Рішення від 10.10.2025 по справі 420/4654/25

Справа № 420/4654/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення від 14.01.2025 № 262940020881 та зобов'язання зарахувати періоди роботи та призначити пенсію з 07.01.2025, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення №262940020881 від 14.01.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Код ЄДРПОУ: 21295057; місцезнаходження юридичної особи: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 6), яке полягає у відмові призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2, ч 2, ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не в зарахуванні періодів роботи з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., відповідно трудової книжки НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ: 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16), зарахувати період роботи відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., що визначає право на пенсію на пільгових умовах за Списком №2, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2, ч. 2, ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначити пенсію з 07.01.2025 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в м. КИЄВІ (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ: 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Код ЄДРПОУ: 21295057; місцезнаходження юридичної особи: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 6), солідарно судовий збір у розмірі 2422,40 гривні на користь, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

Позивач звертає увагу, що 07.01.2025 року, звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві, з відповідною заявою, щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2, ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням № 262940020881 від 14.01.2025 року ГУ ПФУ в Херсонській області відмовило в призначенні пенсії. Своє рішення Відповідач 2 аргументував тим, що до розгляду не прийнята довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана ПАТ «Метробуд», оскільки форма довідки не відповідає вимогам додатку 5 Порядку № 637, а саме: в довідці на зазначено дату та номер видачі довідки, довідка не підписана відповідальними особами: керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером та не завірена печаткою підприємства. Пільговий стаж відповідно до п. 2, ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за Списком № 2 відсутній. Всі необхідні документи, які визначають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було надано відповідачу. Однак, відповідач, не взяв до уваги вищезазначені документи та відмовив, позивачу у призначенні пенсії та не зрахував період роботи до пільгового стажу з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., відповідно трудової книжки НОМЕР_1 , що дає право на призначення пенсії відповідно до п. 2, ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач подав до відповідача 2, трудову книжку НОМЕР_1 , яка містить усі необхідні записи та підтверджує роботу позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2, ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В трудовій книжці чітко зазначені відомості щодо професії та посади, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Таким чином, трудова книжка НОМЕР_1 , безпосередньо підтверджує право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач вважає, що рішення № 262940020881 від 14.01.2025 року є протиправним та незаконним, що змусило його звернутися до суду.

(б) Позиція Відповідачів

18.03.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі. Представник зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача від 07.01.2025 рішенням № 262940020881 від 14.01.2025 року відмовлено позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з не підтвердженням необхідного пільгового стажу роботи. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., оскільки до розгляду не прийнята довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана ПАТ «Метробуд». Форма довідки не відповідає вимогам додатку 5 Порядку № 637, а саме: в довідці на зазначено дату та номер видачі довідки, довідка не підписана відповідальними особами: керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером та не завірена печаткою підприємства. Пільговий стаж відповідно до п. 2, ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за СПИСКОМ № 2 відсутній.

05.03.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі. Відповідач зазначив, що 07.01.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку № 2 відповідно до пункту 2, частини 2 статті 114 Закону № 1058. За принципом екстериторіальності заява позивача від 07.01.2025 розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області. За результатами розгляду вищевказаної заяви Головним управлінням було прийнято рішення від 14.01.2025 № 262940020881 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1, пункту 2 частини 2 статті 114 Закону, у зв'язку з відсутністю належного підтвердження необхідного пільгового стажу на дату звернення. Під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, відповідачем з'ясовано, що страховий стаж склав 34 роки 2 місяці 12 днів (зараховано всі періоди). Вік позивача - 54 роки 11 місяців 9 днів. Під час вирішення питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах не взято до розгляду надану позивачем, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ПАТ “Метробуд», оскільки форма довідки не відповідає вимогам додатку 5 Порядку № 637, а саме: в довідці на зазначено дату та номер її видачі, довідка не підписана відповідальними особами: керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером та не завірена печаткою підприємства. У зв'язку із зазначеним, у органів Пенсійного фонду України відсутні підстави для застосування вищезазначеної довідки під час розрахунку пільгового стажу роботи позивача. Отже, зважаючи на зазначене, оскаржуване у судовому порядку рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на дату звернення - є правомірним. Управлінням, в свою чергу, протиправних дій чи бездіяльності, по відношенню до позивача не допущено.

ІІІ Процедура та рух справи

17.02.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження

Судом встановлено, що 07.01.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку № 2 відповідно до пункту 2, частини 2 статті 114 Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності заява позивача від 07.01.2025 розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області.

За результатами розгляду вищевказаної заяви Головним управлінням було прийнято рішення від 14.01.2025 № 262940020881 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1, пункту 2 частини 2 статті 114 Закону, у зв'язку з відсутністю належного підтвердження необхідного пільгового стажу на дату звернення.

Під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, відповідачем з'ясовано, що страховий стаж склав 34 роки 2 місяці 12 днів (зараховано всі періоди). Вік позивача - 54 роки 11 місяців 9 днів. Згідно трудової книжки НОМЕР_1 : відповідно до запису № 8 від 06.03.2001 позивач був переведений машиністом ескалатора 6-го розряду ВАТ “Київметробуд»; відповідно до запису № 9 від 04.07.2005 позивач був звільнений у зв'язку з переведенням ВАТ “Київметробуд»; відповідно до запису № 10 від 04.07.2005 позивач був прийнятий по переведенню машиністом бурової установки 6 розряду з повним робочим днем ЗАТ “Метробуд». відповідно до запису № 12 від 11.10.2018 позивач був звільнений за угодою сторін ЗАТ “Метробуд».

Під час вирішення питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах не взято до розгляду надану позивачем, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Приватним акціонерним товариством “Метробуд», оскільки форма довідки не відповідає вимогам додатку 5 Порядку № 637, а саме: в довідці на зазначено дату та номер її видачі, довідка не підписана відповідальними особами: керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером та не завірена печаткою підприємства.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

IV. Джерела права та висновки суду

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок № 637).

Відповідно до Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Отже, зміст наведених норм дає підстави стверджувати, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи.

Суд зазначає, що постановою Верховного Суду України від 21.02.2018 у справі № 687/975/17 визначено, що відповідно до п.п. 1, 2, 27 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Крім того, Верховний Суд у постанові від 30 вересня 2019 року у справі № 638/18467/15-а зазначив, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

У даному випадку орган ПФУ при наявності сумніву у стажі роботи заявника може спрямувати відповідний запит на підтвердження такого стажу роботи.

Згідно із записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 щодо спірного періоду:

- відповідно до запису № 8 від 06.03.2001 - позивач був переведений машиністом ескалатора 6-го розряду ВАТ “Київметробуд»;

- відповідно до запису № 9 від 04.07.2005 - позивач був звільнений у зв'язку з переведенням ВАТ “Київметробуд»;

- відповідно до запису № 10 від 04.07.2005 - позивач був прийнятий по переведенню машиністом бурової установки 6 розряду з повним робочим днем ЗАТ “Метробуд»;

- відповідно до запису № 12 від 11.10.2018 Позивач був звільнений за угодою сторін ЗАТ “Метробуд».

Зазначені записи містять підписи директора та печатки.

Таким чином, період роботи позивача роботи з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р. підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з ч. 2 ст 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;

45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;

46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;

46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;

47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;

47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;

48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;

48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;

49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;

49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;

50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за № 1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (надалі - Порядок №18-1, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. (п.1 Порядку № 18-1)

Згідно з пунктом 2 Порядку № 18-1, його дія поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

Відповідно до пунктів 3, 4, 6 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Основними завданнями Комісії є зокрема розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 18-1, рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення.

Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку № 18-1, Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Статтею 62 Закону №1788 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок № 383).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.

Відповідно до довідки вих. № 08 від 20.06.2024 року, про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, позивач за період з 06.03.2001 р. (наказ № 106 від 06.03.2001 р.) по 04.07.2005 р. (наказ № 269 від 04.07.2005 р.), виконував роботи екскаватором при копанні траншей для підземних комунікацій на будівництві станцій метрополітену, за професією, посадою машиніст екскаватора, що передбачена Списком № 2 розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1, відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні, позиції 1.1а затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року, № 36.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, позивач працював в період з 04.07.2005 р. (Наказ № 79/4о/с від 01.07.2005 р.) по 11.10.2018 р. (Наказ № 115 о/с від 11.10.2018 р.), виконував роботи - буріння скважин на будівництві метрополітену на відкритих гірничих роботах, г за професією, посадою - машиніст бурової установки, що передбачена Списком № 2 - Розділ 1 «Гірничі роботи», підрозділ - 1, позиція 1.1.а, код КП - 8113, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року, № 36.

Дані періоди з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., відповідно трудової книжки НОМЕР_1 , визначені Списком № 2 розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1, відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні, позиції 1.1а затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року, № 36.

Отже всі необхідні документи, які визначають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2, ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було надано Відповідачу 2.

Записами з трудової книжки, підтверджується, що позивач з 01.12.2000 по 28.04.2018 виконував роботу за професією електрогазозварник V розряду, що передбачена Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 р.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача в частині спірного періоду оформлена відповідно до вимог законодавства, вказані записи завірені печатками підприємств, що, в свою чергу, виключає необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Отже, суд зазначає, основним та достатнім документом (за наявності відповідних записів в ній), що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Законодавець пов'язує необхідність підтвердження спеціального трудового стажу для призначення пенсії лише за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, тому для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що дані трудової книжки позивача (в частині спірного періоду роботи з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р.) містять не повні дані, неточності, неправдиві або недостовірні відомості та/або взагалі не містять відповідних відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області, не спростовані відомості, які зазначені у трудовій книжці, а також не надано доказів того, що позивач не працював або його період роботи не відповідає дійсності, чи записи у трудовій книжці позивача стосовно стажу роботи зроблені неправильно, неточно або з іншими вадами, які заважають їх зарахуванню до загального стажу роботи, або взагалі відсутні.

Натомість, суд вважає, що відмова у зарахуванні спірного періоду роботи позивача з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р. до пільгового стажу оскільки форма довідки не відповідає вимогам додатку 5 Порядку № 637, носить формальний характер.

Також слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності

Відповідно до пп. 1, 2 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право:

отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України;

проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Згідно з ч. 1 ст. 101 Закону № 1788-XII що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Проте, жодних доводів та/або належних та допустимих доказів на їх підтвердження щодо вчинення відповідачем дій в межах наведених повноважень у законодавчо встановлений спосіб з отримання відомостей, необхідних для виконання відповідачем функцій, передбачених Законом № 1058-IV та іншими законами України, тощо відповідачем суду не наведено та/або надано.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу не зарахувавши до стажу роботи періоди згідно записів трудової книжки позивача не врахував всіх обставин, які мають значення для прийняття вказаного рішення, з огляду на що воно є необґрунтованим, отже рішення від 14.01.2025 № 262940020881 підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення.

VI. Розподіл судових витрат

Позивач сплатив судовий збір у сумі 2422,40 грн., який належить до розподілу на користь позивача на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення №262940020881 від 14.01.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке полягає у відмові призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2, ч 2, ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не в зарахуванні періодів роботи з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., відповідно трудової книжки НОМЕР_1 , ОСОБА_3 .

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, зарахувати період роботи відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 з 06.03.2001 р. по 04.07.2005 р. та з 04.07.2005 р. по 11.10.2018 р., що визначає право на пенсію на пільгових умовах за Списком №2, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2, ч. 2, ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначити пенсію з 07.01.2025 року, ОСОБА_3 .

4.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, адреса: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 6, ЄДРПОУ 21295057.

Суддя Оксана БОЙКО