10 жовтня 2025 р. Справа № 520/29420/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Макаренко Я.М.,
Суддів: Перцової Т.С. , Жигилія С.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2025, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., м. Харків, по справі № 520/29420/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Еко Нова"
до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Еко Нова" (далі - позивач, ТОВ "Компанія Еко Нова") звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Харківській області (далі -ГУ ДПС у Харківській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України), в якій просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 №11593126/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" №7 від 02.11.2023;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 02.11.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 р. Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області №11593126/39523548 від 07.08.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 02.11.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА", у день набрання законної сили рішенням суду.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (пр. Байрона, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (пр. Байрона, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ГУ ДПС у Харківській області, подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування фактичних обставин справи, просило скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи, що справа судом першої інстанції розглянута за правилами спрощеного провадження, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, яка відноситься до незначної складності, не вимагають витребування нових доказів та проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, відповідачем в апеляційній скарзі не зазначено які нові докази він просить витребувати або дослідити, то за таких обставин колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у відкритому судовому засіданні та розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, вивчивши обставини справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА", ідентифікаційний код юридичної особи - 39523548, місцезнаходження юридичної особи: пр. Байрона, буд. 45, м. Харків, 61105, зареєстроване у передбаченому законом порядку як суб'єкт господарювання, знаходиться на податковому обліку в ГУ ДПС у Харківській області та є платником податку на додану вартість, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 49.20 Вантажний залізничний транспорт; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами.
01.08.2022 ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (Продавець) укладено Договір купівлі-продажу №01/08-1 з ТОВ "КОМПАНІЯ "ЕКО-ЕНЕРГІЯ" (Покупець).
Відповідно до п. 1.1 Договору предметом договору є пелети в асортименті (надалі - «Товар»). Розміри постачання товару зазначені видаткових накладних, що є невід'ємною частиною цього договору (п. 2.1 Договору).
Згідно з п. 5.1 договору місце переходу права власності від Продавця до Покупця на Товар є склад за адресою: Україна, Сумська область, Лебединський район, с. Будилка, вул. Заводська, 1-Г.
Моментом переходу права власності від Продавця до Покупця на Товар є вручення Товару Покупцеві, що підтверджується підписом уповноваженого представника Покупця у товаросупроводжувальних видаткових документах.
Оплата вартості Товару здійснюється Покупцем шляхом безготівкового переказу грошових коштів на поточний рахунок Продавця (п. 3.1, п. 3.2, п. 3.3 Договору) не пізніше 90 календарних днів з дати переходу права власності (п. 3.4 Договору) у строки, визначені сторонами у Специфікаціях.
Позивач на виконання вимог Договору 02.11.2023 передав ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКОЕНЕРГІЯ» 88,0 т пелетів в асортименті (за кодом УКТЗЕД 4401). Загальні розміри постачання товару зазначені в п. 1 специфікації №31 від 02.11.2023 до договору №01/08-1 від 01.08.2023.
Позивачем оформлені: акт приймання-передачі Товару №б/н від 02.11.2023 на суму 783 552,00 грн. в т.ч. ПДВ; видаткова накладна №467 від 02.11.2023 на суму 783 552,00 грн. в т.ч. ПДВ 130592,00 грн.; рахунок-фактура №225 від 02.11.2023 на суму 783 552,00 грн. в т.ч. ПДВ 130592,00 грн.
Оскільки місцем передачі Товару є складські приміщення, що належать ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКОЕНЕРГІЯ», де знаходився на відповідальному збереженні Товар Позивача, то Позивач додатково склав акт приймання-передачі до кожного видаткового документу.
Передача права власності між Продавцем та Покупцем відбувалась у межах однієї адреси (Україна, Сумська обл. Лебединський р-н, с. Будилка, вул. Заводська, 1-Г) та не потребувала транспортування товару.
Покупець ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО-ЕНЕРГІЯ» здійснило повну оплату за отриманий товар позивачу за платіжною інструкцією №1109 від 02.01.2024 в сумі 783 552,00 грн.
Місце передачі Товару (склад за адресою: Україна, Сумська обл. Лебединський р-н, с. Будилка, вул. Заводська, 1-Г) є місцем відповідального збереження пелетів хвойних у асортименті за договором №0306 від 03.06.2022, що укладений між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА», надалі Поклажодавцем, та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО - ЕНЕРГІЯ», надалі Зберігачем (ДДФ №4 до повідомлення № 82 Пелети №01/08-1).
Договір передбачає зберігання з терміном «до запитання» (п. 1.2 договору) в межах строку дії договору. Прийняття на збереження та повернення з нього оформлюється відповідними актами (п. 1.3 та 1.4 договору) за календарний місяць (п.4.1 договору).
Розрахунки за надані послуги відповідального зберігання проводяться у безготівковій формі протягом 10 календарних днів після отримання оригіналів документів (п. 4.2, п. 4.3 та п. 4.4 договору).
В межах договору відповідального зберігання №0306 від 03.06.2022 позивач передавав пелети хвойні про що складено акти: №147-В від 30.10.2023, №148-В від 31.10.2023, №149-В від 01.11.2023, №150-В від 02.11.2023.
Вищезазначені партії пелетів хвойних були повернуті зі збереження за актом №60-П від 02.11.2023 для подальшої реалізації.
За кожен відповідний місяць збереження пелетів Зберігачем оформлені акти надання послуг. Зокрема, позивачем отримані акти надання послуг: №446 від 31.11.2023, №392 від 31.10.2023, №342 від 30.09.2023, №305 від 31.08.2023, №235 від 31.07.2023 та №193 від 30.06.2023.
Позивач сплатив надані послуги відповідального збереження платіжною інструкцією №2992 від 20.12.2023.
Наведена інформація підтверджується звітами комірника за березень-листопад 2023 року та обліковими регістрами підприємства.
Реалізовані пелети були придбані у ТОВ «ГРУПА АЙСБЕРГ».
Отримання товару підтверджуються належно оформленим первинним, товаросупроводжувальним та якісним документами.
03.09.2021 між Постачальником ТОВ «ГРУПА АЙСБЕРГ» та ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» укладено договір поставки №03092021 на поставку пелетів в асортименті.
Умови відвантаження товару - FCA склад продавця або CPT- склад покупця за ІНКОТЕРМС-2010 (п. 2.4 договору та п. 1 додаткової угоди №1 від 12.04.2023 до договору поставки №03092021 від 03.09.2021) з безготівковою оплатою по факту отримання товару (п. 5.1 договору) або передплатою за товар 100% (п. 1 додаткової угоди №2 від 12.04.2023 до договору поставки №03092021 від 03.09.2021).
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» сплатила грошові кошти за пелети Продавцю за платіжними інструкціями: №2811 від 02.11.2023 в сумі 154 000,00 грн.; №2823 від 03.11.2023 в сумі 154 000,00 грн.; №2850 від 08.11.2023 в сумі 154 000,00 грн.; №2858 від 13.11.2023 в сумі 154 000,00 грн.
Перехід права власності на товар від Постачальника до Покупця відбувається в момент передачі товару уповноваженому представнику Покупця (п. 2.7 договору). На кожну поставку товару складаються рахунок-фактура, видаткова накладна, товарно-транспортна накладна або вантажна декларація як що перевізником є кур'єрська служба (п. 2.6 договору).
За результатами господарської операції складені первинні документі: видаткова накладна №1626 від 30.10.2023 на суму 154 000,00 грн.; видаткова накладна №1627 від 31.10.2023 на суму 154 000,00 грн.; видаткова накладна №1633 від 01.11.2023 на суму 154 000,00 грн.; видаткова накладна №1718 від 02.11.2023 на суму 154 000,00 грн.
Перевезення пелетів в асортименті від Постачальника до складу позивача відбувалось Постачальником ТОВ «ГРУПА АЙСБЕРГ», про що свідчать товарно-транспортні накладні (розділ «автомобільний перевізник»): №Р1626 від 30.10.2023, №Р1627 від 31.10.2023, №Р504 від 01.11.2023, №Р1618 від 02.11.2023.
Місцем поставки за умовами продажу були CPT- склад покупця Сумська обл., Лебединський р-н, с. Будилка, про що свідчіть інформація за відповідним розділом товарно-транспортних накладних. Вивантаження з транспортних засобів перевізників (приймання) товарних партій придбаних пелетів у ТОВ "ГРУПА АЙСБЕРГ" відбувалось у робочий час за графіком ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" та ТОВ "КОМПАНІЯ "ЕКОЕНЕРГІЯ".
Керуючись ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" склало та направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за №7 від 02.11.2023.
Документ прийнято контролюючим органом, але реєстрацію податкової накладної зупинено.
Згідно квитанції до податкової накладної №7 від 02.11.2023, підставою для зупинення реєстрації зазначено: ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 1 Порядку).
Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" направлено до ГУ ДПС у Харківській області повідомлення №82 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та відповідні документи, які підтвердження інформацію, зазначену у податковій накладній та наявність підстав для реєстрації податкової накладної за №7 від 02.11.2023. Документ прийнято згідно квитанції №2.
За результатом розгляду поданих ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" пояснень податковим органом направлено позивачу повідомлення №11532590/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної №7 від 01.08.2024, а саме: первинних документів щодо транспортування продукції та складських документів.
На вищевказану вимогу податкового органу ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" 01.08.2024 направило до Комісії повідомлення №82 Пелети №01/08-1.
Вказане доповнення містить матеріальні звіти комірника щодо пелетів на зберіганні за березень-листопад 2023 року. Оскільки документи, підтверджуючі транспортування товару подавались у ДДФ №7 до повідомлення №82 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024, а складські документи подавались у ДДФ №14 та ДДФ №15 до повідомлення №82 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024.
Крім того, у доданих поясненнях позивачем зазначено, що податкова накладна №7 від 02.11.2023 була виписана на операцію, достовірність якої підтверджена Актом перевірки №27604/20-40-07-13-05/39523548 від 17.06.2024.
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області 07.08.2024 прийняті рішення №11593126/39523548 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023.
Підставами прийняття такого рішення визначено: "ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".
Вважаючи рішення Головного управління ДПС у Харківській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 №11593126/39523548 протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
До критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість пунктом 8 віднесено у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі-Порядок №520).
Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування (пункт 6 Порядку № 520).
Відповідно до п. 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Пунктом 10 Порядку №520 встановлено, що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Згідно до пункту 11 Порядку №520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що між ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (Продавець) та ТОВ "КОМПАНІЯ "ЕКО-ЕНЕРГІЯ" (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №01/08-1 від 01.08.2022 року.
Згідно до п. 1.1. вказаного Договору Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю, а Покупець зоюов'язується прийняти та оплатити Пелети в асортименті, надалі іменується «Товар».
На виконання зазначеного договору №01/08-1 від 01.08.2022 року, згідно до Акту передачі-приймання товару від 02.11.2023, позивач 02.11.2023 передав ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКОЕНЕРГІЯ» - 88,0 т пелетів, загальною вартістю 783 552,00 грн.
Позивачем у зв'язку з поставкою товарів була виписана видаткова накладна № 467 від 02.11.2023 на підставі якої була складена податкова накладна №7 від 02.11.2023 на загальну суму 783 552,00 грн. в т.ч. ПДВ 130592,00 грн.. та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
03.05.2024 року контролюючим органом було зупинено реєстрацію податкової накладної №4 від 03.05.2024 року складеної ТОВ "МЕГАЕНЕРГО ПОСТАЧ" на користь Приватного Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Долинський теплично-овочевий комбінат».
Згідно з квитанції від 01.12.2023 р. вбачається, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено показник "D" = 1.7423 %, "Р" = 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії ризиковості платника податку визначені у Додатку № 1 до Порядку № 1165.
Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Аналіз пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку свідчить про те, що для того аби встановити наявність у господарській операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку.
При цьому, з досліджених колегією суддів копії квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних встановлено, що відповідач, наводячи показники «D» та «P», не надає при цьому розрахунку за критерієм підпункту 2 пункту 11 Порядку № 1165, а також не вказує чіткого переліку документів, які платнику необхідно подати до контролюючого органу в цьому випадку, що дозволяє дійти висновку про безпідставність зупинення реєстрації спірних податкових накладних.
Разом з тим, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації.
Згідно до матеріалів справи, позивачем на виконання вимог квитанції щодо зупинення податкової накладної №7 від 02.11.2023 подано до контролюючого органу пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, що підтверджується копією повідомлення №82 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024.
01.08.2024 року на адресу позивача надійшло повідомлення про необхідність подання додаткових документів та пояснень необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної, реєстрація якої зупинена, що підтверджується копією повідомлення №11532590/39523548 від 01.08.2024 року.
В повідомленні зазначено про необхідність надання: - первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; - первинних документів щодо транспортування продукції та складських документів.
В графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» - будь-яка інформація відсутня.
У зв'язку з вказаним, позивачем було надіслані додаткові пояснення разом з документами, що підтверджується копією повідомлення №82 Пелети №01/08-1 від 01.08.2024 року.
Крім того, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи міститься, зокрема: Договір купівлі-продажу №01/08-1 від 01.08.2022; акт приймання-передачі Товару №б/н від 02.11.2023 р.; видаткова накладна №467 від 02.11.2023 р.; рахунок-фактура №225 від 02.11.2023 р..
Однак, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області №11593126/39523548 від 07.08.2024 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023 року в ЄРПН у зв'язку з неподанням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при втриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області №11593126/39523548 від 07.08.2024 не містить аналіз поданих позивачем документів на підтвердження факту здійснення поставки та жодних обґрунтувань чому наданих документів позивачем не достатньо для прийняття податкової накладної №7 від 02.11.2023 року.
При цьому, позивачем надана видаткова накладна №467 від 02.11.2023 р. та акт приймання-передачі Товару №б/н від 02.11.2023 р., що підтверджує поставку товару на загальну суму 783 552,00 грн. в т.ч. ПДВ 130592,00 грн.
Таким чином, датою виникнення у позивача податкового зобов'язання вважається день настання відповідної події, а саме 02.11.2023 р., факт здійснення поставки згідно актом приймання-передачі Товару №б/н від 02.11.2023 р., видаткової накладної №467 від 02.11.2023 р..
Посилання апелянта на ненадання позивачем первинних документів щодо транспортування продукції та складських документів, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки наявність чи відсутність зазначених документів не впливає на факт виникнення у позивача зобов'язання щодо реєстрації податкової накладної у зв'язку з тим, що вказана податкова накладна були складена у зв'язку з поставкою, що підтверджується актом приймання-передачі Товару №б/н від 02.11.2023 р., видаткової накладної №467 від 02.11.2023 р..
Крім цього, колегія суддів зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18.
З огляду на вказані висновки Верховного Суду, твердження апелянта про необхідність у справах цій категорії з'ясуванню підлягають і обставини щодо прояву платником розумної обережності при укладенні договорів позбавлено сенсу.
При цьому колегія суддів зазначає, що Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної та беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, то у ГУ ДПС у Харківській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №7 від 02.11.2023 року.
Враховуючи безпідставність зупинення реєстрації податкової накладної, колегія суддів зазначає, що прийняття протиправного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної є передумовою прийняття відповідного рішення комісії про відмову у її реєстрації, а отже, оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023 року є незаконними.
Вказані обставини свідчать про протиправність рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11593126/39523548 від 07.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 02.11.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА", колегія суддів зазначає наступне.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Надаючи правову оцінку належності обраного заявником способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зокрема, абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам “Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту», ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.
Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Згідно зі статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Пунктами 19, 20 Порядку № 1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Зважаючи на те, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023, є недостатність наданих позивачем копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, а обґрунтованість даної підстави не знайшла свого підтвердження у ході розгляду справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 02.11.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА", у день набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи встановлені фактичні обставини справи та вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення-без змін.
Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, рішення або ухвалу-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, яке є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області без задоволення, а судове рішення без змін.
Інші доводи сторін на висновки колегії суддів не впливають.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), “Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 по справі № 520/29420/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Я.М. Макаренко
Судді Т.С. Перцова С.П. Жигилій