10 жовтня 2025 року № 320/8097/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови виплатити позивачу одноразову грошову допомогу на померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вiдповiдно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги рокiв, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, вiйськовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького i рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» у розмірі тримісячної пенсії ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язати відповідача здійснити виплату позивачу одноразову грошову допомогу на померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» у розмірі тримісячної пенсії ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем протиправно відмовлено в отриманні одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної пенсії померлого чоловіка, у зв'язку з чим порушено її право на отримання таких коштів у належному розмірі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2022, відкрито провадження та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання.
У зв'язку зі звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №320/8097/22, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А. Б.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А. Б. прийнято справу до свого провадження, ухвалено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Станом на час розгляду справи судом, від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 02.07.2020 у справі №359/11722/19 було встановлено факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , як чоловіка та жінки однією сім'єю, без реєстрації шлюбу з 2009 року по день смерті чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач звернулась до Головного управління ПФУ у Київській області з заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги на померлого ОСОБА_2 , який перебував на обліку в Головному управлінні і отримував пенсію за вислугу років згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 22.06.2022 № 1000-0505-8/55969 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відмовило позивачці у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з відсутністю права на виплату ОГД, оскільки немає свідоцтва про шлюб.
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернулась із цією позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписи частин 1 та 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, право кожної особи на звернення до суду у випадку, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси є беззаперечним та не може бути піддане сумніву. Водночас, визначені такою особою способи захисту або інші способи, які самостійно можуть визначатися судом, на переконання суду, повинні передусім відповідати підставам позову та його змісту.
Як вбачається з позовної заяви, позивачка проживала однією сім'єю з померлим ОСОБА_2 , який одержував пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", членам сім'ї померлих пенсіонерів із числа військовослужбовців, осіб, зазначених у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника виплачується одноразова грошова допомога: дружині/ чоловіку - в розмірі тримісячної пенсії годувальника і на кожного непрацездатного члена сім'ї - у розмірі місячної пенсії годувальника.
Згідно п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі -Порядок), затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (чинного на час звернення ОСОБА_1 до відповідача), заяви для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", подаються заявниками безпосередньо до органів, які призначають пенсії.
Відповідно до п.11 Порядку, для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", подаються такі документи:
- заява для виплати одноразової грошової допомоги;
- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- копія свідоцтва про смерть;
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія свідоцтва про народження померлого годувальника (для виплати допомоги батькам померлого);
- довідка МСЕК про встановлення інвалідності (для виплати допомоги на непрацездатних членів сім'ї, яким установлено інвалідність);
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія паспорта;
- довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування непрацездатних батьків на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні.
Згідно п.16 Порядку, При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Таким чином, з огляду на вказану норму, суд зазначає, що перелік документів, визначених п.11 Порядку № 3-1 від 30.01.2007, які необхідно подати для оформлення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393, не є вичерпним, а орган пенсійного фонду може вимагати надання додаткових документів.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови в призначенні допомоги стало те, що позивач не надала копію свідоцтва про шлюб.
Водночас, суд зазначає, що рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 02.07.2020 у справі № 359/11722/19 було встановлено факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , як чоловіка та жінки однією сім'єю, без реєстрації шлюбу з 2009 року по день смерті чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, суд вважає, що позивач указаним рішенням підтвердила право на виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 12 Постанови № 393, а тому відповідачем протиправно було відмовлено у виплаті такої допомоги.
Крім того, станом на час розгляду справи судом, до Порядку № 3-1 від 30.01.2007 було внесено зміни, відповідно до яких зазначено, що до заяви про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», подаються, зокрема, документи, що засвідчують родинні відносини членів сім'ї з померлим пенсіонером, які передбачені пунктом 12 цього розділу.
Тобто, станом на час розгляду справи, Порядком № 3-1 передбачено подання будь-якого документу, який засвідчує родинні відносини членів сім'ї з померлим, а не виключно, свідоцтва про шлюб.
При цьому, відповідачем не було подано до суду підтверджуючих документів щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної пенсії ОСОБА_2 . А тому, вважає за необхідне зобов'язати відповідача виплатити позивачці одноразову грошову допомогу, передбачену п. 12 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992.
Частинами 1, 2 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази надані сторонами з урахуванням встановлених обставин по справі, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту порушених прав позивачки є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачці одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 та зобов'язати відповідача виплатити позивачці одноразову грошову допомогу, передбачену п. 12 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 992,40 грн.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10, код ЄДРПОУ 22933548) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_2 ), одноразову грошову допомогу, передбачену п. 12 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей"
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10, код ЄДРПОУ 22933548).
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Діска А.Б.