Рішення від 08.10.2025 по справі 209/3161/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 рокуСправа №209/3161/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення до Національної поліції України звернення від 30.11.2024 №Е384408 щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити Національну поліцію України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо якого надсилалося звернення від 30.11.2024 №Е384408.

Ухвалою Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 22.04.2025 вказану позовну заяву направлено за підсудністю до Баглійского районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

У зв'язку із набранням 25.04.2025 чинності Законом України від 26.02.2025 №4273-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменувань місцевих загальних судів Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області перейменовано на Південний районний суд міста Кам'янського.

Ухвалою Південного районного суду міста Кам'янського від 22.05.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі; призначено розгляд справи в судовому засіданні.

Ухвалою Південного районного суду міста Кам'янського від 26.06.2025 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.07.2025 року, зазначена вище справа була розподілена судді Кальнику В.В.

В обгрунтування позову позивач посилається на протиправність дій відповідача щодо направлення до Національної поліції України звернення від 30.11.2024 №Е384408 щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Позивач стверджує, що йому жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 та жодних листів з ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходило, а тому, йому не відомо було про підстави такого звернення. При цьому, позивач звертає увагу на те, що ним було уточнено свої військово-облікові дані. Проте, після оновлення мобільного застосунку «Резерв+» було виявлено, що в його військово-обліковому документі з'явилась інформація, що у нього наявне порушення правил військового обліку. Позивач вважає, що такі дії ІНФОРМАЦІЯ_4 призводять до незаконного обмеження його прав, зокрема, до ризику бути безпідставно затриманим та доставленим до ТЦК та СП, а також, до появи негативної інформації у його військово-облікових даних.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 матеріали справи №209/3161/25 прийнято до свого провадження. Позовну заяву залишено без руху.

28.07.2025 року позивачем усунуто недоліки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

05.08.2025 року від Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області до суду надійшли пояснення, в яких зазначено, що нормою абзацу 15 пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210- 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку. При надходженні до органів (підрозділів) поліції таких звернень, відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 № 100, зареєстрованим у Мін'юсті 05.03.2019 за № 222/33194, інформація про особу вноситься до системи «Інформаційний портал Національної поліції» (далі - система «ІПНП»), Положення про яку затверджене наказом МВС України від 03.08.2017 № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.08.2017 за №1059/30927. У поясненнях вказано, що відповідно до довідки УІАП ГУНП в Дніпропетровській області «про надання інформації» №53963-2025 від 29.05.2025 було визначено, що працівниками УІАП ГУНП в Дніпропетровській області встановлено в системи «ІПНП» наявність інформації на особу з установчими даними ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стосовно останнього наявні наступні відомості, а саме: - працівниками поліції ВП №2 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області 19.07.2023 була внесена інформація щодо звернення ТЦК та СП вихідний № 2/3452 від 03.07.2023 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2024 №Е384408, щодо порушення законодавства про мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Кам'янським РУП ГУНП в Дніпропетровській області зареєстровано ЄО №26112 від 03.12.2024; працівниками поліції ВП № 2 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області 12.12.2024 було зареєстровано матеріал (вхідний №4251 від 12.12.2024) щодо звернення начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Тому, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, на думку третьої особи, не підлягають задоволенню, оскільки відповідач виконав дії, передбачені Порядком №1487, та звернувся до Національної поліції для доставлення ОСОБА_1 до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа на військовому обліку.

12.08.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що 04.10.2024 року за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозабов'язаних та резервістів Міноборони була сформована повістка на адресу позивача: АДРЕСА_1 , яка була направлена засобами поштового зв'язку «Укрпошта» про явку позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 14.10.2024 року, проте, останній до ІНФОРМАЦІЯ_4 по повістці не з'явився. Отже, відповідач вважає, що в діях ОСОБА_1 присутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.210 КУпАП, а тому, 30.11.2024 року, згідно з пунктом 79 абзацу 15 постанови № 1487 Кабінету Міністрів України 30.12.2022 року (зі змінами), ІНФОРМАЦІЯ_5 звернувся до Національної по.г України щодо адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Також, відповідач послався на особисте безвідповідальне ставлення позивача до виконання встановлених законодавством обов'язків громадянина України з правил військового обліку.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В електронному військово-обліковому документі «Резерв+» відображена інформація про уточнення позивачем своїх військово-обліковвих даних 16.07.2024 року.

Як зазначив позивач, 05.02.2025 року після оновлення мобільного застосунку «Резерв+» він виявив, що в його військово-обліковому документі з'явилась інформація, що у нього наявне порушення правил військового обліку.

У зв'язкуз чим, представником позивача направлено адвокатські запити:

- до ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням надати наявну у ІНФОРМАЦІЯ_6 інформацію (відомості) з приводу можливого порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та/або Правил військового обліку та, у разі наявної інформації щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та/або Правил військового обліку - надати належним чином засвідчені копії документів з вказаного приводу (зокрема, копію постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності);

- до Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України з проханням надати відомості з бази даних «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» стосовно можливого перебування ОСОБА_1 у державному розшуку та надати відомості стосовно можливого перебування ОСОБА_1 на обліку за категорією «особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП», з вказанням ініціатора вказаного звернення;

- до Генерального штабу Збройних сил України з проханням надати наявну у Генеральному штабі ЗСУ інформацію (відомості) з приводу можливого порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та/або Правил військового обліку та, у разі наявної інформації у Генеральному штабі ЗСУ щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , року народження, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та/або Правил військового обліку - надати належним чином засвідчені копії документів з вказаного приводу (зокрема, копію постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2025 № 4/1935 представника позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 перебуває в розшуку з 30.11.2024 (причина: «неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», порушення ВО від 02.12.2024)»), повістку було надіслано «Укрпоштою», до Національної поліції України було направлене звернення від 30.11.2024 №Е384408, адміністративний протокол та постанова буде винесені при особистій явці до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України від 11.02.2025 № № 22334-2025 представника позивача повідомлено про те, що за результатами розгляду згідно з даними бази даних «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП), Інструкцію з формування та ведення якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 червня 2023 року № 534, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2023 року за № 1486/40542, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у державному розшуку не перебував та станом на 10.02.2025 не перебуває. Також у листі зазначено, що станом на 11.02.2025 за даними системи ІПНП наявна інформація про реєстрацію звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 (Дніпропетровська область), щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення від 30.11.2024 №Е384408, зареєстровано Кам'янським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області 03.12.2024 за № 26112.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 25.03.2025 №195/1/1275 представника позивача повідомлено про те, що 04.10.2024 Міністерством Оборони України за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була сформована повістка №268321, яка в подальшому була підписана кваліфікованим електронним підписом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у день її формування, після чого була надіслана засобами поштового зв'язку ОСОБА_1 , необхідно було прибути о 9:00 21.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 . До Кам'янського відділення поліції ГУНП в Дніпропетровській області 30.11.2024 було направлено електронне звернення № ЕЗ 84408.

Як зазначив у позові ОСОБА_1 , він не отримував жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 та жодних листів з ІНФОРМАЦІЯ_4 йому також не надходило, а тому, йому не відомо про підстави такого звернення.

Позивач, вважаючи дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення до Національної поліції України звернення від 30.11.2024 №Е384408 щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію протиправними, звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

24 лютого 2022 року Указом Президента 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської. Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Проведення мобілізації неодноразово продовжувалось та проводиться на час розгляду цієї справи.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", «Про Збройні Сили України", «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина І статті 3 Закону України «Про військовий обов 'язок і військову службу»).

Отже, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Зокрема, вказаним Законом визначено, що з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями установлюється військовий обов'язок (частина І статті І Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Військовий обов'язок включає: виконання військового обов'язку в запасі; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті І Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Згідно з п.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. № 1487 встановлені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Правила військового обліку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку:

- за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Так само, відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані, зокрема: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Аналогічні обв'язки військовозобов'язаних закріплені у п.21, п.23., п.24 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.

Відповідно до п.4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022р. № 265, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024р. №560 визначено, зокрема в пункті 21, що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до пункту 23 Порядку, поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Згідно з п.24 Порядку, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Також Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 визначений та закріплений порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, а саме: згідно з пунктом 27 Порядку встановлено, що під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

Згідно з п. 34 Порядку, повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та направлення їх військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку здійснюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним поштового зв'язку та/або державними підприємствами, які мають значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі).

Згідно з пунктом 36 Порядку, за адресою місця проживання або за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язані можуть бути оповіщені, зокрема, представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв'язку.

Згідно з п. 41 Порядку, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Судом встановлено, що 04.10.2024р. відповідачем засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення була направлена повістка №268321, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів за відомим задекларованим місцем проживання, а саме: АДРЕСА_2 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 14.10.2024 року о 11:00 год., для звірки даних.

З наданої відповідачем до суду копії довідки відділення поштового зв'язку про причини повернення/досилання поштового відправлення вбачається, що направлена позивачу кореспонденція була повернута відділенням зв'язку до відповідача з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою».

Аналізуючи наведені вище норми права стосовно обставин цієї справи, суд зауважує, що направлена позивачу повістка була надіслана саме на зареєстровану адресу позивача: АДРЕСА_1 . Ця ж сама адреса зазначена позивачем при зверненні до суду в цій справі. Поштове відправлення, яке містило надіслану повістку, повернулося до ТЦК з підстав відсутності позивача за місцем проживання.

Аналіз змін до наведених вище норм законодавства свідчить про те, що порядок проведення призову доповнено нормами, за якими перевірка чинності повісток, сформованих за допомогою електронного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Оберіг, проводиться шляхом зчитування QR-коду за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості, зазначені у повістці, у тому числі засобами електронного кабінету призовника, віийськовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням мобільного додатка. Ще одним уточненням стало введення норми про те, що повістки, сформовані за допомогою Реєстру Оберіг (у тому числі роздруковані), та повістки, оформлені на бланку, мають однакову юридичну силу. Повістку з описом вкладення (форма 107), що вкладені у конверт, на лицевій стороні якого приклеєно самоклейний ярлик для рекомендованого листа; на зворотній стороні приклеєно повідомлення про вручення поштового відправлення (рекомендованого лист) (форма 119).

З аналізу положень пунктів 73, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270) вбачається, що інформація про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу надсилається адресату у вигляді текстового повідомлення за номером телефону мобільного зв'язку, зазначеним на поштовому відправленні, поштовому переказі, а в разі відсутності номера телефону мобільного зв'язку - шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки бланка повідомлення про надходження поштового відправлення або в інший спосіб, встановлений оператором поштового зв'язку; у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.

З наведеного вбачається, що позначка відділення поштового зв'язку у відповідній довідці про повернення поштового відправлення відправнику: «повертається за закінченням терміну зберігання», «адресат відсутній за вказаною адресою» і це свідчить про те, що адресат/отримувач, який повідомлений про надходження відповідного відправлення, не прибув до відділення поштового зв'язку для його отримання, внаслідок чого, враховуючи нормативно передбачений строк зберігання поштового відправлення у відділенні поштового зв'язку, його було повернуто відправникові.

З урахуванням наведених вище нормативно-правових актів, суд зазначає, що надіслана військовозобов'язаній особі повістка вважається такою, що була вручена в разі її повернення відділенням зв'язку до ТЦК та СП.

Позовна заява не містить доводів про те, що позивач змінив місце проживання або з поважних причин був відсутній за зареєстрованим місцем проживання.

Отже, суд зауважує, що відповідачем було дотримано процедуру вручення (надсилання) повістки, встановлену Порядком № 560.

З матеріалів адміністративної справи встановлено, що позивач 14.10.2024 не прибув за викликом по повістці №268321 від 04.10.2024 до відповідача для звірки даних, чим порушив вимоги підпункту 2 пункту Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, та частини 3 статті 22 Закону № 3543-XII).

З метою реалізації повноважень, визначених частиною першою статті 27 Закону №3543-ХІІ та пункту 79 Порядку № 1487, у зв'язку з неприбуттям позивача до відповідача, були наявні підстави для направлення відповідного звернення від 30.11.2024 №Е384408 за формою, визначеною у додатку 20 до Порядку №1487, до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області для доставлення позивача до ТЦК та СП для складання та оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення. При цьому, причини неприбуття військовозобов'язаного за викликом ТЦК та СП з'ясовуються саме при розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Вказане зумовлює висновок суду, що відповідач правомірно та за наявності на те правових підстав направив звернення до правоохоронного органу, відтак, позовні вимоги в частині визнання таких дій протиправними та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити Національну поліцію України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо якого надсилалося звернення від 30.11.2024 №Е384408, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд вважає, що відповідачем в цій справі належними та допустимими доказами доведено законність своїх дій щодо звернення до органів поліції як про особу, що допустила порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник