П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
09 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/4000/25
Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 31.03.2025
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
07.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо виплати йому разової грошової допомоги до Дня Незалежності України 2024 року відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 2900грн.; зобов'язання провести йому виплату суми заборгованості 15988грн., створену внаслідок неповної виплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України 2024 року, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2024 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, у розмірі, який не відповідає нормам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Рішенню Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 позов задоволений частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги за 2024 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у меншому розмірі, ніж восьми мінімальних пенсій за віком; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи за 2024 рік відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а саме: з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем протиправно виплачено ОСОБА_1 разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі меншому, ніж передбачено ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апелянт посилається на дотримання ним вимог законодавства під час виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №369.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та має право на грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2024 рік. /а.с.8/
У серпні 2024 році позивачу виплачена одноразова грошова допомога до Дня Незалежності України за 2024 рік в розмірі 2900грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №369.
Вважаючи протиправними дії щодо нарахування та виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2024 році у розмірі 2900грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Правовий статус учасників бойових дій, ветеранів війни та створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (надалі - Закон України № 3551-XII).
Так, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України №3551-XII (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, 15.04.2023 набрав чинності Закон України №2983-IX, яким ч.5 ст.12 Закону України №3551-ХІІ викладена в такій редакції: Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Наведені положення Закону України №2983-IX неконституційними не визнавалися і є чинними.
Колегія суддів вважає, що така зміна вчинена Верховною Радою України шляхом внесення прямих змін до Закону України №3551-ХІІ, а не шляхом установлення відповідних норм черговим Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, як це відбувалося раніше і на заборону чого вказував Конституційний Суд України у своїх рішеннях з цього питання, не дає суду підстав стверджувати про неконституційність відповідних змін правового регулювання.
Так, з метою здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», Кабінет Міністрів України 02.04.2024 прийняв постанову №369 «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, у 2024 році» (надалі - Постанова №369).
Постановою №369 встановлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24.08.2024 особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, - II групи - 2900грн.
Отже, виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік згідно ч.5 ст.12 Закону України №3551-ХІІ мала здійснюватися в розмірі, що встановлений Постановою №369, а саме, у розмірі 2900грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримав щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у розмірі 2900грн., що передбачено Порядком №369.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на час виникнення спірних правовідносин діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, що свідчить про безпідставність позовних вимог.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2025 у справі №440/14216/23.
З огляду на викладене, оскільки суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, а тому в порядку ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року скасувати.
Ухвалити у справі постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Суддя-доповідач А.В. Крусян
Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв