Ухвала від 10.10.2025 по справі 420/2712/23

Справа № 420/2712/23

УХВАЛА

10 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Одеській області" від 04.01.2023 р. № 33/36-6572; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Одеській області" від 04.01.2023 р. № 33/36-6572, починаючи з 01.12.2019 р., з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішення набрало законної сили 04.04.2023 р., у зв'язку з чим 04.04.2023 р. Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/2712/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Одеській області" від 04.01.2023 р. № 33/36-6572, починаючи з 01.12.2019 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 р. змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 р. по справі №420/2712/23 шляхом стягнення з боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму нарахованої доплати до пенсії у розмірі 291909,10 грн.

02.10.2025 р. від представника Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню. Заява мотивована тим, що зміна способу виконання рішення суду від 03.03.2023 р. у справі 420/2712/23 може призвести до видачі судом стягувачу двох виконавчих листів, а подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України. З урахуванням наведеного, виконавчий лист від 04.04.2023 р. у справі № 420/2712/23 щодо зобов'язання відповідача слід визнати таким, що не підлягає виконанню.

Ухвалою від 03.10.2025 р. прийнято до розгляду заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та призначено судове засідання на 10.10.2025 р. на 10:40 год.

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись завчасно належним чином.

При вирішення даної заяви суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю або частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником або іншою особою або з інших підстав.

За приписами ч.3 ст.374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.

Відповідно до п.п.18.1, 18.2 п.18 Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу; оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно ч.4 ст.373 КАС України протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений в частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу або у разі її відсутності - рекомендованим чи цінним листом.

Таким чином, підставою для виконання рішення суду є відповідне рішення та виданий з метою його виконання виконавчий документ, зокрема, виконавчий лист. Видача виконавчого листа відбувається після набрання рішенням законної сили. Поряд з цим, КАС України передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.

Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15.11.2020 р. у справі № 752/2391/17, наведені в ст.374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 р. зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ "ТМО МВС України по Одеській області" від 04.01.2023 р. № 33/36-6572, починаючи з 01.12.2019 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання цього зобов'язального припису резолютивної частини рішення Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист від 04.04.2023 р. № 420/2712/23.

Поряд з цим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 р. змінено спосіб виконання рішення суду, зокрема, зобов'язальний припис резолютивної частини на стягнення з боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму нарахованої доплати до пенсії у розмірі 291909,10 грн.

Вирішуючи питання про наявність підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд виходить з того, що виконавчий лист в адміністративній справі № 420/2712/23 видано з метою забезпечення примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 р., яке набрало законної сили 04.04.2023 р. Зазначене свідчить про те, що цей виконавчий лист не видано помилково.

Суд зауважує, що згідно приписів КАС України виконавчий лист видається виключно на рішення суду. Ухвала суду про зміну способу і порядку виконання судового рішення є самостійним процесуальним документом, та не може бути підставою для видачі окремого виконавчого листа. Процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

Більше того, Одеським окружним адміністративним судом виконавчий лист на виконання ухвали суду від 12.09.2025 р. у справі № 420/2712/23 не видавався, а чинні положення КАС України не містять правових підстав для його видачі в майбутньому.

Водночас відповідно до абз.3, 4 п.6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 р. № 45), у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб, зокрема, оригінал виконавчого документа і судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності).

Тобто в цьому випадку позивач повинен подати органам Казначейства як ухвалу про зміну способу виконання, так і виконавчий лист.

У випадку, якщо відповідач вважатиме, що рішення суду виконане, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не позбавлене права звернутися до виконавчого органу у порядку п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження " із відповідною заявою про закінчення виконавчого провадження та додати відповідні докази.

Виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку про необґрунтованість заяви відповідача про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

Керуючись ст.ст.243, 248, 374 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити у задоволенні заяву представника відповідача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складення повного тексту ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.І. Бездрабко