Справа № 305/4560/24
Номер провадження 3/305/8/25
09.10.2025 року м. Рахів
Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Попова О.М., розглянувши матеріал, який надійшов з Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
До суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , згідно з яким 14 жовтня 2024 року о 17 год. 40 хв., в с. Середнє Водяне, по вул. Траян, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Toyota Land Cruiser, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, на вимогу працівника поліції пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вказані адміністративні матеріали, надійшли до Рахівського районного суду Закарпатської області 22.11.2024 року, та перебував в провадженні судді Дочинця С.І., за час перебування даної справи в провадженні судді Дочинця С.І., від представника ОСОБА_1 - адвоката Коструба В.В., до суду неодноразово надходили клопотання про відкладення розгляду справи. А також 28.03.2025 року, від адвоката Коструба В.В. до суду надійшло клопотання, в якому останні просив долучити до матеріалів адміністративної справи копії медичної документації стаціонарного хворого ОСОБА_1 , крім того зазначив, що детальні пояснення та обґрунтування, що ґрунтуються на даних документах будуть надані суду під час виступу. Також до вказаного клопотання адвокат Коструб В.В. долучив клопотання від 28.03.2025 року про виклик та допит в якості свідків поліцейських ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
В подальшому на підставі розпорядження керівника Рахівського районного суду № 30 від 14.07.2025 року, було здійснено повторний автоматизований розподіл даної справи, та вказана справа передана в провадження судді Попової О.М..
В подальшому дана справа була призначена до розгляду на 12.08.2025 року, однак в судове засідання було відкладено на 23.09.2025 року, на підставі клопотання адвоката Коструба В.В..
23.09.2025 року у судовому засідання адвокат Коструб В.В. підтримав раніше подане клопотання про виклик працівників поліції, у зв'язку з чим просив відкласти судове засідання.
В судове засідання призначене на 09.10.2025 року працівники поліції не з'явились про причини неявки суд не повідомили.
Крім того, в судове засідання призначене на 09.10.2025 року, не з'явились ОСОБА_1 та його представник, про причини неявки суд не повідомили, заяв чи клопотань від останніх до суду не надходило.
Дослідивши матеріали за складеним протоколом, оглянувши відеозапис долучений до протоколу за ч.1 ст.130 КУпАП, беручи до уваги клопотання адвоката Коструба В.В. від 28.03.2025 року, суд встановив наступне.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
Обставини вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджуються протоколом серії ЕПР1 № 150639 від 14.10.2024 року, відеозаписами доданим до протоколу про адміністративне правопорушення, постановою серії ЕНА № 3264728 від 14.10.2024 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП, а також іншими письмовими матеріалами справи.
Щодо наданого клопотання адвоката Коструба В.В., з доданими до них копіями медичної документації, суд вважає їх такими, що не стосуються жодним чином подій викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 150639 від 14.10.2024 року.
Крім того, з матеріалів справи та долученого відеозапису, суд не вбачає особистої зацікавленості поліцейських при складанні адміністративних матеріалів, а також судом не вбачається підстав наклепу або фальсифікації з боку працівників поліції на гр. ОСОБА_1 ..
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, докази його винуватості були перевірені.
Протокол щодо нього складений уповноваженою особою: поліцейським Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області лейтенантом поліції Голубка В.В., під час складання протоколу було дотримано процедуру встановлену Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України09.11.2015 № 1452/735.
Разом з цим, згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення. Однак призначення цього покарання особі, яка вже позбавлена такого права або взагалі його не мала, є неможливим.
При накладенні стягнення, відповідно до ст. ст. 33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне застосувати штраф у розмірі, передбаченому санкцією статті КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 130, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.. З позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок, за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір": отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄРДПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307, ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений ним не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати, штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова суду підлягає негайному виконанню, після набрання законної сили.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Попова