Постанова від 10.10.2025 по справі 380/24312/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/24312/24 пров. № А/857/10509/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кузьмича С. М.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року (ухвалене головуючим - суддею Лунь З.І. у м. Львові) у справі № 380/24312/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення №134650025695 від 20.11.2024 Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про відмову у обчисленні ОСОБА_1 пенсії по віку відповідно до статті 37 ЗУ “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10.12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням заробітної плати за Довідкою № 440-ф від 11.11.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року, яка видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області обчислити ОСОБА_1 з 18.01.2024 пенсію по віку відповідно до статті 37 ЗУ “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10.12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням заробітної плати за Довідкою № 440-ф від 11.11.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року, яка видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 у справі №380/2318/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було видано позивачці довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» № 440-ф від 11.11.2024. Позивачка звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаної довідки, проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області №134650025695 від 20.11.2024 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення №134650025695 від 20.11.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області обчислити ОСОБА_1 з 18.01.2024 пенсію, призначену з 18.01.2024 з урахуванням довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 440-ф від 11.11.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

У решті позовних вимог відмовлено.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що суд у рішенні від 02.08.2024 у справі №380/2318/24 визнав обов'язок ГУ ПФ у Львівській області видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року для обчислення розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», а також, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", набрала чинності 20.07.2024, в той час, як позивача було призначено пенсію державного службовця з 18.01.2024, то підстави відмови в обчисленні пенсії позивачки, вказані у спірному рішенні, є протиправними.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що відповідно до рішення від 12.07.2023 №134650025695 ОСОБА_1 з 17.05.2023 призначено пенсію за віком згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

17.01.2024 позивачка звільнилася з посади головного спеціаліста відділу формування електронних трудових книжок Управління інформаційних систем та електронних реєстрів Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за власним бажанням, що підтверджується записом № 43 у її трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 27.03.2017.

З 18.01.2024 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», що підтверджується рішенням від 24.01.2024 №134650035695.

Розмір пенсії позивачки обчислено відповідно до виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідок, а саме:

- від 18.01.2024 №93-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням перед пенсією);

- від 18.01.2024 № 95-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Листом від 18.01.2024 №1300-5603-8/9683 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачці у видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, оскільки стаж її роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», станом на 01.05.2016 становить 13 років 01 місяць 13 днів, тобто менше 20 років.

Вважаючи зазначену відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її право на отримання пенсійного забезпечення в належному розмірі, позивачка звернулася до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 у справі №380/2318/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року для обчислення розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».

На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області сформовано довідку № 440-ф від 11.11.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року.

Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 12.11.2024, у якій просила перерахувати пенсію за віком на підставі вказаної довідки.

Вказана заява розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №134650025695 від 20.11.2024 позивачці відмовлено в перерахунку пенсії. Рішення мотивоване тим, що 12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №823 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі Постанова № 823), якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622. Постановою №823 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 01.01.2024. Станом на 01.05.2016 відсутні 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Спеціальний стаж заявниці станом складає 13років 01місяць 14днів. З огляду на зазначене вище, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення про відмову в проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю правових підстав, а саме: оскільки довідка № 440-ф від 11.11.2024 видана всупереч положенням Порядку № 622, та у заявниці відсутні 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Не погоджуючись із вказаним рішенням та вважаючи його протиправним, позивачка звернулась до суду із цим позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 (далі - Закон № 889-VIII).

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Положеннями пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року у справі №380/2318/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було видано позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 11 листопада 2024 року №440-ф.

Порядок призначення пенсії колишнім державним службовцям передбачено Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб (далі Порядок №622).

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що довідка №440-ф від 11 листопада 2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідає вимогам Постанови №1-3 щодо форм відповідних довідок.

Щодо доводів відповідача про те, що з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», то колегія суддів не приймає такі доводи до уваги і погоджується з судом першої інстанції про те, що вказана постанова набрала чинності 20.07.2024 та, відповідно, підлягає застосуванню саме з цієї дати, в той час, як позивача було переведено на пенсію державного службовця у січні 2024 року.

Щодо наявності в позивача необхідного стажу роботи на державній службі 20 років, то суд апеляційної інстанції наголошує, що спір щодо наявності стажу не є предметом доказування у вказаних правовідносинах, оскільки право на отримання такої довідки було встановлено рішенням суду від 07.03.2024 у справі №380/1901/24, відтак не є предметом доказування у цій справі.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Щодо аргументів відповідача про те, що Закон “Про державну службу» не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій, то суд зазначає, що позивачці пенсія на підставі означеного закону призначена з 18.01.2024 вперше, що мало наслідком обчислення відповідного розміру на підставі довідки №440-ф від 11.11.2024, а не перерахунок пенсії на підставі означеної довідки.

Таким чином, апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що з метою належного поновлення прав позивачки необхідно задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача ГУ ПФ України у Харківській області обчислити позивачці пенсію за віком відповідно до Закону України №889-VІІІ з урахуванням довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №440-ф від 11.11.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та здійснити її виплату з урахуванням раніше проведених виплат.

Решта доводів апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі № 380/24312/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула