Постанова від 08.10.2025 по справі 350/1305/25

Справа 350/1305/25

Номер провадження 3/350/320/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року селище Рожнятів

Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., з участю: секретаря судових засідань Видойник І.П., прокурора Негрича Н.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківсько області в залі судових засідань Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області в режимі відеоконференції матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця села Нижній Струтинь Рожнятівського району Івано-Франківської області; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; місце роботи (проходження служби): КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради, посада: член позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 цього Закону, несвоєчасно, а саме 16 червня 2025 року подав щорічну декларацію за 2024 рік, граничною датою подання якої є 31 березня 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні адміністративного правопорушення визнав, розкаявся, суду пояснив, що йому було відомо про необхідність подачі декларації, однак мав труднощі під час входу в систему (перебої), так як техніка якою користувався є застарілою, "повільно" працює. Окрім того, він вперше подавав декларацію, а тому у нього виникали складнощі при заповненні певних розділів.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до наказу директора Комунального некомерційного підприємства «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради № 217 К від 2 серпня 2021 року (параграф 1) ОСОБА_1 - лікаря-інтерна переведено на 0,5 посади лікаря-хірурга хірургічного відділення у зв'язку із закінченням навчання в інтернатурі за спеціальністю «Хірургія» з 2 серпня 2021 року.

Згідно наказу директора Комунального некомерційного підприємства «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради № 4 від 8 січня 2024 року (параграф 1) «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 » для роботи на базі консультативно-поліклінічного відділення затвердженого основний склад, членом якого, зокрема, є ОСОБА_1 лікар хірург Зі змістом Пам'ятки щодо запобігання та протидії корупції, обмежень, обов'язків та відповідальності за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення та Роз'ясненнями щодо порядку декларування членами ВЛК. МСЕК, ЛЛК та експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи ОСОБА_1 ознайомлений 26 березня 2025 року.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України Про запобігання корупції встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо фінансової доброчесності застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13 листопада 2023 року № 4, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону, або абз. 2 частини другої статті 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Оцінюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2024 рік 16 червня 2025 року, тобто несвоєчасно. Відповідно до абзацу 16 частини першої статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Відтак ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією, зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2024 рік до 1 квітня 2025 року, оскільки такий обов'язок виник у нього у зв'язку із набранням чинності Законом України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, яким відновлено декларування. Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 16 червня 2025 року подав електронну декларацію «Щорічна» за 2024 рік. Згідно диспозиції частини першої статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до вимог статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, оскільки він є осудною особою, вчинив правопорушення у віці, з якого може наставати адміністративна відповідальність, відноситься до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих.N 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Судом встановлено, що об'єктивна сторона адміністративного порушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 полягала в тому, що він несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи за 2024 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 у порушення вимог частини першої статті 45, пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік - 16 червня 2025 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Доказів, які б свідчили про об'єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації, у матеріалах справи відсутні.

За частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з роз'ясненнями Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, через стихійні лиха (повінь, пожежа, землетрус), технічними збоями офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (змістом) під вартою тощо.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «щорічна» за 2024 ріклише 16 червня 2025 року.

Також, згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період з 1 січня 2025 року по 17 червня 2025 року, які вчинив ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановлено, що дії направлені на подання декларацій були розпочаті 1 квітня 2025 року (зокрема, це вхід до системи, створення чернетки, заповнення/перегляд розділів 1, 2.1.). Другий раз вхід до системи датується 16 червня 2025 року, тобто після закінчення строку, встановленого законом. Жодних інших дій щодо подання декларації за 2024 рік ОСОБА_1 не вчинялися. Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення підтверджується наступними доказами: додатком до протоколів про послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 в період з 1 січня 2025 року по 17 червня 2025 року, відповідно до якого дії направлені на подання декларацій ОСОБА_1 були розпочаті лише 1 квітня 2025 року, тобто після закінчення строку, встановленого законом; скриншотом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», відповідно до якого датою та часом поданн щорічної декларації за 2024 рік зазначено - 16 червня 2025 року.

У відповідності до статей 34, 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається визнання вини винною особою, обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено. При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до статей 33 - 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховано характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, відсутність підстав для застосування іншого адміністративного стягнення, ніж передбаченого санкцією даної статті, майнової шкоди не заподіяно.

За таких обставин, всебічно, повно, об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про достовірність та достатність доказів для висновку, що ОСОБА_1 порушив приписи частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки несвоєчасно без поважних причин не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідності до положень статті 8 цього Кодексу, згідно з якими особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Зважаючи на вище вказане, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведена.

Відповідно до частини першої статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись статями 40-1, 172-6, 221, 245, 246, 247, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Штраф сплатити на рахунок: UA078999980314090542000009658, отримувач коштів: ГУК в Ів-Фр. об./ТГ Рожнятів/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37951998, Казначейство України (ел.адм.подат.).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. за наступними реквізитами: Отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Сокирко Л.М.