09 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 500/5071/24 пров. № А/857/32396/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Гудима Л.Я., Матковської З.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року (головуюча суддя: Подлісної І.М., місце ухвалення - м. Тернопіль) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 , 15.08.2024, звернувся з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні та виплаті доплати до пенсії з 01.07.2021 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у неналежному розмірі та виплати цієї доплати з 01.08.2024 у неналежному розмірі;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити з 01.07.2021 року позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою, в якій просив здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Позивач, 29.07.2023 отримав відповідь з ГУ ПФУ в Тернопільській області про те, що з урахуванням абзацу 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року підстав для виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення не має.
З такими твердженнями відповідача не погоджується позивач, вважає протиправними його дії щодо невиплати йому з 01.07.2021 доплати в сумі 2000 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.02.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, з урахуванням виплачених сум.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, щомісячна доплата в розмірі 2000 грн не виплачується у випадку, якщо після 1 березня 2018 року пенсія була перерахована і її розмір збільшився більш ніж на 2000 грн. Оскільки пенсія позивача була перерахована на виконання рішення суду на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, і сума збільшення перевищила 2000 грн, підстав для нарахування зазначеної доплати немає.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу у якому він просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі № 500/344/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2024, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови мені у перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 56% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату позивачеві з 31.05.2016 пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 56% відповідних сум грошового забезпечення.
Строк перерахунку його пенсії встановлено у ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ: перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Оскільки рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі № 500/344/24 набрало законної сили 22.05.2024, а також наявність реєстрації ГУПФ у ЄСІТС «Електронний суд», а отже відсутність потреби у додатковому часі для отримання з суду належних підстав для перерахунку пенсії, позивач очікував збільшення пенсійної виплати у червні 2024 року, але пересвідчився у відсутності змін у розмірі своєї пенсії, внаслідок чого 24.05.2024 звернувся із заявою до ГУПФ (додаю до позовної заяви) із проханням виконати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року у справі № 500/344/24 (дата доставки до особистих кабінетів Електронного суду 22.02.2024), яке набрало законної сили у день залишення цього рішення без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у цій же справі, а також надати відомості: який розмір пенсії у нього виник після перерахунку за вказаним рішенням суду; яка сума заборгованості виникла з 31.05.2016 року після перерахунку його пенсії за рішенням суду і до початку виплати пенсії згідно цього перерахунку; коли та в який спосіб ця заборгованість буде виплачена; протокол перерахунку пенсії за рішенням суду у справі № 500/344/24.
У відповіді від 08.07.2024 № 5965-5769/Ю-02/8-1900/24 ГУПФ повідомило, що рішення суду у справі № 500/344/24 виконано у липні 2024 року, проте розмір пенсійної виплати за липень був тотожнім її розміру за червень, що підтверджується довідкою про доходи (пенсію) від 12.08.2024 № 5415945104443426 з січня по липень 2024 року. Розмір пенсії у січні-лютому 2024 року складав 9403,40 грн, а після проведення індексації пенсій з березня 2024 року відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії підвищився до 9992,71 грн.
Про розмір отриманої пенсії позивача за серпень 2024 року свідчать дані з веб порталу Пенсійного фонду України (скріншоти від 12.08.2024 додано до позовної заяви), він склав 10244,40 грн.
Про те, що розмір пенсії після перерахунку з 01.08.2024 становитиме 10244,40 грн зазначено і у згаданій вище відповіді ГУПФ від 08.07.2024 № 5965-5769/ Ю-02/8-1900/24. Там же вказано, що йому нарахована доплата в сумі 36941,95 грн за період з 31.05.2016 по 31.07.2024. Разом із відповіддю ГУПФ направив запитану інформацію, зокрема протокол перерахунку пенсії з 01.08.2024.
У цьому протоколі вказано, що щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови № 713 проводиться вже не у розмірі 2000 грн, а у розмірі 1468,10 грн. Разом із тим, ця сама доплата до перерахунку за рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі № 500/344/24 складала рівно 2000 грн, що підтверджується раніше отриманим протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2023 (додано до позовної заяви), проведеним у зв'язку із індексацією пенсії у березні 2023 року.
Із таким зменшенням доплати, встановленої Постановою № 713, а також викривленою інформацією щодо виплачених сум пенсії та неправомірним затягуванням перерахунку і виплати оновленого розміру пенсії позивач не погодився і 12.07.2024 направив до ГУПФ через веб-портал Пенсійного Фонду України скаргу (скріншоти скарги додано до позовної заяви), зареєстровану за № ВЕБ-19001-Ф-С-24- 116465, у якій зокрема просив відновити належний розмір виплати 2000 грн у складі його пенсії з дати позбавлення такої виплати у належному розмірі та негайно виплатити борг, який утворився з 01.07.2024 внаслідок несвоєчасного і не в повному обсязі виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі № 500/344/24.
У відповіді ГУПФ від 29.07.2024 № 6407-6208/Ю-02/8-1900/24 на цю скаргу вказано, що оскільки основний розмір пенсії збільшився на 531,90 грн, на відповідну суму зменшилася доплата згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, яка з 01.08.2024 становить 1468,10 грн.
Вважаючи дії відповідача щодо припинення виплати такими, що порушують право на належний рівень пенсійного забезпечення, позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, тобто не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що прийняття цієї постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, системний аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що перерахунок пенсії, проведення якого, згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713, є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що перерахунок пенсії позивача був зумовлений набранням законної сили рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі № 500/344/24, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 31.05.2016 пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 56% відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 17 травня 2023 року справа № 620/5518/22.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача у проведенні позивачу виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн є протиправною, а тому необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нарахувати і виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату 2000,00 гривень до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, починаючи з 01.02.2024 з урахуванням проведених виплат.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Згідно приписів ст. 139 КАС України підстав для стягнення судових витрат не має.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року у справі № 500/5071/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді Л. Я. Гудим
З. М. Матковська