Справа № 568/1549/25
Провадження № 3/568/800/25
10 жовтня 2025 року м. Радивилів
Суддя Радивилівського районного суду Рівненської області Кондратюк В.В.
розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №2 Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області та від Батальйону №3 з обслуговування Дубенського району полку УПП в Рівненській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 173-8 та ч. 3 ст. 173-2 (чотири епізоди) Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт ID № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , не працюючого, до адміністративної відповідальності раніше притягався,
22.09.2025 від Відділення поліції №2 Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області до Радивилівського районного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 3 ст. 173-8 КУпАП ОСОБА_1 (протокол серії ВАД № 658858 від 10.09.2025). З матеріалів встановлено наступне.
10.09.2025, о 12 год. 33 хв. на АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 не виконав вимоги термінового заборонного припису серії АА № 470734 від 08.09.2025, винесеного терміном на 7 діб, а саме: порушив заборону на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи; заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Судове засідання у справі призначене на 26.09.2025 було відкладено у зв'язку із неявкою ОСОБА_1
26.09.2025 22.09.2025 від Батальйону №3 з обслуговування Дубенського району полку УПП в Рівненській області ДПП до Радивилівського районного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 3 ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 (протоколи: серії ВАД № 124694 від 09.09.2025, серії ВАД № 124693 від 08.09.2025, серії ВАД № 124692 від 08.09.2025 та серії ВАД № 124691 від 08.09.2025). З матеріалів встановлено наступне.
08.09.2025, близько 21 год. 00 хв. на АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство стосовно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто умисно вчинив дії психологічного характеру, а саме: нецензурно лаявся та словесно ображав свою співмешканку ОСОБА_3 , в його присутності, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
08.09.2025, близько 21 год. 00 хв. на АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство стосовно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто умисно вчинив дії психологічного характеру, а саме: нецензурно лаявся та словесно ображав свою співмешканку ОСОБА_3 , в його присутності, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
08.09.2025, близько 21 год. 00 хв. на АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство стосовно малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто умисно вчинив дії психологічного характеру, а саме: нецензурно лаявся та словесно ображав свою співмешканку ОСОБА_3 , в його присутності, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
08.09.2025, близько 21 год. 00 хв. на АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство, тобто умисно вчинив дії психологічного характеру, а саме: нецензурно лаявся та словесно ображав свою співмешканку ОСОБА_3 , в його присутності, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілого. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки сформовані за вказаними протоколами справи про адміністративні правопорушення надійшли до суду, як окремі матеріали, тому враховуючи вимоги ч. 2 ст.36 КУпАП та зважаючи на те, що в провадженні одного судді знаходяться справи про вчинення адміністративних правопорушень однією особою, вважаю необхідним об'єднати їх в одну справу.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано згідно протоколів за ч. 2 ст. 173-8 та ч. 3 ст. 173-2 (три епізоди) Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП).
Згідно ч.2 ст. 173-8 КУпАП відповідальність настає за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Згідно ч.1 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ч. 2 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню
Згідно ч. 4 ст. 269 КУпАП якщо адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 або 173-6 цього Кодексу, було вчинено у присутності малолітньої чи неповнолітньої особи, така особа також визнається потерпілим, незалежно від того, чи було їй заподіяно шкоду таким правопорушенням, і на неї поширюються права потерпілого, крім права на відшкодування майнової шкоди.
Згідно п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п.14 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Сім'я, згідно з положеннями ст. 3 Сімейного кодексу України, є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
В судове засідання призначене на 10.10.2025 о 08 год. 20 хв. ОСОБА_1 не з'явився, про час та дату розгляду справи повідомлявся судом вчасно, належним чином. Причини неявки суду не повідомив, клопотань, заяв чи заперечень не подавав.
За таких обставин суддя приходить до висновку, що справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності можливо розглянути за відсутності останнього.
Окрім того, ст. 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст.173-2 та ст. 173-8 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Як зазначено частинами 1 та 2 статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Положеннями статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Допустимість доказів це придатність їх для використання у адміністративному провадженні за формою, на відмінну від їх належності придатність для використання за змістом.
При цьому, у відповідності до статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.2 ст. 173-8 та ч. 3 ст. 173-2 (чотири епізода), підтверджується:
- протоколами: серії ВАД № 658858 від 10.09.2025,серії ВАД № 124694 від 09.09.2025, серії ВАД № 124693 від 08.09.2025, серії ВАД № 124692 від 08.09.2025 та серії ВАД № 124691 від 08.09.2025, якими встановлено факт вчинення правопорушень(а.с.2,21,31,41,51);
- рапортом про реєстрацію в ЄО № 5851 від 10.09.2025 (а.с.3);
- копією термінового заборонного припису серії АА № 470734 від 08.09.2025 (а.с.4);
- формами оцінки ризиків від 08.09.2025, згідно яких поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено рівень небезпеки низький(а.с.5-6,24-26,34-36,44-46,57-59);
- заявою ОСОБА_3 від 08.09.2025 та її письмовими поясненнями від 08.09.2025 (а.с.52,53);
- відеозаписами (а.с.16,60);
- витягом з бази ІПНП, відповідно до якого постановою Радивилівського районного суду Рівненської області №568/1667/24 від 04.12.2024, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення 14.09.2025 домашнього насильства (ст. 173-2 КУпАП) (а.с.22).
Вказані докази зібрані у встановленому законом порядку, відповідають фактичним обставинам справи, тобто є належними та допустимими, і в своїй сукупності, взаємозв'язку, достатності підтверджують факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень та його вину, тому суддя бере їх за основу при постановленні судового рішення.
Відомості, що містяться в безпосередньо досліджених суддею доказах, узгоджуються між собою.
Обставин, що пом'якшують відповідальність чи обтяжують її - не встановлено.
Вирішуючи питання про застосування до правопорушника виду адміністративного стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, суддя враховує, що відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень, як самим порушником, так і іншими особами.
Суддя виходить не з принципу формального підходу до вирішення справи, а саме з необхідності забезпечення судом уникнення порушень прав і свобод інших громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством, а тому, притягнення громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є виправданим, оскільки цього вимагають справжні інтереси суспільства, на охорону яких і направлені завдання КУпАП.
Санкція ч. 3 ст. 173-8 КУпАП, передбачає відповідальність у виді накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Санкція ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, передбачає відповідальність у виді накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п'ятнадцяти діб.
Таким чином, вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, тому, суддя вважає за необхідне, застосувати до гр. ОСОБА_1 , адміністративне стягнення, з врахуванням вимог ст. 36 КУпАП, у виді штрафу, в межах санкції визначених ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Визначений вид та розмір покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст.38 КУпАП, не сплили.
Згідно вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Оскільки ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, тому необхідно стягнути з останнього судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст.36, 39-1, 40-1, 173-2, 173-8, 283, 284 КУпАП, суддя,
Об'єднати справи про вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 :
№568/1549/25 (провадження №3/568/800/25) за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП
№568/1584/25 (провадження №3/568/823/25) за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
№568/1585/25 (провадження №3/568/824/25) за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
№568/1587/25 (провадження №3/568/825/25) за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
№568/1588/25 (провадження №3/568/826/25) за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі №568/1549/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт ID № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-8 та ч. 3 ст. 173-2 (чотири епізоди) Кодексу України про адміністративні правопорушення та у порядку ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно визначити йому, стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень в дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Рівн.обл/отг Радивилів/21081100, код за ЄДРПОУ 38012494, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), рахунок отримувача: UA 478999980313020106000017413, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Роз'яснити, що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму. За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт ID № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення, згідно з якою суд вирішив направити порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, у триденний строк з дня набрання нею законної сили направляється до суб'єкта, який згідно із законом відповідальний за виконання таких програм.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Рівненського апеляційного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області.
Суддя Володимир КОНДРАТЮК