Постанова від 10.10.2025 по справі 443/1354/24

Справа № 443/1354/24 Головуючий у 1 інстанції: Равлінко Р.Г.

Провадження № 22-ц/811/774/25 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:

головуючого судді: Шандри М.М.

суддів: Крайник Н.П., Левика Я.А.

секретар: Чиж Л.М.

за участю: представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , представника прокуратури - Сеніва О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 30 грудня 2024 року у справі за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки,

ВСТАНОВИЛА:

01.08.2024 перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки.

Просив суд визнати недійсним договір оренди землі б/н від 24.09.2021, укладений між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 на підставі рішення 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради № 9-204 від 26.08.2021, щодо надання у строкове платне користування земельної ділянки для городництва загальною площею 5,8537 га, з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, розташованої на території с. Мазурівка, Журавненської селищної ради, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області; зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути Журавненській селищній раді, Стрийського району, Львівської області земельну ділянку загальною площею 5,8537 га з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, розташовану на території с. Мазурівка, Журавненської селищної ради, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2488866346215).

Позов обгрунтований тим, що Журавненською селищною радою 9 сесії VIII скликання прийнято рішення № 9-204 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва», згідно з яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої на території Журавненської селищної ради, Стрийського району Львівської області, розроблений на замовлення громадянина України ОСОБА_1 для городництва. Згідно з п.п. 2,3 вказаного рішення громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584400:08:000:1911 загальною площею 5,8537 га, для городництва, термін оренди - 30 років, розмір орендної плати - 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. В подальшому між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі від 24.09.2021 № б/н, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для городництва з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, загальною площею 5,8537 га, розташовану на території Журавненської селищної ради територіальної громади, с. Мазурівка, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області, строком на 30 років. Вказаний договір оренди укладений на підставі рішення, прийнятого всупереч земельному законодавству України. Згідно з частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Таким чином, до повноважень Журавненської селищної ради належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбаченому ст. 118, 123 Земельного кодексу України. Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульований статтею 123 Земельного кодексу України. Згідно з частиною першою статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною й цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Відповідно до ч. 15 ст. 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відповідно до ч. 1 ст. 36 ЗК України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. У той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 №1423-ІХ (набрав чинності 27.05.2021) частину 1 статті 36 Земельного кодексу України доповнено абзацом 2 такого змісту: «Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара». Таким чином, орган місцевого самоврядування має повноваження щодо передачі земельної ділянки в оренду для городництва, площа якої не перевищує встановлену чинним законодавством площу, а саме не більше 0,6 гектара. У той же час, відповідно до рішення Журавненської селищної ради 9 сесії VIII скликання №9-204 від 26.08.2021 та договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н відповідачеві надано у користування земельну ділянку, площа якої у 9 раз перевищує допустиму норму - 5,8537 га, що прямо суперечить вимогам закону, чинного станом на момент прийняття рішення органом місцевого самоврядування. Порядок передачі земельних ділянок для городництва врегульовано статтею 124 Земельного кодексу. Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 134 ЗК України. З урахуванням положень ст. 36 Земельного кодексу України, земельна ділянка площею 5,8537 га фактично не могла передаватися для городництва, так як її площа перевищує гранично допустиму норму. Отже, Журавненська селищна рада мала відмовити ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою та передачі земельної ділянки з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911 загальною площею 5,8537 га для городництва, у зв'язку з невідповідністю чинному законодавству України. Враховуючи викладене, Журавненська селищна рада при прийнятті рішення про передачу у користування земельної ділянки ОСОБА_1 діяла всупереч ст. 36 Земельного кодексу, так як не мала законної підстави для затвердження відповідного проекту землеустрою та передачі ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, загальною площею 5,8537 га, для городництва.

Рішенням Жидачівського районного суду Львівської області від 30 грудня 2024 року позов задоволено.

Визнано недійсним договір оренди землі б/н від 24.09.2021, укладений між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 на підставі рішення 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради № 9-204 від 26.08.2021, щодо надання у строкове платне користування земельної ділянки для городництва загальною площею 5,8537га, з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, розташованої на території с. Мазурівка, Журавненської селищної ради, Стрийського району Львівської області.

Зобов'язано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути Журавненській селищній раді, Стрийського району, Львівської області земельну ділянку загальною площею 5,8537 га, з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, розташовану на території с.Мазурівка, Журавненської селищної ради, Стрийського району, Львівської області. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2488866346215).

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Львівської обласної прокуратури 6 056 гривень витрат на сплату судового збору.

Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 10 лютого 2025 року заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення в цивільній справі за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки - залишено без задоволення.

Рішення суду оскаржив ОСОБА_1 .

В апеляційній скарзі посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що селищна рада, ухваливши рішення всупереч земельному законодавству України продовжила діяти всупереч земельному законодавству України, так як на підставі цього ж рішення, у подальшому, уклала спірний договір оренди землі. З огляду на це, вказаний орган місцевого самоврядування сам є учасником спірних відносин і порушником інтересів держави. Відтак, прокурор повинен був звертатися до суду самостійно, а не в інтересах селищної ради, та повинен був бути самостійним позивачем, в той час як селищна рада повинна була бути залученою до участі у справі у якості відповідача. У зв'язку з цим, висновки суду першої інстанції зроблені у зв'язку із неправильним тлумаченням положень ч. 5 ст. 56, ч. 5 ст. 175 ЦПК України, ч. ч. 3, 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» без урахування висновків щодо застосування вказаних норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 червня 2024 року в справі № 925/1133/18 (провадження № 12-60гс23), зокрема у пункті 140. Вважає, що оскільки відсутність підстав для представництва прокурором інтересів держави було встановлено після відкриття провадження у справі, то позовну заяву прокурора слід вважати такою, що підписана особою, яка не має права її підписувати, а отже наявні підстави для застосування положень пункту 2 частини першої статті 257 ЦПК України та залишення позову без розгляду.

Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позовну заяву Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі недійсним, повернення земельної ділянки - залишити без розгляду.

Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.

У судовому засіданні апеляційної інстанції представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 просив апеляційну скаргу задовольнити, покликаючись на доводи, викладені у скарзі. Представник прокуратури - Сенів О.П. просив рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, викладених у відзиві на скаргу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Згідно із ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.1, ч.6 ст. 81 ЦПК України).

Згідно із ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що рішення суду таким вимогам відповідає.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №387265385 від 17.07.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911 площею 5.8537 га, 21.10.2021 зареєстрована за Журавненською селищною радою Стрийського району Львівської області на праві власності та на підставі договору оренди землі б/н, виданого 24.09.2021, передана орендарю ОСОБА_1 для городництва /а.с.24-25/.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4600787462023 від 26.10.2023, земельна ділянка з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, з цільовим призначенням для городництва, площею 5.8537 га зареєстрована за Журавненською селищною радою Стрийського району Львівської області на праві власності та здана в оренду ОСОБА_1 терміном від 24.09.2021 по 24.09.2051 /а.с.26-36/.

Стрийською окружною прокуратурою скеровано голові Журавненської ОТГ Вітру В. запит з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді щодо законності передачі Журавненською ОТГ у власність земельних ділянок для городництва ОСОБА_1 - 142 га, ОСОБА_3 - 50 га, ОСОБА_4 - 52 га, ОСОБА_5 - 6 га, ОСОБА_6 -61 га, ОСОБА_7 - 48 га, та керуючись ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» скерувати на адресу Стрийської окружної прокуратури належним чином завірені копії рішень сесії Журавненської ОТГ щодо надання у власність вищевказаних земельних ділянок, проекти землеустрою вищевказаних земельних ділянок та технічну документацію на ці земельні ділянки /а.с.37, 40, 48/.

Відповідно до рішення Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 4-203 від 18.02.2021 «Про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щдо відведення» надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду для городництва орієнтовною площами 8.9323 га та 5,8537 га, кадастровий номер 4621584400:08:000:0701 за рахунок земель сільськогосподарського призначення в с.Любша Жидачівського району Львівської області /а.с.47/.

Відповідно до рішення Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 9-204 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої на території Журавненської селищної ради. Передано в оренду ОСОБА_1 , терміном на 30 років, земельну ділянку загальною площею 5,8537 га (кадастровий номер 4621584400:08:000:1911) для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташовану на території Журавненської селищної ради Стрийського району, Львівської області. Встановлено річну орендну плату за земельну ділянку, для городництва площею 5,8537 га в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В місячний термін ОСОБА_1 укласти з договір оренди землі терміном на 30 років для городництва загальною площею 5,8537 га /а.с.42/.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 24.09.2021, укладеного між Журавненською селищною радою в особі селищного голови Вітра В.В. та орендаря ОСОБА_1 , визначено, що орендодавець надає в оренду, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для городництва, кадастровий номер: 4621584400:08:000:1911, яка знаходиться на території Журавненської селищної ради терииоріальної громади. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,8537 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 70 355,33 грн. Договір укладено на 30 років. Річна орендна плата скадає 12 відсотків від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розмір орендної плати з 2021 рік становить 8 442,63 грн, на місяць - 703,55 грн. Земельна ділянка передається в оренду для городництва. Цільове призначення земельної ділянки 01.07 для городництва. Вказаний договір було підписано ОСОБА_1 24.09.2021 /а.с.43-45/.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 24.09.2021, акт складено про те, що представник орендодавця земельної ділянки селищний голова ОСОБА_8 на підставі рішення 9 сесії 8 скликання Журавненської селищної ради від "26" серпня 2021 року та відповідно до договору оренди земельної ділянки від 24 вересня 2021 року передав, а орендар прийняв у володіння земельну ділянку, яка знаходиться в с. Мазурівка на території Журавненської селищної територіальної громади. Площа земельної ділянки 5,8537 га. Сторони погоджуються, що ділянка придатна для використання за цільовим призначенням. Перешкодити у цільовому використанні земельної ділянки відсутні. Спірних питань немає /а.с.46/.

Стрийською окружною прокуратурою було скеровано запит голові Журавненської ОТГ В.Вітру про те, що встановлено, що Журавненською селищною радою Стрийського району у 2021 році передано у власність 27 земельних ділянок для городництва, зокрема ОСОБА_1 - 142 га, ОСОБА_3 50 -га. ОСОБА_4 - 52 га. ОСОБА_9 - 6 га, ОСОБА_6 - 61 га, ОСОБА_7 - 48 ra. Так, зокрема, встановлено, що Журавненською селищною радою прийнято рішення № 9-204 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва», згідно з яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в згідно оренду громадянину ОСОБА_1 для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованой на території. Журавненської селищної ради, Стрийського району Львівської області області розроблений на замовлення громадянина України ОСОБА_1 для городництва. Згідно з п. 2 вказаного рішення громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, загальною площею 5,8537 га, для городництва, на умовах: термін оренди 30 років, розмір орендної плати 12% від нормативної оцінки земельної ділянки. В подальшому між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі від 24.09.2021, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для городництва з кадастровим номером 4621584400:08:000:1911, загальною площею 5,8537 га, розташовану на території с. Мазурівка, Журавненської селищної ради. (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області, строком на 30 років. Встановлено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за один повний рік. Вказаний договір оренди укладений всупереч земельному законодавству України, а саме абз.2 ч.1 ст.36 Земельного кодексу України, згідно з яким площа земельної ділянки, яка надається громадянину в оренду для городництва не може перевищувати 0,6 га. Враховуючи наведене та керуючись ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, просить повідомити чи буде звертатися Журавненська селищна рада до суду про визнання вищевказаного договору оренди землі недійсним. В той же час повідомляє, що в разі відсутності дієвих заходів з приводу захисту інтересів держави такі будуть вживатися окружною прокуратурою /а.с.50/.

Відповідно до відповіді на запит Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області було повідомлено про те, що вона не буде звертатись до суду про визнання договору оренди землі недійсним /а.с.51/.

Відповідно до листа Стрийської окружної прокуратури Журавенську селищну раду Стрийського району Львівської області на виконання вимог ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» повідомлено, що Стрийською окружною прокуратурою встановлено наявність підстав для представництва інтересів держави в суді, у зв'язку з цим окружною прокуратурою буде пред'явлено в Жидачівський районний суд Львівської області позов в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради до ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди землі б/н від 24.09.2021, укладеним між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 та повернення земельної ділянки у комунальну власність /а.с.53/.

Згідно із частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно зі статтею 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу (ч.ч.2,3 ст.134 Земельного кодексу України).

Згідно з ст. 36 Земельного кодексу України, громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28.04.2021, який набрав чинності 27.05.2021, внесено зміни до ст.36 ЗК України за змістом якої громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва, площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч.2 ст.4 Закону України «Про оренду землі»).

Таким чином, громадянин має право на отримання земельної ділянки в оренду для городництва, площа якої не перевищує встановлену чинним законодавством площу, а саме не більше 0,6 гектара.

У той же час, відповідно до рішення Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 9-204 від 26.08.2021 та договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н відповідачеві надано у користування земельну ділянку, площа якої перевищує допустиму норму - 5,8537 га, що прямо суперечить вимогам закону,

чинного станом на момент прийняття рішення органом місцевого самоврядування та

укладення договору оренди землі.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда,

суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого

майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами

на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 134

ЗК України.

Статтею 36 ЗК України доповнено обмеженням щодо максимальної площі земельної ділянки для городництва, що може надаватися в оренду громадянину, з метою запобігання зловживанням з боку землекористувачів щодо уникнення аукціону при отримання права оренди. Крім того, вказані зміни покликані зменшити корупційні ризики у земельних відносинах, спростити доступ до земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а також уникнути випадків, коли після передачі земель для городництва вони фактично використовуються для інших цілей, як-то для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відтак, з урахуванням положень ст. 36 ЗК України, дана земельна ділянка

площею 5,8537 га фактично не могла передаватися для городництва, так як її площа

перевищує гранично допустиму норму.

Згідно з позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 № 688/2908/16-ц, договірні відносини виникають з моменту укладення сторонами договору оренди. Цей момент не пов'язується з моментом видання рішення про передання в оренду земельної ділянки. Отже, таке рішення не є правовстановлюючим документом, а вимога про визнання його незаконним не відповідає належному способу захисту.

Дана позиція узгоджується з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі №359/3373/16, відповідно до яких рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону не тягне тих юридичних наслідків, на які воно спрямоване (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, від 15.10.2019 у справі № 911/3749, від 22.01.2020 у справі № 910/1809/18, від 01.02.2020 у справі №922/614/19). Тому під час розгляду справи, в якій на вирішення спору може вплинути оцінка рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування як законного або протиправного, не допускається відмова у позові з тих мотивів, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування не визнане судом недійсним, або що таке рішення не оскаржене, відповідна позовна вимога не пред'явлена. Під час розгляду такого спору слід виходити з принципу jura novit curia - суд знає закони (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі №587/430/16-ц, від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17). Тому суд має самостійно дати правову оцінку таким правовідносинам.

Враховуючи викладене, належним та ефективним способом захисту прав

територіальної громади є визнання недійсним саме договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н, укладеного між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 , так як підставою для реєстрації права оренди відповідача в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є саме вказаний договір, а не рішення органу місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 під час подання до Журавненської селищної ради проекту землеустрою для затвердження, знав про наявність законодавчих обмежень щодо надання земельних ділянок в оренду для городництва без проведення земельних торгів, або повинен був та міг, знати про це, а відтак вказані обставини не свідчать про добросовісність відповідача при отриманні права оренди на земельну ділянку, котрий повинен був враховувати вимоги законодавства. Відтак, враховуючи, що при укладенні договору не було дотримано встановлений нормами земельного законодавства порядок передачі та отримання в оренду спірної земельної ділянки, суд першої інстанції прийшов до обгрунтованого висновку, що такий договір підлягає визнанню недійсним в судовому порядку, а земельна ділянка - поверненню.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18 зазначила, що якщо прокурор звертається до суду з позовною заявою в інтересах держави, він зобов'язаний у позовній заяві вказати підставу для здійснення представництва інтересів, передбачену ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», та обгрунтувати її.

У такому разі статусу позивача набуває: 1)орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах (за наявності такого органу); 2) прокурор, у разі: - відсутності органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних

правовідносинах; - відсутності в органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, повноважень щодо звернення до суду.

Відповідно до ст. 169 ЦК України територіальні громади діють у цивільних

правовідносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Згідно зі статтею 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють

цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції.

У цих правовідносинах Журавненська селищна рада, здійснюючи право розпорядження землею в межах територіальної громади, є учасником цивільних правовідносин (стороною договору оренди землі).

Відтак, у цій справі наявний орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Журавненська селищна рада, оскільки в цьому випадку орган місцевого самоврядування має повноваження на звернення до суду із позовом про визнання недійсним договору, стороною якого він є.

Вказане підтвердила Велика Палата Верховного Суду у п. 84 постанови від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18, зазначивши, що процесуальний статус прокурора у справі залежить від наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

З урахуванням наведеного, у позовній заяві прокурором обґрунтовано наявність

підстав для представництва інтересів держави в особі Журавненської селищної ради.

Зокрема, на виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень, Стрийською окружною прокуратурою на адресу Журавненської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо її обізнаності про порушення прав, вжитих селищною радою законодавчо визначених заходів із захисту інтересів держави, причин їх невжиття, намірів реалізувати ці повноваження(а.с.50).

Згідно з наданою у відповіддю Журавненської селищної ради від 08.07.2024 №1339/05-1/02-26/вих-24, селищна рада не буде звертатися до суду із позовом про визнання договору оренди землі недійсним(а.с.51).

Стрийською окружною прокуратурою Львівської області повідомлено Журавненську селищну раду про те, що ними буде пред'явлено в інтересах держави позов до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі від 24.09.2021 недійсним, повернення земельної ділянки у комунальну власність(а.с.53).

З урахуванням того, що Журавненська селищна рада є однією зі сторін договору оренди землі, який підлягає визнанню недійсним, проте, незважаючи на обізнаність про порушене право, не вжила заходів щодо його захисту, наявні підстави для представництва інтересів держави прокурором.

Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують правильності висновків місцевого суду та не дають підстав вважати, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Рішення суду є законним та обґрунтованим і підстав для його зміни чи скасування немає.

При вирішенні справи суд першої інстанції правильно визначив характер правовідносин між сторонами, застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи та надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам, тому колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 368, п.1 ч.1 ст. 374, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 30 грудня 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її ухвалення.

Повний текст постанови складений:10.10.2025

Головуючий

Судді