Рішення від 09.10.2025 по справі 200/5028/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року Справа№200/5028/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення № 051330003282 від 26.06.2025, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення № 051330003282 від 26.06.2025, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 18.06.2025 він звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії з урахуванням періоду знаходження на пенсії по інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням з 21.02.2024. За розподілом заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке своїм рішення № 051330003282 від 26.06.2025 відмовило в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв'язку з відсутністю правових підстав, зазначивши що «стаж за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, становить 18 років 2 місяці 25 днів, загальний пільговий стаж за Списком № 1 складає 25 років 9 місяців 19 днів. На переконання позивача, відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії, адже період перебування на інвалідності (3 група) у зв'язку з професійним захворюванням та внаслідок нещасного випадку на виробництві з 21.02.2024 підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який надає право на визначення розміру пенсії при її призначенні відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З огляду на вказане, позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 051330003282 від 26.06.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2025 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі, визначеному відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період його перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 21.02.2024 до стажу роботи із шкідливими умовами.

Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що стаж позивача на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, становить 18 років 2 місяці 25 днів, загальний пільговий стаж за Списком № 1 складає 25 років 9 місяців 19 днів, що не дає право призначення пенсії відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. З огляду на вказане, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просив відмовити у задоволенні позову.

У додаткових пояснення відповідач вказав, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується тільки до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, тому час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням ОСОБА_1 з 21.02.2024 по 31.05.2025 до провідних професій, які передбачені Постановою № 202, не зараховується. Таким чином, страховий стаж ОСОБА_1 становить 28 років 2 місяці, в тому числі 24 роки на підземних роботах додатково зараховано до страхового стажу по 1 року відповідно вимог частини третьої статті 24 Закону. Стаж на підземних роботах, передбачених Постановою № 202, становить 24 роки 7 місяців 5 днів. Крім того, ОСОБА_1 не досяг віку 50 років, а тому не вбачається підстав для призначення пенсії відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою від 14 липня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення № 051330003282 від 26.06.2025, зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/5028/25. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

09 жовтня 2025 року суд виніс ухвалу, якою задовольнив частково клопотання представниці Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про поновлення строку на подання відзиву. Продовжив строк для надання відповідачем відзиву та прийняв відзив.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Воєнний стан продовжено та він триває на день винесення рішення у справі.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21.02.2024.

18 червня 2025 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перехід на інший вид пенсії.

Втім, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 051330003282 від 26.06.2025 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію на пільгових умовах через відсутність правових підстав. У вказаному рішенні зазначено, що стаж за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, становить 18 років 02 місяці 25 днів. Загальний пільговий стаж за Списком № 1 - 25 років 09 місяців 19 днів.

Вважаючи протиправним рішення відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 26 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Щодо застосування ст. 8 Закону України № 345-VІ від 02.09.2008 “Про підвищення престижності шахтарської праці» (також далі по тексту - Закон № 345-VІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 345-VІ, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7, 5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Законом № 345-VІ визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком № 1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Так, стаття 1 Закону № 345-VІ для застосування положень цього закону вимагає дотримання чітких умов, а саме:

- робота за професією, яка пов'язана з видобутком вугілля, залізної руди, руд кольорових і рідкісних металів, марганцевих, уранових, магнієвих (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритних руд, робота на шахтобудівних підприємствах та в державних воєнізованих аварійно-рятувальних службах (формуваннях) у вугільній промисловості;

- віднесення професії до Списку № 1;

- робота на підземних роботах повний робочий день.

Отже, виходячи з положень наведених норм, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VІ та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 28 січня 2014 року у справі № 21-455а13, від 24 червня 2014 року у справі № 21-236а14, від 20 січня 2016 року у справі № 459/6146/13-а та Верховного Суду від 18 квітня 2019 року у справі № 392/17/17.

Верховний Суд у постановах у справі № 345/4616/16 від 20.11.2018, у справі № 345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі № 345/4462/16-а від 05.12.2019, у справі № 345/3954/16-а від 11.07.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону № 345-VІ слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Поряд з цим, у постанові від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17 Верховний Суд дійшов висновку, що саме по собі віднесення посади позивача за тим чи іншим кодом професій не є показником тривалості його робочого часу.

Також, суд вважає застосовними висновки, викладені у постанові від 06 липня 2023 року у справі № 200/5813/20-а Верховного Суду, в якій колегія суддів зазначила, що віднесення посади, на якій працював позивач, до пункту «г» підрозділу 1 розділу 1 Списку № 1, що передбачає зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), не свідчить проте, що позивач не має права на отримання пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону № 345-VІ.

Виходячи з системного тлумачення приписів ст.ст. 1, 8 Закону № 345-VI, суд встановив, що жодних застережень відносно застосування їх приписів відносно окремих професій, віднесених до Списку № 1, означені норми не містять.

Суд зазначає, що стаж позивача на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, становить 18 років 2 місяці 25 днів, загальний пільговий стаж за Списком № 1 складає 25 років 9 місяців 19 днів, а тому суд вважає, що позивач має право на застосування ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при визначенні розміру пенсії.

Щодо зарахування періоду перебування на інвалідності, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 56 Закону України № 1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

Пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону № 1058-ІV встановлено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці», якою передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Судом встановлено, що позивач з 21.02.2024 перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання.

Крім того, суд зазначає, що встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності безстроково внаслідок професійного захворювання підтверджується Довідками МСЕК, які наявні в матеріалах справи.

Отже період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням та внаслідок нещасного випадку на виробництві з 21.02.2024 по 18.06.2025 (дату звернення до пенсійного органу із заявою) підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Оскільки рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 26.06.2025 № 051330003282 про відмову у перерахунку пенсії було прийняте без повного дослідження наданих позивачем документів та правильного визначення стажу, суд дійшов висновку про необхідність визнання його протиправним та скасування.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2025 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі, визначеному відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період з 21.02.2024 по 18.06.2025.

З огляду на зазначене вище, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа..

Позивачем за подання даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 1 211, 20 грн. Втім, при зверненні до суду позивач мав сплатити 968, 96 грн (1 211, 20 * 0. 8), адже позов був поданий в електронній формі.

Оскільки позов ОСОБА_1 задоволено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору у розмірі 968, 96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача.

Щодо надміру сплаченого судового збору у розмірі 242, 24 грн., суд роз'яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 139, 159-165, 199, 244-247, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення № 051330003282 від 26.06.2025, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 051330003282 від 26.06.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2025 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі, визначеному відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період з 21.02.2024 по 18.06.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968, 96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення складено у повному обсязі та підписано 09 жовтня 2025 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб