперечить суті статті 172-6 КУпАП (порушення вимог щодо фінансового контролю) та її меті, яка спрямована на запобігання корупції.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , визнати винуватою вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Слобідський районний суд міста Харкова.
Суддя- І. В. Чайка