10 жовтня 2025 року справа №320/56897/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова група «Спецтехнологія» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова група «Спецтехнологія» (далі - позивач, ТОВ «ПГ «Спецтехнологія») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2024 № 918090413, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 842 278,20 грн.
Мотивуючи позовні вимоги, ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» вказує, що перевірка, за результатами якої складено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, проведена з порушенням вимог законодавства, оскільки не дотримано строку, протягом якого її може бути проведено. Водночас акт перевірки не містить чіткого посилання на норми податкового законодавства, які порушено ТОВ «ПГ «Спецтехнологія».
Позивач стверджує, що ним не було порушено вимог ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а тому посилання на неї в спірному рішенні є безпідставним. Крім того станом на час існування спірних правовідносин граничні строки реєстрації податкових накладних були встановлені п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, а не ст. 201 ПК України.
Також, на переконання позивача, вказане вище податкове повідомлення-рішення протиправно надіслано на адресу ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» звичайним листом, а не рекомендованим з повідомленням про вручення.
Позивач наголошує на безпідставності застосування до нього штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (також далі - ЄРПН):
- від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23, оскільки такі були складені на повернення попередньої оплати позивачу та отримані останнім від постачальника (ТОВ «Краматорський гідромеханічний завод») 02.03.2025 та того ж дня відправлені на реєстрацію. Водночас за п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України граничний строк для реєстрації розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, становить 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем);
- від 12.09.2023 № 91, оскільки згідно з квитанцією від 11.10.2023 реєстрацію вказаного розрахунку зупинено податковим органом на підставі п. 201.16 ст. 201 ПК України, а відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України у разі зупинення реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України штрафні санкції не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких розрахунків коригування.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
07.02.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками, в якому останній стверджує про правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник ГУ ДПС у м. Києві наголошує, що камеральну перевірку та спірне податкове повідомлення-рішення проведено (прийнято) у відповідності до вимог податкового законодавства.
Відповідач звертає увагу суду, що ПК України не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем розрахунку коригування до податкової накладної, про який йдеться в п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, водночас ідентифікувати день отримання позивачем розрахунків від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23 є неможливим, оскільки жодних доказів такого не надано.
Також ГУ ДПС у м. Києві стверджує, що ст. 201 ПК України не передбачено, що включення платника податків до переліку ризикових суб'єктів господарювання є підставою для звільнення від обов'язку зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної в ЄРПН. При цьому розрахунок коригування від 12.09.2023 № 91 надісланий позивачем на реєстрацію з порушенням встановленого строку, а тому на нього не поширюється дія норми закону, яка звільняє від відповідальності за порушення строків реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.
12.02.2025 до суду представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, де ним зазначено, що відповідачем не спростовано викладені в позові доводи ТОВ «ПГ «Спецтехнологія».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ураховуючи подане клопотання, протокольною ухвалою від 13.05.2025 суд ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку щодо дотримання ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в ЄРПН, за наслідком якої складено акт від 16.07.2024 № 89058/ж5/26-15-04-13-03/32109687 (далі - Акт перевірки).
Згідно з висновками Акту перевірки встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, а саме:
1) від 23.01.2023 № 1 зареєстровано 02.03.2023, кількість днів затримки реєстрації - 12;
2) від 27.01.2023 № 23 зареєстровано 02.03.2023, кількість днів затримки реєстрації - 12;
3) від 12.09.2023 № 91 зареєстровано 11.10.2023, кількість днів затримки реєстрації - 6;
4) від 12.05.2023 № 57 зареєстровано 16.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 316;
5) від 12.05.2023 № 54 зареєстровано 16.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 316;
6) від 12.05.2023 № 53 зареєстровано 16.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 316;
7) від 12.05.2023 № 56 зареєстровано 16.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 316;
8) від 12.05.2023 № 55 зареєстровано 16.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 316;
9) від 12.05.2023 № 58 зареєстровано 22.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 322;
10) від 12.05.2023 № 59 зареєстровано 22.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 322;
11) від 12.05.2023 № 43 зареєстровано 09.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 309;
12) від 12.05.2023 № 49 зареєстровано 12.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 312;
13) від 12.05.2023 № 48 зареєстровано 12.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 312;
14) від 12.05.2023 № 50 зареєстровано 12.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 312;
15) від 12.05.2023 № 51 зареєстровано 12.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 312;
16) від 12.05.2023 № 52 зареєстровано 12.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 312;
17) від 12.05.2023 № 44 зареєстровано 10.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 310;
18) від 12.05.2023 № 45 зареєстровано 10.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 310;
19) від 12.05.2023 № 46 зареєстровано 10.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 310;
20) від 12.05.2023 № 47 зареєстровано 10.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 310;
21) від 29.01.2024 № 16 зареєстровано 03.07.2024, кількість днів затримки реєстрації - 136;
22) від 15.01.2024 № 1 зареєстровано 04.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 59;
23) від 18.04.2024 № 3(*) зареєстровано 15.05.2024, кількість днів затримки реєстрації - 10;
24) від 11.03.2024 № 25 зареєстровано 18.04.2024, кількість днів затримки реєстрації - 13;
25) від 15.01.2024 № 4 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
26) від 15.01.2024 № 9 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
27) від 15.01.2024 № 11 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
28) від 15.01.2024 № 6 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
29) від 15.01.2024 № 5 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
30) від 15.01.2024 № 14 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
31) від 15.01.2024 № 3 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
32) від 15.01.2024 № 10 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
33) від 15.01.2024 № 13 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
34) від 15.01.2024 № 12 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
35) від 29.01.2024 № 15 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 120;
36) від 15.01.2024 № 8 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
37) від 15.01.2024 № 7 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
38) від 15.01.2024 № 2 зареєстровано 17.06.2024, кількість днів затримки реєстрації - 133;
У подальшому, з урахуванням висновків Акту перевірки, ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.08.2024 № 918090413, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 ПК України, та згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1, п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України застосовано до ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» штрафні санкції на загальну суму 1 842 278,20 грн.
Не погоджуючись з указаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПК України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1. ст. 1 ПК України).
Відповідно до пп. 20.1.4, пп. 20.1.18 та пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.
Пунктом 76.3 ст. 76 ПК України визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно з п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
Пунктом 102.2 ст. 102 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо:
- податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано;
- посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов'язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.
Отже, проведення камеральних перевірок платників податків щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, та з урахуванням положень ст. 102 ПК України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі № 819/1569/16 та від 17.04.2025 у справі 380/18386/23.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 № 2118-ІХ (далі - Закон № 2118-ІХ), який набрав чинності 07.03.2022, підрозділ ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 69, відповідно до якого тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до пп. 69.2 п. 69 підрозділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (у редакції Закону № 2118-ІХ) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, п. 69.2 підрозділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладено в новій редакції, а саме: «Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються, крім: … б) камеральних перевірок;».
Крім того, відповідно до пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
- дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених ст.ст. 39 та 39 прим. 2, п. 46.2 ст. 46 ПК України, сплати податків та зборів платниками податків;
- строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному ст. 86 ПК України, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені.
Отже проведення камеральних перевірок, предметом яких є своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування до таких податкових накладних, було призупинено лише у період з 07.03.2022 року по 27.05.2022 року.
Своєю чергою, як вбачається із Акту перевірки від 16.07.2024, відповідні податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних складені у період січень 2023 - квітень 2024, а зареєстровані у період березень 2023 - липень 2024.
Відтак, з моменту реєстрації позивачем вказаних накладних / розрахунків до моменту проведення відповідачем перевірки, на підставі якої було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення минуло менше 1095 днів.
Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що доводи позивача про те, що камеральна перевірка проведена відповідачем з порушенням вимог законодавства, оскільки не дотримано строку, протягом якого її може бути проведено, а також про безпідставне посилання в Акті перевірки на п. 69.2 підрозділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, є необґрунтованими.
Пунктами 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Зважаючи на викладене, положення ПК України закріплюють обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-IX (набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Так, відповідно п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно з п. 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, наведеними приписами закону платники податків звільняються від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними нормами податкового законодавства, за наведених у п. п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України умов.
Судом встановлено, що штрафні санкції в спірному податковому повідомленні-рішенні розраховані відповідачем з урахуванням п. п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України. Водночас посилання у такому рішенні на п. 201.10 ст. 201 ПК України не є належним і достатнім доказом його протиправності.
Суд звертає увагу, що позивачем не заперечується факт порушення ним граничних строків реєстрації в ЄРПН, зазначених в Акті перевірки податкових накладних / розрахунків коригування, крім від 23.01.2023 № 1, від 27.01.2023 № 23 та від 12.09.2023 № 91.
Щодо доводів позивача про протиправність застосування до нього штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23 суд зазначає таке.
ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» стверджує, а відповідач не заперечує, що вказані розрахунки коригування до податкових накладних складені постачальником (ТОВ «Краматорський гідромеханічний завод») на повернення покупцю (позивачу) попередньої оплати.
Як вже зазначалось вище, за п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, в межах спірних правовідносин ТОВ «ПГ «Спецтехнологія», як покупець, був зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН розрахунки коригування до податкових накладних від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23 протягом 18 календарних днів з дня отримання таких від постачальника - ТОВ «Краматорський гідромеханічний завод».
При цьому відповідальність покупця (ТОВ «ПГ «Спецтехнологія») за своєчасну реєстрацію таких розрахунків має базуватися виключно на об'єктивно встановленій даті отримання документів, а не на діях чи бездіяльності інших суб'єктів, зокрема постачальника чи ДПС.
Та обставина, що ПК України не передбачає механізму фіксації дати отримання покупцем розрахунку коригування, не змінює змісту наведених норм та не дає правових підстав, щоб тлумачити їх таким чином аби початок відліку строку на реєстрацію розрахунку коригування, в якому передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, розпочинався саме з дня складення такого розрахунку.
Суд наголошує на необхідності дотримання суб'єктами владних повноважень принципу належного урядування, який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок, а державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
З урахуванням цього, відповідач для цілей цих правовідносин не може покликатися на відсутність механізму перевірки дати отримання відповідних розрахунків коригування, а повинен був запровадити процедури, які б давали можливість достеменно встановити дату отримання відповідного розрахунку. Визнання відповідачем відсутності законодавчо закріпленого механізму фіксації дати отримання розрахунку коригування лише підкреслює прогалину в нормативному регулюванні, яка не може бути використана на шкоду платникам податків, адже інакше це призводило б до порушення базових засад правової визначеності та рівності сторін у податкових правовідносинах.
Таким чином, тлумачення ГУ ДПС у м. Києві, яке пов'язує початок відліку строку реєстрації з датою складання розрахунку коригування, а не з його отриманням, не лише не має нормативного підґрунтя, але й створює необґрунтовані перешкоди для платників податків у реалізації прав та обов'язків, що суперечить засадами податкового законодавства, які передбачені п. 4.1 ст. 4 ПК України.
Суд вважає за необхідне підкреслити, що відсутність прямої норми в ПК України, що визначає порядок контролю за тим, коли отриманий відповідний розрахунок коригування, не є перешкодою для визначення моменту отримання такого розрахунку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.04.2025 у справі 380/18386/23.
З матеріалів справи вбачається, що дати складення розрахунків коригування від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23 відповідають датам, зазначеним у Розрахунку штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, а також датам, відображеним в Акті перевірки, який покладено в основу нарахування штрафу на підставі податкового повідомлення-рішення.
Ця обставина свідчить про те, що контролюючий орган, здійснюючи перевірку та визначаючи розмір штрафних санкцій за порушення строків реєстрації вказаних розрахунків коригування, брав за основу дату їх складення, а не дату фактичного отримання платником податків, як це імперативно передбачено відповідними положеннями ПК України, що регулюють порядок реєстрації розрахунку коригування у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг. Таке ігнорування нормативних приписів суперечить принципу nulla poena sine lege (немає злочину, немає покарання без закону), як складової принципу верховенства права, адже застосування санкцій має ґрунтуватися виключно на чітко визначеній правовій передумові.
Позивач стверджує, що розрахунки коригування від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23 отримані ним від ТОВ «Краматорський гідромеханічний завод» 02.03.2023, на підтвердження чого надав протоколи перевірки документів (т. 1 а.с. 88, 89).
Водночас відповідач, на порушення вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, не надав суду жодних доказів, з яких можливо встановити дату фактичного отримання позивачем вказаних розрахунків коригування. Більше того, контролюючий орган під час проведення перевірки взагалі не досліджував питання моменту фактичного отримання ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» таких розрахунків коригування, що становить суттєвий недолік у процедурі проведення перевірки та застосування штрафних санкцій у цій частині.
Ураховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 12.08.2024 № 918090413 у частині застосування до ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23 на загальну суму 30,20 грн є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас доводи позивача про протиправність застосування до нього штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування від 12.09.2023 № 91 суд вважає необґрунтованими, оскільки станом на час прийняття контролюючим органом рішення про зупинення реєстрації в ЄРПН вказаного розрахунку (квитанція від 11.10.2023 № 9266164338) позивачем вже було порушено граничний строк для такої реєстрації. При цьому у той же день (11.10.2023) вказаний розрахунок був зареєстрований контролюючим органом в ЄРПН, а тому факт зупинення такої реєстрації жодним чином не вплинув на затримку реєстрації в ЄРПН розрахунку від 12.09.2023 № 91.
При цьому доводи позивача про те, що спірне податкове повідомлення-рішення, у порушення вимог п. 42.2 ст. 42 ПК України, надіслано відповідачем на адресу ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» звичайним листом, а не рекомендованим з повідомленням про вручення, спростовуються наявними у матеріалах справи списком відправлень від 13.08.2024 № 04-13, рекомендованим повідомленням про вручення (т. 1 а.с. 77, 79).
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позов ТОВ «ПГ «Спецтехнологія» до ГУ ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 27634,17 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 12.11.2024 № 547.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково, то сума сплаченого судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог - 0,45 грн (30,20 х 1,5%).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242-246, 250 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 12.08.2024 № 918090413 у частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова група «Спецтехнологія» штрафних санкцій на загальну суму 30,20 грн (тридцять гривень двадцять копійок) за порушення граничних строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних від 23.01.2023 № 1 та від 27.01.2023 № 23.
3. У задоволенні іншої частини позову відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код ВП 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова група «Спецтехнологія» (місцезнаходження 01103, м. Київ, вул. Андрія Верхогляда, 4, оф. 124, ідентифікаційний код 32109687) судовий збір в сумі 0,45 грн (нуль грн 45 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.