Справа № 420/17277/25
10 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, у якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ: 20987385) від 28 листопада 2024 року №204750021984 про відмову у призначенні пенсії за віком визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до пільгового стажу періоди роботи з 21.02.2012 р. по 31.12.2017 р. згідно пільгової довідки ТОВ “Електросталь» від 02.02.2021 № 8 та трудової книжки НОМЕР_2 від 04.07.1990 року; та повторно розглянути питання призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за віком визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 20 листопада 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 20 листопада 2024 року позивач - ОСОБА_1 , знаходячись у місті Харків, як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29.10.2024 року №6327-5003507782, звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та прийнято рішення від 28 листопада 2024 року №204750021984 про відмову у призначенні пенсії за віком за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи - 08 років. За наданими документами до пільгового стажу не зараховано період роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 згідно пільгової довідки ТОВ «Електросталь» від 02.02.2021 № 8, оскільки відсутній документ на право підпису Голови ліквідаційної комісії. Також у довідці відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати. Додатковий коментар: в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 за період роботи з лютого по квітень 2012 року та за березень 2014 року прослідковується робота по сумісництву. Пільгова довідка потребує перевірки.
Вважаючи протиправним рішення від 28 листопада 2024 року №204750021984 позивач звернувся до суду з даним позовом.
Доводи позову мотивовані тим, що позивачем при зверненні до територіальних органів Пенсійного фонду України було надано документи, серед яких: трудова книжка НОМЕР_2 від 04.07.1990 року та довідка, що уточнює особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 02.02.2021 № 8, видана ліквідатором ТОВ «Електросталь» Бєляєвим В.Г., до довідки долучено наказ по ТОВ «Електросталь» (код ЄДРПОУ 32582387) про висновки атестації робочих місць стосовно умов праці від 09.04.2009 р. № 42 з додатком № 1 та наказ від 07.04.2014 р. № 25 про проведення атестації робочих місць з додатком № 1. Тобто, надано всі необхідні документи, які передбачені пунктом 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці. Твердження ГУ ПФУ в Одеській області про відсутність документу на право підпису Голови ліквідаційної комісії ТОВ «Електросталь» ОСОБА_2 , яким видано довідку, що уточнює особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 02.02.2021 № 8, позивач вважає такими, що не відповідають дійсності, оскільки в Єдиному державному реєстрі міститься інформація, яка підтверджує, що станом на дату видачі Довідки, що уточнює особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 02.02.2021 № 8, Головою комісії з припинення (ліквідатором) ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 32582387) було призначено Бєляєва Георгія Володимировича, тобто дана особа була наділена повноваженнями щодо підписання відповідних документів.
Щодо відсутності у довідці інформації про перебування у відпустках без збереження заробітної плати, позивач посилався на те, що Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування містить інформацію за спірні періоду про оплату ЄСВ, якщо ОСОБА_1 , у відповідний період знаходився у відпустці без збереження заробітної плати, то відповідно за цей період ЄСВ не було б сплачено і такий період не було б автоматично зараховано до страхового стажу. З огляду на викладене, відсутність у вказаній вище довідці інформації про перебування ОСОБА_1 у відпустках без збереження заробітної плати, не спростовує наявності у працівника відповідного пільгового стажу роботи.
З огляду на вищевикладене, позивач вважає, що враховуючи періоди роботи за записами згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 04.07.1990 року та Довідку, що уточнює особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 02.02.2021 № 8, видану ліквідатором ТОВ «Електросталь» Бєляєвим В.Г., він має право на призначення пенсії за віком визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 09.06.2025 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк на усунення недоліків.
20.06.2025 року від позивача надійшла заява, якою недоліки позовної заяви було усунуто шляхом надання до суду доказів, які підтверджують сплату судового збору у розмірі 1211,22 грн.
Ухвалою суду від 09.07.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.
21.07.2025 року відповідачем подані до суду копії матеріалів, що були подані позивачем разом із заявою про призначення пенсії.
22.07.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.
Відповідач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було прийнято Рішенням №204750021984 від 28.11.2024, яким позивачу відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи - 08 років. За наданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. За наданими документами до пільгового стажу не зараховано період роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 згідно пільгової довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 № 8, оскільки відсутній документ на право підпису Голови ліквідаційної комісії. Також у довідці відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати. Додатковий коментар: в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 за період роботи з лютого по квітень 2012 року та за березень 2014 року прослідковується робота по сумісництву. Пільгова довідка потребує перевірки.
Що стосується вимоги про зобов'язання Головного управління зарахувати стаж, відповідач у відзиві посилався на те, що відповідно до ст. 58 Закону № 1058 Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та здійснює її виплату. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії. Оскільки повноваження щодо призначення пенсії відноситься до компетенції Пенсійного фонду, суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, відповідач наполягає на правомірності прийнятого ним рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
29.07.2025 року представником позивача подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив представник позивача наполягав на тому, що позивачем надано всі необхідні документи, які передбачені пунктом 10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, тому він має право на призначення пенсії за віком визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто на пільгових умовах.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались.
З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у заявах по суті справи, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 20.11.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Згідно Розписки-повідомлення, разом із заявою для призначення пенсії позивачем подано: військовий квиток, диплом про навчання, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, паспорт громадянина України, трудову книжку.
Відповідно до п. 1.1 розд. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За принципом екстериторіальності органом для розгляду заяви позивача визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 204750021984 від 28.11.2024 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.11.2024 року відмовлено у призначенні пенсії за віком визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи - 08 років.
Відповідно до змісту цього рішення:
Пенсійний вік визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 50 років. Вік заявника 52 роки.
Необхідний страховий стаж визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить не менше 25 років. Страховий стаж заявника становить 35 років 10 місяців 01 день.
Необхідний пільговий стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 10 років. Працівники, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Пільговий стаж заявника відсутній.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
За наданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
За наданими документами до пільгового стажу не зараховано період роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 згідно пільгової довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 № 8, оскільки відсутній документ на право підпису Голови ліквідаційної комісії. Також у довідці відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати. Додатковий коментар: в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 за період роботи з лютого по квітень 2012 року та за березень 2014 року прослідковується робота по сумісництву. Пільгова довідка потребує перевірки.
Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004 року.
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4).
Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначає стаття 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Згідно з ч. 5 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до ч. 7 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Як встановлено судом, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 20.11.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Отже, за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на пільгових роботах, позивач може набути право на призначення пенсії за віком, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Станом на дату звернення за призначенням пенсії позивач досяг 52 років, а його страховий стаж становить 35 років 10 місяців 01 день, що відповідає умовам для призначення пенсії за Списком № 1.
Щодо наявності пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 204750021984 від 28.11.2024 року до пільгового стажу не зараховано період роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 згідно пільгової довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 № 8, оскільки відсутній документ на право підпису Голови ліквідаційної комісії. Також у довідці відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати. Додатковий коментар: в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 за період роботи з лютого по квітень 2012 року та за березень 2014 року прослідковується робота по сумісництву. Пільгова довідка потребує перевірки.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення», яка визначає види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, - до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з приписами статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 1-2 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
Згідно пункту 3 Порядку №637, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
З аналізу наведених законодавчих приписів випливає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, показань свідків.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 р. № 301 “Про трудові книжки працівників», відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Верховний Суд у постанові від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а виклав правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач подав до пенсійного органу для призначення пенсії основний документ, який підтверджує стаж роботи - Трудову книжку серії НОМЕР_2 від 04.07.1990 року.
Згідно записів Трудової книжки НОМЕР_2 від 04.07.1990 року, у спірний період з 21.02.2012 р. по 31.12.2017 р. позивач працював на ТОВ «Електросталь» розливальником сталі на дільниці підготовки ковшів та вогнетривких робіт.
Порядок №637 передбачає особливості підтвердження стажу роботи окремих категорій працівників.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджений Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за N 1451/11731 (надалі - Порядок №383).
Цей Порядок регулює застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників 36-2003-п (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 1788-12.
Згідно пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Відповідно до пункту 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 637-93-п.
Як вбачається з матеріалів справи, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці позивач подав до пенсійного органу для призначення пенсії окрім трудової книжки серії НОМЕР_2 від 04.07.1990 року із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи також й уточнюючу довідку №8 від 02.02.2021 року, видану ТОВ «Електросталь».
Відповідно до змісту довідки №8 від 02.02.2021 року, її видано ОСОБА_1 1972 року народження в тому, що він дійсно працював на ТОВ «Електросталь» з 21.02.2012 р. (Наказ № 21 від 21.02.2012 р.) розливальником сталі на дільниці підготовки ковшів та вогнетривких робіт по 31.12.2017 р. (Наказ № 746 від 29.12.2017 р.) повний робочий день: Пільговий список № 1; Розділ ІІІ «Чорна металургія»; Підрозділ 2 (Виробництво сталі та феросплавів). Позиція Робітники. Підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36, Постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461, Постанова Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 р. № 479, карта організації праці на робочому місці, технологічний процес, накази по заводу, особова картка форми Т-2, особові рахунки про оплату праці. Робоче місце розливальника сталі основної виробничої дільниці підготовки ковшів та вогнетривких робіт, занятого повний робочій день, атестовано наказом по ТОВ «Електросталь» № 42 від 09.04.2009 р. Атестація на підприємстві проводилася вперше. Переатестація проведена згідно наказу № 25 від 07.04.2014 р. та наказу № 81 від 30.12.2016 р.
Довідка №8 від 02.02.2021 року видана за підписом ліквідатора ТОВ «Електросталь» В.Г. Бєляєва та містить печатку ТОВ «Електросталь» код ЄДРПОУ 32582387.
Крім того, при зверненні до органів ПФУ позивачем долучено до довідки №8 від 02.02.2021 року наказ ТОВ «Електросталь» (код ЄДРПОУ 32582387) про висновки атестації робочих місць стосовно умов праці від 09.04.2009 р. № 42 з додатком № 1 та наказ від 07.04.2014 р. № 25 про проведення атестації робочих місць з додатком № 1 (перелік робочих місць).
Отже, позивач виконав усі вимоги для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, встановлені пунктом 10 Порядку №383
Відповідно до змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 204750021984 від 28.11.2024 року, відповідачем не зараховано до пільгового стажу період роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 згідно пільгової довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 № 8, оскільки відсутній документ на право підпису Голови ліквідаційної комісії.
Суд критично оцінює наведені мотивування відповідача, оскільки, по-перше, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії (Верховний Суд у постанові від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а); по-друге, як довів позивач, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань міститься інформація, яка підтверджує, що станом на дату видачі Довідки, що уточнює особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 02.02.2021 № 8, Головою комісії з припинення (ліквідатором) ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 32582387) було призначено Бєляєва Георгія Володимировича, тобто дана особа була наділена повноваженнями щодо підписання відповідних документів, на підтвердження разом із позовною заявою додано Витяг з Єдиного державного реєстру від 27.05.2025 р. за №1027100291125 (а.с. 18).
Суд також відхиляє доводи відповідача, на які він посилався в обґрунтування спірного рішення, стосовно того, що у довідці від 02.02.2021 № 8 відсутня інформація про перебування у відпустках без збереження заробітної плати. Додатковий коментар: в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 за період роботи з лютого по квітень 2012 року та за березень 2014 року прослідковується робота по сумісництву. Пільгова довідка потребує перевірки.
У матеріалах справи наявна Довідка Форма ОК-5, яка підтверджує, що за весь період 2012-2014 рр. за позивача сплачені страхові внески ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» (код ЄДРПОУ 32582387), а довідка №8 від 02.02.2021 року підтверджує, що він дійсно працював на ТОВ «Електросталь» з 21.02.2012 р. (Наказ № 21 від 21.02.2012 р.) розливальником сталі на дільниці підготовки ковшів та вогнетривких робіт по 31.12.2017 р. (Наказ № 746 від 29.12.2017 р.) повний робочий день.
Щодо зауваження відповідача у спірному рішенні на відсутності у довідці інформації про перебування у відпустках без збереження заробітної плати, суд погоджується з доводами позивача з цього приводу, стосовно того, що Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування містить інформацію за спірні періоду про оплату ЄСВ, якщо ОСОБА_1 , у відповідний період знаходився у відпустці без збереження заробітної плати, то відповідно за цей період ЄСВ не було б сплачено і такий період не було б автоматично зараховано до страхового стажу. З огляду на викладене, відсутність у вказаній вище довідці інформації про перебування ОСОБА_1 у відпустках без збереження заробітної плати, не спростовує наявності у працівника відповідного пільгового стажу роботи.
Таким чином, відсутність у пільговій довідці №8 від 02.02.2021 року інформації про перебування позивача у відпустках без збереження заробітної плати, не є підставою для відмови у зарахуванні окремих періодів трудової діяльності з метою пільгового обчислення стажу роботи.
У рішенні № 204750021984 від 28.11.2024 року відповідач вказує, що пільгова довідка потребує перевірки. Однак, перевірка достовірності виданих документів покладається й на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії. Відповідач доказів перевірки не надав.
Відповідно до ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно не було зараховано до пільгового стажу позивача період роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 рр. розливальником сталі на дільниці підготовки ковшів та вогнетривких робіт на ТОВ «Електросталь» на підставі записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 04.07.1990 року та згідно пільгової довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 року № 8.
Питання щодо належності посад позивача та характеру виконуваних ним робіт до Списку №1 у рішенні про відмову не заперечувалось (Розділ ІІІ «Чорна металургія», Підрозділ 2: Виробництво сталі та феросплавів, Позиція: Робітники, - постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36, постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461).
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України Одеській області № 204750021984 від 28.11.2024 року не відповідає критеріям ч. 2 ст. 2 КАС України, а отже підлягає скасуванню у судовому порядку.
Як вже було зазначено, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Повноваження щодо призначення пенсії відноситься до компетенції відповідача і суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Враховуючи, що до компетенції суду не належить призначення, переведення, розрахунок та виплата пенсії, а здійснюється лише контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд вважає доцільним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яким за принципом екстериторіальності по суті розглядалась заява позивача та прийнято рішення про відмову, зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 рр. на підставі записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 04.07.1990 року та згідно уточнюючої довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 року № 8, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 20.11.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 1211,20 грн., де 1211,20 грн. - ставка судового збору сплачена позивачем за звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28 листопада 2024 року №204750021984.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 21.02.2012 по 31.12.2017 рр. на підставі записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 04.07.1990 року та згідно уточнюючої довідки ТОВ «ЕЛЕКТРОСТАЛЬ» від 02.02.2021 року № 8, а також повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 20.11.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук