про залишення позовної заяви без руху
09 жовтня 2025 року м. Київ № 320/48086/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом Головного управління ДПС у м. Києві, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 21 грудня 2023 року № 0813810707 та № 00818200702.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Адміністративний позов не відповідає вимогам процесуального закону, з огляду на таке.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Статтею 56 Податкового кодексу України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Отже, пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу.
Водночас пунктом 56.19 статті 56 Податкового кодексу України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду. Зокрема, у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
У постанові від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18 Верховний Суд здійснив системне тлумачення норм права, які регулюють питання обчислення строку звернення до суду в податкових спорах, висловивши правову позицію про те, що строки звернення до суду після застосування досудового порядку вирішення спору є коротшими, ніж звичайні строки. Верховний Суд у вказаній постанові за результатом комплексного аналізу правового регулювання зазначив, що норма пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України є спеціальною нормою, яка регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов'язань за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду прийняв постанову від 26 листопада 2020 року у справі 500/2486/19, в якій зазначив, що строк для звернення до суду у разі застосування платником податку досудового порядку оскарження податкового повідомлення-рішення чи іншого рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання встановлений безпосередньо пунктом 56.19 ст. 56 Податкового кодексу України і становить один місяць від наступного дня після закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пунктів 56.17 цієї статті. Як наслідок, Верховний Суд зазначив, що колізія між нормами пунктів 56.18 і 56.19 статті 56 Податкового кодексу України відсутня.
Таким чином, строк на оскарження рішення, винесеного податковим органом у позивача за нормами діючого законодавства обраховується як шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, що рішення оскаржене в адміністративному порядку не було, в разі адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення строк звернення до суду складає один місяць.
У рамках даних правовідносин, податкові повідомлення-рішення від 21 грудня 2023 року № 0813810707 та № 00818200702 оскаржувалися до Державної податкової служби України в порядку процедури адміністративного оскарження, встановленої пунктом 56.17 Податкового кодексу України.
За результатом розгляду скарги, Державною податковою службою України рішенням від 26.02.2024 № 5137/6/99-00-06010106 та № 51276/99/00-06-01-01-06 залишено без змін податкові повідомлення - рішення. Рішення за результатами розгляду скарг отримано позивачем засобами АТ «Укрпошта» 01.03.2024.
Водночас, із позовом до суду з даною позовною заявою позивач звернувся 25.09.2025, подавши її нарочно через канцелярію суду, тобто із пропуском місячного строку звернення, передбаченого пунктом 56.19 статті 56 Податкового кодексу України щодо оскарження податкових повідомлень рішень.
В обґрунтування пропущеного строку звернення до суду, представник позивача зазначає, що 01.04.2024 було подано позов до Київського окружного адміністративного суду до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень 21 грудня 2023 року № 0813810707 та № 00818200702.
Вказує, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі № 320/14498/24 позов задоволено, визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення від 21 грудня 2023 року № 0813810707 та № 00818200702, проте постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 (повний текст якої складено 03.09.2025), апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у місті Києві задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі № 320/14498/24 скасовано, а позов ТОВ «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» залишено без розгляду. Позивач вказує, що враховуюче те, що оскільки позовні вимоги ТОВ «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» не були розглянуті по суті, а доказам у справі не було надано належної правової оцінки, позивач звертається з даною позовною заявою, а причини пропуску строку вважає поважними для поновлення.
Водночас, з цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Із Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі № 320/14498/24 позов задоволено, визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення від 21 грудня 2023 року № 0813810707 та № 00818200702.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2024 в адміністративній справі № 320/14498/24 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у місті Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» до Головного управління ДПС у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» залишено без розгляду.
Постановою Верховного Суду від 04.03.2025 у справі 320/14498/24 касаційну скаргу ТОВ «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» задоволено частково. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2024 скасовано, а справу направлено на новий розгляду до суду апеляційної інстанції.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у місті Києві задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі № 320/14498/24 скасовано, а позов ТОВ «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» залишено без розгляду.
З Діловодства спеціалізованого суду судом встановлено, що ТОВ «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» 02.10.2025 подало касаційну скаргу на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 і просить суд касаційної інстанції скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі 320/14498/24, якою скасоване рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року та залишено без розгляду позов товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» до Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.12.2023 року №0813810707 та №00818200702, а справу - направити для продовження розгляду до Шостого апеляційного адміністративного суду
Отже, суд вважає за необхідне зазначити, слідуючи логіці позивача, що, починаючи з 24.09.2024, коли постановою Шостого апеляційного адміністративного суду позов було залишено без розгляду, позивач не був позбавлений права звернутися до суду із вказаним позовом знову за захистом своїх прав і просити суд визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого.
Суду також незрозуміла позиція позивача щодо одночасного подання позову до суду першої інстанції та подання касаційної скарги на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025, що може у подальшому свідчити про наявність у провадженні цього або іншого суду справи про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Частиною першою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відтак, позивачу слід надати до суду письмові пояснення й докази на підтвердження наявності обставин, що зумовили пропуск позивачем строку звернення до суду, вказавши інші причини, які є об'єктивно непереборними та не залежали від волевиявлення особи, були пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Отже, зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з даним позовом із зазначенням інших поважних причин пропуску такого строку з письмовими поясненнями, відповідно до мотивувальної частини ухвали.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГЕЙМ ТЕХНОЛОДЖІ» залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.